Ful / Arap Yasemini / Jasminum Sambac

Bir Yasemin türü olan Ful bitkisinin çiçekleri çok güzel kokar, kokusu yoğun ve keskindir. Bilimsel adı “Jasminum Sambac”tır. Bütün dünyada “Arap Yasemini” (Arabian Jasmine) ismiyle bilinir. Bizde Akdeniz ve Ege bölgesinde daha çok Ful derler. Anavatanı Güney ve Güneydoğu Asya (Filipinler, Hindistan, Myammar, Sri Lanka)..

Ful: Oleaceae (zeytingiller) familyasından, Jasminum (Yasemin) temel cinsinin Jasminum Sambac türünün Jasminum Sambac ‘Grand Duke of Tuscany’ kültivarı..

Başlıca özellikleri: Yapraklarını kışın dökmez. Soğuğa pek dayanıklı değildir. Tropikal, hem tırmanıcı hem çalı türü bir bitkidir. Tırmanmasın diye budamayı ona göre yaparsanız gardenya benzeri çalı görünümlü çiçekli bir bitki şeklinde tutabilirsiniz. Bir de fazla güneşte zaten çalı özelliği taşımaya meyilli olur, az güneşte tırmanıcı olur asma gibi uzar gider (asma özellikli gelişim göstermesi mevsimlere göre de değişebilir). Her halinde dekoratiftir. Güzel kokan çiçekleri türüne / kültivarına göre değişen büyüklükte olur. Beyaz ve pembe / yalınkat ve katmerli açan çeşitleri var. Çiçekleri yenebilir; yiyeceklerde kullanılabilir, yasemin çayı yapılabilir.

Ful, Jasminum Sambac 'Grand Duke of Tuscany'

Ful yasemin (Jasminum Sambac 'Grand Duke of Tuscany')

Çiçeklenme zamanı: İlkbahar ortasından sonbahara kadardır. Ne kadar çok güneş alırsa ve iyi bakılırsa çiçekleri o kadar büyük olur güzel olur. Çiçekli tomurcuklu Ful dallarını vazoya değil olgun bir domatese saplayıp ev içinde süs ve güzel koku için kullanmak eskiden bizim sıcak şehirlerde adetmiş. İhtiyacı olan suyu domatesten alırmış.

Kışa dayanıklılığı: Başlıca iki çeşidi var: İkisi de katmerli olup yaprakları dalları aynıdır. Daha zarif çiçeklisi kışın -7°C derece kadar dayanıklıdır. Daha kuvvetli görünümlü ve iri çiçeklisi sıfırın altında bir iki dereceye zor dayanır.

Çok çiçeklenmesi için püf noktası: Sürgünlerin fazla uzamasına izin vermeden uçlarını koparırsanız çok sayıda yan dallar çıkarır: Çiçekler daima “yeni / taze” yan dallarda açar.

Budama: Her zaman yapılabilir.

Toprak: Bitkisel organik maddelerce zengin (humuslu), suyu iyi süzdüren, hafif ve gevrek, orta asitli ve kuvvetli asitli toprakları sever (pH 5.1 – 6 arası).

Işık ihtiyacı: Tam gün güneş veya yarım gün güneş.. Mesela doğuya veya batıya bakan duvar dipleri, pencere önleri yarım gün güneş alır. Koyu gölgeli olmayan alacalı gölgeli yerler de uygundur. Hiç güneş almaması çiçek açmamasına sebep olur.

Evde yetiştirilebilir mi? Aslında daha çok bahçe ve balkon bitkisidir. Evde bulunduğu yer havadar-esintili, sıcak, kuvvetli güneşli ve havası nemli olmalıdır. İyi yetiştirebilirseniz, yerini de severse ilkbaharda erkenden canlanır, ilkbahar ortasından evvel erkenden çiçeklenir, kışa kadar çiçeksiz kalmaz.

