Hüsnüyusuf

Hüsnüyusuf, Caryophyllaceae (Karanfilgiller) familyasının bildiğimiz karanfil ile aynı cinse (Dianthus cinsine) bağlı bir süs bitkisidir.

Bilimsel adı: Dianthus barbatus. Bu türün sayılamayacak kadar çok kültivarları ve hibritleri türetilmiştir. Hüsnüyusuf çok eski zamanlardan beri bahçe bitkilerinden olduğu gibi kesme çiçekçilikte de iyi tanınır. Çok şık vazo çiçeği olurlar. Çiçekleri solar solmaz koparırsanız veya vazo için alırsanız ana dal tekrar filizlenir yeniden çiçek açar.

Bazı çeşitleri güzel kokuludur.

Soğuğa iyi dayanır. Kar altında hüsnüyusuf yaprakları hiç zarar görmez. Şiddetli dondurucu soğuk kuru ayazda ise zarar görebilir. Kış soğuklarına dayanıklılığı -35°C dereceye kadardır.

Hüsnüyusuf çiçeği

Hüsnüyusuf çiçeği

İki yıllıktır (ikinci yıl çiçeklenir ve ölür). Bazen üç yıllık oluyor. Şöyle ki, meselâ bu ilkbaharda geçen yıl üretilmiş ve şimdiye kadar iyi gelişmiş bir fide alırsanız ve eğer çok iyi güneş almayan bir yere dikerseniz çiçek açmıyor gelecek yılı bekliyor. Yeri az güneşli olsa bile üçüncü yıl çiçeklenir. Bu şekilde hareket etmesini yer yadırgamasına bağlıyorum. Yoksa çiçek açması için çok fazla güneşe ihtiyaç duymaz. Günde bir saat kadar güneş bile yetiyor. Yeter ki yeri kuvvetli aydınlık olsun.

Toprak: Nötr ve alkalinli toprak ister. Asitli toprak sevmez.

Sulama: Normal bir bahçe bitkisi gibi sulayacaksınız.

Güneş ihtiyacı: Tam gün güneşte daha iyi geliştiği söylense de günde sadece bir iki saat güneş alan yerlere uyum sağlıyor. Aşırı sıcak görülen memleketlerde hüsnuyusuf zaten böyle yerlerde yetiştirilmelidir.

Tohumla çoğaltılır. Hüsnüyusuf tohumlarını ilkbahardan yaz sonuna kadar ne zaman isterseniz ekebilirsiniz. Gelecek yıl ilkbahar ortasından itibaren çiçek açmaya başlarlar.

Hüsnüyusuf çiçeği

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Yazılarım izinsiz olarak birçok web sitelerinde yayımlanmaktadır. Lütfen kaynak belirtmeyenleri uyarınız. Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Yukardaki yazı ile ilgili ek bilgiler ve yorumlar:

 1. Sema Ercan, İstanbul diyor ki:

  2 ya da 3 gece önce bir yarışmada sordular Hüsnü Yusuf.. Gerçekten çok güzel bir çiçek. Ama üzüldüm ömrünün kısa olmasına.

 2. Sema Ercan, İstanbul diyor ki:

  Geçen sene bahçede bir bölgeye diktiklerimin maalesef hepsi bu seneki karda dondular. Bu zamana kadar köklerini beklettim ama hiçbir belirti yok yeniden filizlenmelerine dair. Sitenizde de yeni gördüm Hüsnüyusuf. O bölgeye hüsnüyusuf dikmek geldi aklıma. Elimde de ne tohumu, ne fidesi var. Acaba Eminönü Çiçek Pazarında bulabilir miyim? (Yeni gittiniz oraya; bir fikriniz var mı?) Ya da bir öneriniz olur mu acaba?
  ***
  Olması gerekir. Mevsimlik fidelere hiç dikkat etmemiştim. Yoksa bile sırf yazlık mevsimlikler alabilirsiniz. Zaman zaman mevsimlikleri yazıyorum. İki yıllık olanlar genelde kışa dayanıklıdır. Uzun ömürlü türleri iyi tanımalısınız ona göre tercih etmelisiniz. Şimdi burada tek tek yazamıyorum.

 3. Deniz, İstanbul diyor ki:

  Bugün hüsnüyusuf tohumu aldım. Paketten çıkan tohumlar karanfil tohumuna çok benziyordu. Sahiden normalde bu kadar benzerler mi yoksa hata mı oldu paketlemede?
  ***
  Tohumunu henüz görmedim ama hüsnüyusuf ile karanfil zaten aynı cinstendir. Tohumlarının da aynı olmaları gayet normal bir şey.

 4. Yasemin Sezgin diyor ki:

  Saksıda yetiştirebilir miyiz?
  ***
  Evet.

Sorunuzu veya Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

LÜTFEN YAZI DİLİ KURALLARINA SAYGILI OLALIM.
Yazı kurallarına uygun yazılan sorulara öncelik verilir.

(Yazamıyorsanız Mozilladan deği I.E. ile giriş yapın.)