Hercai menekşe – Viola × wittrockiana

Hercai menekşe doğada bulunan “viola tricolor” üç renkli menekşesinin diğer menekşe cinsleri ile melezlenmesinden oluşturulmuş kalıcı hibrit bir menekşe cinsidir. İstanbul’da yılın her zamanında bahçelerde parklarda çiçek açmış hercai menekşeler görmek mümkün. Kışın bir süre kar altında kalsalar bile zarar görmüyorlar.

İstanbul’da yılın her zamanında bahçelerde parklarda çiçek açmış hercai menekşeler görmek mümkün. Kışın bir süre kar altında kalsalar bile zarar görmüyorlar. Bahçe dekorasyonunda önemli yeri vardır: Park ve bahçelerin istenilen renkte çiçeklerle süslenmesinde en kolay bulunan ve en kolay yetiştirilen süs bitkileri hercai menekşelerdir.

Mor menekşe ile aynı violaceae (menekşegiller) familyasının viola türünün viola tricolor cinsinin  hibrit çeşididir. İngilizcede yaygın olarak “pansy” ismiyle biliniyor. Hercai menekşe doğada bulunan “viola tricolor” menekşesinin diğer menekşe cinsleri ile melezlenmesinden oluşturulmuş kalıcı hibrit bir menekşe çeşididir. Hibritler genelde kalitesini tek nesilde gösterir, tohumlarından aynı kalitede bitkiler çıkmaz. Hercai menekşe gibi kalıcı hibritler ise artık başlı başına kalıcı bir cinstir. Bunlara insan icadı sabit cins demek daha doğru olabilir.

Hercai menekşenin viola tricolor doğal cins menekşelerinden farkı, daha büyük çiçekli olması ve çok çeşitli renklerde çiçek açan çeşitlerinin olmasıdır. Tohumdan çok kolay yetiştirilmesi ve akla gelen her renkten çeşitleri olması ile çok sevilen bir bahçe bitkisidir. Herkes melezlemeler yaparak kendi farklı renklerde çeşitlerini elde etmeye çalışır.

Her çeşit toprakta olur. Yaz günlerinde susuz bırakmamaya gayret edin. Yazın aşırı sıcak yerlere pek uygun değildir, yarı gölgelik yerlere dikilmelidir veya buralarda kışın parkları süslemede kullanılabilir. Hercai menekşe çok güneş istediği için günde en az beş saat direkt güneş alabileceği yerlere dikmelisiniz.


Çoğaltılması genelde tohum iledir. Hercai menekşeler en fazla iki yıl yaşar. Tohum alıp saklamayı unutmamalısınız. Daha iyi çiçeklenmesi için tohumluk olarak ayıracaklarınızın dışında solan çiçekleri hemen koparmalısınız.

Tohumlar ilkbaharda ne kadar erken ekerseniz o kadar erken çiçek açar. En son don olaylarından yaklaşık 15 gün önce sıcak kapalı ortamlarda tohumları ekebilirsiniz. Don tehlikesi ortadan kalkınca minik fideleri dışarı çıkarın. Fideler yeterince büyüyünce esas yerlerine en az 6 – 7 cm ara ile dikilmeli. Sonbahar başında ektiğiniz tohumlar kıştan önce çiçek açabilecek büyüklüğe gelir.

Tepe çeliği ile üretim yaz sonunda ve sonbaharda yapılabilir. Kökten ana dalların ayrılmasıyla da ilkbaharda veya sonbaharda çoğaltılabilir; bunun için ayrılacak her parçasında kökler bulunmalıdır. Fakat şunu iyi bilin ki en kolay ve en sağlıklı üretim şekli tohum iledir.

Kategori: Bahçe Balkon Tarih: 27 Nisan 2011

Etiketler: | |

'Hercai menekşe – Viola × wittrockiana' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Tolga Güler dedi ki:

  Üstadım sitenizi çok yakın zamanda tesadüfen buldum. Gerçekten çok yararlı bilgiler edindim. Hercai menekşelerimden tohum saklamak istiyorum. Ancak tohumu çiçeğin neresinde olur ve hangi zaman diliminde almak gerekir? Teşekkürler…
  ***
  Solan çiçeklerin yerinde küçük bir tohum kapsulü oluşur. Minik bir meyve gibi. işte tohumlar onun içindedir. Kapsül iyice kuruyana kadar tohumlar olgunşalır. O zaman tohumları alabilirsiniz. Her mevsimde olabilir.