Ev içinde Ful yetiştirmek için uygun toprak: Evde yetiştirmek için toprak daha fazla havadar olmak zorunda. Şöyle bir karışım gayet iyi olacaktır:
Poşetlerde satılan güvenilir marka süs bitkisi toprağını eleyerek ince tozundan arındırın. 1/4 oranında ponza taşı karıştırın. Sonra bu karışıma 1/5 oranında leonardit karıştırın. Bir ay sonra başlayarak ayda bir hafif dozajda genel amaçlı bitki besini verin. Besin çeşitli asitler de içermeli (zaten çoğu besinler böyledir).

Sulama: Ful için genel anlamda sulama tavsiyeleri toprak kurudukça sulanması gerektiği yönündedir. Toprak ıslaklığını yitirince, nemini de biraz yitirince sulanabilir. Kışın nem de tamamen gidene kadar beklenilmeli sonra sulanmalı.

Besin verme: Genel amaçlı besinden verilebilir. Az dozajlı ama sık verilmesi Ful için çok daha uygundur. Fazla hızlı büyüyüp fazla çiçek açıyorsa toprakta fazlaca köklenmiş ve fazlaca gıda alıyor demektir, o zaman dinlenme dönemi dışında besin takviyesi yapmanız iyi olacaktır.

Saksı: Kökler saksı içinde sıkı bir yumak oluşturmaya başlamaya doğru daha büyük bir saksıya almalısınız. Bazı bitkiler saksı içinde köklerinin yoğun sıkı yumak gibi olmasını sever, Ful öyle değildir.

Dinlendirme: (Ev içinde yetiştiriyorsanız) Kışa kadar gürce büyüyüp bolca çiçeklenen Ful’lerinizi kışın mutlaka dinlendirmelisiniz çünkü fazla yorulmuştur. Ortalama 8˚C derece serin bir yerde ilkbahara kadar az sulayarak dinlendirmelisiniz. Böylece sonraki kışa kadar yine verimli bir şekilde çiçek açar.

Çoğaltılması: Basit daldırma, dal çeliği ve tepe çeliği ile kolayca köklenir. Çoğaltılması kolaydır.

Ful, Jasminum Sambac 'Grand Duke of Tuscany'

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Yazılarım izinsiz olarak birçok web sitelerinde yayımlanmaktadır. Lütfen kaynak belirtmeyenleri uyarınız. Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Yukardaki yazı ile ilgili ek bilgiler ve yorumlar:

 1. Ayten Kaya diyor ki:

  ful çiçeğim dışarda dondu. Tekrar canlanırmı?
  ***
  Erzurum gibi bir yerde dışarda bıraktıysanız kesin ölmüştür. istanbulda fazla soğuklardan sadece yaprakları ve hassas dalları bozulur. İlkbahara kadar az sulayın. Üzülmeyin kışın dinlensin ilkbaharda eskisinden daha güzel büyür. Sadece sıfır ve altındaki soğuktan koruyun.

 2. Zeki İnce diyor ki:

  Ful çiçeği hakkında bilgi almak istiyorum. Bende ailemden kalma 70 senelik ful çiçeği var, üretmek istiyorum olmadı. Artık ölmek üzere. Bana yenisini almak için adres yazar mısınız? Nereden temin edebilirim? Ben Gemlik’te oturuyorum lütfen bana adres bildiriniz çok rica ediyorum. Saygılar.

 3. Arife, Mersin diyor ki:

  Fulun parfümü var mı?

 4. Sabit Durmaz, Rize diyor ki:

  Eşim bu çiçeği çok seviyor ancak bir türlü ulaşamadık. Elinde olan ücretle satmak isteyenler lütfen ***** mail adresinden ulaşabilir mi çok memnun olurum..

 5. Hulya, Tokat diyor ki:

  (Sabit Durmaz’a…) Yasemin, çocukluğumun geçtiği evde yan komşumuzun bahçesinden bizim bahçeye sarkan kocaman bir ağaçtı ve bahçemiz buram buram yasemin kokardı. Ben de yıllarca çok aradım bu çiçeği. Tesadüfen Samsun Atakumda Marin Otelin yanındaki Gizem Çiçekçilikte buldum bu yaz. Şimdi balkonumda tekrar çocukluğuma dönüyorum onunla. Bu arada ful’ü başka bir çiçek sanıyordum yanılmışım.

