Gunnera manicata

Tarih: 13 Aralık 2010

Dünyanın en büyük yapraklı birkaç bitki türünden biridir. Bir özelliği de çok hızlı büyümesidir. Kışın bütün yaprakları yok olur. İlkbaharda tekrar süratle yapraklar çıkarır. 2,5 – 3 metre yükselir. Uzun ve kalın yaprak sapı ucunda 1 metreden 2 metreye kadar genişlikte dev yapraklar oluşturur. Küçük bir bahçeniz varsa bütün bahçenizi gölgede bırakır. Gunnera dallanmaz. Toprak yüzeyinde ilerleyen rizomları olur. Rizomlar toprak yüzeyinden bir metre kadar yükselebilir.

Gunnera bitkisi ait olduğu familyanın tek türüdür. Birkaç ayrı cinsi vardır. En büyük yapraklısı “Gunnera manicata” cinsidir. Bir diğer adı da “giant rhubarb”tır.

Rizomları İngiltere’de satılıyor. Bizde hobi amaçlı bitki yetiştiriciliği yok. Yani yok denecek kadar az. Onun için her bitkiyi çiçekçilerde bulabilmemiz imkânsız. Talep yok ki dükkânında ilginç türler satmak isteyen olsun.

Yeni aldığınız gunnera rizomu ilk yıl umduğunuz gibi büyük yapraklı olmayacaktır. Yıldan yıla, bitki yaşlandıkça ve rizom sistemi geliştikçe yaprakları da ona göre daha büyük olur. Rizomlar zamanla büyür, devleşir. Birkaç kişinin zor kaldırabileceği ağırlıkta büyüyebilir. Sadece yapraklarıyla değil rizomlarıyla da devleşen bir bitki olan gunnera ancak çok büyük bahçelerde yetiştirilebilir.

İstediği şartlar
— Aşırı sıcak memleketlerde yetiştirilmesi zor. Ancak yarı gölgeli yerlerde yaşayabilir.
— Yazın çok fazla su ister. Bataklık gibi yerlerde daha iyi yetişir.
— Havası çok fazla yoğun nemli yerlerde iyi bir gelişim göstermez. İstanbul gibi havası çoğu zaman orta nemlilikte olan ve aşırı sıcakların az görüldüğü yerler daha uygundur. Her zaman fazlaca sulanması gereken toprağının nemi ile birlikte bu kadar hava nemliliği yeterlidir.
— Toprağının pH derecesi 6 – 6.5 civarında asitli olmalı.
— Toprak dışındaki rizomların kışın soğuktan donup ölmemeleri için üzerleri saman, kuru yaprak vesaire karıştırılmış toprakla örtülmelidir. İlkbaharda tekrar açılmalı.
— Kışın -10 dereceden daha fazla soğuk olan yerlerde yaşayamaz.

Çoğaltılması rizomları bölmekle yapılır.

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Yazılarım izinsiz olarak birçok web sitelerinde yayımlanmaktadır. Lütfen kaynak belirtmeyenleri uyarınız. Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Sorunuzu veya Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

LÜTFEN YAZI DİLİ KURALLARINA SAYGILI OLALIM.
Yazı kurallarına uygun yazılan sorulara öncelik verilir.

(Yazamıyorsanız Mozilladan deği I.E. ile giriş yapın.)