 2. Tolga Güler dedi ki:

  Cevabınız için teşekkürler. tohumdan yetiştirmek için tohumları ne kadar derine dikmek uygun olur? Ve mevsim olarak ne zaman dikmek en uygun olur?
  ***
  Tohumları toprağa 1 cm kadar gömmek yeter. İstanbul, İzmir ve Trabzon iklimi benzeri yerlerde martın son haftasından ağustos ayının ortalarına kadar tohumları ekebilirsiniz. Bütün yıl, kışın bile çiçek açarlar. Sert karasal iklimli yerlerde kışın yaşayacaklarını sanmıyorum, onun için en son don olayı görülebilecek hafta tohumları dikmelisiniz (çoğu yerde nisan ortası ve sonudur). Haziran başına kadar tohumları ekmelisiniz daha fazla geciktirmemelisiniz. Akdeniz kıyı kesimlerinde ise yılın her zamanında tohumlar ekilebilir.

 3. Nuri Dikgöz dedi ki:

  İlk günleri sıcak ortamda tutarsak şubatta da ekebilir miyiz?
  ***
  Tohumları mı diyorsunuz? Uygun yeriniz varsa daha iyi. Böylece mesela istanbulda nisan ayının girmesiyle beraber don olayı riski tamamen ortadan kalkıyor. O zamana kadar fideler çiçeklenecek kadar büyümüş olurlar dışarıya dikebilirsiniz.

 4. Nebiye, İstanbul dedi ki:

  Ben ilk kez çiçek dikeceğim rengarek menekşeler istiyorum.. Bunun için camımın önüne dar uzun saksılardan aldım. aldığım tohumlar viola hercai menekşe düz sarı bıyıklı, kırmızı, beyaz ve ayrıca üzerinde menekşe tohumu yazan rengarek menekşeleri gösteren bir paket tohum aldım. Şimdi ben dört paket tohumu nasıl ekeceğim? Karıştıracak mıyım? Elimdeki tohumun hepsinimi kullanacağım. Bana nasıl dikeceğimi izah eder misiniz?
  ***
  Bence önce tohumları ayrı bir saksıya ya da genişçe bir leğene rasgele serperek ekin. Fideler biraz büyüyünce uzun saksılarınıza 10 cm ara ile dikersiniz. Böylesi daha iyidir. Fidelerde yer değiştirmek istisnai bir iki tür için zararlıdır ama hercai menekşelerde iyidir, böyle yapmanızı tavsiye ederim.

 5. Nebiye, İstanbul dedi ki:

  Ddiğiniz gibi menekşeleri leğene diktim şimdi. Leğeni balkona mı koyayım yoksa evin içinde mi kalsın? Lalelere gübre şerbeti ne zaman vereceğim vereceksem nasıl hazırlayacağım? Evim dubleks içerden üst katıma merdivenleri hiç güneş almıyor çoğunlukla karanlık. Merdivenin köşesine çiçek koymak istiyoruz orda yetişebilecek çiçek hangileri olabilir?
  ***
  Leğeni daima dışarda tutmalısınız. Kış geçti artık. Lalelere gübre şerbeti, geçenlerde yeni bir yazımda anlatmıştım. Çiçek açtığı zaman verilebilir. Özel bitki besini de olabilir. Bir defa vermek yeter. Karanlı veya zayıf ışıklı yerde hiçbir bitki olmaz. Siz oraya başka bir şey koyun ya da yapay bitki koyun.

 6. Eylül Demir, Erzurum dedi ki:

  Erzurumda yaşıyorum ve balkonumda rengarenk çiçekler olsun istiyorum. Metal saksılar aldım ama çok sıcak bir yer olmadığı için hangi çiçeklerin yetişebileceği konusunda pek fikrim yok. Şimdilik hercai menekşe ve papatya tohumu aldım. Henüz ekmedim. İlk defa ekeceğim.
  ***
  Tohumları hemen ekmelisiniz. Keşke tohum almasaydınız. Erzurumda Balkonlarda mevsimlik çiçeklerden hangisi “fide olarak” satılıyorsa onlardan alıp dikseniz daha iyi olur. Hazır fide Erzurumda daha uygun çünkü tohumların gelişmesi uzun sürer. Şimdi ve mayısta hercai menekşe, petunya, yenigine çiçeği vesaire çevrede ne fidesi satılıyorsa almanızı tavsiye ederim.

