Dracaena marginata (Madagaskar Dragon Ağacı)

Bitkileri sadece dekorasyon amaçlı göreren kişiler için idealdir çünkü bakımı çok kolay, ihmallere dayanıklı, sulama düzensizliklerinde (çok aşırı susuz kalmadıkça) büyümeye devam eden, yetersiz gün ışığına bile uyum sağlayan bir süs bitkisidir.

Bitkileri sadece dekorasyon amaçlı göreren kişiler için idealdir çünkü bakımı çok kolay, ihmallere dayanıklı, sulama düzensizliklerinde (çok aşırı susuz kalmadıkça) büyümeye devam eden, yetersiz gün ışığına bile uyum sağlayan bir süs bitkisidir.

Yaprakları genelde kızıl çizgili olup yeşil renk daha hâkimdir. kuvvetli güneşte yetişirse bordo kızıl renkler hakim olur. Dracaena Marginata Colorama cinsinin yaprakları yeşilden çok pembeli ve sarımsı çizgili olur.

Işık: Gür yaprak geliştirebilmesi için filtrelenmiş güneş gerekir. Hiç güneş almaza cılız kalabilir. Yrşil rengin hâkim olduğu türleri gölgeye uyumludur.

Dracaena marginata

Dracaena marginata

Sulama: İlkbahar ve yaz boyunca toprak nemini kaybedince (ama kupkuru olmadan önce) sulamalısınız. Sulama sabahleyin yapılmalı. Ekim ayıyla beraber ilkbahara kadar sulamayı azaltın, toprak kupkuru olmadıkça sulamayın. sulama suyu direkt musluk suyu olmayacak… En az bir gün dinlendirilmiş kloru uçumuş ve tortusu dibe çökmüş olmalı.

Toprak: Poşetlerde satılan güvenilir marka bir kompost toprak yeterlidir. Pencereleri devamlı açık tutulmayan yerlerde bu toprağa 1/4 oranında ponza taşı karıştırmalısınız ki köklerde çürüme olmasın. Toprağa perlit katmamalısınız bu türlere zararlı olur.

Besin vermek: besleyici toprakta yetiştiriyorsanız kökler saksıda iyice çoğalana kadar besin vermek gerekmiyor. Sırf kompost vb. karışım şeyler kullanırsanız besin vermek gerekir. Ayda bir defa vermek yeterli. Besin türü fosforca zengin olmamalı Dracaena için zararlı olabiliyor; sadece yaprağı için yetiştirilen bitkilere verilen besinden kullanmalısınız.

Saksı büyüklüğü bitkinin köklerinin çokluğuna göre olmalı. Dracaena, köklerinin ıkış tıkış vaziyette olduğu saksılarda daha iyi büyür. Kökler saksıya sığmaz olunca en fazla 5 cm farkla bir boy büyük saksıya aktarın.

Kışa dayanıklılığı: Ancak Akdeniz Bölgesi sahil kesimlerinde kışın açıkta kalabilir. Diğer bölgelerimiz bütün yıl açıkta tutulmasına uygun değildir.

Budama: Fazla uzarsa kısaltabilirsiniz. Budanan bir dal, uç kesik kısmına yakın birkaç filiz çıkarır, çok dallı olur. Kestiğiniz parçaları kolayca köklendirip yeni Dracaena Marginata’lar elde edebilirsiniz eşe dosta hediye edebilirsiniz.

Çoğaltılması: Kolay köklenir, çoğaltılması kolay ve basittir. İlkbaharda havalar ısındıktan sonra;
1- Tepe çeliği ile çoğaltmak için, tepeden 10 cm kadar kısmı alınır, alt yaprakları ayıklanır, kesik yerler kurusun diye iki gün açıkta bekletilir ve direkt toprağa dikilir. İlkin sulamayın. Toprak kaydadeğer bir kuruluk göstermedikçe sulamamalısıınız yoksa köklenmek yerine çürür gider. Eğer geç kalmışsanız yaz sıcakları başlamışsa köklenmesi zor olur. Şu sayfadaki usulüe göre davranacaksınız:  »Tepe Çeliği
2- Bir yıllık dallarını köklendirmede dalın boyu önemli değildir.. Suda veya toprakta köklendirebilirsiniz.. diğer gerekli bilgiler için tıklayın: » Suda Köklendirmenin püf noktaları
3- » Havai daldırma ile..
4- Kök sürgünlerinin ayrılmasıyla yılın her zamanı çoğaltılabilir.

Kategori: Salon Ofis Dekor Tarih: 06 Ağustos 2010

Etiketler: | | | | |

'Dracaena marginata (Madagaskar Dragon Ağacı)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. emine dedi ki:

  BENDE KOÇTAŞTAN YENİ ALDIM BAYA ŞIK BİŞEY ASLINDA KILIÇ VE DUA ÇİÇEĞİ ALMAYA GİTTİM (AMA DUA ÇİÇEĞİ ÇOK PAHALIYDI:() MALUM HAZIR ALINCA SAKSI ÇOK KÜÇÜK OLUYO BEN BUNU DEĞİŞMEM GEREKIYOMU YADA NE ZAMAN DEĞİŞMELİYİM AÇIK RENKLİ ALDIM BENJAMİNİMDE VAR O YEMYEŞİL ONUDA RENKLİSİNİ İSTİYORUM GENEL OLARAK NASIL BAKMALIYIM BUNLARA TEŞEKKÜR ETTİM CEVAPLARINIZ İÇİNDE…
  **********************
  Saksı için değiştirmeyi şimdi yapmayın. Yazımı okuyun yukarda yazmıştım bu bitkinin kökleri saksıya hiç sığmayacak kadar çoğalmadıkça saksı değiştirmemeniz daha iyi. Bakımı için yazdıklarımı okuyun.

