İpek çiçeği

Semizotugillerden (Portulacaceae) olan ipek çiçeği, Portulaca türünün Portulaca grandiflora cinsidir. Türkiyede yöresel olarak öğle güzeli, cilveli çiçeği gibi adları var. Yazın çok güneşli yerlerde susuzluğa dayanıklı olarak cüssesinden beklenmeyen güzellikte çiçekler açar. Katmerli çiçek açan çeşitleri de türetilmiştir. Bakımı kolaydır; neredeyse hiçbir şey yapmamak daha iyidir. Anavatanı Güney Amerika kıtasının tropikal bölgesidir.
İpek çiçeği semizotu gibi ince tohumlar oluşturur, bu tohumlar kendiliğinden etrafa yayılır. İklimi uygun olan yerlerde sonraki yıl kolayca çimlenir ve bu yüzden anayurdunun dışında süs bitkisi olarak yetiştirilen yerlerde doğanın bir parçası olmuştur. Balkanlarda ve Güney Asya ülkelerinde olduğu gibi.

Yetiştirilmesi ve bakımı:

Mevsimlik olarak yetiştirilir. Succulent açık hava bitkilerinde olduğu gibi, çok fazla güneşli yerlerde ve az sulayarak yetiştirmelisiniz. Aksi takdirde kolayca çürür. İpek çiçeği gerçek anlamda succulent olmasa bile yetiştirilmesi ve bakımında aynı yol izlenmelidir. Bahçelerde hiçbir bakım yapmasanız daha iyi olur.

İlkbaharda fide satın alacaksanız, yaşadığınız yerde sonuncu don olayları da geride kalmış olmalıdır. Meselâ İstanbul için Nisanın ikinci haftasında.

Güneş ihtiyacı: Fazlaca güneş ister. Aşırı güneşli balkonlarda, bahçelerin çok güneş alan, toprağı çabuk kuruyan kısımlarında çok az bakımla yetiştirmek mümkün.

Sulama: Toprak kupkuru olmadan önce sulamayın. Çok sıcak, havası kuru memleketlerde sulamaya dikkat edilmeli.

Toprak: Bahçelerde her türlü toprak uygundur; siz sulama dengesine önem verin. Az sulamalısınız, hatta hiç sulamayın. Balkonlarda saksılarda ise suyu çok iyi süzdüren topraklardan gerekiyor.

Saksı: İpek böceği için en iyi saksı toprak saksıdır.

Tohumdan yetiştirilmesi: İlkbaharda en erken olarak en son don olayı zamanından birkaç gün sonra tohumlar ekilmeli (istanbul için Nisanın ilk haftasında).

Çoğaltılması: İpek çiçeği tohumla çoğaltılır. ilkbaharda yeterince gelişenlerden tepe çeliği ile de kolayca çoğaltabilirsiniz. Çiçek tomurcuğu taşımayan dallarını uçlardan koparıp başka yerlerde köklendirin. Köklenene kadar normalden bile az sulamak şarttır.

Besin vermek: Sadece çok zayıf ve fazla kumlu topraklarda gerekir. 15 – 20 günde bir, hafif dozajlarda.

Sorunlar: Güneş yetersizliği ve fazla sulamak her türlü soruna yol açar. Ayrıca havası nemli, yağışlı bölgelerde dalları çok sıklaşmış ise seyrekleştirme budaması yapılmalıdır yoksa bu yüzden de mantar hastalıları ve çürümeler gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

farklı renklerde ipek çiçeği

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Yazılarım izinsiz olarak birçok web sitelerinde yayımlanmaktadır. Lütfen kaynak belirtmeyenleri uyarınız. Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Yukardaki yazı ile ilgili ek bilgiler ve yorumlar:

 1. Hulya - Tokat diyor ki:

  İlkbaharda bahçeye diksem (tokat karasal iklim gündüzler sıcak geceleri soğuk olur) bahçe toprağında da yetişirler mi? İkinci sorum:bu sene gayet sağlıklı fideler olarak diktiğim ipek çiçeklerimin yarısının bir ay geçmeden yaprakları cılızlaşıp soluklaştı (açık yeşil) ve beyaz tüyleri son derece fazlalaştı, Çiçeklenmeleri azaldı. Acaba fidelerde mi hastalık vardı bilemiyorum. Normalde dökülen tohumlardan çok sayıda yeni ipek yetiştirir isteyenlere verirdim. Bahsettiklerimin tohumları da ilerde cansızlaşır mı?
  ***
  Yazımın son paragrafında dediğim gibi sorunlar olabilir. Fazla güneşli bir yerde bahçede de saksıda da yetiştirilebilir. Neredeyse hiç sulamayacaksınız.

