Gavura çiçeği (Gaura lindheimeri)

Bizim ülkemizde gavura çiçeği diye tanınan bitki Gaura’nın Gaura lindheimeri türünün bir veya birkaç çeşitleridir. Muhtemelen Lindheimeri türünün Passionate Rainbow çeşidi ve Corrie’s Gold çeşidi. Yaz kuraklığına ve kış soğuklarına dayanıklıdır.

Gaura aslında tek belirli özelliği olan bir tür değildir. Genel bir cins adıdır. Onagraceae familyasının Gaura cinsi. Farklı Gaura türlerinin her birinin çoğaltılmasından bakım şartlarına ve kışa dayanıklılığa kadar özellikleri ayrı ayrıdır. Hatta yıllık ve uzun ömürlü ayrı türleri var.

Gaura lindheimeri 'Passionate Rainbow'

Beş ay önce sitemin takipçilerinden biri bana gavura çiçeğini sormuştu. Nasıl bir şey olduğunu çok da güzel betimlemişti. İşte o soru:
Bugün pazardan zeytin yaprağından biraz daha ince açık yeşil yapraklı, yaprak kenarlarında beyaz şerit bulunan ve dalın tepesinde ateş çiçeğinin çiçeklerine benzeyen, pembe çiçekli, çalı formunda bir çiçek satın aldım. Çiçekçi isminin ”gavura” olduğunu söyledi. Ama internetten baktığımda gavura bitkisi adı altında başka bitkiler çıkıyor.

Çok güzel tarif etmişti ama benim bildiğim bitkilerden değildi. Onun tarifinin İngilizcesiyle çeşitli kelimelerle aramıştım bulamamıştım.  Aradan aylar geçtikten sonra bu sabah, niçin gavura plant diye arama yapmayı düşünmemişim ki dedim kendi kendime. Gerçekten de böyle aramak işe yaradı. Meğer adı gaura imiş. Hakkında edindiğim bilgileri aşağıda okuyabilirsiniz.

Akdeniz iklimine en uygun bitkilerdendir. Yaz kuraklıklarında su bile istemez. Kışa dayanıklılık açısından yurdumuzun karasal iklimli bölgelerine de uygundur. Nötr ve alkalinli toprakları sever.

Gaura bitkileri türüne göre ilkbahar başında veya ortasında çiçeklenmeye başlar sonbahara kadar devam eder. Kısa boylu çalı şeklinde gelişir.

Gavura Çiçeği

Bizim ülkemizde gavura çiçeği diye tanınan bitki Gaura’nın Gaura lindheimeri türünün bir veya birkaç çeşitleridir. Muhtemelen Lindheimeri türünün Passionate Rainbow çeşidi ve Corrie’s Gold çeşidi. Yaz kuraklığına ve kış soğuklarına dayanıklıdır.

Bunlar uzun ömürlü çalıdır. Boyu, çeşidine göre 40 cm – 1,5 metre arasında olabilir. Dalları toprak altındaki rizomlarından çok sayıda sürgünler halinde yukarı doğru dik çıkar uzar çiçeklenir. kışın yapraklarını dökerler.

Yaprakları en yukarda tarif edildiği gibidir (kenarları çizgili). Yeni açan çiçek sabah erken saatte beyaz olur. Akşama kadar hoş bir pembe renk alır. Bu hal çeşitlerine göre değişebilir.

gavura çiçeği, Gaura lindheimeriBahçelere bahar görünümü katar: Kızgın yaz günlerinde ilkbahar güzelliklerini andıran çiçekli dallarının ferahlatıcı görüntüsü vardır. Zevkinize göre yanına yakıştığını düşündüğünüz bitkilerle yan yana dikebilirsiniz. İyi güneş alan yerleri sever. Fazla sayıda fidan aldıysanız en az 60cm. aralıklarla dikmelisiniz.