 2. Adalet Yağcı dedi ki:

  Merhaba;
  Mersin’in 30 km. uzağında 950 rakımlı bir köyde yayla evim var.
  Yaklaşık 50 m² bahçe alanını, çok yıllık, -10 °C dayanabilen, tüm yaz yeşil ve tercihen çiçekli olabilen bitkilerle yeniden düzenlemek istiyorum.
  Küçük bir bölüm hiç güneş almıyor, diğer bölümler doğuya ve güney doğuya bakıyor, güneş almayan küçük bölüm için hangi bitkileri tavsiye edersiniz?
  Çiçek açması şart değil, canlı bir görüntü olsun istiyorum.

  Giriş bölümünün sağ ve sol kısmına hangi bitkileri önerirsiniz, elimde 10 adet kadar ortanca, gaura çalısı, phlox, cüce hatmi, ekinezya, monardo, güller ve diğer mevsimlikler var.
  Bahçemi yeniden düzenlemek için tavsiyelerinizi rica ediyorum.
  Teşekkür ederim.
  ****************************
  Kala (gelin çiçeği) ve yelken çiçeğine benzeyen bahçe bitkileri var görmüşsünüzdür bunlar bahçelerde güneş almayan yerlere uygundur hem çiçek açıyorlar. Başka, Aspidistra olabilir. Gölgeli yeriniz nemli ise eğrelti otları tavsiye ederim. Foxglove (yüksük otu) güzel çiçekler açar. Hedera sarmaşığı da gölgede olur hem oldukça dayanıklıdır.
  Ayrıca siz çevrenizdeki bahçelerde kuzeye bakan duvar diplerine dikkat edin, oralarda sağlıklı yetişen her bitki bahçenizde gölgeli kısımda yetiştirilebilir.
  Bahçenizi yeniden düzenlemeniz için tavsiyede bulunamıyorum çünkü bahçe dekorasyonundan anlamam. Bence giriş kapısına herkesin yaptığı gibi her mevsim çiçek açan sarmaşık gülleri ekmelisiniz. Yolun kenarlarına belki mevsimlik türler daha uygun olabilir.

 3. ebru dedi ki:

  Benim dracaena marganitam bir kac haftadir uclarindan sararmaya basladi ..
  Neden sararmis olabilir?
  Uc kisimlar sarardiginda kopartmali miyim ?
  Bir de aldigimdaki saksikinin kücük oldugunu düsünerek büyük saksiya gecirmistim ..
  Okudugum kadariyla da buna pek lüzum yokmus .. Simdi ne yapmaliyim ?
  Saksiyi tekrar kücültmem gerekli mi ?
  *******************
  Ben de yaklaşık bir ay önce almıştım. Bizim evi sevdi acayip hızlı büyüyor. Bulunduğu yere sabahtan öğleye kadar bol güneş gelir. Güneşten yanmaması için pencere tülünü çekiyorum böylece güneşin yakıcı etkisi azalıyor. İşte böyle bir ortamda, ama istanbulun havasının nemli olması, bizim salonda bu bitkinin birçok bitkiyle birlikte aynı yerde olması ihtiyacı olan bol nemli havayı sağllıyor, yapraklarının sağlığı çok iyi.
  Sizinki nemsiz ortamda bulunuyorsa yaprak uçlarının kuruması normal ama tabii ki çok kötü bir şey. Toprak ıslakken tekrar tekrar sulamak yaprakları bozabilir hatta kökleri çürütebilir. Toprak kurudukça sulayın (ben öyle yapıyorum). Bir de direkt musluk suyunun bu bitkiye çok zararı vardır. Zarar sudaki klordan kaynaklanız. Klor her bitkiye değil ama dracaena bitkisine çok zararlıdır. Onun için musluk suyu en az iki gün dinlendirilmiş olmalıdır ki kloru tamamen uçsun gitsin. Klorun dracaena’ya zararı yaprakları bozması ve kurutmasıdır.
  Bu anlattığım meselelerde sorun yoksa toprağı zarar veriyordur. Besin veriyorsanız artık hiç vermeyin. Sorun devam ederse toprağı değiştireceksiniz.

 4. emine dedi ki:

  teşekkürler:)okudum farkındayım ama sanki ilgilenmiyorum gibi geld oylece alıp bırakınca benjaminin budama zamanı ne zamandır benımkı enli ve gür bi şekilde yayılıyo dalları ince ama yapraklı çok iyi alt dalları hep duruyo
  **************
  Benjaminin budama zamanı, ne zaman bir kısım yapraklarının bol miktarda döküldüğünü görürseniz o zamandır. Kesin olarak şu ay şu mevsim diyemiyorum çünkü benjamin iç mekanlarda çoğu zaman mevsimlere göre hareket etmeyebiliyor. Yaprak dökmesi genelde kış aylarıdır diyebilirim. Bütün yapraklarını dökmez, eskimiş yapraklar toplu halde dökülmeye başlar işte o zaman budayabilirsiniz. Budarken gecenin en soğuk saatlerini seçin böylece kesilen yerlerden süt akması daha az olur.
  Ayrıca şu yazıma bakın: http://www.bitkivecicek.com/benjamin-ficus-benjamina-ic-mekan-sus-bitkisi

 5. Adalet Yağcı dedi ki:

  Yeniden merhaba;
  Kısa zamanda cevap yazdığınız için çok teşekkür ederim.
  Doğrusu, üç yıldır aynı yerde yaşayan on adet galla yumrularının yerini değiştirecektim ama neresi uygun olur karar verememiştim.
  Tam zamanında geldi bu açıklama, ayrıca renkli gallalarımı da aynı yere dikebilirim.

  Eğrelti otunu çok seviyorum, elimde sadece salon eğreltisi var ama o bölüm için ayrı bir eğrelti alayım, gerçekten güzel olur.