 6. Didem diyor ki:

  Merhaba, öncelikle verdiğiniz tüm güzel bilgiler için özellikle teşekkür ederim. Benim iki arap yaseminim var ve ikisi de bu yıl yaz başında açıp bir daha hiç çiçek vermediler. Sürekli yeni sürgün vermeye devam ediyorlar ancak tek bir çiçek olmadı üzerlerinde. Yukarda verdiğiniz bilgileri okudum. Sürgünleri azaltmanın dışında ne yapabilirm (en az yarım gün güneş altındalar).
  ***
  Sürgünler 20 cm’den fazla uzayınca tepelerini kesin. Yanlardan dallar çıkarır o yeni dallardan çiçek açması gerekir.

 7. Özge Özsezer, KKTC diyor ki:

  Bahçemde iki tane ful’um var ama ikisinden de tam randıman alamıyorum. Cılızlar hep, çiçek veriyorlar ancak çok gelişmiyorlar. Genelde yaprakları sarıya yakın, yemyeşil değil. Demir ihtiyacı çok olur diyorlar, ne önerirsiniz?
  ***
  Demir ihtiyacı vesaire herkes bir şey der siz onlara bakmayın. Toprak suyu iyi süzdürür, havadar ve humuslu olmalı. Havadar olmayan toprakta yaşasa bile kökler çevreye dağılamaz, toprak çok besleyici, demirli filan olsa bile kökler her yere uzayamadığı için bitki faydalanamaz. İlkbaharda sökün, 40 – 50 cm kadar derin ve genişlikte toprağı boşaltın, 4 ölçü humuslu yaprak çürüntülü toprak (veya iyi bir kompost), üç ölçü ponza taşı, iki ölçü kırmızı killi toprak karışımı ile doldurun fulünüzü dikin. Böyle hem besleyici hem asitli hem iyi havadar bir toprakta çok daha sağlıklı ve kuvvetli gelişecektir. Saksıda yetiştiriyorsanız büyük toprak saksılarda aynı bu karışıma dikin.

 8. Mehmet Kurtar, İstanbul diyor ki:

  Bugün evimdeki ful çiçeğimde böcekler gördüm. Hemen toprağını değiştim. Üzerindeki parazitleri temizledim. Yaprakları teker teker sildim. Çiçekçilerden alınan topraktan parazit gelmiş. Bu yasemin türünü teneke saksıya dikmek gerekirmiş okuduklarıma göre.
  ***
  Yapraklardaki parazitler yeni topraktan gelmiş olsa bile toprak değiştirmek çözüm değildir, yanlıştır. Toprakların yaprak paraziti üretme özelliği yok. Hem bu mevsimde toprak değiştirmek çok tehlikeli. Ancak ev yeterince sıcak ve havadar ise sorun olmayabilir. Teneke kutu hikayesi hem doğru hem sakat bilgi. Şöyle ki, ful topraktan demir almada biraz beceriksiz. Ege ve Akdenizde topraklar alkalinlidir, bu durumda fulün işi çok daha zorlaşıyor. İşte bu yüzden teneke kutularda yetiştirmek faydalı oluyor. Asitli, kuvvetli besleyici bir toprakta teneke kutuya gerek yok. En iyisi büyük toprak saksılardır.

 9. Serkan, Adana diyor ki:

  Şu güzelim çiçeği kaç tane çelik dedimse de tutturamadım. Geçen ekimden beri dallardan biri yeşil ve yaprak falan açmadı diğerleri de hep kurudu. Anlamadım gitti.
  ***
  Böyle sorunların sebebi toprağının köklenmeye uygun olmamasıdır. Sıkı, sert, ağır topraklarda bitkiler yeterince köklenemiyor, sonuçta gelişim hiç olmaz ya da çok az olur. Toprak çok gevşek olmalı. Bu sadece dal köklendirmek için değil.. Zaten köklü olan bitkilere de böylesi toprak gerekiyor.