 7. Naz Ceylan, Bodrum-Muğla dedi ki:

  Bu aralar yağışlar bol.. Çiçeklerimi nasıl koruyacağımı bilemedim. Mesela menekşeler yağmura maruz kalırsa olumsuz sonuç alır mıyım? Bunu hiç istemiyorum. :)
  ***
  Korkmayın hiçbir şey olmaz. Bahçe bitkileri, elbette yağmur altında kalır.. hortumla sularsınız ıslanırlar. Bir zarar görmezler.

 8. Seda, Yalova dedi ki:

  Sitenizi çok beğeniyorum bahçe çiçek konusunda bizleri aydınlattığınız için size teşekkür ediyorum. Ben de rengarenk hercai menekşe fideleri aldım ve saksılara anlattığınız şekilde diktim. Balkonumu çok güzel renklendirdiler. Yeni çiçekler verdiler. Yaklaşık bir haftadır çiçeklerde ufak böcekler oldu. Bu böcekler öldürünce kokuyorlar bilmediğim bir böcek türü anlayacağınız. Şu an çiçeklerin diplerindeki yaprakları sarardı solmaya başladılar. Bu durum beni çok üzüyor. Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  En eski yapraklar bozulur normaldir. Her gördüğünüz böceği öldürmeyin. Bazı böcekler bitki bitlerini yiyor. Siz onları öldürürseniz bitler de çiçeklerinizi öldürür. Yaprakların altlarını büyüteçle inceleyin bit var mı.. Bit yoksa ve yaprak bozulmaları fazla oluyorsa 15 günde bir çok hafif dozajlarda bitki besini suda karıştırıp verin iyi gelir.

 9. Tolga Güler, Konya dedi ki:

  Üstadım selam ve sevgilerimle.. Sayenizde tam bir çiçek ve bitki dostu oldum diyebilirim. Üstte de daha önce sorularım olmuştu size. Bu sene balkonumda ekim ayında dikmiş olduğum menekşe fidelerinden harika sonuçlar aldım. Şu an hepsi çoşmuş durumda çiçek veriyorlar. Bu sene kış konyada çok sert geçti -20 dereceleri gördük, ama buna rağmen hercailerim ölmediler. İçeriye bile almadım. Durum böyle olunca ben de menekşe sakılarımın sayısını 6′ ya çıkardım. 75 cm’lik balkon saksılarından yani yaklaşık 50 menekşe fidesi daha aldım ve diktim. Şimdi size sorularım var.
  1. Balkonum güney cepheli yazın güneş zarar verir mi?
  2.Bazı yazılarda haziran ayında menekşelerin çiçeklenme döneminin biteceği yazıyor. Yani yazın menekşelerim ölecek ve kuruyacaklar mı? Seneye yeniden mi fide dikmem lazım? yoksa aynı fideler canlanacak mı?
  3.Yazın kuzey balkona taşımamın ölmemeleri yada çiçek açmaları açısından bir yararı olur mu?
  4. Çiçeklerin dökülmesi ile ortaya çıkan tohum kapsüllerini kendisi açılıp dökülmeden koparıp sonra kurutsam olur mu? yoksa üzerinde kendinin kuruyup açılmasını mı beklemem gerekir. (kendi açılınca kayboluyorlar)
  5.Çiçek dönemi 12 aya uzatılabilir mi?
  Teşekkür ederim. Sağlıcakla kalın…
  ***
  Cevaplar: 1) Saksının ve toprağın özelliğine göre değişir. Ve elbette sulamaya dikkat etmek gerekiyor. 2) Uzun yıllar yetiştirmedim ama benim hatırladığım bütün yaz çiçekli olurlardı. 3) Kuzeye bakan yerler güneş almadığı için özellikle çiçek açan bitkilere hiç uygun değildir. 4) Tohumlar bitkinin üzerinde kurumalı. Tohumlar olgunlaşınca altlarına tabağa benzer bir şey koyarsanız onun içine dökülürler. Çok az sayıda çiçeği tohuma bırakın yoksa bitkinin ömrünü fazlasıyla kısaltır. 5) Solmuş çiçekleri hemen keser atarsanız çiçek açmaya devam ediyor, ömürleri uzayabiliyor. Ne kadar, bilemem.

