Euphorbia pseudograntii (Synadenium grantii)

Afrika süt çalısı zayıf güçsüz topraklara, aylarca susuz kalmaya ve kışın donmalara karşı dirençli bir bitkidir. Koyu gölgeli yerlerde de aşırı güneşli yerlerde de yaşayabiliyor.

Euphorbiaceae familyasından, Euphorbia cinsinin Euphorbia grantii türü. Genelde Afrika süt çalısı denir. Çok dallanan çok yapraklanan bir bitkidir. Kışın yaprakları dökülür dallar çıplak kalır. Kışın -9, -10°C derece soğuklara dayanır.

Dalları dikensizdir. Başlıca üç çeşidi var: Sade yeşil yapraklısı, kızılımsı renk yapraklısı ve yeşil üzerine rasgele bordo kırçıllı veya benekli yapraklısı..

Zayıf güçsüz topraklara, aylarca susuz kalmaya ve kışın donmalara karşı dirençli bir bitkidir. Koyu gölgeli yerlerde de aşırı güneşli yerlerde de yaşayabiliyor. Yani kolay kolay öldüremezsiniz. Yazın toprağı kötü bile olsa sık sık sularsanız, yeri de fazla güneş almıyorsa hızlı büyür dallanır budaklanır her yeri kaplamaya çalışır. Aşırı güneş alan yerlerde az sulama sonucunda daha az, daha derli toplu edepli terbiyeli olur çevreye zarar vermezler.

Toprak: Hafif asitli ve nötr, suyu iyi süzdüren herhangi bir toprak. Çok önemli değil.

Sulama: Yazın istediğiniz gibi sulayın. Kışın toprak tamamıyla kurumadıkça hiç sulamayın.

Çoğaltılması dallarını kırıp toprağa dikmekle yapılır. Kısa sürede köklenirler. Özel bir şey yapmaya gerek yok. Sadece çürüme ihtimaline karşı dikmeden önce bir iki gün açıkta bekletin ki kesik yer tamamıyla kurumuş olsun.

Zehirlidir: Bir yerini kesseniz beyaz sürt çıkar. Çocuklardan uzak tutulması gereken bitkilerdendir. Gözlere gelirse fena acıma, ağrı, sancı yapar.

Afrika süt çalısı

Afrika süt çalısı

Kullanım amacı: Sıcak kurak memleketlerde sulanması ihmal edilen bahçelerde kolay yeşillik sağlanması amacıyla yetiştirilir.

Kategori: Bahçe Balkon Tarih: 06 Ocak 2012

Etiketler: | | |

'Euphorbia pseudograntii (Synadenium grantii)' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Elif Ozudogru Dincoglu, İstanbul dedi ki:

    Dayanıklı bir bitki türünü daha tanıdım. Süt ağacının daha yaygın olan kaktüs türü var bende. Bu da çok güzelmiş. İstanbul ve ılıman iklim balkonlarına da uygun.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)