  Lupin, foxglove ve çok yıllık hzeran önümüzdeki yıl yetiştirmek istediklerimden, gallalar gölge alanı tamamen kapatırlar, geriye kalan hafif gölge alanlara lupinleri ekebilir miyim?

  Giriş kapımın üzerinde sarı bir asma gülüm var, diğer yanda da acem borusu.

  ***********************
  Kala’ya ve yelken çiçeğine benzeyen demek istemiştim. Adını bilmediğim için böyle tarif ettim. Bu bitkinin yaprakları yelken çiçeğininkinden daha geniş, oval ve daha büyüktür, kala gibi gelişim gösterir ama çiçekleri bir sap üstünde birkaç tane beyaz olarak açar. Yapraklarının genişliği ve bolluğu ve beyaz çiçekleriyle mutlaka görmüş olmalısınız. Güneş almayan ortamlara çok iyi uyum sağlar, ayrıca bol yapraklarıyla iyi bir zemin örtücüdür.
  Kala’ya gelince, bol güneşte bol sulama ile çok daha iyi gelişir. Gölgeli yerlerde az sulanmalıdır yoksa yaprak ve çiçek sapları fazlaca uzar, güzel görünmez, hem kolay kırılabilir. İstanbul’da gölgede az sulanan ve kısa kalan kalalar görmüşümdür. Bu halleriyle iyi bir zemin örtücü olamazlar. Yukarda tarif ettiğim adını bilmediğim bitki gölgeli alanlara çok iyi gider.

  Diğer isimlerini bildirdiğim tavsiyelerim güneşte de olur. Bunların tümü güneşsiz alanlara “uyum sağlarlar” ama ille gölgede olmaları gerekmiyor. Diğer yerler de yetiştirilebilirler (sadece eğreltiler tam güneşli yerlere hiç uygun değildir).

  Lupinler tam güneşli yerlerde de yarı güneşli yerlerde de olur.

  Sarı güller ile acem boruları kombinasyonu bence çok güzel bir fikir. Çiçekli durumdalarsa bir resmini gönderseniz memnun olurum – sitemde yayınlamak isterim. :) yukarda iletişim linkine tıklayarak çiçekli bahçe kapınızın fotoğrafını email adresime gönderebilirsiniz.

 6. hülya kocaeli dedi ki:

  ÇİÇEGİMİN ÜSTÜNDE BEYAZ BEYAZ LEKELER OLUP SAPLARINA DOGRU SARARMAYA BASLADI VE SÜREKLİ DALLARI KIRILIYOR NE YAPMALIYIM ŞİMDİDEN TEŞEKÜR EDERİM
  *********************
  Dinlendirilmemiş musluk suyu ile direkt sulamak benzer zararlara sebep olabilir. Çünkü bu bitki klor’a karşı çok duyarlıdır, klordan büyük zarar görür. ayrıca yakıcı güneşin direkt gelmesi de yapraklarda beyaz lekelere sebep olabilir.
  sorun yukardaki iki ihtimalden biri yüzünden değilse nasıl ve ne şartlarda yetiştirdiğinizi daha ayrıntılı yazmanız gerekir.

 7. meltem elmas dedi ki:

  merhaba bir dracanam ve sheffleram var acaba onları nasıl çoğaltabilirim şimdiden teşekkürler
  ********************
  Yukarda yazmışım zaten. Schefflera için ise, çok taze çok yeşil uç kısmından değil, biraz olgunlaşmış dalından alarak her ikisini de aynı şekilde tepe çeliği usulündeki gibi çoğaltabilirsiniz. Yalnız şimdi havalar serinledi. Eviniz yeterince sıcak olmuyorsa şimdi başarılı olamayabilirsiniz.

 8. ÖZGE dedi ki:

  Birçok bitkide başarılı bakım yaptığımı düşünürken Dracana konusuna gerçekten sınıfta kaldığımı biliyorum!!!! Hem evimde hem de iş yerimde var ve ikisinde de yaprakları canlı,parlak değil.Gün ışığı alıyor sadece,iş yerimdekinin toprağının üzeri beyazlandı,sanırım küf oldu.Resimlerdeki bitkiyle benim zavallılarımın alakası yok yani,ne yapmalıyım? Kıbrıstayım, acaba dışarda mı bıraksam?
  *************
  Nerede tutuyorsanız gün ışığı çok kuvvetsiz çünkü küf oluşmuş. Dracaena bitkisi içmekanlarda yaşayabilir ama o kadar da loş köşelerde yaşaması çok zor. Daha aydınlık bir yere alın, ve az sulayın. Bu türler çok sulama karşısında bozuluyor. Yazımdaki bilgileri ciddiye alın. klorlu sudan da bozulurlar. Dışarı almanıza gerek yok. Sadece daha aydınlık hatta çok güneşli yerde tutun. Kış güneşi martın ortasına kadar hiç zarar vermez.

 9. Sevim BAŞOĞLU dedi ki:

  Koçtaştan Drecena bitkisini aldım. Salonda cam önünde kalorifer peteğinin yanına koydum. Bir müddet sonra yaprakların çıktığı yerlerde ve özellikle arkalarında beyaz pamucuklar oluştu. Ne yapmalıyım. Teşekkür ederim.
  ***
  Geçen yaz ben de Şişli Koçtaş’tan almıştım, aynen dediğiniz gibi oldu. Onlar bir tür parazit. Bitkilerin önceki yetiştirildikleri yerde varmış, evlerimize getirdikten bir süre sonra, yapraklar geliştikçe aralarında görünüyorlar. Tek tek temizleyeceğiz en iyi çözüm bu. Kulak temizleme çubuklarına kolonya damlatın onunla pamukçukları temizleyin. Zamanla tükenirler.

