Ficus ginseng (kolay bonsai ağacı)

Bonzai meraklılarının en çok ilgilendikleri türlerden biri.. Ginseng Ficus ve Banyan Fig (yani Banyan inciri) isimleriyle bilinir. Bilimsel olarak bitkiler alemindeki yeri, sınıflandırılması: Moraceae (dutgiller) familyasının Ficus (incir) cinsi gurubu ağaçlarından Ficus retusa.

Bilgisiz bonsai meraklılarının en  çok ilgilendikleri türlerden biri.. Ginseng Ficus ve Banyan Fig (yani Banyan inciri) isimleriyle bilinir. Bilimsel olarak bitkiler alemindeki yeri, sınıflandırılması: Moraceae (dutgiller) familyasının Ficus (incir) cinsi gurubu ağaçlarından Ficus retusa.

Bonsai sanatı öğrenilmesinde ilk ele alınacak bitkilerden biri. Amatör bonsaiciler, sıfırdan başlamak isteyenler için iyi bir öğretmen olur. Şimdi bonsai konusuna girecek değilim. Benim işim değil. Sevdiğim bir şey de değil. Ama usulüne, gerçeğine uygun becerebilene de helal olsun doğrusu. Çünkü bu iş tam anlamıyla bir sanat dalıdır, » şu yazımda anlatmaya çalışmıştım.

Bonsai seri üretimi(!)

Bonsai seri üretimi(!)

Şimdi bu güzelim sanat da kapitalizmde çirkinleştirildi. Yapanların çoğu para için yapıyor;  seri üretimler ucuza maliyet vesaire saçmalıkları aldı yürüdü. Sanatsal açıdan gerçeğini yapabilseler aslında o zaman değerine paha biçilmez. Kargacık burgacık Ficus ginseng ağaçlarına 400 bin lira.. Bedava verseler evime koymam, benim 10 yıllık ıtır ağaççıklarıma değişmem doğrusu.

Ficus ginseng dallardan ziyade toprak dışında abuk sabık şekillerde kökler geliştirir, fazlaca şişmanlayabilir. Tuhaf bir şey.

Güneşi seviyor, yalnız, bonsai formu verilmek isteniyorsa mart – ekim sonu arası dönemde direkt güneşten korunmalı, sabah erken saatlerde ya da akşam geç saatlerde direkt güneş alırsa zararı olmaz. Öğle civarı güneşini pencere tülü ardından almalı. Kasım – şubat sonu arası dönemde direkt güneşin zararı olmaz faydası olur.

Ginseng ficus bonsai

Bu da ginseng ficus ağacından bir bonsai ama bunda biraz olsun sanat var, yukardaki ucubeler gibi değil.

Üzerine sık sık su fısfıslanmalıdır yoğun nemli hava ister. Esintisiz ortamda bozulur. Sulamasına gelince, toprak asla nemini tam olarak kaybetmeyeceği şekilde dikkatli olacaksınız. Aşırı sulamak zararlı olabilir, ama tamamen susuz kalması çok daha zararlı olur.

Nasıl toprak istiyor vesaire her türlü bakım bilgilerini bonsaicilerden öğrenmelisiniz. Kapitalist dünyada bonsainin bile seri üretiminin yapıldığını bunun sayesinde öğrendim. Çok yazık. Bu tip bonsai, gerçek bonsai sanatının yanında, klasik müziğin yanındaki arabesk / fantezi müziğin çirkin durmasından bile daha çirkin duruyor.

Not: Panax ginseng apayrı bir bitkidir, Ficus ginseng ile veya bonsai ile alakası yoktur.

Kategori: Salon Ofis Dekor Tarih: 14 Aralık 2011

Etiketler: | | | | |

'Ficus ginseng (kolay bonsai ağacı)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Hulya - Tokat dedi ki:

  Bonsai sanki bitkilere eziyetmiş gibi geliyor. Acı verir mi bilmem ama minyatür bahçe uygulamalarına bayıldığım halde sırf bonsai kullanılıyor diye uzak durmaya çalışıyorum.

 2. Filiz - Aydın dedi ki:

  Bence bonsai konusuna uzak durmak gerekir. Ben sevmem o ayrı ama, gerçek bonsai sanatçılarının da elinden öperim. Çünkü bonsai çok zahmetli çok meşakketli bir kök ve dal budama sanatıdır. Canlı bitkiden heykel yapma sanatıdır. Yani bonsai demek minyatür ağaç demek değildir. Aslında yumru köklü olmayan her ağaç bonsai çalışmasında kullanılabilir. Ama gerçek bir bonsai sanatçısı diyelim 10 yılda, 50 bitkiden 5 tanesini duygusunu katarak yaşatabiliyor ve şekil verebiliyorsa helal olsun. Seri üretim olan şeyler belki minyatür ağaçlardır ama bonsai değil!!