 2. Nuri, Mudanya-Bursa diyor ki:

  Bu yıl 2 defa çimledim değişik sebeplerden 3-5 kök üretebildim. Şimdi aklıma geldikçe 3-4 cm lik çeliklemeler yapıyorum nerdeyse hepsi tutuyor. İnsana neşe veren bir çiçek. Akla geldikçe sulamamız hatalıymış. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
  ***
  Bana bunlar bir ay kadar önce fide halinde geldi. Bazılarının kökleri çürümüş gibiydi. Tutacaklarını sanmıyordum. Hepsi tuttu. Hiçbir kayıp yok. Toprak iyice kuruyunca suluyorum. Zaten çok çabuk kuruyor – ben toprağın kurumasına yetişemiyorum. Camekanlı balkonda güneşten adeta pişiyorlar. Ama büyümeleri çok hızlı. Güneşte kuru toprakta zarar görmüyorlar. Pörsüyorlar o kadar. Sulayınca ertesi sabah bakıyorum dirilmekle kalmayıp büyümüşler bile. Aşırı güneşli yerlere ısrarla tavsiye ederim. :)

 3. Sema Ercan, İstanbul diyor ki:

  Solmuş çiçekleri ne yapmalıyız?
  ***
  Bunun solmuş çiçekleriyle uğraşmak için deli olmak lazım. :) Görmezden gelin. başa çıkamazsınız. Solarlar açarlar solarlar açarlar… Her gün süratle devam ediyor.

 4. Gülizar, Elazığ diyor ki:

  iyi günler bende balkonumda ipek çiçeği yetiştiriyorum ama yapraklarının arasında siyah ve koyu kahverenginde küçük böcekler türüyor hergün temizliyorum hatta o dalları kesiyorum yinede çözüm olmuyor ne yapmalıyım?
  ***
  Şu sayfalardaki ilaçlardan birini uygulamalısınız: http://www.bitkivecicek.com/bitki-bitlerini-hafife-almamaliyiz

 5. Günseli, Şanlıurfa diyor ki:

  Tohumu ekme zamanı geldiğinde saksıya küçük bir sera yapılmalı mı? daha önce bir sitede okuduğumda şubat-mart gibi ekildiğinde seraya ekilmeli ama mayısta ekiyorsanız direkt olarak ekilecek toprağa serpilmeli diye okumuştum. erken çiçek açmasını istiyorum ne yapmalıyım?
  ***
  Acele etmeyin. Nisanda tohumları ekin. Öyle şeyler yapmak uymaz çürümelere sebep olur. Ancak gerçek serlarda erkenden yetiştirilebilir.

 6. Ebru, Balıkesir diyor ki:

  Tohumu ektim ama biri ayı geçmesine rağmen çok küçük filizlendi. Ne zaman büyüyüp çiçeklenecek? Yaprakları çok değişik. İpek çiçeğine benzemiyor. Yapabileceğim bir şey var mı?
  ***
  Bekleyin havalar ısındıkça gelişimi hızlanır.

 7. Alper, Muğla diyor ki:

  Bu gün elime bu çiceğin tohumları geçti. Bugün eksem verim alabilir miyim?
  ***
  Bunun da çeşitleri var. Benim bildiğim eski türler sıcağı güneşi severlerdi. şimdikiler sanki sadece ilkbaharlık gibi. Bilemiyorum. Hemen ekin deneyin bakalım nasıl bir gelişim gösterecekler.

 8. Nurgül, Antep diyor ki:

  Birkaç kök ipek çiçeğim var saksılarda.odada öğleden sonra güneşi alan havadar cam kenarındalar. Hemen hemen hergüne toprağını kurumuş görüyorum günlük veya iki güne bir suluyorum. Acaba çok mu su veriyorum? Bulunduğu yer uygun mu sizce?
  ***
  Evde yetiştirilebilecek bir şey değil. Toprak iyice kurudukça sulamalısınız.

 9. Alper, Muğla diyor ki:

  1 temmuzda tohumları ektim. seyrek olarak sulama yaptım. fakat hiç bir filizlenme yok. sizce biraz daha beklemeli miyim? Yoksa umudu kesmeli miyim?
  ***
  Hazır topraklar genelde tohumları çürütüyor. Bu ipek çiçeği zaten hazır topraklar pek sevmez. Gelecek sefer nisanda doğru tohumları ekin gerçek toprak kullanın.

 10. Alper, Muğla diyor ki:

  Bahçede tarladan getirilen gerçek toprağa ekmiştim ama sizin dediğiniz gibi mevsim uygun değil galiba.
  ***
  Tarla topraklarının niteliğine dikkat etmelisiniz. Gübreli ise o da zarar verebilir. Hatta suni gübre verilmişse daha fazla zararlı olabilir. Ayrıca bu bitkinin tohumlarını yüzeye serpip sulamak lazım. gömmeyin. Tohumları baharda havalar fazla ısınmadan önce ekmelisiniz.

 11. Zeynep, Kütahya diyor ki:

  Balkonumda çok güzeller. Havalar soğuyunca kapalı balkonuma alsam ölmelerini engelleyip kışın yaşatabilir miyim?
  ***
  Hiç sanmıyorum. Tohumlarını alıp saklamalısınız. Ya da ilkbaharda yeni fideler alın.

 12. Büşra, Elazığ diyor ki:

  İpek çiçeğini büyütmek için kolay yollar var mı?
  ***
  Çok güneşli ve esintilere tamamıyla açık bir bahçe veya balkon..