 10. Özen, Ayvalık diyor ki:

  Ful benim küçüklük anılarımdaki bir çiçek olduğu için, bulduğum bir çiçekçiden hemen aldım. Neredeyse üç sene oluyor hiç çiçek açmadı. Ben hala elbette açacak diye sabırla açacağı günü bekliyorum. Ayrıca yaprakları da arada bir kağıt gibi sertleşiyor. Sebebinin az sudanmı çok sudanmı olduğunu çözemedim. Bazen normale dönüyor. Bu konuda vereceğiniz bilgi için şimdiden teşekkür ederim.
  ***
  Çiçek açmama sebebi güneşten mahrum ettiğiniz içindir. En kötü ihtimalle günde en az üç saat direkt güneş alabilmeli. Güneş yeterliyse toprağı çok kötüdür, besleyici vasfı kalmamış olabilir. Tomurcuklar oluşamadan bozuluyordur. Gözle farkedilemez. Sonra, toprak kesinlikle asitli olmalı. Ful asitli toprak istiyor. Açelya toprağı alın, bulabilirseniz kırmızı killi toprak ile aynı ölçülerde karıştırın. Bu karışıma 1/4 oranında ponza taşı karıştırın. Açık havada tutuyorsanız 1/5 oranında olacak. Sırf açelya toprağına da dikebilirsiniz.

 11. Serkan, Adana diyor ki:

  O kadar denedim tutmadı ben de kolaya kaçtım gittim hazır tutmuş ful aldım. Aslında çiçekleri kendim üretmeyi severim ama bu sefer böyle oldu. Şimdi ne zaman çiçek açacak diye bekliyoruz. :)
  ***
  Hadi bakalım hayırlısı..

 12. Meryem, Hatay diyor ki:

  Ful ne zaman çiçek açar?
  ***
  Lütfen yazının içinden 3. paragrafı okuyun.

 13. Behlül, İzmir diyor ki:

  Bahçemize 2 adet ful diktim. İkisi de tuttu boy atmaya başladı. Amacım bahçe duvarımızın üzerindeki çite çiçeği sardırmak istiyorum. Topraktan itibaren uzasın sarsın diye kargı kullandım. Boyu çite ulaştı sayılır. Sormak istediğim çiçeği çiitin en üstünden aşağı doğru mu sardırmak ve bakımı için ne yapmalıyım güzel gelişmesi için?
  ***
  Güneşli bahçelerde ve alkalinli toprakta çit sarmaşığı gibi işe yaramaz. Daha ziyade az dallı çalı gibi gelişir. Asitli olmayan topraklarda yıllarca yerinde sayma özelliği gösterir. Toprağı asitli ve besleyici olursa, yaz boyunca dikkatle sularsanız daha iyi gelişebilir. 2 – 3 metreye kadar uzayabilir ancak bu yıl sanmıyorum. Kendi haline bırakırsanız susuzluğa dayanıklı az dallı bir çalı olacaktır. Kırmızı toprak ve açelya toprağı karışımı yapmanızı tavsiye ederim. Topraktan demir almada pek becerikli değildir bu yüzden asitli toprak şart. Yoksa hızlı bir gelişim beklemeyin.

 14. Meryem, Hatay diyor ki:

  Çiçek açtı ama normalde çiçek uzun süre güzelliğini korur diye biliyorum. Fakat açtıktan kısa bir süre sonra rengi mürekkebe batırılmış gibi oldu bunun sebebi nedir?
  ***
  Çiçek ömrü sıcak hava, kuru hava sebebiyle kısa olabilir normaldir. Çiçekler solunca kahverengi gibi turuncumsu renk alır.

 15. Filiz, Aydın diyor ki:

  Bu sene sıcaklar birden bastırdı. Bizim apartmanın bahçesindeki ful çiçeğinin üzerindeki 20 kadar çiçek ve bir o kadar tomurcuk 2 gün içinde kurudu, çünkü 2 gün içinde sıcaklık 40 C ye vurdu.
  ***
  Yazık.. Belki güçsüzdü tedbirsiz yakalandı. Potasyum ağırlıklı bitki besini / özel gübre filan vermek lazım. Potasyum sayesinde güçlü nişastalı dokular oluşur böylece aşırı sıcaklardan da kış soğuklarından da daha iyi korunurlar.