Balkonlarda teraslarda saksıda yetiştirilebilir. Çok güneş istediği ve kışın dışarda kalması gerektiği için kalın kenarlı ve yeterince büyük toprak saksılarda yetiştirmelisiniz. Herhangi bir bahçenin toprağı yeterli. Sadece ağır killi olmamalı. Çok süzek toprak istiyor. Toprağa ponza taşı ve eski sığır gübresi karıştırmalısınız. Yazın güneşten sıcaktan kavrulan balkon ve teraslara dayanaklılığı tamdır. Elbette kalın toprak saksıda olması şartıyla.

Nasıl sulayacağız? İkinci yılından itibaren pek su istemez. Ama toprak kupkuru kaldıkça sulasanız iyi olur. Küçük yeni fidanlar ise toprak yarıdan fazla kuruduğı zaman su ister.

Budama: Kış sonunda bütün dallar 15 cm kalacak şekilde kısaltılmalı. Yaz ortasında keyfi kaçmış gibi görünüyorsa çiçekleri geçmiş dalları aynı şekilde budamalısınız ki yeni sürgünler çıkarsın.

Çoğaltılması: İlkbaharda havalar iyice ısındığında (İstanbul mayıs sonu) tam olgunlaşmış ama genç dalından çelikle çoğaltılması gayet kolaydır. Yapacağınız şey toprağa dikip esintili ve direkt güneş almayan bir yerde bekletmek. Zamanla köklenir filizlenir.

Tohumla çoğaltılması: Tohumlar ya yaz sonunda ya da ilkbahar başında don tehlikesi kalktığı anda ekilmelidir. Tohumların üstü çok hafif örtülecek.

Kategori: Bahçe Balkon Tarih: 07 Aralık 2011

Etiketler: | | |

'Gavura çiçeği (Gaura lindheimeri)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Filiz - Aydın dedi ki:

  merhaba, aylar sonra hala unutmayıp bu çiçeğe dair verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ediyorum. toprak saksı evet toprak saksı olmalı.çünkü kışı dışarıda geçirecek. ama benim çiçeğim plastik saksıda:( sizin sitenizi bu yüzden çok seviyorum, ezberlenmiş ansiklopedik bilgi paylaşmıyorsunuz yalnızca. ansiklopedik bilgiyi verip, birlikte deneyelim, yanılalım, yada başarılı olalım diyorsunuz.çok teşekkürler.
  ***
  Amacım ansiklopedik bilgi olsa, şu familyanın şü cinsidir, anavatanı şudur, uzun ömürlü veya mevsimliktir gibi şeyler yazarak sayfaları şişirirdim. Ama insanlar esas neyi bilmeli neye önem vermeli diye düşünüp öyle bir dertle yazıyorum. Sonuçta yazılarım böyle oluyor. Bu bitkinin saksısının toprak olması gerekliliğine gelince, Akdeniz bölgesinde kavurucu yaz güneşinden korunması, karasal iklimli yerlerde kışın şiddetle dondurucu soğuktan korunması içindir. toprak saksılar adeta sihirli. Çok hava nemi istiyen bitkilere de ondan gerekiyor. Devamlı çevreye nem salar. Her şeyiyle avantajlı. :) Benim çocukluğumda sadece toprak saksılar vardı. Herkes de çiçek yetiştirmede son derece başarılıydı. Şimdi plasttikler var. Kimse eskisi gibi çiçek yetiştirmeyi beceremiyor. Şimdi saksı sahte toprak sahte.. torfmuş lifmiş.. Neler çıkardılar başımıza. :)

 2. Filiz - Aydın dedi ki:

  Bugün gaura çiçeğimin köküne baktım çürümüş. üzüldüm. nasıl kuruttuğumu bilemedim:(( sanırım çok suladım.
  ***
  Çok sulama, yanlış toprak.. Bence toprağı da yanlıştı.

 3. Erkan, Balıkesir dedi ki:

  Beyaz açan gauranın adı nedir? Sabahleyin açan gaura neden öğleden sonra kapanıyor?

 4. Ali, Ankara dedi ki:

  Toprak saksı ile seramik saksı yakınlık gösterir mi özellik olarak? Ben 1-2 tane seramik saksı alıp altını deldim.
  ***
  Toprak saksı her halükarda daha iyidir. Seramik saksı plastik ve metal saksılardan daha iyidir. Bunlar toprağı güneşte pişmekten, soğukta donmaktan korur. Seramik saksıların suyu emmek ve buharlaştırıp kaybetmek gibi özelliği olmadığı için yakıcı güneşte toprak saksı kadar iyi iş görmez. Toprak saksı ayrıca devamlı çevresine nem salar hava nemliliği seven bitkilere çok yardımcı olur.

