Hylotelephium spectabile

Bu bitkinin mutlaka Türkçe bir ismi vardır ama henüz bilmiyorum. Crasulaceae familyasının Hylotelephium cinsinin kış soğuklarına çok dayanıklı bir türü.

Çocukluğumun bitkilerinden. Yaz ortasından sonra kalanchoe gibi pembe çiçekler açar, kışın bütün dalları yok olurken bir yandan kış soğuklarına rağmen dipte mini lahanalar benzeri filizler oluşur. İlkbaharda onlar dal olur uzarlar, yazın çiçeklenirler.

Hylotelephium spectabile

Hylotelephium spectabile

Kış soğuklarına dayanıklılığı -40°C. Toprak seçmez. Diğer krasula’lara benzemez. Killi topraklarda bile sizden uzun ömürlü olarak hayatına devam edecektir. Yer örtücü olarak kullanılbileceği gibi bahçelerin ihmal edilen unutulan kıyı köşe yerlerini doldurmak için de işe yarar.

Çiçek açtığı zaman boyu 0rtalama 20cm’dir. Öğle civarı güneşinden korunup kuvvetli toprakta yazın susuz kalmamakla 60cm’ye kadar uzayabilirler.

Eski bilimsel adı Sedum spectabile.. Daha sonra bu türlerin Sedum cinsinden ayrı olmaları gerektiği düşünülmüş ve Hylotelephium cinsi olarak ayrıca sınıflandırılmış. Böylece resimde gördüğünüz türün şimdiki adı Hylotelephium spectabile olmuş.

İngilizcede Showy Stonecrop derler. Anlamı gösterişli taşkıran gibi bir şey. Kayalıklı arazilerde kayaları ufalarlar böyle özelliği var. ;Stonecrop ayrıca Crassulaceae familyasının bir adıdır. Bu familyadan bitkiler taşlar kayalıklar arasında yaşamayı seven succulent özellikli bitkilerdir.

Çoğaltılmasının en kolay yolu her zaman kökten ayırma iledir (bir dalı köksüz bile alıp dikebilirsiniz kesin tutar). Yaprak çeliği ile, çelikle, daldırma ile, tohumla, her yolla çoğaltılabilir.

Hylotelephium spectabile

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Yazılarım izinsiz olarak birçok web sitelerinde yayımlanmaktadır. Lütfen kaynak belirtmeyenleri uyarınız. Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Yukardaki yazı ile ilgili ek bilgiler ve yorumlar:

 1. Begonvilli Ev diyor ki:

  Bayıldığım bir çiçek. Şu an verandamda kırmızıya çalan nar çiçeği renklerle harika açıyorlar. Dayanıklı, çilekeş bir o kadar da zarifler. ancak bir belalıları var ki, mantar! Mantar bulaşırsa iflah olmuyorlar. önerileriniz var mı bu konuda?
  ***
  Çocukluğumda çoook uzun yıllar haşırneşir olduğum bir bitki. İstanbulda bahçede hiçbir zararlısına rastlamadım. Ne mantar ne böcek ne kar ne buz.. Size tavsiyem verandanızın hava akımları en kuvvetli yerinde tutmanız ve sulamayı sadece sabahları yapmanız. Kışın tamamen açıkta tutup sulamayın yağmur suları yeter. Ayrıca hiçbir şey işe yaramıyorsa son çare bitkilerde mantar hastalığına karşı ilaç alıp kullanabilirsiniz.

 2. Filiz, İstanbul diyor ki:

  Bu çiçeğe burda derman çiçeği diyorlar. Yaprağını yaranın üstüne koyunca iyileşmeyen yarayı bile iyileştireceğini söylüyorlar.

 3. Müjde, İstanbul diyor ki:

  Bu bitki aynı zamanda egzama ve yaralara da inanılmaz iyi gelen bir bitki. Yaprağının üzerindeki ince zarı soyup yaralı bölgeye koyun, etkisini göreceksiniz. Birkaç gün uygulamada çok kuruma olur ise nemlendirme gerekmektedir.

Sorunuzu veya Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

LÜTFEN YAZI DİLİ KURALLARINA SAYGILI OLALIM.
Yazı kurallarına uygun yazılan sorulara öncelik verilir.

(Yazamıyorsanız Mozilladan deği I.E. ile giriş yapın.)