Fittonia albivenis

Acanthaceae (ayıpençesigiller) familyasının Fittoniya cinsi birkaç türüyle çiçekçilerden eksik olmaz. En çok Fittonia albivenis türü ve kültivarları yetiştirilip satılır.

Fittonia çiçeği kavanozda

cam kavanozda Fittonia

Küçük, zarif, şirin, renkli yapraklarının cazibesine kapılıp fitonya alırsınız ama eve getirince küstüğünü görürsünüz. Sularsınız bir şey değişmez. Suyla ilgisi yok. Hava yeterince nemli değilse pörsüyüp gidiyor. Pörsümese bile yaprak kenarları, uçları kurur. Havanın nemliliği en az %70 olmalıdır. Eve / ofise getirdikten sonra pörsürse fitonyanızın yapraklarına hafiften sis gibi incecik bir tabaka su fısfıslayın üstüne cam bir fanus geçirin bir saat içinde dirilir.

Şişe içi minyatür bahçede, terrarium içinde daha iyi yetiştirebilirsiniz. Fakat çok da havadarlık istiyor. Sık sık açıp havalandırmalısınız. Yağmurlu yüksek hava nemliliği olan günlerde fitonyayı açıkta tutun. Kışın dikkatli olmalısınız 12 dereceden daha serin havada bozulabilir.

Direkt güneş istemiyor. Yeri çok aydınlık olmalı, ya da güneş pencere tülü ile iyice filtrelenmelidir. Fittonia sırf flüoresan lambası ışığında da gelişime sağlıklı bir şekilde devam edebilir. (lamba 40 cm kadar yakın olmalı).

Toprak olarak, türüne göre asitlilik isteği değişir. Bazı fittonia türleri nötr ve hafif de olsa alkalinli toprakları sevmez. Her tür için ortalama olarak pH 6 – 6.5 derecelerinde hafif asitli toprak almalısınız. Toprağın süzekliği yüksek olmalı. 1/3 oranında ponza taşı ekleyin.

Sulama, toprak ıslaklığını yitirip nemi pek azalmadan önce yapılmalı.

Fittonia çiçeği - Renkli fitonyalar

Renkli fitonyalar

Dal uçlarını koparırsanız fitonya daha çok yapraklanır. Çiçek tomurcukları da koparılmalı ki kuvvet sadece yapraklara gitsin.

Fittonia nasıl çoğaltılır? İlkbaharda kökten ayırmayla veya ilkbahar ortasında tepe çeliği ile çoğaltabilirsiniz.

Saksı değişimi sadece ilkbaharda yapılmalı. Fittoniya yüksek hava nemi istediğinden dolayı suyu emen basit toprak saksı kullanın.

Fittonia çiçeği - Renkli fitonyalar

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Yazılarım izinsiz olarak birçok web sitelerinde yayımlanmaktadır. Lütfen kaynak belirtmeyenleri uyarınız. Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Yukardaki yazı ile ilgili ek bilgiler ve yorumlar:

  1. Banu, Ankara diyor ki:

    Benim birkaç renk fittonyam var. Saksıların yanında fanusta balığım var. Çok güzel büyüyorlar. Nem ihtiyaçlarını sağolsun balığımız sağlıyor. Belki böyle imkanı olan arkadaşlara yüksek nem isteyen çiçekleri için bir fikir olur.

Sorunuzu veya Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

LÜTFEN YAZI DİLİ KURALLARINA SAYGILI OLALIM.
Yazı kurallarına uygun yazılan sorulara öncelik verilir.

(Yazamıyorsanız Mozilladan deği I.E. ile giriş yapın.)