Haworthia fasciata yılanderisi çiçeği

Evde yetiştirmeye son derece uygundurlar sadece seyrek sulayacaksınız ve güneşten mahrum etmeyeceksiniz. Fazlasıyla havadar toprak, güneş en çok sevdikleri şeylerdir.

Zebra haworthia diye tanınan süs bitkisi Haworthia cinsinin ince uzun ve dikensiz yapraklılarından biridir. Bilimsel adı ‘Haworthia fasciata’dır.

Xanthorrhoeaceae familyasının Haworthia cinsi türlerinin bazıları birbirine çok fazla benzer. Ayrıca insanlar Haworthia’nın doğal türlerinin güzellikleriyle yetinmeyip Aloe ve Gasteria cinslerinin bazı türleriyle hibritler oluşturmuş. Her şey birbirine karışmış. Öyle hibrit çeşitler var ki, sınıflamada Aloe cinsine mi Gasteria cinsine mi bağlanacak karar vermek imkânsız. Sanıyorum rasgele karar veriyorlar. Bundan başka, meraklı kişiler kafalarına göre cins ismi söylüyor. Bu sayfada resmini gördüğünüz bitki kimine göre Aloe cinsine bağlıdır, kimine göre Gasteria cinsine..

Şu üç tür birbirlerine benzer:
Haworthia fasciata (Zebra haworthia), Türkçe adı yılanderisi çiçeği..
Haworthia annulata..
Haworthia pumila..
Çok benzeyen birkaç çeşidin yaprak boyunca yaprak kenarlarında küçük dikenleri oluyor, bu dikenlilik hepsinde yok. Gerçi dikenlilik Aloe türlerine özgüdür. Haworthia’nın ayrıca çok farklı türleri de var. Şimdilik onlara değinmiyorum.

Haworthia fasciata

Haworthia fasciata – yılanderisi çiçeği

Aloe, Gasteria ve Haworthia cinsleri Güney Afrika bitkilerindendir. birçok özellikleriyle birbirlerine benzerler. Çiçekleri de öyle. Dolayısıyla yetiştirme, bakım, çoğaltma özellikleri de tamamıyla aynıdır.

Kullanıldığı yerler: Ofis masalarına şirin küçük bitkilerden olarak.. aynı şekilde pencere önü küçük saksılarda… Ayrıca kayalık bahçe dekorasyonuna en uygun türlerdendir yalnız kış soğuklarına pek dayanamazlar.

Haworthia bakımı: Evde yetiştirmeye son derece uygundur sadece seyrek sulayacaksınız ve güneşten mahrum etmeyeceksiniz. Fazlasıyla havadar toprak, güneş en çok sevdikleri şeylerdir. Haworthia türleri anavatanlarında kayalıklar, taşlar arasında adeta epifitik şekilde hayat sürerler. Ona göre toprak bol bol iri ponza taşlı olmalı. Ara sıra, ayda bir gibi, çok hafif dozajda bitki besini vermelisiniz. Çoğaltılmaları kökten ayırma ile yapılır. Kış soğuklarına pek dayanıklı değildirler. Kuzeyli rüzgarlardan korunmaları şartıyla kışın dışarda -6°C dereceye kadar soğuğa dayanabilirler.

Kategori: Salon Ofis Dekor Tarih: 10 Temmuz 2012

Etiketler: | |

'Haworthia fasciata yılanderisi çiçeği' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Melih Kanbur, İstanbul dedi ki:

  Bu bitkiden bende var ve büyümesi durdu. Çiceklenmisti halbuki. Ben yaprak verir diye bekliyordum. Ama hiç yeni yaprak vermedi. Neden olabilir?
  ***
  Haworthia, Aloe ve Gasteria türleri hem humuslu hem çok havadar toprak istiyorlar. Biraz da direkt güneş. Bu şartlar tamamsa yine de büyümüyorsa sabredin. Kendi doğal biyoritmine göre bir zamanda hızla çoğalırlar. Bu türlerin kökleri nefes alması lazım. Mesela bende hem de ev içinde benzer bir tür, çok havadar toprakta, az toprak küçük saksı, ve abartmıyorum neredeyse on günde bir kazayla yer düşer toprak saksı bitki birbirinden ayrılırdı ama hızlı büyüyordu. Toprakta önemli kuruma olmadan sulamazdım. Balkonda büyük saksıda çok toprakta sabit yerde aynı hızı görmedim.