 10. Hüdai dedi ki:

  Evimizdeki marginatalar yapraklarini döktü. Sanırım suyunu fazla verdim. Sabah ılık vermiştim. Gövdenın ucu yumusak görünüyor ve yapraklarını cok döktü nasıl kurtarabılırım?
  ***
  Bu bitki, toprağı kurumadıkça sulanmamalı. Zaten düzenli sulamaya hiç gerek de yok çünkü susuzluğa çok dayanıklıdır. Marginata çiçeklerle ilgilenmeyen, bir köşede unutanların evlerinde çok daha sağlıklı oluyor kolay kolay ölmüyor. Benimki bir buçuk yıldır salonda duruyor. Toprağının kuruduğunu görünce suluyorum. Hiçbir bozulma olmadı. Geçen baharda toprağını saksısını değiştirdim. Sizinki kökten çürümüş olabilir. Yumuşama çürüme belirtisidir. Sulamayı bırakın bekleyin. Toprak kuruduğu zaman gövdeyi kontrol edin yumuşama nerelerde var, sağlıklı yer neresidir.. Sonra en sağlıklı bölgeyi kesip ayırın. Bir hafta açıkta bekletin. Sonra da nemli toprağa dikin güneş alan bir pencere önüne koyun. Toprak iyice kurumadıkça sulamayın. Eğer yaşarsa yaza kadar köklenmiş filizlenmiş olur.

 11. Zeynep Küçük dedi ki:

  Bizin areka ve dracena massangena çiçeğimiz var. Fazla su vermiyorum. Güneşte durmuyor gün ışığı almıyor. Üzerinde böcek de olmamasına rağmen bitkilerimin uçları sürekli kuruyor. Bana fikir verir misiniz?
  ***
  Hiç güneş almaması zayıf düşürür. Ama aslında yaprakların uçlarının kuruması normal. Benimkiler direk güneş alıyorlar. Yaprak uçlarının kuruması sadece eski yapraklarda. Bu ise normaldir, bunların özelliği böyledir.

 12. Gülten - İstanbul dedi ki:

  Yaklaşık bir ay önce pratikerden marginata çiçeği aldım. Bir haftadır yaprakları dökülüyor ve yaprak ucları yumuşuyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Çok sıcak yerde tutmayın. Bahara kadar sadece toprak kurudukça sulayın. Bendeki oldukça serin salonda duruyor, sadece eski yaprakların uçları kuruyor. Üst yapraklar gayet diri ve canlı. Bir buçuk yıldır aynı yerde. İyice sabah güneşi alıyor. Son haftalarda en alttan birkaç yaprağı döküldü ama normal bir şey.

 13. Gülten - İstanbul dedi ki:

  Çiçeğin yeri çok sıcak değil ama yaprak kökleri yumuşamış. Ne yapayım yumuşayan yerden budasam olur mu?
  ***
  Kökte, dalın en aşağısında mı yumuşama var? O halde fazla sulamadan dolayı kökler çürümüştür. En sağlıklı yerinden keseceksiniz. Kestiğiniz sağlıklı parçayı iki gün açıkta bekletin kesik yer iyice kurusun. Sonra temiz bir toprağa dikin. Toprak kuru değilse sulamayın. Ne zaman kurursa o zaman sulayacaksınız. Güneş alan bir pencere önünde tutun. Zamanla köklenir.
  Bu şekilde çıplak dalı köklendirip yaşatmaya çalışan bir okuyucum resimleri gönderdi, tam iki ayda yeni filizler çıkarmış.
  marginata dal filizlenmesi

 14. Şükran - Adana dedi ki:

  Yeni aldığımız bitkimizin saksısını hem bahçe toprağıyla daha iyi olur düşüncesiye değiştirdim ve daha büyük bir saksıya aldım. Ancak değişimden sonra yaprakları alttan yukarıya doğru sararıp, yumuşayıp dökülmeye başladı. 3 gövdeli. Üirinde başlayıp diğerlerine de sıçradı döküntü. Bu işlemi yazınızı okumadan çok önce yaptığımdan saksı büyüklüğünü dikkate almamıştım. Döküntüyü durdurmak için daha ufak bir saksıya mı almalıyım yoksa zamanla kendisi uyum sağlar mı? Teşekkürler.
  ***
  Toprağa ponza taşı karıştırmalıydınız, esintisiz iç mekanlarda kesinlikle şart. Saksı da elbette fazla büyük olmamalı ki köklerin havasız yerde sıkışıp kalması olmasın. Şimdi toprak değiştirmek belki zararlı olabilir. Toprak kurumadan sulamak da zarar veriyor bunu da bilin. Siz Adanadasınız, bahçe veya balkon varsa orada tutsanız daha iyi olur. Hava 5 derecenin alrtına düştüğü zamanlarda içeri alın. Dışarda tutmakla kök çürüme ihtimali bir hayli düşer.

 15. Asya - Bursa dedi ki:

  İki kat olan Marginata çiçeğimin önce üst katındaki yaprakların ucu sarardı. Daha sonra alt kattaki yaprakların hepsi sararıp döküldü ve uç kısımlar biraz kurudu. Uç kısımları koparırsam yeniden filizlenir mi? Ya da koparmadan tekrar filizlenirler mi? Acaba çok mu suladım diye toprağı kontrol ediyor ve suyunu ona göre veriyorum. Yeniden canlanması için ne yapmalıyım?
  ***
  Sıcak ve havasız, esintisiz yerlerde bozulabilir, bir de devamlı souluyorsanız daha kötü. Bütün bitkiler böyledir, havasız yerleri sevmezler. Fazla sulamak köklerin çürümesine, bitkinin ölmesine sebep olur. Yeniden canlanabilmesi esintili havadar yerde olabilmesine, yeterli sıcaklığa ve yeterli ışığa bağlı. Şimdi artık toprağı iyice kurumadan önce sulamayın. Havadar ve esintili yerde bulundurun. Kışın dışarda tutulabilir ama 5 derecenin altında daha soğuk havada ölebilir çünkü alışık değildir. Alışık olsa sıfır derece soğuğa birkaç saat dayanabiliyor.

