Frezya, evleri mis kokutan çiçek

Çok güzel kokulu çiçek açtığı için yetiştirilir. Frezyalar Iridaceae (İrisgiller veya süsengiller) familyasının bir cinsidir: Freesia. Çeşitli renklerde, katmerli, katmersiz 14 ana türü ve birçok kültivarları vardır. Eski türler daha güzel kokuludur.

Çok güzel kokulu çiçek açtığı için yetiştirilir. Frezyalar Iridaceae (İrisgiller veya süsengiller) familyasının bir cinsidir: Freesia. Çeşitli renklerde, katmerli, katmersiz 14 ana türü ve birçok kültivarları vardır. Eski türler daha güzel kokuludur.

Evde yetiştirilmesi, iyi derecede güneş alabilecekse mümkündür. Çiçeklendiği zaman direkt güneşten korursanız çabuk solmaz. Çiçekler geçince tekrar iyi güneş almalı. Veya balkonda yetiştirip çiçek açtığı zaman evde misafir edeceksiniz. Bütün evi mis gibi kokutur.

Bahçede frezya: Kış soğuklarına dayanıklılıkları türüne göre -6°C ile -12°C dereceler arasında değişir. Buna göre frezya soğanlarını ne zaman dikeceğinizi bilmelisiniz. kışın çok hafif don olayları görülen yerlerde sonbaharda dikilir. Karasal iklim olan yerlerde ise ilkbaharda laleler çiçek açtıkları zaman, glayöl soğanları ile aynı zamanda dikilmelidir. Soğanları 5 cm derine gömün. Aralarında 6 – 7 cm mesafe olsa iyi olur.

Saksıda yetiştirilmiş frezyalar.

Frezya, yaprakları ve çiçekleri..

Saksıda frezya yetiştirmek
Ne zaman dikeceğinizi yukardaki gibi saptayın. Soğanları birkaçını küçük bir saksıya dikebilirsiniz. Aralarında 5 santim mesafe bırakmalısınız. Saksı kenarı ile de o kadar mesafe olmalı. En üst uç kısımları toprağın 5 cm altında kalacak şekilde dikeceksiniz. Saksı çok iyi güneş alan bir yerde bulundurulmalıdır. Dolayısıyla da saksı toprak saksı veya seramik saksı olacak.

Toprağı iyi bir bahçenin verimli ve suyu iyi süzdüren toprağına biraz eski sığır gübresi karıştırarak hazırlayın. Eğer ev içinde yetiştirecekseniz toprağa 1/4 oranında ponza taşı karıştırmalısınız.

Bahçede, balkonda veya ev içinde iyi güneş alması şart. Güneşli yeriniz yoksa frezya yetiştirmeyi hiç düşünmeyin.

Sulama: Çiçek açana kadar toprağı hafifçe kuruyunca sulayacaksınız. Çiçekler açtıktan itibaren sulama sıklığını azaltın. Yapraklar sararınca artık sulamayın bırakın sağlıklı bir şekilde kurusunlar.

Frezyalar çiçekleri geçtikten birkaç hafta sonra kurur. Bu sırada gelecek yıl için irili ufaklı birçok soğan oluşturmuştur. Kuruyan soğanları ister sökün isterseniz saksısıyla beraber serin bir yerde saklayın. Soğanları yeniden dikeceğiniz zaman yukarda anlattığım gibi yeni toprak kullanın. Yavru soğanları ayırın onları ayrı yetişkinleri ayrı yerlere dikin.

Çoğaltılması: Yavru soğanları ayırmakla çoğaltılır. Bunlar ikinci veya üçüncü yılda çiçek açacak olgunluğa gelirler. Tohumlarını ekerek de çoğaltabilirsiniz çabuk büyürler ikinci veya üçüncü yıl çiçek açarlar.

