Haworthia fasciata yılanderisi çiçeği

Zebra haworthia diye tanınan süs bitkisi Haworthia cinsinin ince uzun ve dikensiz yapraklılarından biridir. Bilimsel adı ‘Haworthia fasciata’dır.

Xanthorrhoeaceae familyasının Haworthia cinsi türlerinin bazıları birbirine çok fazla benzer. Ayrıca insanlar Haworthia’nın doğal türlerinin güzellikleriyle yetinmeyip Aloe ve Gasteria cinslerinin bazı türleriyle hibritler oluşturmuş. Her şey birbirine karışmış. Öyle hibrit çeşitler var ki, sınıflamada Aloe cinsine mi Gasteria cinsine mi bağlanacak karar vermek imkânsız. Sanıyorum rasgele karar veriyorlar. Bundan başka, meraklı kişiler kafalarına göre cins ismi söylüyor. Bu sayfada resmini gördüğünüz bitki kimine göre Aloe cinsine bağlıdır, kimine göre Gasteria cinsine..

Şu üç tür birbirlerine benzer:
Haworthia fasciata (Zebra haworthia), Türkçe adı yılanderisi çiçeği..
Haworthia annulata..
Haworthia pumila..
Çok benzeyen birkaç çeşidin yaprak boyunca yaprak kenarlarında küçük dikenleri oluyor, bu dikenlilik hepsinde yok. Gerçi dikenlilik Aloe türlerine özgüdür. Haworthia’nın ayrıca çok farklı türleri de var. Şimdilik onlara değinmiyorum.

Haworthia fasciata

Haworthia fasciata – yılanderisi çiçeği

Aloe, Gasteria ve Haworthia cinsleri Güney Afrika bitkilerindendir. birçok özellikleriyle birbirlerine benzerler. Çiçekleri de öyle. Dolayısıyla yetiştirme, bakım, çoğaltma özellikleri de tamamıyla aynıdır.

Kullanıldığı yerler: Ofis masalarına şirin küçük bitkilerden olarak.. aynı şekilde pencere önü küçük saksılarda… Ayrıca kayalık bahçe dekorasyonuna en uygun türlerdendir yalnız kış soğuklarına pek dayanamazlar.

Haworthia bakımı: Evde yetiştirmeye son derece uygundur sadece seyrek sulayacaksınız ve güneşten mahrum etmeyeceksiniz. Fazlasıyla havadar toprak, güneş en çok sevdikleri şeylerdir. Haworthia türleri anavatanlarında kayalıklar, taşlar arasında adeta epifitik şekilde hayat sürerler. Ona göre toprak bol bol iri ponza taşlı olmalı. Ara sıra, ayda bir gibi, çok hafif dozajda bitki besini vermelisiniz. Çoğaltılmaları kökten ayırma ile yapılır. Kış soğuklarına pek dayanıklı değildirler. Kuzeyli rüzgarlardan korunmaları şartıyla kışın dışarda -6°C dereceye kadar soğuğa dayanabilirler.

Haworthia fasciata

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Yazılarım izinsiz olarak birçok web sitelerinde yayımlanmaktadır. Lütfen kaynak belirtmeyenleri uyarınız. Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Yukardaki yazı ile ilgili ek bilgiler ve yorumlar:

 1. Melih Kanbur, İstanbul diyor ki:

  Bu bitkiden bende var ve büyümesi durdu. Çiceklenmisti halbuki. Ben yaprak verir diye bekliyordum. Ama hiç yeni yaprak vermedi. Neden olabilir?
  ***
  Haworthia, Aloe ve Gasteria türleri hem humuslu hem çok havadar toprak istiyorlar. Biraz da direkt güneş. Bu şartlar tamamsa yine de büyümüyorsa sabredin. Kendi doğal biyoritmine göre bir zamanda hızla çoğalırlar. Bu türlerin kökleri nefes alması lazım. Mesela bende hem de ev içinde benzer bir tür, çok havadar toprakta, az toprak küçük saksı, ve abartmıyorum neredeyse on günde bir kazayla yer düşer toprak saksı bitki birbirinden ayrılırdı ama hızlı büyüyordu. Toprakta önemli kuruma olmadan sulamazdım. Balkonda büyük saksıda çok toprakta sabit yerde aynı hızı görmedim.