 13. Mustafa Bircan diyor ki:

  fıskiyeyle sulasak olur mu?
  ***
  Yeri çok güneşli ve çok rüzgarlıysa her türlü sulayabilirsiniz. Sakıncası yok.

 14. Gamze, Tekirdağ diyor ki:

  Benim ipek çiçeğim yeşillenmişti ama sonra bitkinin üstünde küçük, ipek çiçeğinin tohumuna benzer şeyler çıktı. Onlar çıkınca bitkiler yamulmaya başladı ve sanırım soldular. Sadece o tohum gibi şeyler kaldı. Çok iyi bakmama rağmen soldular. Ne yapabilirim?
  ***
  Bir daha hazır poşet toprak kullanmayın. Ayrıca çok güneş ve çok rüzgar istiyor. Her yerde olmuyor.

 15. Zeynep, Tekirdağ diyor ki:

  Benim ipek çiçeğim büyüyor ancak bir yandan da toprakta ipeğimsi beyaz yapılar oluşuyor. Sulamasına çok dikkat etmeme rağmen toprak beyaz yapılar oluşturmaya devam ediyor. Küflenmiyor. Toprağın içinde örümcek yok. Ne yapabilirim?
  ***
  İpek çiçeği çok fazla güneş ve rüzgar ister. Bu şartlar yoksa yetiştirmeye çalışmayın. Topraktaki şeyler bir tür mantar olabilir. Bunların bitkilere tehlikesi yok. Ama olmaları güneşin ve rüzgarın yeterli olmadığını gösterir. Ortam ipek çiçeğine uygun değildir sanıyorum.

 16. Yaprak, Konya diyor ki:

  Halam ipek çiçeğinin büyümüş haliyle bana verdi. Cam kenarının dışına koysam çiçek açılıyor. Balkona koysam çiçek kapanıyor. Nereye koyayım? Cam kenarının dışına koysam düşecek korkuyorum.
  ***
  Çok fazla güneş alan yerde, dışarda, açık havada olmaları lazım.

 17. Reyyan, Antalya diyor ki:

  İpek çiçeğim gelişti ama yaprakları canlı değil. Solgun duruyor ve tüylendi. Antalya’da guneş varken mi gidince mi ve az derken ne miktarda sulamalıyım?
  ***
  Şiddetli güneşe de uyar yarı güneşe de uyar. Ama yeri mutlaka dışarsı olmak zorunda. Ev içleri ve camekanlı balkonlar uygun değil. Toprak kupkuru olmadıkça sulamasanız daha iyi. Eğer bulunduğu yer pek rüzgar almıyorsa sulamayı sabah – öğle arası yapmalısınız ki hastalıklanmasın. Saksıda yetiştiriyorsanız hazır topraklardan değil herhangi bir bahçenin, tarlanın toprağından kullanmalısınız.

 18. Nur Doğan diyor ki:

  Benim bir ipek çiçeğim var. Ama son zamanlarda çiçeğin etrafında küçük, beyaz renkete örümceğe benzeyen böcekler çıkmaya başladı. Hem de çok fazla var. Ne yapabilirim?
  ***
  Şu sayfada örümcek bitler konusunda ilaç ismi var: http://azbitki.com/bitler

 19. Gökçe Abay diyor ki:

  Ben dün ipek çiçeği tohumu alıp ektim. Geç mi kaldım acaba? Çiçek açar mı?
  ***
  Hayır tam zamanıdır. Tohumlar nisan ayında ekilir. Mayısa kadar ekebilirsiniz hiç sorun olmaz. Yani ipek çiçeği tohumları zaten ilkbaharda havalar biraz ısınınca çimlenir. Daha serinde çimlenemezler. Aceleye gerek yok. Sıcakta hızla büyüyüp çiçeklenirler.

 20. Pınar, Antalya diyor ki:

  Merhaba, Nisan ayının 2. haftası ektim. Ekerken tohumları çok küçük olduğu için kuru bir avuç ince toprakla karıştırıp ekiyorum. Daha homejen dağılıyor. Hepsi de çok şükür çıktı. Uçlarında tomurcuklar bile oluştu. Sanırım haftaya ilk çiçeklerini sergileyerek bizi çoşturacaklar.

 21. Aslı, Kayseri diyor ki:

  Benim 10 yılı geçkin ipek çiçeğim var. Tohum ya da fideye hiç gerek yok. İlkbaharda ipek çiçeği saksımın kurumuş çiçek artıklarını toprağın üstünden temizleyip toprağı hafifçe üstten karıştırıp suluyorum. Kendiliğinden toprakta kalmış tohumlar yeniden yeşeriyor.
  ***
  Evet benim bahçemde de aynen öyle. Kışın yok oluyorlar. Dökülmüş olan tohumlardan İlkbaharda mini mini yeniden çıkıyorlar. Ama her şeyin bir ilki olur. İnsanlar elbette başlangıç için tohum veya fide almak zorunda.

Sorunuzu veya Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

LÜTFEN YAZI DİLİ KURALLARINA SAYGILI OLALIM.
Yazı kurallarına uygun yazılan sorulara öncelik verilir.

(Yazamıyorsanız Mozilladan deği I.E. ile giriş yapın.)