 16. Dolunay, İstanbul diyor ki:

  Küçük bir bahçem var. Ben de arap yasemini aldım. Bitkiyi toprakta mı yetiştirmeliyim yoksa saksıda mı? İstanbul şartlarında Arap yasemini mi daha iyi yetişir yoksa ful mu?
  ***
  Aslında ikisi de aynı şey. Ful Arap yasemininin iri katmerli çiçek açan çeşidi. Diğer çeşitleri İstanbul iklimine uyumludur. Ful ise belli olmaz kış soğuklarına dayanamayabilir. Bu biraz da İstanbulun neresinde yaşadığınıza bağlı. Deniz seviyesine yakın yerlerde kuzey rüzgarından da korunaklı bahçelerde zarar görmez. Ama Beylikdüzü gibi yüksek kesimlerde kış soğuklarına hiç dayanamaz.

 17. Yasemin, Antalya diyor ki:

  Haziran sonunda Dalyan’dan bir teyzeden aldığımız fulü (ne varsa eskilerde var), Antalya’daki apartman dairemize saksını değiştirdikten sonra getirdik. beyaz plastik bir saksıda şuan. 6 ayrı kökü var. sonbaharda ayıracağız. Eve geldikten sonra yaprakları canlanıverdi. boy boy uzamaya 9-12 arası bir anda çiçek verdi, kokusu muhteşemdi. Çiçekleri çabucak kuruyor ne yazık ki. hatta 1-2 tanesi tomurcukken karardı. Antalya sıcağında dışarı çıkartmıyoruz. Klimalı ortamda duruyor, zaman zaman salonu kapatınca sıcakta kalıyor tabi.. İlk haftalar pencereye yakın, ama güneşi görmeyen güney cephede tuttuk canlandı bu yüzden. Saçkırmızı dedikleri demirtozundan vereceğim. bir de kabak rendelememi soyledi kayınvalidem. onu bilmiyorum duyan bilen var mı acaba?
  ***
  Toprağa öyle şeyler katmayın. en iyisi şudur: Kırmızı toprak bulun. Biraz dere kumu veya ince ponza taşı karıştırın. Sonra buna yarı yarıya kompost toprakla karıştırın (poşetlerde satılan humus katkılı toprak olmalı). Sonbaharda toprağını değiştirene kadar siz şimdilik ara sıra bitki besini verin.

 18. Ozangul, Iran-Kashan diyor ki:

  Yaseminimin topragina cay, meyve kabuklari (muz, mango gibi.. kucuk kucuk dogranmis olarak) katiyorum. Bol da gunes aliyor. Bu yil bol bol cicek verdi. Ciceklerini toplayip yesil caya katiyorum. Cay cok guzel kokuyor. Bu yil saksisini degistirmeyi dusunuyorum. Sonbahar uygun mu? Buranin ikliminin sicak ve kurak oldugunu hatirlatmak isterim. Su anda bile isi 30-32 derceye variyor.
  ***
  Kışın soğuk oluyorsa kış soğuklarının peşinden, bahar başında saksı değiştirin. Kışın pek soğuk olmuyorsa yılın en serin mevsiminde yapın.

 19. Candan Haznedaroğlu, İzmir diyor ki:

  Merhaba, ben arap fulü arıyorum (clerodendrum fragrans) izmirde bulamadım. Nerede bulabilirim acaba? Online satış yapan siteler var mıdır? Bilgi rica ediyorum.
  ***
  Türkiyede pek yayılmamış bir bitki. Ayrıca bildiğimiz ful ile bir ilgisi yok, tamamen yanlış isimlendirmişler. Kolay kolay bulamazsınız. İnternette hiçbir garantisi yok. Genellikle alakasız bitkileri gönderirler. Siz eğer bir yerde görürseniz dipteki sürgünlerden bir dal alın kolayca tutturabilirsiniz.

