Hem yaz hem kış çiçek açan süs bitkileri

Evlerde ç mekanlarda ya da dışarda açık havada yaz kış çiçek açan süs bitkileri hakkında..

Vereceğim bilgiler Türkiyeyi ilgilendiriyor. Daha kuzeydeki ülkelerde kışın gündüz süresi kısa olduğundan dolayı aynı şeyler olmayabilir.

a) İçmekânlarda yaz kış çiçek açanlar

Kışın iyi güneş alabilmeleri ve fazla soğuk olmayan bir odada veya camekanlı balkonda, ısı derecesine göre..
Antoryum, phalaenopsis türü orkide, achimenes, Afrika menekşesi, japon gülü, gardenya, şeker begonyası, Madagaskar yasemini, yeni hibrit mandevilla.. Bunlar kışın gece ısısı 6 -7 dolaylarından daha aşağı düşmeyen, gündüz 10 derece ve daha üstü sıcak olan ve havası nemli salonlarda yavaş bir gelişim göstererek gelişmeye, çiçek açmaya devam edebiliyor. Isı ne kadar yüksek olursa gelişim o kadar hızlı olur. Yalnız kasım ortalarından şubat sonuna kadar direkt güneş ışınları alabilmeleri şartıyla elbette. Bizim salon kışın oldukça serin olmasına rağmen gündüz birkaç saat direkt gelen sabah güneşinin yaprakları hafifçe ısıtabilmesi sayesinde çiçek açmaya devam ediyorlar. Burada verdiğim ısı derecesi aralıkları, saydığım türler için en alt sınır olup bazılarına yeterli olmayabilir.

Amarillis: Bahçelerde yetiştirenler bu bitkinin sadece ilkbaharda çiçek açtığını sanır. Oysa, eğer evde güneş alabilen bir pencere önünde yetiştiriyorsanız, yılda düzenli aralıklarla üç defa sağlıklı çiçek açtırabilirsiniz. Şöyle yapacaksınız: Yeni yapraklardan en az üç tanesi gelişimini tamamlayıp bir iki hafta daha geçtikten sonra sulamayı kesin. Yapraklar kurusun. Tamamen kurumasını beklemeye gerek yok. İyice sararıp bozuldukları zaman yaprakları dipten kesin. Sonra sulamaya devam edin. İlk işi çiçek açmak olacak. Sonra, yine en az üç yaprak gelişimini tamamlar ve bir iki hafta daha geçer, aynı şeyi tekrarlarsınız. Bu için en sağlıklısı, düzenli aralıklarla yılda üç defa yapılmasıdır. Sıcak evlerde mevsim önemli değil. Yeni yaprakların iyice gelişip soğanı yeterince besleyebilmesi önemlidir. Yılda bir defa, kış aylarında iyice kurutup torağını değiştirseniz iyi olur.
Sadece ev içinde yaşatabileceğimiz Amazon zambağı ve Clivia süs bitkileri amarillis ile akraba olup onlar için de aynı şey söz konusudur. Yalnız, bunların susuz bırakılması yaprakların fazla zarar görmeyeceği düzeyde tutulmalıdır. Bir buçuk ay kadar, sadece yapraklar iyice pörsüdüğü zaman sulayın ve koyu gölgeli ve serin bir yerde tutun. Sonra kuvvetli aydınlık, biraz da güneş alabilen yerlerine alın normal sulamaya devam edin.

Camekanlı balkonlar kışın daha serin oluyorsa, hatta gece ısı sıfıra bile düşse, kışın güneş alabilmeleri şartıyla sardunyalar ve küpe çiçekleri burada gelişmeye çiçeklenmeye devam ederler.

b) Dış ortamda açık havada kışın çiçek açmaya devam edenler

İstanbul gibi ılıman iklimli yerlerde mümkündür. Kışın sert soğukların görüldüğü yerlerde olmaz.
Sadece sonbahar ortalarından ilkbahara kadar çiçek açan bitkiler var, onları daha aşağıdan okuyabilirsiniz. Bu paragrafta “hem yaz hem kış” çiçek açabilenlerden bahsediyorum.
1- En sık rastlanılanı hercai menekşelerdir. Tohumları yaz sonunda ekseniz bir iki ay sonra çiçek açmaya başlar, bütün kış çiçek açmaya devam eder, gelecek yaza kadar devamlı çiçek açarlar.
2- Yediveren güllerinin soğuğa adapte olabilen çeşitleri ılımlı iklimi olan yerlerde kışın daha güzel çiçek açıyor bile diyebilirim. Kış aylarında İstanbul’da mezarlıklarda çiçek açmış güllere çok sık rastlanılıyor. Bazı park ve bahçelerde de.

c) Sadece kışın çiçek açanlar, şunların bazı çeşitleri:

Siklamen, açelya, kamelya.. Bunlardan her üçünün sonbaharda, kışın, sadece kış sonunda ve sadece ilk baharda çiçek açan çeşitleri var. Siklamenlerin birçok türü aslında sadece sonbaharda çiçekleniyor, ancak günden güne hava soğuduğu için gelişim yavaşlar ve sonbaharda açması gereken tomurcuklar kış boyunca ilkbahara kadar birer birer çiçek açarlar. Çuha çiçeği ise sonbahardan ilkbahar ortalarına kadar devamlı çiçek açar (aslında en çok martta başlarlar ama hava şartlarına ve bakıma göre sonbahar sonuna doğru da başlayabiliyorlar). Bu paragrafta saydığım bitkiler kışın evde tutulmamalı. Dış ortamda ya da en azından çok serin olan camekanlı balkonda tutulmalılar.