 16. Deniz - Elazığ dedi ki:

  küçük bir saksıda marginata aldım, tek ağaçtan üç yerden filizlenerek büyümüş, saksısı küçük, değiştirmeli miyim bilmiyorum. mevcut saksısı hem küçük hem uyduruktan bişey.
  ***
  Olsun, siz yine de mayısa kadar bekleyin. Yeni saksı ise şimdiki kadar olmalı veya az farkla büyük olmalı. Birçok süs bitkisi türleri kökleri küçük saksıda ıkış tıkış vaziyette olursa daha hızlı büyüyor. Gereğinden fazla büyük saksıda kök çürümesi olabilir. Mesela yeni saksıda kökler ve toprak eşit hacim kaplamalı. Daha sonra kökler saksıya sığmaz olunca az farkla bir boy büyük saksıya aktarılır.

 17. Deniz - Elazığ dedi ki:


  ***
  Deniz Hanım, bahsettiğiniz bitki hem yazlıktır hem bahçe bitkisidir. http://www.bitkivecicek.com/zambak-lilium
  Hileli yoldan para kazanmaya çalışan çiçekçiler kışın ortasında çiçeklendirip milleti kandırıyor. Diğer bitkilere gelince, haklarında hiçbir şey bilmeden satın almıyorsunuz sonra Müge Anlı’nın dediği gibi ‘sonunda üzülen siz oluyorsunuz.‘ :)
  Her gördüğünüzü almayın. Önce haklarında iyi bir araştırma yapın.

 18. Ebru, Almanya dedi ki:

  Selam. Verdiginiz degerli bilgiler icin cok tesekkurler. Benim cicegimin de yapraklari son birkac haftadir kurumaya basladi. Tepe celtiginden keserek suda köklendirme yöntemiyle yeni cicekler olusturmam mümkün mü? Bu islemi hangi ayda, ne zaman yapmam uygun olur? Köklenen dallari ana bitkinin yanina dikmemde bir sakinca var mi?
  ***
  Çeltik değil, çelik denilir. İlkbahar ortasından itibaren yapabilirsiniz. Suda köklendirmekle uğraşmayın doğrudan toprağa dikin.Ayrıntılar şu yazımın sonunda:
  http://www.bitkivecicek.com/dracaena-fragrans-cicekleri-kokulu-dracaena-cesitleri

 19. Elif dedi ki:

  Bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Benim de marginatam var ama alt yaprakları uclarından kurumaya baslıyor. Ben bazen kuruyan yaprakları koparıyorum. Bu bitkiye zarar verir mi? Ya da kendilerinin düşmesini mi beklemeliyim? Yeni yeni açık yeşil yapraklar çıkarıyor. Markette cubuk tarzında yeşil yaprak bitkileri için gübre gördüm kullansam faydası olur mu? Saksının altındaki boşluklardan bitkimin kökleri dışarı taştı Saksı degiştirme vakti gelmiş midir?
  ***
  En alt yapraklarının yaz sonu – kış sonu arası bozulmasını normal karşılamalısınız. Besin filan vermeyin. İlkbaharda nisan veya mayıs ayında hemen hemen aynı büyüklükte bir saksıya sağlıklı bir toprakla dikin.

 20. Kadriye, İstanbul dedi ki:

  Yazın sonunda aldığım marginatamın yaprakları sararıyor. Bu sararma her tarafında var. Altlarda, yaprak aralarında da var. Bu şekilde bütün hepsi sararır mı? Birkaç defa yerini değiştirmiştim ondan olabilir mi? Mayısta saksısını değiştirmem gerekir mi? Ne yapmalıyım? Teşekkürler…
  ***
  Ben neredeyse hiç sulamıyorum desem yalan olmaz. Çok istediğim halde yapraklarını dökmüyor çok fazla sağlıklı. İsterdim ki şemsiye gibi sadece en üstte yapraklar olsun. :) Siz çok fazla suluyorsunuz sanıyorum. Kış boyunca çok az sulamanız gerekir. Bir de ben daima hava almasını sağlarım – kış boyunca pencereler sık sık açılır, açık bekletilir bizim evde. İşte böyle şartlar sağlarsanız mutlaka daha sağlıklı olacaktır.

 21. Gizem, Hatay / Antakya dedi ki:

  Bitkiler konusunda acemiyim fakat yetiştirmeyi çok seviyorum. Bir ay önce çiçekçiden üç boy halinde aynı saksıda yucca aldım küçük boylu olanın gövdesi çürümüş içi toz toz dökülüyor. Çok sulamadım ama bir kere yumurta kabuklarını haşladığım suyu verdim.
  Balkonumu çiçeklerle doldurmak için petunya tohumları ve başka çiçek tohmumları aldım. Bunları nasıl garantili çimlendiricem çimlendirmek için şimdi mi başlıyım nisanda mı?
  Zemin katta yaşıyorum ve apartmanın yan bahçesi bana ait fakat orası pek güneş görmez toprağı biraz yosunlu. Sürekli nemli. Yazın kuruyor. Oraya üç ağaç ektim. Bu ağaçlar başka birinin yıkılacak olan bahçesinden zorla kazma kürekle çıkarttık ektik. Mandalin ağacı yeşil kaldı. Limon dalları kurudu govdesi hafif yeşilleniyor. Turunç ağacı kurudu. Bazı dalları yeşillenmiş ama yaprak yok. Sizce tutmuş mudur? Bu bahçeyi nasıl verimli hale getiricem? Sizin kompost tariflerinize baktım onların yapımı zaman alıcak. Ben balkonumu yeşillendrmek istiyorum nasıl toprak kullanıcam su aralar ekim mevsimiymiş..
  ***
  Sizin oralara bahar gelmiştir tohumları şimdi ekebilirsiniz. Bahçeniz güneş almıyorsa saydığınız türler güneşsiz yerde hiç olmaz. Sorularınıza ayrıntılı cevap veremiyorum özür dilerim. Yazsam 50 sayfa tutar bu da bana eziyet.