Kategori: Evde Çiçek açan Tarih: 07 Mart 2012

Etiketler: |

'Frezya, evleri mis kokutan çiçek' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Serkan, Adana dedi ki:

  Arpa zambağı deriz biz bu çiçeğe harika kokusu vardır. Yetiştirmesi çok kolaydır. Tavsiye ederim.

 2. Sebahat, Afyonkarahisar dedi ki:

  Soğanlarını Eminönü çiçek pazarından aldığım frezyalarımı on gün önce toprakla buluşturdum. Şimdi sonucu bekliyorum. Bu çiçeği daha önce görev yaptığım Antalya’da arpa çiçeği olarak tanımış ve çok sevmiştim. Krem rengi çiçekleri olanın çok güzel koktuğunu hatırlıyorum. Bakalım benimkiler hangi renk olacak? Sizinle paylaşırım inşallah.

 3. Ceyhun, Rize dedi ki:

  Frezya soğanlarımı bugün aldım hemen dikeceğim. Üzerinde yeterli bilgi bulamadım. Acaba bu sene içersinde çiçek açarlar mı?
  ***
  Evet, hemen dikin. Çabuk yapraklanırlar. Kesinlikle yakında çiçek açarlar.

 4. Gökhan, Ankara dedi ki:

  iyi güneşten kastınız ne kadardır acaba? Doğu cepheli bir bahçe-balkon yeterli olur mu acaba? Yani sabah 7-8den 11’e kadar güneş görse yeterli olur mu acaba?
  ***
  Fazlasıyla yeterli olur. Yıllardır gelen sorulardan ve soru yazanların açıklamalarından anladığım kadarıyla güneş deyince gündüz aydınlığını güneş sananlar çoğunlukta. Bu yüzden bazı yazılarımda gördüğünüz gibi muğlak anlatımlarda bulunmuşum. Önemli olan şey gündüz boyu koyu gölgede kalmaması, yerinin kuvvetli aydınlık olması ve bir iki saat direkt güneş alabilmesidir.

 5. Sırrı, Bitlis dedi ki:

  Ben 20 gün önce saksılara diktim ama hiç yeşermedi. Aldığım soğanlar eski olabilir mi? Kışın diktiğim çok güzel çiçek açmıştı bunu anlayamadım.
  ***
  En iyisi söküp kontrol edin.

 6. Demet Ö. -Kayseri dedi ki:

  Soğanlar dikilirken sivri kısımları yukarı gelecek sanırım. Aldığım pakette dikimi ile ilgili bir bilgi yoktu. İlk kez dikeceğim.
  ***
  Evet o şekilde dikin.

 7. Ceyhun, Rize dedi ki:

  Ben frezya soğanlarını nisan başı gibi ekmiştim. Haziran çıkmak üzre ve hala hiçbir hareket yok. Soğanlarda hiçbir bozulma da yok. Gayet sağlıklı görünüyorlar. Balkonum da güneş alıyor. Yeşermeleri ne yapmalıyım? Bu saatten sonra yeşerseler bile çiçek açarlar mı? Dediğim gibi soğanlar gayet sağlıklı görünüyor.
  ***
  Anlaşılan bunlar farklı bir hibritmiş. Kış soğuğu yaşamaları gerekiyordu diye düşünüyorum. Sanıyorum kışın aktifleşip gelecek nisanda çiçeklenirler.

 8. Ceyhun, Rize dedi ki:

  Frezyalarım filizlendi. Yapraklar 35-40 santim kadar oldular. Acaba çiçeklenecekler mi?
  ***
  Belli olmaz. Hava yeterince sıcak giderse çiçeklenir. Yoksa ilkbahara kadar güçlenmeye devam eder.

 9. Gülsen, İstanbul dedi ki:

  Frezya soğanı aldım bugün diktim. oğlumun ödevi için bir ay boyunca günlük tutacağız. acaba bir aya kadar ne kadar yetişir?
  ***
  Herhangi bir fikrim yok.