 10. Seda, Yalova dedi ki:

  Menekşelere bahsettiğiniz şekilde baktım ona bit deniliyorsa evet var,yürüyen bir böcek balkonu sardı neredeyse herbir tarafta var,birde açan çiçeklerin arka kısmında minicik o kadar çok varki rengi yeşil,ne yapmalıyım?
  ***
  Sizin oralarda çiçek üreticileri çok. Onlara danışıp ilaç sorun veya şu kategorideki yazılarda ev yapımı ilaç tarifleri var: http://www.bitkivecicek.com/tag/bit

 11. Şencan, Ankara dedi ki:

  Benim hercai menekşelerim balkonda saksıda duruyor. Çok güzel boy verdiler rengarenk çiçekler açıyorlar fakat birkaç gün önce üzerlerinde açık yeşil ve kanatlı böcekler çıkmaya başladı onlar zararlı mı acaba ve zararlıysa kimyasal ilaç kullanmadan nasıl yok edebilirim?
  ***
  Az sayıda iseler zararı yok. Küçük bir fırça ile görebildiklerinizi süpürün. Fazla ise ilaç kullanmalısınız.
  Şu kategorideki yazılara bakın: http://www.bitkivecicek.com/tag/bit

 12. Selver, Osmaniye dedi ki:

  Menekşemin ciçegi kuruduktan sonra ortasındaki sey acıldı. İçinde kücük kücük birsürü tohum var. Onları eksem ne olur cicek cıkar mı?
  ***
  Evet onları ekerseniz yeni hercai menekşeleriniz olur. Hemen şimdi ekebilirsiniz.

 13. Nurgül, İstanbul dedi ki:

  Tohumdan hercai ekiorum çıkmıyor anlamadım. Bir hafta öncesi yine ektim yine bişey yok. Az bir tohum kaldı onu da ekicem ama bu sefer nasıl ekmeliyim? Acaba tohumlardanda kaynaklanabilir mi?
  ***
  Bir hafta bekliyor sonra çimlenmediler diye her şeyi bozuyorsanız suç szde. Bekleyin belki bir ayda çimlenecekler. Tohumları en fazla 1cm derine gömün. Hatta gömmeyin toprak yüzeyinde belli belirsiz gömülü olsunlar. Açık havada güneşin ısıttığı bir yerde olmalılar. Yine de olmuyorsa toprak zehirlidir. Poşetlerde ucuza satılan toprakların yüzde doksandokuzu bozuktur zehirlidir bitkileri öldürür.

 14. Mehmet, Afyon dedi ki:

  yaklaşık 1.5 ay önce pazardan uzun bir saksıda 4 adet hercai menekşe aldım. Çiçek açıyor ama bazılarının neşesi yok gibi. Alt yaprakları sararmaya ve bir tanesininde yaprakları kendini koyvermiş durumda. Balkondalar.
  ***
  Anlaşılan diktikleri toprak çok kuvvetsiz veya çok ucuza satılan bozuk kompost bir toprağa dikmişler. Gerçek toprakta daha iyi gelişirler. İsterseniz bitki besini verin. Balkonunuz camekanlı kapalı ise dikkat edin bunlar açık hava bitkisidir. Balkonun pencerelerini açık tutmak zorundasınız.

 15. Sinem, Antalya dedi ki:

  Menekşe tohumu diktim şu an 2-3 cm arasındalar. Pencere önünde hafif güneş ve bol ışık alıyorlar. Yanlız ben gene acele ile onları bakır bir kaseye diktim ve oksitlenme falan olur diye korkuyorum. Şimdilik durumları iyi. Ne zaman saksıya almam lazım? Açık güneşli balkon mu yoksa pencere önü mü iyidir?
  ***
  Bahçeniz yoksa her çiçeği tohumdan yetiştirmeniz yanlış. İhtiyacınız kadarını fide olarak almalısınız. Evde olmaz. Açık havada güneşte tutun. Fideleri ne zaman isterseniz ayırın başka yerlere dikin.

