Sonbaharda ekilecekler ve kış çiçekleri

Kışın bahçeye neler ekilir ve ayrıca kışın bahçelerin çiçekli olması için hangi türler tercih edilmelidir konusunda…

İlkbaharda çiçek açacak olan lale, sümbül, nergis, fulya, beyaz zambak soğanlarını şimdi dikmelisiniz. Her soğanlı bitki şimdi ekilmez. Meselâ glayöl soğanları nisanda ekilir.

Gül fidanlarının ekim zamanı da sonbahardır. Sadece kışları aşırı soğuk olan yerlerde gül fidanlarının ekim zamanı ilkbahardır.

Kışın bahçeleriniz çiçekli olması için

Kış boyunca bahçe, balkon gibi dış mekânlarda çiçek açabilen süs bitkilerini şimdi ekseniz iyi olur. En elverişlileri çuha çiçekleridir. Bunlar soğuk havada hiç zarar görmezler, sıcakta bozulurlar. Siklamen ve hercai menekşe ise İstanbul gibi kışları ılıman iklime sahip olan bölgelerde kış boyunca çiçeklenebilen türlerdendir. Siklameni yumru olarak alıp ekmenizi hiç tavsiye etmem; sonbaharda hazır çiçek açmış halde bulun bahçenize ekin. Bakımına dikkat ederseniz uzun yıllar yaşatabilirsiniz. Açelya ve Kamelya çalı türü bitkilerden olup çoğu cinsleri kış aylarında çiçeklidir ve bütün kıyı kesimlerimizde kışın bahçe bitkisi olarak, bahçeleri çiçeklendirmek için yetiştirilebilir. Kışın çiçeklenmeye devam eden gül cinslerini de unutmayın.

Akdeniz bölgesi kıyı kesimlerinde kışın çiçek açan veya açmaya devam eden bitkiler çok. Örneğin yediveren gülleri, sardunya ve Japon gülü kışın buralarda kış boyunca çiçeklenmeye devam eder.
Kasımdan başlayarak ilkbahara kadar bol bol çiçek açan bir bitki, Dombeya seminole ‘kış ortancası’ isterseniz siz kış begonvili de diyebilirsiniz, zira budamaya göre begonvile benzetelibilir, bu bitki gerçekten her bahçede olmalı. İstanbul, İzmir ve doğu Karadeniz sahil bölgelerinde de kışın çiçek açar ama buralarda kuzeyli rüzgarlardan tamamıyla korunmuş yerlere dikilmesi gerekiyor.

onbir ay çiçeği bakımı ve yetiştirilmesiKış için saksılarda yetiştirilenlere gelince:
Atatürk çiçeği yazın dışarıda kışın evde güneşli cam önünde olmalı. Açelya “dondan korumak suretiyle” kışın da dışarıda olsa çok daha iyi olur. Ama kuzeye bakan balkonlar hiç elverişli değildir. Ayrıca çok soğuk günlerde duruma göre kollamayı bileceksiniz. Açelya ev içinde tutulacaksa oldukça havadar, yarı güneşli, nemli ve fazla sıcak olmayan bir yerde bulundurulmalı.

Kamelya ve gardenya süs bitkileri kışın evlerde açelya gibi fazla sıcağı ve kuru havayı sevmezler; iç mekânlarda kış boyunca serin ve nemli hava sağlanmalıdır. Gardenya kış boyunca çok az sulanmalıdır. Eğer kışın iyi güneş alabilen ve sıcak bir pencere önünüz varsa ve çok nemli havası olan ortam sağlayabilecekseniz bu durumda hem sıcağı tolere edebilir ve hem de kışın evde çiçeklenmeye devam edebilir.

Siklamen dış mekân sever bunu bilin. Onbiray çiçeği biraz serince ve fazlaca aydınlık / yarı güneşli yerlerde bulunması koşuluyla kış boyunca hatta bütün yıl ev içinde çiçek açabilir.

Antoryum, yelken çiçeği ve siningia kışın güneşli cam önünde, nemli ve sıcak ortamda çiçeklenmeye devam eder.