 10. Osman, İstanbul dedi ki:

  Frezya sogani bulamiyorum. Nereden bulabilirim?
  ***
  Koçtaş, Kipa gibi alışveriş merkezlerinde ve Eminönü çiçek pazarında bulabilirsiniz.

 11. Nurten Ö. -İstanbul dedi ki:

  Şu an yeni gonca verdi. acaba erken açması için ne yapmalıyız? kapalı serada..
  ***
  En iyisi kendi haline bırakın.

 12. Zeynep, Diyarbakır dedi ki:

  Biz baharda frezya dikmiştik fakat kışın bakımını güzel yapamadık. Şu an uzun uzun çıkan soğanları kurumuş ve sararmış durumda. Onları kesmeli miyiz? Yeniden açıp kendine gelir mi acaba bakımla?
  ***
  Yukarda doğru bakım bilgileri var. Ona göre gerekeni yaparsanız her yıl soğan sayısı artarak gelişir ve her yıl daha fazla çiçek açarlar. Başka türlü bakım yapmışsanız, o zaman sonuçları ne olur ve ne yapılır bilemiyorum.

 13. Zerrin, istanbul dedi ki:

  Eski sığır gübresini nereden bulabilirim? Adak kurban satan yerlerden koyun gübresi alsam sığır gübresinin yerine kullanabilir miyim? Frezya çiçeğini çok severim. Soğanlarını aldım. Uzun saksıya eksem olur mu? Saksının derinliği 15 cm.
  ***
  Koyun gübresi de olur ama tazesi gerektiği gibi faydalı olamayıp zarar da verebilir. Doğal gübreleri fidanlıklardan bulabilirsiniz. Koçtaş gibi yerlerde görmedim. Bir ara Tekzen’de satıldığını görmüştüm. Bauhaus’ta da belki bulunabilir. Bulamazsanız genel kullanım bitki besinini çiçek açtıktan itibaren 15-20 gün arayla verebilirsiniz. Yapraklar sararmaya başlayana kadar devam edilebilir. Frezya soğanlarını çok küçük olmamak şartıyla her türlü saksıya dikebilirsiniz. Sorun olmaz.

 14. Bülent, Ankara dedi ki:

  Bu çiçek sadece soğanı dikilerek mi filizlenir? Mesela çiçek açmış bir dalı dikersek tutar mı?
  ***
  Tutmaz hiç uğraşmayın.

 15. Fatma, Denizli dedi ki:

  Seramik veya toprak saksı olmasını söylemişsiniz plastik saksıda nasıl olur acaba gelişimi güzel olmaz mı?
  ***
  Onda da olur. Hiç farketmez. Bu bilgileri yenileyeceğim yakında.

 16. Sevgi Çalış dedi ki:

  Benim frezyalarım yaklaşık 20 cm büyüdüler. Ama halen tomurcuk oluşturmadılar. Ne zaman çiçek açarlar acaba? Soğanlarını sonbaharda ekmiştim.
  ***
  Yapraklar iyice büyüdüyse tomurcukların şimdi görünürde olması gerekirdi. Bugünlerde çıkarlar. Belki soğanlar önceki yıl çok zayıf kalmışlarsa o yüzden çiçeklenmeyebilirler. İyi bakın. Güneşli yerde tutun. Yapraklarda hafiften sararmalar başlayana kadar bitki besini verin. Soğanlar güçlensin. Şimdi olmasa bile gelecek yıl çok iyi çiçeklenirler.

 17. Angela, İstanbul dedi ki:

  Freyzalarımı yeni ektim sayılır. Plastik saksıya diktim. Sizce iyi bir şekilde yetiştirebilir miyim? 3. kat balkonda çok güzel güneş alan bir yerde yetiştiriyorum. Ne zaman filizlenir acaba?
  ***
  Önümüzdeki günlerde filizlenip büyümeye başlarlar. Toprak saksı daha iyidir çünkü yazın soğanlar bu sayede serinde kalır ve yapraklar çabuk kurumaz. Yazın yapraklar ne kadar uzun süre yeşil kalabilirse soğanlar o kadar güçlü olur ve bu da gelecek yıl daha fazla çiçek açabilmesi demektir.