 22. Gizem, Hatay / Antakya dedi ki:

  Peki yucca neden boyle oldu ayrıca guvenilir kompost markalrını soylmeniz 50 sayfa tutmaz heralde.
  ***
  Onun soru olduğu gözümden kaçmış yoksa cevaplardım. Çok sulamadığınızdan eminseniz toprağı iyi değildir. Piyasada satılan tüm süs bitkileri yanlış topraklarda satılıyor. Maliyeti düşük tutmak için elinden geleni yapıyorlar. Bu yüzden evinize çiçek alacaksanız sadece ve sadece ilkbahar ortasında alacaksınız ve toprağını değiştireceksiniz. Yucca için özel toprak gerekmez. Temiz bir toprak bulun ona dikin daha iyi. Çevrenizde bahçeler vardır suyu iyi süzdüren verimli bir toprak olmalı. Eve uyum sağlaması için toprağa 1/4 oranında ponza taşı eklemelisiniz.

 23. Lale, Bursa dedi ki:

  D.Marginatamı sularken toprağında minik, hareketli, beyaz canlılar gördüm. Mücadelede nasıl bir yol izlemeliyim?
  ***
  Onlar toprağın yardımcısı toprak bitleri. Faydalıdır. Bırakın yaşasınlar.

 24. Murat, Gaziantep dedi ki:

  Uzun zamandır severek büyüttüğüm – yetiştirdiğim marginatalarımın yaprakları iyice aşağı doğru kendisini salmaya ve dökülmeye başladı. Ana koldan ayrılan 3 dal da çiçek veren uçlarından itibaren yumuşamaya başlamıştı. Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine yumuşak kesimleri maket bıçağı ile kestim. Ancak yumuşama devam ediyor. Doğrudan güneş görmüyorlar, önlerinde perde var ve kalorifer peteğinin 30 cm kadar uzağındalar. Tekrar çiçek verebilmesi için yapabileceğim bir şey bulunuyor mu?
  ***
  Yumuşayan şeyler çiçek sapları ise normaldir. Ama gerçek dallar yumuşuyorsa çürüme var demektir. Bu da gereksiz yere sulayıp durmak yüzünden olur. Kökler çürümüşse dallar yumuşuyorsa tepeden tırnağa ölmüştür yapacak şey yoktur.
  Ben sulamaya vakit bulamıyorum yılın çoğu zamanı kupkuru toprakta ama hiç de yaprak döktüğü yok. Yeri kuvvetli güneş alır (sabahtan öğleye kadar) ayrıca bulunduğu salon kışın fazlasıyla serindir (herhangi bir şeyle evi ısıtmıyoruz o yüzden). Sizinki çürümemişse yaza kadar toprak adamakıllı kurumadıkça sulamamanızı tavsiye ederim.

 25. Murat, Gaziantep dedi ki:

  Tekrar merhaba.. Sanırım dediğiniz gibi sulamayı fazla yaptım. Alırken torf önermişlerdi, suyu tutması marginata için iyi olur dediler. Çiçek veren dalların uçlarında epey yumuşama var. Kalın olan dallarda ise yumuşama yok denilebilir. Dediğiniz gibi yaza kadar sulamayacağım. İlginiz için teşekkür ederim.
  ***
  Torf demişler halt etmişler. Çiçekçiler çok afedersiniz biboktan anladıkları yok. Koçtaş’ta da görüyorum gelenler oradaki elemanlara soru soruyor can kulağıyla dinliyorlar. Elemanlar rasgele sallıyor. Sinirlerim bozulmasın diye uzak duruyorum. Siz siz olun çiçekçilere soru sormayın.
  Şimdi, yaza kadar toprak iyice kurudukça sulayın. Hiç sulamamak belki tamamen ölmesine sebep olabilir. Hatta dışarda tutsanız daha iyi olur ki toprak iyice havalanabilsin. Gece ısı 3 derece altına düşmedikçe serin havanın zararı değil faydası olur.

 26. Murat, Gaziantep dedi ki:

  Gaziantep’te yaşadığım için geceler hala soğuk olabilmekte. O yüzden şu sıralar balkona çıkarmamak sanırım daha doğru olur. Anladığım kadarıyla torf marginata için pek yararlı bir toprak türü değil. Peki ne tür toprak kullanmamı önerirsiniz? Toprak değişimi için uygun zaman ne zamandır?
  ***
  Aslında kompost topraklara yanlış olarak torf diyorlar. Kompost eğer işi bilenler tarafından hazırlanmışsa fena değildir. Evlerde kullanmak için 1/4 oranında ponza taşı ile karıştırılırsa kökleri çürütmez. Bakın bu yazımın içinde tavsiye ettiğim toprak karışımı var. Verimli toprağı olan bir bahçenin toprağını o tarifimde kullanabilirsiniz. Toprak değişimi ilkbahar ortasında yapılmalı.

