Gelin tacı çiçeği, Cydista aequinoctialis

Ege bölgemizde gelin tacı çiçeği deniyor. İngilizcedeki ismi garlic vine (sarımsak sarmaşığı). Bignoniaceae familyasından. Cydista aequinoctialis türü..

Ege bölgemizde gelin tacı çiçeği deniyor. İngilizcedeki ismi garlic vine (sarımsak sarmaşığı). İspanyolcada Ajos Sacha (yalancı sarımsak demekmiş).. Yapraklarını ovalayınca sarımsak gibi kokar.

Bignoniaceae familyasından olup acem borusu ile akrabadır. Cydista cinsinin 20’yi aşkın türü varmış. Cydista aequinoctialis türü en sevileni. Çiçekler eskidikçe rengi açılır, beyaza yakın tona döner. Bir dal üzerindeki farklı çiçeklerde bir rengin üç ayrı tonunu görmek mümkün.

Gelin tacı / sarımsak sarmaşığıAnavatanı Brezilya – Meksika civarlarıdır. Güneş sever. Güneş eksikliğinde hiç çiçek açmayabilir, onun yerine güneşe ulaşmak amacıyla fazla uzama gösterebilir. Çok güneşli yerlerde aşağıda resimde gördüğünüz gibi küçük bir fidanken bile çiçek açar. Kuvvetli güneş altında tam bir çalı gibi gelişip yavaş uzasa da yaz aylarında iyi bir sulamayla asma gibi çardaklık hale getirilebilir. Kışın yapraklarını dökmez. Kış soğuklarına en fazla -7°C dereceye kadar dayanabilir.

Çiçerklenme zamanı ilkbahar – yaz başı olup sonbaharda tekrar çiçek açabilir. Yerini severse yazı boyunca da, daha az olarak çiçeklenmeye devam eder.

Toprak: Farketmez, sadece suyu kuvvetli süzdüren çok havadar toprak olursa daha iyi gelişir. Özellikle saksılarda yetiştirilenlerde buna dikkat edilmeli.

Saksıda gelin tacı çiçeği

Saksıda gelin tacı çiçeği

Saksı:Kökler serin ortam istediğinden dolayı kalın çömlek saksı kullanmalısınız. Yaz aylarında toprağın üst yüzeyi yaprak çürüntüleri ve ponza taşı karışımı ile örtülmeli ki güneş kökleri ısıtmasın.

Sulama: Yaz boyunca toprak hafifçe kuruduğu zaman hemen sulamalısınız. Suyu sever. Yazın az sulandığı takdirde yapraklarının çoğunu döker. Kışın daha seyrek sulayın.

Badama: İlkbahar çiçekleri geçince budama yapılmalıdır. Yaz boyunca gelişen dallar sonraki baharda çiçek açar. Eğer onları zamansız budarsanız o yıl çiçeksiz kalırsınız.

Çoğaltılması: Yaz başında olgun tepe çeliği ile kolayca köklendirebilirsiniz. Tepeden keseceğiniz dalı çok taze yerinden değil de neredeyse tam olgunlaşmış yerinden kesip alın. Alt yapraklarını giderin. Uçta üç kadar yaprak kalsın. Ayrıca tohumla, basit daldırma yöntemiyle ve kökten gelişen sürgünleri ayırmakla da çoğaltabilirsiniz.

Kategori: Uncategorized Tarih: 29 Nisan 2012

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)