 20. Yasin, İzmir diyor ki:

  Ful ile gardenyanın arasındaki fark nedir? Resimlerine bakılınca çok benzer duruyorlar da..
  ***
  İkisi ayrı ayrı bambaşka familyalardan alakasız türler. Resimde belki çiçeklerini benzetmiş olabilirsiniz ama hiç benzemiyor. Yapraklar da hiç benzemez.

 21. Yasemin, Kırşehir diyor ki:

  Ben de bu cicegin hayranlarndanim. Aldigim gun cok guzeldi simdi kurumaya basladi yapraklari dokuluyor ne yapmaliyim?
  ***
  Evde yetiştiriyorsanız sağlıklı kalması zor. Güneş ve rüzgar istiyor. Hem de bol bol. Yoksa evde yaşayamaz.

 22. Sercan, İstanbul diyor ki:

  Ben ful almayı düşünüyordum. bu siteden öğrendiğime göre bahardan yaz sonuna kadar çiçek açması gerekiyor. ama çiçekçiye gittiğimde çiçekçi fulün sadece mayıs haziran gibi bir dönemliğine çiçek açtığını söyledi. ondaki fuller de çiçeksizdi. kafam karıştı. acaba yaz sonuna kadar çiçek açması için evde olması mı gerekiyor yoksa dışarda da açar mı? çiçekçideki başka bir bitki olabilir mi? çoğu yerde ful yoktu bir tek orada bulabildik. ne dersiniz çiçekçiyi dinlemeyip ful alayım mı? ayrıca epey rüzgarlı bir balkonum var. acaba evde bulundursam daha mı iyi? hangi şiddetten sonra rüzgar zararlı olur?
  ***
  Ful yasemini yapraklarından kolayca danınır. Normal yapraklara hiç benzemez. Yukardaki resme dikkatle bakın. Yapraklar dört köşe gibi, hafif oval, kıvrımlıca, bazen sapsız, dala tam bitişik ya da yok denecek kadar kısa sapla dala bağlıdır. bazen yaprak dip kısmı dalı hafifçe çevreler. Dallar çalı dalı gibi sert ve sağlam gelişir. Sarmaşık özelliği yoktur. İlkbahardan sonbahara kadar çiçek açması kesindir. Bendeki ful ilk parti çiçeklerini açtı. şimdi ikinci parti tomurcuklar büyüyor. Tekrar tekrar çiçek açması yeni yan dallar gelişmesine bağlıdır. Açık havada bol güneşli yerde iyi gelişir. Evlerde gelişimi durabiliyor. daimi esinti, gündüz birkaç saat kızgın güneşte ısınmak ve gün boyu esinti istiyor. Balkonunuzun rüzgar şartlarını bilemem.

 23. Himmet, Denizli diyor ki:

  Yaklaşık 5 yıldır benim de ful çiçeğim var. Hediye geldi. 5 yılda 4 saksı yaptım. Kıymetini bilene hediye ettim. Bulunduğum yer soğuk olduğundan kışı kapalı az da olsa güneş gören bir yerde geçiriyoruz. Baharın havalar ısınınca dışarıya bahçeye alıyorum. Açık havada bile kokusu doyulmuyor. Benim öğrenmek istediğim çiçeklerini koklayınca kısa süre kahverenğiye dönüyor. Acaba böyle bir özelliğide var mı?
  ***
  Bilemiyorum. Ben iki yıldır ful yetiştiriyorum. Çiçekleri koklamasam bile sadece 24 saat dayanıyor sonra soluyor. Asitli toprak istiyormuş. Şimdiye kadar asitli toprakta yetiştirme şansım olmadı. Yine de gayet güzel gelişip çiçek açıyor. 24 saatte solmaları kesin bir özellik midir yoksa toprağı asitsiz olunca mı böyle oluyor henüz tespit edemedim.