 16. Yeşim, İstanbul dedi ki:

  Balkonundaki hercai menekleşerim üzerinde küçük yeşil böcekler çıkmaya başadı. Çiçekleri dökülüyor. Ne yapmam gerekir?
  ***
  1 çorba kaşığı kırmızı pul biber + 1 çorba kaşığı arap sabunu 3 bardak sıcak suya karıştırın tamamen soğuyana kadar bekletin yaprakların üstüne ve altına fısfıslayın.

 17. Feyzi, Malatya dedi ki:

  Sitenizi devamlı takip ediyorum çokta yararlanıyorum. emeginize saglık. 1000 m2 lık alana menekşe tohumu ekmek istiyorum. önümüzdeki aylar icerisinde ekimi düsünüyorum. zamanlama ve tohum ekimi konusunda izleyecegım yol hakkında bilginize ihtiyacım var.
  ***
  Malatyada kışın açıkta hayatta kalamazlar. İlkbaharı bekleyin.

 18. Feyzi, Malatya dedi ki:

  İlginize tesekkürler. iyi ama ben tohumdan baslayıp alcak tünel icerisinde yetiştirmeyi düsünüyorum. Ta ki ekime gelene kadar örtü altında kalacak. Yetisti mi soguga dayanacagını düşünüyorum.
  ***
  Tam yetişkin olsalar bile kış soğuklarına dayanıklılıkları -12C ile -20C arasında, çeşidine göre değişir. Malatya iklimini araştırdım olur sanıyorum. Tohumlar karışık satılıyor. muhtemelen çoğunluğu kışın hayatta kalacaktır. Birkaç yıl uğraşıp kışın dondan hiç zarar görmeyenlerin tohumlarını alıp onları yetiştirerek oranın iklimine tam dayanıklı çeşitleri çoğaltabilirsiniz.

 19. Feyzi, Malatya dedi ki:

  Tesekkür ederim. Riskli bir iş olsa da imkanları kullanıp degerlendirecegim.
  ***
  Tohumları en geç ağustos başında ekin ki eylül boyunca iyice kuvvet toplayabilsinler.

 20. Nebiye, İstanbul dedi ki:

  Daha önce de size yazmıştım. Hazır satılan hercai menekşe tohumlarından 4 renk paket aldım defalarca dikktim ama bir türlü büyümediler. Sebebi ne olabilir?
  ***
  Hep aynı yerden almışsanız belki o tohumlar bozuktu fazla eskiydi. Başka bir kuvvetli ihtimal kullandığınız toprak. Poşetlerde satılan toprakların çoğu tohum çimlendirmeye uygun değildir tohumları zehirler. Hatta çiçek fidelerini bile zehirliyorlar kökler o toprakta hemen çürüyor özellikle de esintisiz yerlerde.

 21. Sema Ercan, İstanbul dedi ki:

  Hercai menekşelerim artık iyice soldu. dalları kendiliğinden kopmuş. Toparladım üzerlerindeki tohumları tekrar toprağa attım. Sonra da atmamalı, toplayıp baharda mı atmalı idim diye düşündüm… İnşallah doğru yapmışımdır.
  ***
  Bekleyin bakalım. Susuz kalmazlarsa çimlenip büyümeleri lazım. Sonucu buraya yazmayı unutmayın.

 22. Sema Ercan, İstanbul dedi ki:

  Susuz kalmazlar fakat zamanlama açısından tereddüt ettim. Yani baharda mı atmalı idim diye sonradan üzüldüm. Teşekkürler.
  ***
  Hayır, yeter ki çimlensinler. kışa kadar çiçeklenecekleri kesindir. Kışı da çiçekli geçirirler. istanbul iklimi bu bitkilere uygun.