 2. Nilufer, Bursa dedi ki:

  Bende bu çiçekten vardı harika olmuştu. pazardan küçücük almıştım. Adını bilmiyordum şimdi öğrendim. kaktüs diye almıştım ben. öyle güzelleşti ki yanlarından da bir sürü kök çıkmıştı. bütün arkadaslarım çok beğeniyordu ben de yandaki köklerinden ayırdım. keşke yapmaz olsaydım mahvoldu yavrucuk. ayırdıklarım da ana gövde de kurudu gitti. iyileştiremedim hatta çürüdüler.
  ***
  Bitkiler gelişirken aynı zamanda güç topluyor olmaları gerekir. hızlı gelişimde güçlenmek şöyle dursun güç kaybı olur. isteyenler oluyor diye ikide birde bitkiyi parçalamak yavruları ayırmak çok zararlı bir şey. sanki sizdeki yeterince büyüdü, aradan iki yıl geçti, siz hevesinizi aldınız da mı çoğaltmaya gittiniz? Bir daha yapmayın. İsteyenlere deyin ki henüz yavru, zamanı değil, ilerde ben size veririm..

 3. Nilufer, Bursa dedi ki:

  Bu yazdıklarım kısa sürede olup biten değil. evet büyüdü hatta saksısını bile değiştirmiştim ama ayırmak iyi gelmedi. kökleri çok değişik zaten birbirine dolaşmıştı. ben ayrılırken herhalde kökler koptu da öldü diye düşünmüştüm. ayırmasaydım da yine saksı değiştirmem gerekiyordu.
  ***
  Çürümeleri ayırmaktan değil de daha ziyade yanlış toprak, yanlış zaman ve yanlış sulamaktan kaynaklanmış olabilir. Saksı değiştirmek pek gerekmez. aynı saksıda beş altı yıl kalabilir. köklerinin geniş yere hiç ihtiyacı yok. bazen ince kökleri tamamen yok oluyor. sonra yeniden çıkıyorlar. toprağın özelliği önemlidir. Haworthia fasciata hem humuslu hem çabuk kuruyan toprak ister.

 4. Koray dedi ki:

  Haworthia Fasciata saksısından 4 tane yavru aldım, bunları torfun içine diktim bir haftada çürüdüler. bunun başka türlü çoğaltma tekniği var mıdır ya da aldığımız yavruyu toprağa aldıktan sonra neler yapmalıyız?
  ***
  Torf hiç uygun değil. Sonra, dikince sulamayacaksınız. Ben bu türleri yeni diktiğim zaman hafif nemli toprak kullanıp esintili ve güneşl iyerde tutarım. Toprak iyice kurumadan sulamam. Böylece tutuyorlar. Ayrıca şimdi pek uygun bir zaman değil.

 5. Serkan, Samsun dedi ki:

  Ben Hollanda’dan 2 ay önce aldım bu çiçeği. Sapı baya uzadı ve çiçeklendi. Şu anda da zamanı geçtiğinden çiçekler kuruyup dökülmeye başladı. Acaba sapı kesmemde bir sorun olur mu? Ya da ne kadar yüksekten kesmeliyim?
  ***
  Dipten kesebilirsiniz. Hiçbir zararı olmaz.

 6. Ayşen, Bursa dedi ki:

  Merhaba benim de bu çiçekten var ama gelismiyor. Sanki yapraklarının içi kuru gibi. Rengi de yeşil değil kahveye dönük. Ne yapmam gerek?
  ***
  İyice görmeden dokunmadan kontrol etmeden hiçbir şey diyemem. Eğer ölmüşse, ki tarifinizden öyle anladım, yapılacak hiçbir şey yok.