Akdeniz kıyı kesimlerinde yaşıyorsanız yaz – kış çiçek açan süs bitkileri konusunda daha şanslısınız.

Kategori: Püf Noktaları Tarih: 28 Eylül 2011

Etiketler:

'Hem yaz hem kış çiçek açan süs bitkileri' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Burak Denizsel - İstanbul dedi ki:

  Merhaba,
  Hollanda’dan aldığım 3 farklı renkteki Calla Lily’nin (Gelin Çiçeği-Gala Çiçeği vb.) yumrularını temmuz sonuna doğru (sizin tavsiyenize uyarak) ektim ve yaklaşık 20 gün gibi kısa bir sürenin sonunda muhteşem çiçeklerini açtı. Halen de açmaya devam ediyor. Çiçekler geçtikten sonra ortalarında küçük bir çam kozalağına benzer bir kütle oluştu. Acaba bunları ekersem bir sonuç elde edebilir miyim? Ya da bunları nasıl çoğaltabiliriz?
  ***
  Onları kesip atın. Bu bitki kök yumrularının ayrılmasıyla çoğaltılır tohumdan çoğaltmak çok zor olup yıllarca özel bakım gerektirir herkes beceremez.. Yine de onları kesmeyip tohum olmasını bekleyebilirsiniz. Tohumlar iyice kuruduğunda toprağa ekin ev içnide iyi güneş alan bir pencere önünde tutun. Bir kısmını ekmeyip mayısa kadar saklayın mayısta ekin.

 2. Hüsamettin Kocaman - Bodrum dedi ki:

  Yaz kış açan çiçekler isimlerini yazar mısınız?
  ***
  İçmekanlarda ayrı, dışmekanlarda ayrı çok tür olup bütün yıl kesintisiz çiçek açan dışmekan bitkilerinin o özelliğini gösterebilimesi Türkiyede ancak antalya ve alanyanın bazı uygun mikroklima gösteren yerlerinde olabilir. Biraz daha uyumluları sardunyalarla hercai menekşeler. Böyle karmaşık meseleler yüzünden meraklanıp fazla araştırmadım isim listesi veremiyorum.

 3. Barış- Ankara dedi ki:

  Yaz kış çiçek açan bitki türü var mı bilmiyorum ama en azından ben rastlamadım. Bitkilerin çiçek açması bulunduğu iklime göre değiştiği gibi her iklimde her çiçek yetişmiyor yetişse bile açmıyor. Ben Ankara da begonvil yaşatamadım. yaşadığınız ortamda sürekli çiçekli bitki bulundurmak isterseniz çiçeklerin dilinden çok iyi anlıyor olmanız ve hayatınızı çiçeklere adamanız yaşam ortamınızı çiçeklere göre ayarlamanız gerekir. her çiçeğin huyu ayrı herbiri sahibine ayrı naz yapar ve çok özel ilgi bekler. Çiçekler için ayıracak çok fazla zamanınız olursa bazı çiçekleri uzun süre açtırabilirsiniz. Örneğin sardunyayı iyi takip ederseniz yaz kış üzerinde çiçek görebilirsiniz. Ancak unutmamak gerekir ki çiçek açması bitkiyi yoran aynı zaman da da onun belli bir enerjisini alması demektir. Yani çok yıllık bitkilerin belli sürelerde dinlenmeye de ihtiyacı vardır.

 4. Naim Oktay dedi ki:

  Mezarlığa dikmek için devamlı yeşil ve çiçekli olan bitki var mıdır?
  ***
  Yaşadığınız yerin iklimi uygunsa kışa dayanıklı yediveren gülleri en iyisidir. Ama mezarlığın konumu da önemli Kuzey rüzgarlarını alıyorsa mesela istanbulda kışın pek çiçeklenmezler. Güneyli yönlere bakan, kışın iyi güneş alan yerlerde kış boyunca da çiçek açarlar.

 5. Taha, İzmir dedi ki:

  Merhabalar. Bir kaç gün önce gala çiçeği aldım. nisan ayı itibari ile kökten ayırma yöntemleri ile çoğalabilmeleri mümkünmüş. internette kökten ayırma ile ilgili bir kaç siteden bilgi edindim ve biraz da acemiliğim yüzünden çiçeğin yumrusunu bıçakla ikiye böldüm ve iki parçayı başka saksılara ektim. yumruyu bölmekle sanırım yanlış bir şey yaptım. yaptığım şey doğru mudur ve doğru değilse çiçeği kurtarmanın yolu var mıdır?
  ***
  çok yanlış. Kalaların dinlenme zamanının sonunda, yeni toprağa dikmek için söktüğünüzde zaten kendiliğinde ayrılmış ya da kolayca ayrılabilecek yumruları görürsünüz ayırırsınız. Yanlış yapmışsınız. Bundan sonra bekleyip göreceksiniz. Belki her ikisi de tutabilir. Bilemem.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)