 23. Neslihan Duman, Ankara dedi ki:

  Menekşe tohumlarını pet bardaklara ektim. Dışarısı çok sıcak odada tutuyorum acaba bir zararı olur mu?
  ***
  Dışarda tutarsanız daha iyi olur. Esinti lazım, gece gündüz sıcak farklılıklarını algılaması ve devamlı esinti önemli. Yoksa tohumlar çürüyecektir. Çimlenme olsa bile sağlıklı gelişebilmeleri mümkün değil.

 24. Sema Ercan, İstanbul dedi ki:

  Temmuzda attığım tohumlardan hiçbirşey olmadı. Bugün yeniden hercai menekşe tohumu aldım. Başarabilirsem lale soğanları ile aynı üçgene dikmeyi düşünüyorum. Tohumlar için ne yapmam gerek?
  ***
  Bu yaz fazla sıcak geçti. Belki çimlenememelerinde aşırı sıcakların etkisi olmuş olabilir. Rasgele atılan tohumları karıncalar, kuşlar yok edebilirler. Güzelce ekip sulamak lazım. Başka bir şey gerekmez.

 25. bedır uyar ankara dedi ki:

  Hercai menekşeler kışın Ankarada yaşar mı? Sulamayı dıbınden mi yoksa yukardan yagmurlama mı yapmak doğru?
  ***
  Çoğu çeşidi evet yaşar ama kuzey rüzgarlarını iyi alan tepelerde ve kuzeye bakan yamaçlarda sanmıyorum. Sulama her bitki gibi, özel bir şekli yok.

 26. Sema Ercan, İstanbul dedi ki:

  Lale ve Hercai Menekşelerin açmış hallerini nasıl denk getirebilirim?
  ***
  Sonbaharda yeni fide olan hercai menekşeler hava durumuna göre kışın çiçeklenmeye başlar ve öyle devam eder. Yoksa lalelerle aynı zamanda çiçeklenirler. Bildiğim kadarıyla her iki durumda da lalelerle aynı zamanda çiçekli oluyorlar. Nitekim siz geçen yıldan biliyorsunuz.

 27. Sema Ercan, İstanbul dedi ki:

  Ben sonbaharda hem lale soğanlarını dikip hem de açmış menekşeleri diker isem sanki şu an açmış menekşeler kışın karda buzda heba olur mu diye düşündüğüm için. Yani şu an alacağım menekşeler çiçekli olacağından lalelerin açma dönemine kadar kalırlar mı diye düşündüm.
  ***
  Geçen yıldan biliyorsunuz kışın hayatta kalabiliyorlar. Şimdi yeni çiçeklenmişleri dikseniz kışın yaz mevsimine göre gelişimleri çok fazla yavaşlayacak dolayısıyla ilkbahara kadar yaşlanmamış olacaklar o zaman da çiçek açarlar.

 28. Sema Ercan, İstanbul dedi ki:

  Tohumdan ektiğim hercailer çimlendiler, minicik minicik şu anda. Peki bu andan sonra onlar için ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Bir şey gerekmez. Kışın uzun süre yayış olmadığı zamanlar eğer toprak tamamıyla kurursa sulamak lazım. Bahara kadar yavaş yavaş gelişir ilkbahar başında hızlanırlar. Lalelerle aynı zamanda çiçeklenebilmeleri kışın havanın iyi gitmesine bağlı. Yoksa onlardan birkaç hafta sonra çiçek açacak olgunluğu gelecekler. Her şey kışın şiddetine bağlı. Belki üstlerine şeffaf naylondan çadır gibi bir şey yapılabilse kışın daha hızlı büyürler.

 29. Gülşen Yalçınkaya, İstanbul dedi ki:

  Yaklaşık 2 ay önce iki tane hercai menekşe aldım. Bir tanesinin yaprakları delik delik olmaya başladı. Buna ne sebep olmuş olabilir acaba böcekler mi? Yapraklarda deliklerin açılmasında bir sakınca var mı?
  ***
  Böcek, tırtıl olması kesin gibi.. Delikler az ise pek zararı olmaz.

 30. Gülşen Yalçınkaya, İstanbul dedi ki:

  Delikler çoğalmaya başladı. hatta çiçeklerin üzerinde de oluşmaya başladı. ne yapmalıyım?
  ***
  İyice inceleyin: ya bir tırtıl ya da sülük benzeri sümüklüböcek var (bu tip sümüklüböcekler gündüzleri bitkilerin diplerinde, saksı iç kenarlarında toprağa ilişip saksanır). Onu bulup atarsanız kurtulursunuz.