Camekânlı balkonlar biraz sıcak olursa kışın sardunyalar çiçek açmaya devam edebilir. Camekânlı balkon kışın fazla serin oluyorsa sardunyaların gelişmeleri aşırı yavaş olur. Bazı küpeçiçeği türleri kışın burada çiçek açarlar, yani küpe çiçekleri de kışlık için düşünülebilir. Her cinsi olmaz, cinsleri hakkında edinilmiş tecrübeler gerekir. İstediği şart serinlik ve havadarlıktır.

Kategori: Püf Noktaları Tarih: 09 Ekim 2009

Etiketler: |

'Sonbaharda ekilecekler ve kış çiçekleri' hakkında sorular, açıklamalar

 1. cocuklacocuk dedi ki:

  Gülümü ekeyim ben o zaman.. 2 yazdır sadece 1 kez açıyor üzülüyorum, iyi bakmadığımdan onu da biliyorum gerçi.

  ***
  Cevap:
  Yediveren gülü olduğu halde yılda sadece bir defa çiçek açması, gülün cinsine göre hassaslığına göre değişir. Bazı yediveren türleri neredeyse bütün yıl çiçek açarken ve böylece yıllarca devam ederken mesela yanında bir ağaç büyür ona gölge yapar. O zamandan itibaren yılda belki bir defa çiçek açar. çünkü güller güneşi sever. ayrıca suyu iyi süzdüren toprağı sever. Hassas türlerin bakımı iyi yapılmalı. Bazı cinsleri ise hiçbir bakım yapılmasa bile devamlı çiçek açarlar. Yalnız güneş şart buna fazlaca dikkat etmeli.

 2. asya dedi ki:

  çiçeklerimi daha önce başkalarına verdim şimdide tekrar yetiştirmeye çalışıyorum ama bir türlü olmuyo. ya topraklarını sevmiyolar ya yerlerini ölüyolar. unutmuşum bakımlarını ne yapsam olmuyo halbuki vakit zaman önemli değil nezaman ekersem ekim mutlaka tutardı.

  ***
  Cevap:
  Peki bu arada ev değiştirdiniz mi? Belki yeni evinizin şartları çiçek yetiştirmeye elverişli değildir.

 3. gülşah dedi ki:

  çok güzel bitki adları koymuşsunuz.isimler çok etkileyici
  çok teşekkür ederim…

 4. Odabaşı - Mersin dedi ki:

  Bol güneş alan bakir bir apartman bahçemiz var. Yaklaşık 200 metrekare dört mevsim çiçekli olması için hangi bitkileri tercih etmeliyiz dersiniz?
  ***
  Bulabilirseniz, vinka gibi bazı tropikal türler yaz kış devamlı çiçek açar. Ama kışın Mersin’deki hava sıcaklığı ne kadar düşüyor, gelişmeyi durdurur mu bilemem. Kışın istanbul’da devamlı çiçek açanlardan olarak hercai menekçe ve çuha çiçeği tavsiye ederim. Mersinde daha iyi çiçeklenirler. Yazın da mevsimlik çiçeklerde dikersiniz. Yaz kış devamlı çiçek açan bitkilerden bulmak çok zor. Türkiye’de buna uygun iklim bölgesi yok, belki Alanya gibi, Mersinin kıyı kesimleri gibi yerler uygun olabilir.

 5. İlhami - Samsun dedi ki:

  Merhabalar. Çiçek yetiştirme konusunda baya acemiyim. Ekim – Kasım aylarında okul bahçesinde bol yağış alan Samsun iklimine uygun yetiştirmek üzere çiçek tavsiyelerinizi alabilirmiyim. Hercai menekşe için sizce geç kaldım mı?
  ***
  Evet geç kaldınız. Şimdi artık çiçeklenmiş hazır fidelerden alıp dikebilirsiniz. Kış boyunca aslında en uygunu çuha çiçekleridir. çeşitli renklerden fidelerinden alıp dikin. Mayıs sonuna kadar çiçek açıp dururlar.