 2. Nilufer, Bursa diyor ki:

  Bende bu çiçekten vardı harika olmuştu. pazardan küçücük almıştım. Adını bilmiyordum şimdi öğrendim. kaktüs diye almıştım ben. öyle güzelleşti ki yanlarından da bir sürü kök çıkmıştı. bütün arkadaslarım çok beğeniyordu ben de yandaki köklerinden ayırdım. keşke yapmaz olsaydım mahvoldu yavrucuk. ayırdıklarım da ana gövde de kurudu gitti. iyileştiremedim hatta çürüdüler.
  ***
  Bitkiler gelişirken aynı zamanda güç topluyor olmaları gerekir. hızlı gelişimde güçlenmek şöyle dursun güç kaybı olur. isteyenler oluyor diye ikide birde bitkiyi parçalamak yavruları ayırmak çok zararlı bir şey. sanki sizdeki yeterince büyüdü, aradan iki yıl geçti, siz hevesinizi aldınız da mı çoğaltmaya gittiniz? Bir daha yapmayın. İsteyenlere deyin ki henüz yavru, zamanı değil, ilerde ben size veririm..

 3. Nilufer, Bursa diyor ki:

  Bu yazdıklarım kısa sürede olup biten değil. evet büyüdü hatta saksısını bile değiştirmiştim ama ayırmak iyi gelmedi. kökleri çok değişik zaten birbirine dolaşmıştı. ben ayrılırken herhalde kökler koptu da öldü diye düşünmüştüm. ayırmasaydım da yine saksı değiştirmem gerekiyordu.
  ***
  Çürümeleri ayırmaktan değil de daha ziyade yanlış toprak, yanlış zaman ve yanlış sulamaktan kaynaklanmış olabilir. Saksı değiştirmek pek gerekmez. aynı saksıda beş altı yıl kalabilir. köklerinin geniş yere hiç ihtiyacı yok. bazen ince kökleri tamamen yok oluyor. sonra yeniden çıkıyorlar. toprağın özelliği önemlidir. Haworthia fasciata hem humuslu hem çabuk kuruyan toprak ister.

 4. Koray diyor ki:

  Haworthia Fasciata saksısından 4 tane yavru aldım, bunları torfun içine diktim bir haftada çürüdüler. bunun başka türlü çoğaltma tekniği var mıdır ya da aldığımız yavruyu toprağa aldıktan sonra neler yapmalıyız?
  ***
  Torf hiç uygun değil. Sonra, dikince sulamayacaksınız. Ben bu türleri yeni diktiğim zaman hafif nemli toprak kullanıp esintili ve güneşl iyerde tutarım. Toprak iyice kurumadan sulamam. Böylece tutuyorlar. Ayrıca şimdi pek uygun bir zaman değil.

 5. Serkan, Samsun diyor ki:

  Ben Hollanda’dan 2 ay önce aldım bu çiçeği. Sapı baya uzadı ve çiçeklendi. Şu anda da zamanı geçtiğinden çiçekler kuruyup dökülmeye başladı. Acaba sapı kesmemde bir sorun olur mu? Ya da ne kadar yüksekten kesmeliyim?
  ***
  Dipten kesebilirsiniz. Hiçbir zararı olmaz.

 6. Ayşen, Bursa diyor ki:

  Merhaba benim de bu çiçekten var ama gelismiyor. Sanki yapraklarının içi kuru gibi. Rengi de yeşil değil kahveye dönük. Ne yapmam gerek?
  ***
  İyice görmeden dokunmadan kontrol etmeden hiçbir şey diyemem. Eğer ölmüşse, ki tarifinizden öyle anladım, yapılacak hiçbir şey yok.

 7. Duygu, Karabük diyor ki:

  Merhaba, bu bitkiyi normal çiçekçiden aldım. Bir yerde kaktüslerin üzerinde ticari amaçla hindistan cevizi lifi konduğunu ve bunun kaktüslere zarar verdiğini okudum. Benim bitkimde de bu liflerden var. Köklerini topraktan ayırıp birkaç gün bekletsem ardından yeniden daha doğru bir toprak kullansam bitkime iyi gelir mi acaba? Ayrıca tam ortasından çiçeklenmeye başladı. Hiç böyle bir şey duymamıştım. O tomurcuktan ne çıkacak merak ediyorum.
  ***
  Doğru bilgi ama kökleri açıkta bekletmek bu bitkiye gerekmez. Siz şimdilik ilk hafta hiç sulamayın. Sonra az miktar su ile sulayın iki hafta kadar böyle devam edin. Mayıs ortasına kadar normal ortamın havasına ısısına iyice alışır. O zaman doğru bir toprak karışımı yapar dikersiniz. Her ilkbaharda ip gibi ince bir çiçek sapı çıkarır. Sapın yukarı tarafında açtığı küçük çiçeklerin pek güzelliği yoktur.

Sorunuzu veya Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

LÜTFEN YAZI DİLİ KURALLARINA SAYGILI OLALIM.
Yazı kurallarına uygun yazılan sorulara öncelik verilir.

(Yazamıyorsanız Mozilladan deği I.E. ile giriş yapın.)