 7. Duygu, Karabük dedi ki:

  Merhaba, bu bitkiyi normal çiçekçiden aldım. Bir yerde kaktüslerin üzerinde ticari amaçla hindistan cevizi lifi konduğunu ve bunun kaktüslere zarar verdiğini okudum. Benim bitkimde de bu liflerden var. Köklerini topraktan ayırıp birkaç gün bekletsem ardından yeniden daha doğru bir toprak kullansam bitkime iyi gelir mi acaba? Ayrıca tam ortasından çiçeklenmeye başladı. Hiç böyle bir şey duymamıştım. O tomurcuktan ne çıkacak merak ediyorum.
  ***
  Doğru bilgi ama kökleri açıkta bekletmek bu bitkiye gerekmez. Siz şimdilik ilk hafta hiç sulamayın. Sonra az miktar su ile sulayın iki hafta kadar böyle devam edin. Mayıs ortasına kadar normal ortamın havasına ısısına iyice alışır. O zaman doğru bir toprak karışımı yapar dikersiniz. Her ilkbaharda ip gibi ince bir çiçek sapı çıkarır. Sapın yukarı tarafında açtığı küçük çiçeklerin pek güzelliği yoktur.

 8. Müge, İzmir dedi ki:

  Merhaba, ben de bu bitkiden aldım 7 ay önce. Aldığım saksıyı değiştirmemiştim. Geçtiğimiz günlerde su kabağından şirin bir saksı hazırlayıp oraya geçirdim. İçindeki toprağı kullandım. Toprağın içinde çam kozalağı parçaları vardı. Biraz da ben ekledim. Çünkü hazırladığım saksı daha genişti. Bunun sakıncası olur mu? Ve bir de toprağın üstüne çakıl taşları koydum. Umarım ona zararı olmaz.
  ***
  Bilmiyorum ama çam kozalağı parçalarından başka farklı bir toprak eklememişseniz ve alışık olduğu yerde ise yani yerini değiştirmezseniz her şey yolunda gider diye düşünüyorum. En büyük sakınca, hazır toprak diye poşetlerde satılan topraklar bazen çürütücü etki yapıyor. Siz kendi saksısındaki alışık olduğu toprağı kullanmışsınız. Herhalde bir şey olmaz. Çok hassas bir bitki değil. Ben Didim’de iki yıldır bahçede killi toprakta yetiştiriyorum. Bu sayede çok dayanıklı olduğunu anladım. Hatta iki yılda birkaç misli çoğaldı.

 9. Duygu A. -İstanbul dedi ki:

  Bende de aynı bitkiden var. 1,5 senedir aynı saksıda ve aynı noktada duruyor. Saksısı biraz dar. Bitki çok az da olsa büyüdü. Saksı değiştirmeyi düşünürken burada yazanları okuduktan sonra tereddüt ettim. Söylediğiniz gibi camın önünde ama kışın hemen yanında yanan bir kalorifer var. Aldığımdan beri en büyük problemi az büyümesi ve yapraklarının uçlarının sürekli kuruması. Kuru kısımları kırarak temizliyorum. Az büyümesini de saksı küçüklüğüne bağlamıştım. Bir tavsiyeniz olursa memnun olurum.
  ***
  Zaten fazla büyümez. Mini bir türdür. Ama dipten yavru vererek her yıl en az iki yeni fide oluşturur. İlkbaharın ilk serin günlerini atlattıktan sonra saksı ve toprak değiştirin.

 10. Nesrin, Ankara dedi ki:

  Benim bu kaktüsten var. Üstte ince sapın ucundan yavruluyor. Onu kesip başka saksıya dikebilir miyim yoksa öyle mi kalsın?
  ***
  Haworthia’ların öyle bir özelliği yok. İnce uzun bir sap üzerinde çiçek açar. Yani onlar çiçek tomurcuğu.

 11. Filiz, İst dedi ki:

  Zebra cactüsümün Haworthia’ların uçları neden kuruyor? Ne yapmalıyım?
  ***
  En uç en ince kısımlarının kuruması normaldir. Benimkilerde de oluyor. Ama eğer kuruma sadece en uç noktalarla sınırlı kalmıyorsa bir problem vardır. İnsanlar bunları genellikle gerekmediği halde susuz bırakırlar. Bu da zarar verir. Bu türler çok hassas değil. Sulamaktan korkmayın.

 12. Zerrin dedi ki:

  Acaba bu kaktüsü nasıl çoğaltabilirim? Yapraktan çoğalır mı?
  ***
  Hayır yapraktan mümkün değil. Yaz boyunca kökten kardeşlenir. Her yıl mayıs ayında iyice gelişmiş olanları ayırarak çoğaltabilirsiniz.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)