 5. Celal S. -İzmir dedi ki:

  Gaura çiçek açmayı durdurdu. Bol güneşli yerde duruyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Özel bir şey istemez. Toprağı kurumadıkça sulamayın. istediği şartlar zakkum gibi. Ama gereksiz yere sulamalara aynı şekilde dayanıklı değil diye biliyorum. Devamlı ıslak toprakta kalmamalı.

 6. Celal S. -İzmir dedi ki:

  Bahçe çeşmesinin yanında dikili. :)
  ***
  Sudan etkilenmiyorsa sorun olacağını sanmam ama devamlı yoğun ıslaklıkta her an her şey olabilir.

 7. Özge G. -Ankara dedi ki:

  Merhaba, benim gauram böceklendi. evde hazırlayabileceğim bir ilaç var mıdır? Fazla sulamakla ilgili olabilir mi?
  ***
  Ne şekilde böceklendiğini bilmediğim için siz şu sayfaya bakın: http://azbitki.com/bitler

 8. Hatice A. -İzmir dedi ki:

  Hattuşa Termal Tesisleri’nde bulunuyorum. Burada her yerde gavura çiçeği var. Çelikten kesip suda bekleteceğim. Tutar mı acaba?
  ***
  O şekilde ne olur bilmem. Yukarda yazdığım çoğaltılması kısmını okuyun.

 9. Nevzat P. -Zile dedi ki:

  Bir arkadaşımın övgüleri ile gavura çiçeğine bayağı merak sardım. Çiçeğin kendisini hiç görmedim veya görmüşümdür ama dikkatimi çekmedi. Yukarıdaki bilgileri okudum. Bahçemizin toprağı biraz ağır. Kış bazan orta bazan sert geçer. Toprağı gevşetmek için ponza taşı, sığır gübresi önerilmiş iyi de ponza taşını nasıl temin edeceğiz? Şimdi yaz mevsimindeyiz acaba hemen toprağa sokmamız sorun olur mu?
  ***
  Zile’yi bilmem ama Tokat’ın kış soğuklarına dayanıklılığı tamdır. Eğer şimdi bulabilirseniz köklerini rahatsız etmeden bahçeye dikebilirsiniz. Toprak aşırı ağır killi değilse hiçbir sorun yok. Eğer fazla ağır killi ise ponza taşı yerine kum ile, kullanılmış çay posaları ile toprağa gevşeklik kazandırabilirsiniz. Bu usul her bitki için geçerli değildir. Yani kullanacağınız kum dere kumu ise toprağın alkalinliliğini yükseltir. Ama gaura için farketmiyor zira alkalinli toprakları sever.

 10. Rabia E. -Kurtköy dedi ki:

  Evin girişinde sol tarafa gavura dikmiştim. Çok güzel oldular. İyi güneş alıyor. Hemen yanındada yerden biraz yüksek balkonumuz var. Balkonun etrafına eski Bahçıvan taflana benzeyen ama daha farklı bir yeşillik dikmişti. Bunlar yaprakları çürük kokuyor. Şimdi bunları söktüm. Aynı yerlere gavura diksem nasıl olur diye düşünüyorum. Malum Kurtköy İstanbul’a göre biraz daha soğuk. Acaba kışın nasıl görünür?
  ***
  Kışa dayanacağı kesindir ama kışın gelişim göstereceğini pek sanmıyorum. Ama kesin bilmiyorum. Kışınki hallerini bana bildirin. Taflan gibi şeylerden daha iyi, daha güzel. İyi düşünmüşsünüz.

 11. Celal S. -İzmir dedi ki:

  Çit bitkisi olarak düşünsek, sürekli aynı boyda tutacak şekilde budayabilir miyiz?
  ***
  Bence olur, uygundur. Sulamayı düzenli tutunca çok fazla büyüyor.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)