 27. Angel, İzmir dedi ki:

  Ben de dracena bitkisini almak istiyorum ama iyi yetiştiremeyecegimden dolayı korkuyorum. Evime ne kadar canlı bitki aldıysam da hepsi kurumuş durumda. Çiçekçilerden aldıgımız çiçekleri eve getirdigimiz andan itibaren degişime ugruyorlar. Onlar acaba degişik bir besin mi veriyor? Sebebi nedir? Bir türlü onları canlı utamıyorum. Bu bitkii acaba nasıl yetiştirmek kolay mı? Alıp da kurutmak istemiyorum.
  ***
  Yeri havadar olursa, toprağı kurumadan ikide birde sulamazsanız korkmayın yetiştirilmesi kolaydar. Siz herkes gibi evin kuytu, güneşsiz, esintisiz yerlerine koyup düzenli olarak suladığınız için çiçekleri yaşatamıyorsunuz. Bütün mesele budur.
  Hayır öyle yapmıyorum diyorsanız şu yazımı okuyun:
  http://www.bitkivecicek.com/ciceklerin-hizli-buyumesi-icin-ne-yapmak-gerekir
  Ayrıca, bilinçli bakım yaptığınız halde bozulup ölüyorsa, sebebini öğrenmek istiyorsanız şu yazımı okuyun:
  http://www.bitkivecicek.com/bitkilerin-ev-sartlarina-adapte-edilmesi
  Evde çiçek yetiştirmek için daha detaylı özel bilgiler için ise:
  http://www.bitkivecicek.com/tag/cicek-bakimi

 28. Seda, Malatya dedi ki:

  İki tane margineta çiçeğim var yeşil yapraklılardan. Bayağı büyüdüler ama bazı yapraklarının uçları kurur gibi oldu. Nedeni ne olabilir acaba?
  ***
  Eski yapraklarda oluyor gayet normaldir. Sulama suyu üç gün dinlendirilmiş olmalı. Klor ve flor bu türlerde yapraklara zarar verir.

 29. Seda, Malatya dedi ki:

  Margenita çiçeklerimin toprakları hazır topraklardan herhangi bir vitamin takviyesine ihtıyaç var mıdır?
  ***
  Eğer gelişim devam ediyorsa ayda bir hafif dozajda verilebilir. Pek besin istemiyor. İyi bir toprakta gerekmez.

 30. Ömer, Samsun dedi ki:

  Bahçemizde orta göbek yaptık oraya çiçekciden palmiyeye benzeyen bir bitki aldık. Çiçekci dracaena olduğunu söyledi. Yaklaşık iki yıl oldu. Boyu 2,5 metreye ulaştı. Yaprakları şemsiye gibi aynı drrcaena ama gövdesi 15-20 cm çaplı bir palmiye gövdesi gibi. Bir de bu yıl tepesinden bir dal uzadı. Sanırım tohuma döndü ve çiçeklenmeye başladı. Bu dalı kesmemiz mi gerekiyor?
  ***
  Bence o yucca’dır. Dracaena türlerinin Samsunda kışa dayanacağını sanmıyorum. Gerçi belli olmaz belki daha dayanıklı bir türü vardır. Resim gönderseniz daha iyi anlayabilirim. Çiçek sapı çıkarmış kesmeyin.

 31. Özlen Süer, Antalya dedi ki:

  Dracaena’mın toprağının üstünde iki tane küçük yuvarlak krem renginde mantar gördüm. Acaba sebebi nedir ve çiçeğime zarar vermemesi için ne yapmalıyım?
  ***
  Bizim evde de saksılarda yıllarca oluyor. Herhangi bir zararını görmedim. Şirin görünüyorlar ama ne yazık ki fazla büyümeden yok olup gidiyorlar.

 32. Özlen Süer, Antalya dedi ki:

  Ben söküp atmayı düşünüyordum zarar vermesin diye. Ellemiyeyim mi o zaman :)
  ***
  Dediğim gibi yıllarca hiçbir zararlarını görmedim. Tek kusurları minicik olmaları bence. :)

 33. Meryem, Ankara dedi ki:

  Bu çiçekten bende 1998 yılından beridir var. Doğru dürüst büyümedi, cılız bir gövdesi oldu tepeden yaprak veriyor alttakileri döküyordu. Boyu yarım metre, gövde kalınlığı serçe parmağı kadardı.yaprak sayısı tahminen 10 yaprak belki vardır. Geçen yıl kökten 15 cm kadar yukarısından kestim 3-4 parçaya ayırdım. Saksıda kalan gövde tekrar patladı, tomurcuk verdi. diğerleri de öyle. bende çevreme dağıttım, elimde 2 tane bıraktım. Şimdi geçen yıldan beri doğru dürüst büyümüyorlar. Ben istiyorum ki yuka gibi gövdesi kalınlaşsın yaprakları daha uzun ve canlı olsun. Bunu sağlayacağımı bilemedim. Ayda 1 kez bitki besini veriyorum. direk güneşe koymadım ama aydınlık yerde. yaprakları soluk duruyor. Birisinin saksısı gövdesine göre biraz büyük toprak saksı. Diğeri ise küçük saksıda ama ikiside soluk ve cılızlar. Sizin anlattığınıza göre benim hatalarım, birisinin saksısı büyük ve musluk suyunu dinlendirmeden kullanıyorum. Bundan sonra suyu dinlendirip vereyim. Başka ne yapabilirim? Bir de dikkatimi çeken şey, bu tür çiçekleri bankalarda falan görüyorum, hepsi birbirinden güzel. Acaba klima olması mı bu çiçekleri güzelleştiriyor?
  ***
  Bitkilerin hızlı ve sağlıklı büyümeleri esintiye bağlı bir şey. Salonlarda havasız köşelerde cılız olurlar sağlıksız olurlar. Bitki besinleri hiç işe yaramaz. Bitki besinlerinin işe yaramamasında ikinci etken dinlendirilmemiş tortusu dibe çökmemiş musluk suyu ile sulamaktır. Güneşin de çok büyük önemi var. Güneşten tamamen mahrum etmeyeceksiniz yoksa fotosentez yapamaz dolayısıyla gelişim göstermez, gelişse de sağlıksız olur cılız kalır. Bütün bunlara dikkat ederseniz hızlı büyür gövdesi de kalınlaşır. Yucca gibi gövdesi çabuk kalınlaşmıyor, boyu uzadıkça kalınlaşır yine de yucca kadar kalın olmaz.
  Bankalarda fil ayağı bitkisi görmüşseniz onu bundan sanmışsınızdır. O çok farklı bir tür.
  Bakınız: http://www.bitkivecicek.com/beaucarnea-recurvata-fil-ayagi-cicegi-nolina

 34. Kübra, Çorum dedi ki:

  Bir senedir marginatamda olumlu ya da olumsuz hiç bir değişiklik yok. Yani ne boyu uzadı ne de yaprakları sarardı. Sizce neden böyle oluyor?
  ***
  Yaprakların sağlığı yerinde ise kesinilikle büyüyordur. Bu bitkilerde büyüme yavaş olur kolayca fark edemezsiniz. Yeni çıkan yaprakların gelişimini takip etmek de zor. Bence her yıl güzelce boyunu ölçün bir kenara yazın.

