Dracunculus vulgaris – Kaynana bohçası

Araceae familyasında insanı şaşırtan bitkiler var. Çoğu türleri evlerde bizimle yaşıyor (difenbahya, devetabanı, barış, antoryum ve birçok tür). Bugün tanıttığım bitki Yunanistan ve Ege’ye özgü bir Araceae türü.

Dracunculus vulgaris evlerde yetiştirdiğimiz Araceae türlerinin tersine bahçe bitkisidir. Kışın -28°C dereceye kadar soğuğa dayanır.

Nasıl yetiştirilir, kısaca bilgi: Yunanistan ve Ege deyince asitli toprak gerektirmediğini anlarsınız. Yazın da neredeyse susuz kalması gerektiğini.. ve elbette çok güneş istediğini (gerçi sadece sabah güneşi alırsa daha iyi geliştiği söyleniyor).. Anavatanı Yunanistan ve Anadolu’nun güneybatısıdır. Ege’de kaynana bohçası denir. Bundan da Egelilerin kaynanalardan hiç hoşlanmadığını anlıyoruz. :) Çünkü çiçekleri iğrençten öte pis kokuludur.

Dracunculus vulgaris

Dracunculus vulgaris

Lale soğanlarına benzeyen yumrularını lale gibi sonbaharda (kışa kadar) bulup dikmelisiniz. Evde olmaz. Bahçe bitkisidir. Saksıya dikecekseniz büyük toprak saksı (çömlek saksı) gerekiyor. Toprağı: Verimli bir bahçenin toprağına 2/5 oranında sığır gübresi karıştırın. Hava şartlarına göre ocak ayından mart sonuna kadar uyanıp gelişmeye başlar. Çiçek açması da ne kadar erken gelişmeye başlamışsa o kadar erken olur (nisan – haziran arasında). Sulama: Bahçeye dikmişseniz hiç istemez. Saksıda yetiştiriyorsanız toprak iyice kuruyunca sulamalısınız.

Sonbaharda bahçeye dikenler ilkbahar başında birkaç metre uzağında yavru oluşturduğunu görmüşler. Muhtemelen toprak yüzeyinde ince bir sürgün uzanıp gidiyordur (çileklerde ve aşk merdiveninde olduğu gibi).

Dracunculus vulgaris'in çiçeğiÇiçeği bazı insanlara göre çok güzel, bazı insanlara göre korkutucu. Çiçeği sadece ilk açtığı gün birkaç saatliğine ya da en fazla 24 saat kadar süreyle koku salar (hava şartlarına göre bazen hiç kokmaz). Kokusu leş kokusudur (fare ölüsü kokusu gibi). Leş sinekleri bile aldanıp çiçeğin üstüne üşüşürler -yumurtalarını bırakacak yer ararlar ama tabii ki bulamazlar-. Dracunculus vulgaris çiçeklerinin büyüklüğü yumrusunun büyüklüğüne, gücüne göre büyük olur. 25 santimden 1 metreye kadar kocaman, hiç alışılmamış şekilde ve patlıcan renginde çiçekler..

Çiçeği 3 – 5 gün kadar dayanır sonra solar meyve oluşturmaya başlar. Yazın tamamıyla ortadan kaybolur. Gelecek baharda tekrar ortaya çıkacaktır.

Dracunculus vulgaris yumrularıÇoğaltılması yumruları ayırma ile ve tohumla yapılır. Tohumları iyice olgunlaşıp kuruduklarında hemen ekmek gerekiyor. Aylarca bekletmeye gelmez.

Biz yaşadığımız toprakların bitkisini bilmediğimiz halde Amerika’da İngiltere’de yumrularını bulup satın almak mümkün. Çiçeklerinin çürümüş ceset gibi kokması dışında son derece cazip, güzel bir bitki.

Dracunculus vulgaris'in çiçeği

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Yazılarım izinsiz olarak birçok web sitelerinde yayımlanmaktadır. Lütfen kaynak belirtmeyenleri uyarınız. Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Yukardaki yazı ile ilgili ek bilgiler ve yorumlar:

  1. Filiz, Aydın diyor ki:

    Beni bağışlayın ama burada eksik bir bilgi var. Bu bitki egede dere ve çay kenarlarına yakın, kaya diplerinde olur. Yani gündüz-gece sıcaklığının hemen hemen eşit olduğu yağmurlu bahar dönemlerinde… Bu da tipik bir araceae familyası özelliğidir. Yazın tamamen kurur.
    ***
    Teşekkür ederim. Bulamadığım bir bilgi idi bu. Ben de bir sözünüzle ilgili olarak şunu belirteyim: Tipik araceae özelliği demişsiniz ama bu özellik araceae türlerinde çok yaygın değil. Tipik demek yanlış olur. Mesela bu sayfadaki tür neredeyse lalelerle aynı hareket ediyor. Ama Egede bahçelerde devatabı yazın susuz kalmadıkça kurumaz. Tropikal yerlere ait araceae türleri ise coğrafi özel şartların etikisine göre uyum sağlamıştır. Bazıları eğer uzun süreli tam kurak dönem görülen tropikal yerlere özgü ise biraz bunun gibi hareket edebiliyor, aglaonema gibi – kurak dönemde yapraklarını kaybedip muson yağmurları ile birlikte canlanırlar. Tropikal yağmur ormanı türleri ise tüm yıl gayet canlıdır (antoryumlar ve devetabanı gibi). Burada söz konusu olan tür su ile değil de ısı farklılıklarıyla hareket ediyor. İstanbula, Ankaraya tam olarak uyum sağlıyor. İngilterede bahçelerde lale gibi hareket eden bir bahçe bitkisi olarak yetiştirenler çok.

Sorunuzu veya Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

LÜTFEN YAZI DİLİ KURALLARINA SAYGILI OLALIM.
Yazı kurallarına uygun yazılan sorulara öncelik verilir.

(Yazamıyorsanız Mozilladan deği I.E. ile giriş yapın.)