 18. Angela, İstanbul dedi ki:

  Bu aralar hiç güneş yok ve frezyalarım henüz filizlenmedi. Ne yapmalıyım?
  ***
  Soğanları daha önce ekseydiniz şimdiye kadar çiçeklenmiş veya en azından yapraklanmış olurlardı. Bekleyin yakında büyürler.

 19. Sercan, İstanbul dedi ki:

  Ben frezyayı evde yetiştireceğim. Yeterli güneş var. Ne zaman dikmeliyim? Ne zaman çiçek açar? Ne kadar çiçekli kalır? Çiçekleri geçtikten ve kuruduktan sonra nasıl bakılmalı? Kış üşümesi ister mi? Eski türler daha güzel kokar demişsiniz. bu eski türleri nereden bulabiliriz? Adları nelerdir? Yoksa işimiz şansa mı kaldı?
  ***
  İstanbulda aynen sümbül gibi bakım istiyor. Evde yetiştirmeyi tavsiye etmem. Sadece çiçek açtığında bir süre evde tutulabilir. Eski türler Ege ve Trakya köylülerinde var. Yenileri de kokuludur. Soğanlarını bulursanız hemen dikin. Bu da soğukta aktifleşiyor. Bahçelere dikilmiş olanlar kış sonunda sümbüllerle acilen çiçek açarlar.

 20. Busem, Karabük dedi ki:

  Freesiayı yeni diktim. Normal toprak ve hazır çiçek toprağını birleştirdim. Hızlı büyümesi ve gelişmesi için sıvı bitki besini koymalı mıyım? etkisi olur mu. Kullandığım toprak uygun mu sizce?
  ***
  Toprak uygun. Besin ise yapraklar adamakıllı güçlendiği zaman verin.

 21. Hakkı, Karabük dedi ki:

  Fresiaya soğanı dikeceğiz. Ne zaman dikmek lazım?
  ***
  Sonbahardan ilkbahar başına kadar ekilebilir. Şimdi hala ekilmemiş soğan varsa hemen ekmelisiniz. Olur mu olmaz mı onu bilemem. Geç kalmışsınız. Soğanları sonbahara saklarsanız kururlar. Hemen ekip sulayın.

 22. Melek, Konya dedi ki:

  Ben eski türlerden frezya soğanı buldum. Evde saksıda yetiştireceğim. Frezya yetiştirmek için Konyanın iklimi uygun olur mu acaba?
  ***
  Dışarda kış soğuklarına dayanacağını sanmıyorum. Konya fazla soğuk olur.

 23. Yeşim Akdağ dedi ki:

  Yaklaşık 30 adet frezya soğanı ekmiştim. Yeşillendi boyları da uzadı. Fakat yeşil gövdelerin bir kısmı kurudu. Diğer yeşiller ise dik durmuyor. Saksıdan aşağı doğru sarkıyolar hatta. Neyi yanlış yapıyorum?
  ***
  Sanıyorum ev içinde sıcakta tutuyorsunuz. Hatanız bu. Dışarda, güneşli yerde çok daha sağlıklı gelişirler ve kış sonunda ya da ilkbaharda çiçek açarlar.

 24. Hatice, Kadirli dedi ki:

  Çiçekleri kuruduktan sonra soğanlar saksıda mı kalacak yoksa çıkartılıp saklayıp eylülde geri mi dikeceğiz?
  ***
  Saksıda kalsalar daha iyi. Ama eylül sonunda sökün, toprağı yenileyin, fazlalaşan soğanları ayırın..