 6. Nuri, Mudanya dedi ki:

  Saksılardaki çuha çiçeklerini zorda olsa bu zamana kadar kurutmadan getirdim. Acaba diplerini temizleyip toprağını değiştirip tekrar mı ekmem lazım?
  ***
  Yaz sonunda, sonbahar başında yapmanız gerekirdi. Biraz geç kalmışsınız. Bunun sayfası var okumuşsunuzdur.

 7. CelalS İzmir dedi ki:

  Şu anda bahceye ekilebilecek hangi çiçek tohumları vardır?
  ***
  İki yıllıklar. Örneğin hatmi, hüsnüyusuf, şebboy.. Ve ayrıca çiçeklenme erginliğine geç erişenler. Şimdi tohumları ekseniz gelecek yaz başında çiçeklenmeye başlarlar.

 8. CelalS İzmir dedi ki:

  Hercai menekşe eksek bu kışa çiçeklenir mi?
  ***
  Evet. Bu fırsatı kaçırmamak lazım.

 9. Hazan, Samsun dedi ki:

  Samsunda Kızılay kulübü olarak bahçeyi çiçeklendirmek için çalışmalar yapmak istiyoruz. aralık zamanında dikilebilicek samsunun şartlarına uygun, bir de okullar kapanmadan açabilecek çiçekler bulmaya çalışıyoruz. ne önerirsiniz? mart ayı gibi açsa çok iyi olur.
  ***
  En uygunu hercai menekşeler. Şimdi çiçek açmaya devam edip yaza kadar devam ederler. Fidelerinden bulun dikin. Sonra çuğa çiçeği var. Duruma göre genelde yılbaşından yaza kadar çiçekli olurlar. Bu ikisini tavsiye ederim. İkisinin de çok çeşitli renkte çiçek açanları var.

 10. alev samsun dedi ki:

  … …
  ***
  Yanlış sayfadasınız. Şuraya bakın: http://orkide.azbitki.com/phalaenopsis

 11. Zizil dedi ki:

  Sonbaharda saksıya ekebileceğim çiçekler hangileridir? Çiçekler saksıda büyüdükten sonra onları bahçeme dikeceğim.

 12. Mehmet U. -Denizli dedi ki:

  6000m2 tarlada Eylül-Nisan arasında arılarıma çiçek servisi sunmak için bitki türü tohumu / fidanı tanımak ve temin etmek istiyorum. Kumlu toprağım 1100m yüksektedir. Kültürünüzde varsa yardımınızı bekliyorum.
  ***
  Şu an bilgim yok maalesef. Sanıyorum bölge ziraat ofislerine danışarak en sağlıklı bilgileri alabilirsiniz. Onlardan öğreneceğiniz bitkileri sonra temin etmeye çalışın.

 13. Lena, Düzce dedi ki:

  Evimiz güneybatıya bakıyor. Batı karadeniz iklimindeyiz. Dört mevsim çiçek açacak hangi bitkileri ne zaman ekmeliyim? Ya da en kötü ihtimal bu yaz balkonumuzun çiçeklerle şenlenmesi için şimdiden ne yapabilirim? Saksılara bahçe toprağı koysam olur mu? Bazı saksıların altında delikler olmuyor. Bu tür saksılarda çiçek yetişir mi?
  ***
  Sizin oranın iklimine göre bahçede açıkta dört mevsim devamlı çiçek açabilecek bir bitki var mı bilmiyorum. Şimdiden dikeceğiniz şeyler, ve bütün yaz için, galiba yok. Olanlar (şimdi dikilmesi gerekenler) sadece ilkbaharda veya yaz başında açarlar o kadar. Siz en iyisi yaza doğru petunya, şeker begonyası gibi fideler alın. Balkon saksılarına en uygunu zaten bahçe toprağıdır. Hazır poşet toprakları açık havada saksılara tavsiye etmem. Altı delikli olmayan saksı kullanmayın. Onlar içine plastik çirkin saksılı bitkileri plastik saksısıyla koymak içindir. İsterseniz dibine delik açabilirsiniz. Ben öyle seramik, toprak saksıların dibini tornavidayla vida söküyor gibi sağlam bir bıçağın ucunu bastırıp çevire çevire delik açıyorum. Böyle yapınca kırılma, çatlama filan olmuyor.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)