 24. Ramazan G. -Düzce diyor ki:

  Ful yaseminimde yaz bitiyor çiçek açtıramadım. Boyu 1 metre oldu. dediğiniz gibi uç alma da yaptım. düzenli suluyorum. yarı gölge yerde duruyor. tam güneşli dşarda bıraktığımda yaprakları sararmaya başladığı için yarı gölgeye aldım. çiçeklenmedi. neler yapabilirim?
  ***
  Bir karış boyunda bile, önceki yıl köklendirilen çelikler bile kesin çiçek açıyor. Anlaşılan siz güneşten mahrum ediyorsunuz. Açık havada ve bol güneşli yerde tumalısınız. Benimki öğleden sonra akşama kadar şiddetli güneş alıyor. Geçen yıl köklendirdiğim küçük bir dal bile bu yıl güçlü bür dal çıkardı tomurcuklandı. Birisine hediye ettim. Asitli toprak seviyor.. gerçi ben asitli toprağa dikmedim ama yine de önemli. Gübre filan vermiyorum. Sadece bitki besini o da nadiren.

 25. Eylül, Adana diyor ki:

  ben bu çiçekten annem için almak istiyorum ve bulamıyorum nerede bulabileceğimle ilgili bana yardımcı olma ihtimaliniz var mı internetten de aradım ama bulamadım. çiçekli haliyle arıyorum.
  ***
  Aramayın bulamazsınız. Madagaskar yasemini tavsiye ederim. Zaten Ful’ün çiçekleri 24 saat dayanıyor.

 26. Tezcan, İstanbul diyor ki:

  Eylül, Adana’da bulamıyorsanız başka yerde zor bulursunuz. Bu çiçeğin Türkiye’deki yeri daha çok çukurovadır.

 27. Tezcan, İstanbul diyor ki:

  Dehşet kokusu var, tek geçerim.

 28. Alev, İzmir diyor ki:

  Ben de bir ful hayranıyım. Dedemin balkonunda çok uzun yıllardır yaşayan, koklamaya doyamadığımız ve hatta çaktırmadan çiçeklerini koparttığımız fulu, kendi balkonumda yaşatmaya çalışıyorum. Dedem son bir kaç yıldır hiç ilgilenemiyordu. Saksısı çok küçüktü ve toprağı taşlaşmıştı. Kasım ayının başında aldım, ilk iş olarak saksısını ve toprağını değiştirdim. Bir hafta kadar önce de bir dalını kesip suya koydum. Sorum şu: Yeni yerini sevip sevmediğini nasıl anlayabilirim? Ve suda bekleyen dalı ne zaman ekmeliyim? Köklenince mi, yoksa havaların iyice ısınmasını beklemek daha mı doğru? Ayrıca köklendirmeye çalıştığım dalı balkonda mı tutmalıyım, yoksa evin içinde güneş gören bir yer (pencere önü gibi) daha mı doğru? Son olarak suyunu kaç günde bir değiştirmeli, ne kadar sıvı bitki besini koymalıyım?
  ***
  Çoğaltmak için dallarından kırıp direkt toprağa dikeceksiniz. En iyi zaman ilkbahar başıdır. Sonbahar başı da uygun olabilir. Zamanla yavaşça kökleniyorlar. Şimdi o dalı dikin ve pencere önünde tutun. Kökleneceği varsa köklenir. Suda bekletmeyin. Besin vermeyin.

 29. Emine, Antakya diyor ki:

  Ben 4. kattaki terasım için 2 gün önce tüp içinde büyük bir Arap Yasemini ve büyükçe bir saksı aldım. Fakat ne zaman ekeceğime karar veremedim. Elimde hazır satılan torf ve inşaat kumu var. Bunları birleştirsem olur mu? Ponza taşı diyorsunuz fakat nereden bulacağımı bilmiyorum. Küçük bir yer olduğu için de her aradığımı bulamıyorum.
  ***
  Poşetlerde satılan hazır toprak eğer lifli ise tam uygundur ponza taşına gerek yok. İnşaat kumu güvenli değil onu bitkilerinize kullanmayın.

 30. Muzaffer S. -İstanbul diyor ki:

  Katmerli ful ve İspanyol yasemin İstanbul’da nereden temin edebilirim?
  ***
  Bilmiyorum. Yaz aylarınızda belki şansınıza herhangi bir fidanlıkta rastlayabilirsiniz. İstanbulda bu tip bitkilerin daima satıldığı hiçbir yer yoktur. Ayda yılda bir getirir satarlar. Devamlı değil.