 25. Şeyma, Erzurum dedi ki:

  Bugün aldım daha paketin üstündeki rengarenk çiçek resimleri cok cezbetti beni. Yorumları okuyup güzel bir çiçek olduğunu görünce sevincim ikiye katlandı. Fakat korkuyorum Erzurum’da mart ayı olmasına rağmen kar yağıyor. Hem ışık alabileceği hem de kaloriferin sıcağından ölçülü bir şekilde yararlanabileceği bir yere yerleştirdim. Sizce çiçeklerim açar mı?
  ***
  Bilmiyorum bekleyip göreceksiniz.

 26. Nurkan, Yozgat dedi ki:

  Frezya soğanlarını ektim. Balkonum 3 saat ikindi güneşi alıyor. Yeterli olur mu?
  ***
  Evet yeterli olur.

 27. Murat dedi ki:

  Urfa’da bu çiçek bahçe ortamında yetişir mi? Soğan aldım, bu hafta ekmeyi düşünüyorum.
  ***
  Yetişir. Hemen dikmelisiniz.

 28. Burcu T. -Adana dedi ki:

  Merhaba. Frezyanın tohumu çiçek kısmında mı oluşuyor? Tohum olgunluğunu nasıl anlarız? Tamamen kuruması mı bekleniyor? Tohum Ekim Şartı nedir? Tohumlar ne zaman soğan şeklini alıyor?
  ***
  Evet çiçek kısmında oluşuyor ama tohum verebilmesi şansınıza kalmış bir şey. Tohumları nisan ortalarında veya Adana’ya göre mart ortasında yarım santim derine ekmelisiniz. Kesinlikle dışarda tutacaksınız. Yapraklar belirince soğan oluşumu başlamış demektir.

 29. Banu K. dedi ki:

  Ben batı balkonumda yetiştirmeyi düşünüyorum ama sadece bir iki saat direk güneş vuruyor. Yeterli olur mu bilemedim.
  ***
  Belli olmaz. Deneyin bence. En azından ilk yıl (bu ilkbaharda) çiçek açacakları kesindir. Sonraki yıllarda çiçek açması bu baharda yapraklarının yeterince fotosentez yaparak soğanları gelecek yıla iyi hazırlayabilmesine bağlı.

 30. Ülkü A. -İstanbul dedi ki:

  frezyalarımı mart sonunda saksıya diktim. Sürekli güneş alan balkonumda ara ara suladım. 2 ayın sonunda bir tanesi çiçek tomurcuklarını gösterdi. İnşallah kokusunu da duymak nasip olacak. Acaba evin içinde büyütmeye devam etsem sorun yaşar mıyım? Çiçeklerle uğraşmak güzel bir hobi. Maalesef Istanbul’da şartlarımız pek kısıtlı. Ama yine de zor şartlarda da olsa durumları değerlendirmeye çalışıyoruz.
  ***
  Hayır evde tutmayın. Ancak çiçeklendiği zaman günde birkaç saat eve misafir edebilirsiniz.

 31. selim varış dedi ki:

  İki yıldır freyza yetiştiriyorum.Saksıda bıraktığım soğanları ikinci yıl yine yeşerdi. Hem de çok filizlendi. Şimdi daha büyük bir saksıye koymak istiyorum. Acaba kurur mu merak ediyorum. Çok nazik bir çiçek. Soğanı piyasada bulunmuyor.
  ***
  Eğer kökleri rahatsız etmezseniz hiçbir şey olmaz merak etmeyin. Hatta ben geçen kış sonunda yapraklı haldeki frezyalarımı mecburen saksıdan söküp bahçeye dikmiştim. Kökleri de biraz hırpalanmıştı ama hiçbir şey olmamış gibi hayatına devam edip çiçeklendiler. Yazın yapraklar kurudu. Şu anda yeniden yapraklanmış haldeler. Bahar başında yeniden çiçeklenirler. Hiç nazik değiller. Soğanları fileli özel ambalajlarından sonbahardan ilkbahara kadar marketlerde satılıyor.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)