 3. admin dedi ki:

  Evet, yazıya ekleyecektim, bari o yaptıkları ucubelere bonsai demesinler bu sanatı aşağılamasınlar. Bonsai sanatçıları doğa karşısında yaşanan hisleri eserlerinde yansıtmaya çalışan çok ince ruhlu ve çok duyarlı gözlere, hislere sahip insanlardır.

 4. İlkay, İstanbul dedi ki:

  Yaklaşık iki yıldır bakmakta olduğum bir Ficus Ginseng’im var. Önceleri işyerimde pencere önünde bakıyordum. Orada gelişemedi hatta neredeyse bütün yapraklarını döktü. Aldığım çiçekçiye götürdüğümde köklerinden birinin tamamen kuruduğunu, kalan köklerle yaşayabildiği kadar yaşayacağını, havadar bir ortamda bulundurmamı söylediler. Geçen kışın sonlarına doğru evimde pencerenin dışına koydum. Çok güzel toparladı. Bir tane bile yaprak dökmedi. Topraktaki böceklere rağmen sağlıklı görünüyordu. Son günlerde soğuk havada (-5 derece civarında) dışarıda unuttum. Şimdi yaprakları simsiyah olmuş. Birkaç canlı yeşil yaprak kalmış. çok üzüldüm. Ne yapmalıyım?
  ***
  Eve alışmış bitkileri kışın ortasında birdenbire dışarı çıkarırsanız (soğuğa çok dayanıklı olsalar bile) ölürler. Hava alsın diye dışarı koyma alışkanlığınızı terk edin. Unutuyorsunuz sonu felaket oluyor. Eğer dalları hala canlı ise Yakında yeşerir. Yeter ki sık sık açıp uzun süre açık tutacağınız bir pencere yanında tutun. Hava çok soğuk olsa bile İstanbulda fazla soğuk olmaz, kesinlikle filizlenecektir. Fikus türleri esintisiz yaşayamaz gelişemez. Ben daima hava cereyanında tutuyorum. Kışın hava cereyanı pek sağlamıyorum ama pencereyi sık sık açarım dışarsının rüzgarı direkt bitkilere hücum eder. Benjamin ile kauçuk böylece kışın bile gelişime devam edebiliyor.

 5. Hatice, Tokat dedi ki:

  Bonzai ustalığı yaradanla bir oluş, yakarış, kalbin incelerek cam olma halidir, teslimiyettir. sen ben ben de sen olma halidir. altmış yaşında ev hanımıyım. bu sanatla bir bütün olan tüm ustaların önünde saygıyla eğiliyorum.

 6. Aylin, İzmir dedi ki:

  Geçen hafta aldığım bonzaimi (ilk denemem) 2 gün sulamayı unuttum (tamamen yoğunluktan) ve tüm yaprakları kurudu. Susuz kaldığını düşünerek saulamaya devam ediyorum. Acaba kurtarabilir miyim?
  ***
  Belki de aldığınız günden beri her gün suladığınız için kökleri çürümüştür. İki gün susuz kalmakla özellikle de bu serin mevsimde hiçbir şey olmaz.

 7. Bünyamin dedi ki:

  23 yıldır baktığım bir ficus micropa ginsengim var. Budamayı yaz aylarında yapıyorum. Normal mi bu kadar yaşaması?
  ***
  Elbette normal. Az bile.

 8. Elif, İstanbul dedi ki:

  Yeni aldığım ficus ginseng bonsaim var. Evim kuzey cephe. Cam kenarına koydum fakat yine de ışık almadığını düşünüyorum. Sürekli yaprak dökmeye başladı. Ne yapmalıyım sizce?
  ***
  Bu türler hava akımlarına diğer bitkilere göre daha fazla ihtiyaç duyuyor. Bu sebeple yeni geldiği yer eski yerine göre havasız ise rahatsız olup yaprak dökmeye başlarlar. Bir de ev ortamlarında ekim ayından aralık sonuna kadar yaprak dökmeleri normaldir. Tamamen yapraksız kalmazlar ama yapraklarının çoğu gider. Ocak ayında tekrar yeni yapraklar çıkarmaya başlarlar. Sizinki bazı farklılıklardan dolayı yaprak dökmede biraz gecikmişse bugünlerde yaprak döküyorsa bir problem yok demektir.

 9. Ilas/ Bursa dedi ki:

  … …
  ***
  İlas Bey çok haklısınız ve size aynen katılıyorum. Bu sitedeki yazıları tek tek yeniden düzenleyerek yeni siteye aktarıyorum. Bu sayfa da bir iki hafta içinde en sağlıklı bilgilerle yeniden düzenlenmiş olarak yeni sitedeki yerini alacaktır.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)