Ev içinde bütün yıl kokulu çiçekler açtırmak

Güzel kokulu çiçek açan, değişik zamanlarda çiçeklenen birkaç türü evde yetiştirebilirsiniz. Her bitki kapalı mekânda yetişmiyor; uygun türleri seçmek zorundasınız. Ev içinde yaşayabilen ve güzel kokulu çiçek açabilen …

Güzel kokulu çiçek açan, değişik zamanlarda çiçeklenen birkaç türü evde yetiştirebilirsiniz. Her bitki kapalı mekânda yetişmiyor; uygun türleri seçmek zorundasınız. Ev içinde yaşayabilen ve güzel kokulu çiçek açabilen birkaç türü ve aslında tamamen dışmekan bitkileri olan iki soğanlı bitkiyi bu yazımda örnek olarak verdim.

Aşağıdaki tavsiyeler “güzel kokulu” çiçek açan bitkilerin yaz kış her zaman evde çiçeklendirilmelerine yöneliktir (aynı tavsiyeler kokulu olmayan çiçekli ev bitkileri için de geçerlidir).

Mum çiçeği sadece yaz aylarında, Ful, Gardenya, Madagaskar Yasemini, su yasemini ve Plumeria “ev şartları uygun ise” yılın her zamanında güzel kokan çiçekler açabilir. Plumeryayı her yerde bulamazsınız – diğerleri büyük çiçekçilerde, fidanlıklarda bulunur. Zordur ama evde kokulu gül de yetiştirebilirsiniz.

Hoş kokulu çiçek açan bitkileri evde çiçeklendirmede püf noktaları

1- “Tropikal” bitkiler kışın çok güneş alan pencere önünde, ev sıcak oluyorsa normal gelişimlerine devam edebiliyor.

2- “Yarı tropikal” ülke bitkilerinden bazıları daha fazla gündüz süresi isteyebilir, kışın büyümeye ara verebilir. Akşama doğru özel ışıklandırma yaparak gündüz süresini bunlar için 15 saate çıkarmanız gerekebilir. Şu yazıma bakın: “Güneş etkisi veren yapay ışıklandırma”

3- Mum Çiçeği ve Madagaskar Yasemini günün en sıcak saatlerinde güneş alabilirse ev içinde çiçek açabilir. Batıya bakan pencere önünde bulundurulmaları gerekir. Mum çiçeği sadece yazın çiçeklenir. Tam pencere önünde bulundurulup sık dokulu tül ile güneş ışınlarının filtrelenmesi iyi sonuç verir. Tülde pembe / kırmızı desenler olursa bu ortamda çiçeklenme ihtimali daha kuvvetlidir çünkü kırmızı renkten gelen güneş ışınları karşısında bitkiler çiçeklenme gereği duyar.

4- Madagaskar yasemini evde yerini severse yılın her zamanında çiçek açabilir. Batıya bakan pencere önünde yazın mum çiçeğinde olduğu gibi, kışın ise güneşin filtrelenmeden direkt gelmesi gerekiyor. Bir de kışın odanın fazla serin olmaması gerekiyor.

5- Gardenya doğuya bakan pencere önünde, yazın filtrelenmiş güneş, kışın direkt güneş almalı.

6- Sümbül ve fulya soğanlarını kasım ayı sonunda veya kışın herhangi bir zamanda saksıya ekin; en az 6 hafta dışarıda çok soğuk ortamda bekletin. Sonra içeriye güneşli cam önüne alın. Bu şartlarda evde çiçek açacaklardır. Yaşadığınız yer kışın yeterince soğuk olmuyorsa soğanları nemli torf veya nemli vermikülit içinde torbalara koyarak en az 6 hafta buzdolabında bekletin sonra saksılara toprağa dikin güneşli pencere önüne koyun. Evin sıcaklığı etkisiyle çok hızlı büyürler.

7- Güneş kışın tam tepeye çıkmadığı için ve güney yönüne yakın hareket ettiği için güneye bakan pencereler kışın sabahtan akşama kadar güneş alır. Daha avantajlıdır.

Kategori: Evde Çiçek açan Tarih: 19 Temmuz 2010

Etiketler: |

'Ev içinde bütün yıl kokulu çiçekler açtırmak' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Nurşen - Zonguldak dedi ki:

    Ben madgaskar yasemini, mum çiçeği, zambak, begonvil, sundavilya çiçekleri almak istiyorum. Burada bulamadım…
    ***
    Nurşen Hanım, Google’dan tropiksera diye arayın, web sayfalarını bulun, istediğiniz türler varsa onlara sipariş verin adresinize gönderirler.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)