 31. Erdem, Adana diyor ki:

  Ful bakımı kolaydır. Güneşli yer, yumuşak toprak sever. Çiçeklenme için sürekli budama yapın. Çiçekler her yeni sürgün dalın ucunda olur. Dal ve yaprakları inceleyin. Diplerinde küçük göz gürürseniz üzerinden kesin yeni sürgüne zorlayın. Evinizdeki sebze artıklarını saksıya koyup toprak kapatıp sulayın. Uzun bir zaman sonra çürümüş gübreli toprağınız olur. Toprağına Domates, kabak koyma önerilerinin amacı da bitki çürüklü yumuşak toprağı sevmesindendir. Markette satılan Sıvı gübre ile arada sulayın. Üretmek için ana gövdenin dibinden çıkan sürgün dalları kışın kökünden ayırıp yeni saksılara dikin.
  ***
  Tecrübelerinizi yazdığınız için teşekkür ederim. Toprağına kabak filan karıştırmak asitlilik için de faydalı oluyor. Asitli toprağı sever. Çoğaltmak için kökten ayırmak şart değil. Üst dallardan çelikle çoğaltmak işe yarıyor. Denemişimdir. Üç ayrı denememde tutturdum. Yalnız köklenmeleri zaman alır. Bir de yaz sıcaklarında pek mümkün değil. Serin mevsimlerde denemek daha iyi. Adana’da sonbaharda başlatın. İlkbahara kadar köklenirler filizlenip çiçek açarlar. İstanbulda mart ortası veya sonu başlatılabilir. Açık hava, güneşin ısıtacağı yer, esinti. Mayısta büyümeye başlayıp haziranda çiçek açarlar. Çiçeklenmelerinde güneş önemli.

 32. Sercan, İstanbul diyor ki:

  Yakında bir kaç başka bitkiyle birlikte ful de alacağım. Şu asidik toprak meselesi biraz kafamı karıştırıyor. Kırmızı killi toprak öneriyorsunuz ama ben onu bulamıyorum. İnternette bulamadım. Yakındaki fidanlıkta da yok. O olmadan toprağın PH’ının düşük olması sağlanamaz mı? Fulün toprağında koyun gübresi bulunmalı mı? ya da solucan gübresi? bunlar PH’ı nasıl etkiler? Hindistan cevizi ya da sfagnum yosunu torfu koyarsam iyi olur mu? killi toprağın yerine geçer mi bunlar? Ponza taşı zaten her durumda koyacağım, onu biliyorum.
  ***
  Ben de bulamadığım için poşet toprak kullanıyorum. kts marka ve emintorf. Bunlar asitli değil ama farketmiyor. Sulama suyuna dikkat edin bu yeterli. Bitki besinlerinde çeşitli asitler var. ilkbahar-yaz boyunca 15-20 günde bir vermeye devam edin. Ben hiç doğal gübre vermedim. Gelişim ve çiçeklenme çok iyi. Ayrıca sizden bir önce Erdem Bey ne yazmış, ben ona ne cevap vermişim onu da mutlaka okuyun.

 33. Sercan, İstanbul diyor ki:

  Peki koyun gübresi PH’ı yükseltir mi düşürür mü? Genel bilgi için soruyorum. Ful için gerekli olmadığını anladım.
  ***
  Az biraz yükseltiyor. Açelyalarda ve onun gibi mutlaka asitli toprak gerektiren bitkilerde kullanılmamalı. Fullerde ise bir sakıncası olacağını sanmıyorum.

 34. Gül, İzmir diyor ki:

  Ful çiçeğimizi solar diye elletmezdi babaannem.

Sorunuzu veya Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

LÜTFEN YAZI DİLİ KURALLARINA SAYGILI OLALIM.
Yazı kurallarına uygun yazılan sorulara öncelik verilir.

(Yazamıyorsanız Mozilladan deği I.E. ile giriş yapın.)