 31. Serhat, Adana dedi ki:

  Akdeniz ikliminde bahçeye ekilen menekşelerin ömru kaç yıldır? Uzun yıllar hiç sökmeden verim alabilir miyim?
  ***
  Bu sayfadaki hercai menekşeleri soruyorsanız genelde bir yıllıktır. Daima tohumundan yenilerini üretmeniz gerekiyor. Gerçek menekşe için şu sayfaya bakın: http://www.bitkivecicek.com/menekse-viola-sororia

 32. Ayşe, Sivas dedi ki:

  Hercai menekşesi dahil bahçe çiçeklerini çok seviyorum. Geçen yıl aldığım menekşeler kısır çıktı. Yani bu yıla kalmadı ve tohum da vermedi. Acaba menekşe tohumunu nereden ve nasıl temin edebilirim?
  ***
  En kolayı yeni fideler almak. Tohumdan yetiştirmek zahmetli ve de hiçbir garantisi yok. Hele hazır poşet topraklarda tohumlar çimlense bile fideler mini halleriyle yanıp çürüyor.

 33. İsimsiz dedi ki:

  Şu an elimde menekşe tohumları var. Nisan ayı tohum ekimi için çok geç olur mu?
  ***
  Hayır geç değil. Hemen ekin. Yaza kadar büyüyüp çiçek açarlar.

 34. Şule, İzmir dedi ki:

  Tohumlarımı Mart ayı sonunda saksıya diktim. Cılız fideler çıktı. Çoğu ölüyor.Saksılar balkonda. Kapalı balkona mı alsam? Veya sulamayı mı azaltsam?
  ***
  Güneş alıyorlarsa ve toprak kurama göstermeden sulamamışsanız sorun olmaması gerekirdi. Galiba siz hazır poşet toprak kullandınız. Onlar tohumları ya çimlenmeden çürütüyor ya da mini fidelerin köklerini yakıyor çürütüyor.

 35. Şule, İzmir dedi ki:

  Maalesef poşet toprak kullandım. Güneş olmadığını düşünüyorum. Teşekkür ederim.
  ***
  Güneş mutlaka şart. Belki de poşet toprak değil güneşsiz kalmaları zarar vermiştir.

 36. Lütfiye, Diyarbakır dedi ki:

  Kolay gelsin, yaklaşık bir buçuk ay önce tohumları ektim ve çimlendi. O kadar ince ve çoklar ki onları nasıl başka yara alacağımı bilemiyorum. Acaba ne yapmalıyım? Tek tek alıp mı başka yere alacağım. Tekrar belirteyim çok ince ve küçükler. Yaklaşık 5cm uzunluğundalar. İnce uzun yani.
  ***
  Başta düşünüp tohumları üst üste ekmeyecektiniz. Bu sebeple anormal uzun oluyorlar. Bekleyin biraz daha büyüsünler daha doğrusu kökleri biraz daha güçlensin sonra söküp ayrı ayrı dikersiniz.

 37. Ayşe, Kırıkhan dedi ki:

  Kışın hercai menekşe fideleri ektim. Çok güzel çiçek açtılar. Şimdi nedense kötü oldular. Sürekli suluyorum. Sulama esnasında toprak azalınca üzerine hazır toprak ekledim. Ondan olabilir mi?
  ***
  Ondan da olabilir. Ama sürekli sulamanız çok yanlış bir şey. Bekleyin toprak kurusun. Hem kökleri deşecek şekilde sulamak da zarar verir.

 38. Orçun, Denizli dedi ki:

  Biraz önce üç renkli,sarı ve mor hercai menekşelerimden tohum topladım ama tohumların bazıları susam renginde bazıları ise çok açık krem ve sarı renginde sizce bu tohumlar çimlenir mi? Ayrıca hemen diksem olur mu?
  ***
  İyice kurumaları lazım. Sonra hemen ekebilirsiniz. Hızla büyürler.

