Hinidistancevizi kabuğundan saksı

Fotoğrafı Adana’dan Serkan Ün gönderdi. Hindistan cevizi kabuğunu saksı haline getirmiş. İçine kırmızı çiçekli şeker begonyası dikmiş. Buna ateş begonyası da denir (Begonia × semperflorens-cultorum).

Çok hoşuma gitti. Hindistan cevizi ile uğraşmaya değer. Şirin, güzel, egzotik görünümlü bir saksı olmuş.

Hindistan cevizi saksıda begonya

Hindistan cevizi saksıda begonya

Kendiniz birçok şeyden saksı yapabilirsiniz. Fazlaca killi topraktan saksılar yapabilirsiniz. Ya güneş altında günlerce kurutacaksınız ya da fırında bir saat kadar pişireceksiniz. Samanla karıştırılmış tezekten de saksı yapılabilir çok da iyi olur.

» İki yıl önce aşırı güneşli yerlere çok uygun, kalın, sağlam, üstelik çok hafif saksı yapımını anlatmıştım. Yapmayı düşünürseniz » şuradan okuyabilirsiniz. Bunda çimento kullanılıyor. Yapma usulüne göre toprağa alkalin salacağı için alkalinli toprak seven bitkilere daha uygundur.

Yaratıcı fikirli bir insansanız kendiniz pratik yollardan bitkilerinize sağlıklı saksılar yapabilirsiniz. Bunun birçok yolu var. Mesela yumurta kartonlarını suda iyice yumuşatıp bulamaç gibi pelte hamur haline getirdikten sonra ondan daha az miktarda perlitle veya çay posası ile karıştırın. Sonra süzgeçte suyunu süzün, elinize alıp sıkıp suyunu biraz daha giderin. İstediğiniz gibi saksı oluşturup iyice kurutun. Hindistan cevzi lifleri küçük balyalar halinde satılır. Bu karton bulamacına hindistan cevizi lifleri katabilirsiniz.

Yaptığınız saksıların diplerinde delikler oluşturmayı en başta unutmayın.

Hindistan cevizi saksıda begonya

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Yazılarım izinsiz olarak birçok web sitelerinde yayımlanmaktadır. Lütfen kaynak belirtmeyenleri uyarınız. Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Yukardaki yazı ile ilgili ek bilgiler ve yorumlar:

  1. Mehmet, Bursa diyor ki:

    Ben de yapmıştım ama zamanla çatladı kabuğu..

Sorunuzu veya Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

LÜTFEN YAZI DİLİ KURALLARINA SAYGILI OLALIM.
Yazı kurallarına uygun yazılan sorulara öncelik verilir.

(Yazamıyorsanız Mozilladan deği I.E. ile giriş yapın.)