 39. Ayşe, İstanbul dedi ki:

  Yaklaşık 1,5 ay önce viyollere menekşe tohumu ektim. Ekimin ortaları gibiydi. Şu anda çok cılızlar. Okulumuzda sınıfta tutuyorum. Büyümeleri için ne yapmam gerekir?
  ***
  Bu zamandan itibaren artık daha fazla güneş gerekiyor. Ve çok havadar ortama ihtiyaçları var. Dışarda belki daha sağlıklı gelişirler.

 40. Hediye, Mardin dedi ki:

  Menekşe tohumu aldım. Bu ay içerisinde eksem olur mu? Açık havada üstü açık bir şekilde mi tohumu ekeyim?
  ***
  Tohumları şimdi hemen ekseniz iyi olur. Çok hafif, belli belirsiz toprağa gömün. Açık havada güneşli yerde tutun. Toprak kupkuru kalmayacak şekilde ara sıra sulayın. Tohumlar çimlenip fideler belirince sulama sıklığını biraz azaltın.

 41. Ufuk, İzmir dedi ki:

  Çok teşekkür ederim sorulabilinecek herşeye cevap verilmiş.başarılarınızın devamını dilerim…

 42. Ekrem S. -İzmir dedi ki:

  Pakette satılan çiçek tohumları açıldıkdan sonra kalanlar seneye de kullanılabilir mi? Yerim yüksek. Kayısı ağacı altı az güneş gören gölgeli bir yer. Burada kalıcı çiçeklerden hangilerini yetiştirebilirim?
  ***
  Her bitkinin tohumu yıllarca dayanamaz. Paketlerinde tohumların kaç yıl dayanacağı veya son kullanma tarihi yazılıdır. Okuyup öğrenebilirsiniz. Hercai menekşeler az güneşli yerde de oluyor (son yılki tecrübemden dolayı anladım). Aslında güneş isteyen bitkiler ağaç altlarında -koyu gölge olmayan yerlerde- az güneş alabilseler de gayet güzel gelişip çiçek açabilirler.

 43. Mustafa, İstanbul dedi ki:

  Tohumlar ışık istiyor demişsiniz. Ben nedense çimlendiremedim o şekilde ama kapalı alanda karanlıkta çimleniyorlar iki hafta içinde. Bilmiyorum hangisi doğru..
  ***
  O bilgiyi yabancı kaynaklardan öğrenip o şekilde yazmışım. Aslında mesele şudur ki, tohumlar toprak yüzeyine çok hafifçe gömülmeli ki güneş ışınlarının ısıtmasından etkilensinler. Işıktan değil, ısıdan etkilenmeleri lazım. Yani tohumları hiç gömmemek doğru olmaz.

 44. Serkan, İstanbul dedi ki:

  Merhaba bir ay önce menekşe tohumu ekmiştim. Plastik bardağa üstünü örtüp fısfısla suladım çıktılar. Fakat geçen hafta tekrar ektim aynı şekilde suladım. Ama toprakta beyaz kurtçuklar vardı ben de çöpe döktüm. Acaba neden oldu bu? Hava sıcaklığı artmasından olabilir mi?
  ***
  Neden oldu bilmem ama toprakta çeşit çeşit canlılar olabiliyor. En çok da mini beyaz toprak bitleri olur. Topraktaki böceklerin genelde hiçbir zararları yoktur. Siz görebildiğiniz canlılar yüzünden çöpe atmışsınız. Göremediğiniz canlılar binlerce kat daha fazla ve yediğimiz peynirde, ekmekte her şeyde varlar. Kısaca toprakta gördüğünüz canlılar yüzünden bitkilerinizi atmayın derim. Benim çiçeklerimin topraklarında çok böcek var ve bir zararları olmuyor. Ben de atmak veya ilaçlamak gibi herhangi bir şey yapmıyorum.

 45. Selen, Konya dedi ki:

  Merhaba ben hercai menekşe tohumu aldım. Şimdi ekmeyi düşünüyorum ama konyada havalar soğuk malum. Filizlenir mi merak ediyorum.
  ***
  Güneye bakan camlı balkon veya geniş pencereniz varsa, güneş sayesinde olabilir. Yoksa ilkbaharı bekleyin. Aslında ev içi bitkisi değildir. Konya’da açık yerde bu mevsimde yaşayabilmesi mümkün değil.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)