 35. Ayten Özcan, Ankara dedi ki:

  Dracaena cicegimin dallarında minik beyaz benekler oluştu ne yapabilirim? Ve gelişmesi cok yavas.
  ***
  Gelişimi zaten yavaştır. Normal. Beyaz beneklerin sebebi ise ya elverişli olmayan toprak kullandınız.. ya toprağına perlik karıştırılmış.. ya dinlendirilmemiş direkt musluk suyu ile suluyorsunuz ya da gereğinden çok fazla sıklıkta suluyorsunuz.

 36. Sevgi Sisman, Kocaeli dedi ki:

  Sularken topraginda minik beyaz kurtcuklar gordum. bunlardan nasil kurtulabilirim?
  ***
  Onların bir zararı yok. er toprakta olabiliyor.

 37. Mehmet Tamac, Konya dedi ki:

  Aynı saksıda iki kok marginatam var. biri govdesinin uç kısmından kurumaya başladı kestim tekrar kuruyor. ne yapmalıyım?
  ***
  Havasız köşelerde tutmak ve gerekmediği halde ikide birde sulamak yüzünden.. Şartları düzeltin.

 38. Pınar, Antalya-Korkuteli dedi ki:

  Siteniz çok faydalı. Benim 6 yaşında upuzun bir dracenam vardı. Tepe çeliği ile çoğalttım. Sitenizden aldığım bilgilerle şimdi 2 tane yazın diktiğim ve bir de 8 yaşında kökü olan ve tepesinden iki yerden fiizlenip büyüyen çiçeğim var. Ben iki katlı görünmesini istiyorum. Ne gibi bir işlem yapmam lazım? Çiçeklerim bahçe toprağı (doğal) toprakla dikmiştim torfla değiştirmeli miyim toprağını?
  ***
  İki katlı gibi görünmesi için belki önlü arkalı iki uzun iki kısa aynı saksıya dikebilirsiniz (ya da birer tane). Torf diye satılan topraklar iyi bir bahçenin toprağı kadar faydalı olamıyor. Fakat bahçelerden gerçek toprak almak tehlikeli. Birçok yazımda, sorulara gelen cevaplarımda dediğim gibi, farklı çeşitlerden ağaçların, çalıların, otların yıllarca yaşayıp gittikleri bahçelerin üst yüzel toprağı son derece yüksek kalitelidir. Rengi ıslatınca siyahımsı, etlice ama kolay dağılır, suyu iyi süzdürür, doğal humusluluğu da süperdir. Eskiden ben sadece bu topraktan kullanırdım. Sonuç daima çok iyiydi. Şimdi maalesef bulamıyorum. Siz bulabiliyorsanız onunla devam edin. Zaten şimdiye kadar zararını değil faydasını görmüşsünüz.

 39. Pınar, Antalya-Korkuteli dedi ki:

  Korkuteli Ankara gibi havası soğuk, kar yağan bir ilçe. Hiç soğuk odalarda bırakmadım çiçeklerimi. Acaba soğuk odada kalabilir mi?
  ***
  Bilmiyorum, Ankara gibi demişsiniz, anlaşılan kışın havası İstanbuldan bile daha soğuk olabiliyor. Yine de soğuk odanızda sıcaklığın sıfırın altına düşeceğini sanmam. Duruma göre gerekeni yapmalısınız. Odanızda ısı sıfırın altına düşmüyorsa hiçbir tehlike yok.

 40. Metin Bilal, Afyonkarahisar dedi ki:

  1 yıl önce koçtaştan aldığımız ve hemen daha büyük bir saksıya geçirdiğimiz marginatta bitkimiz 15 gündür yapraklarını dökmeye başladı. 3 kök olan bitkinin resimlerde de göreceğiniz gibi orta ve küçük kökü problemli. Odunsu kısımlarında herhangi bir yumuşama yok sadece yaprak çıkaran uç kısımlarında problem var. Yer değişikliği yapmadık, 15-20 günde bir suluyoruz. 2 – 3 sulamadan birindede vilmorin marka bitki besini veriyoruz. Evimiz yaz kış 20 – 23 derece arası. 1 yıldan beri problem olmayan bitkimizde neden böyle birşey olabilir? Eşimle çok üzülüyoruz. Şimdilik bebeğimiz olmadığı için bitkiler bizim yarenlerimiz:) Daha önce de difenbahya bitkimiz yaprak uçlarından yanmaya başlamış 15 günün sonunda da tam toprağa giren kısmı jöle gibi yumuşamış bitkimiz kaybetmiştik. Aynı şeyin olmasından korkuyoruz. Lütfen resimlerede bakıp bize yardımcı olurmusunuz. Cevabınızı bekliyoruz.
  ***
  Resim diyorsunuz ortada resim yok ama hiç önemli değil. Bitkiler esintisiz yaşayamaz. Esinti sudan da gübreden de güneşten de daha önemlidir. Eğer esinti yoksa en kaliteli bitki besinlerinin bile zerre kadar faydası olmaz büsbütün zehirleyici etkisi olur. Bitkilerinizi evde en kuvvetli hava aklımları olan ve en kuvvetli aydınlık olan yerde tutacaksınız. Ayrıca bitkileri satın alıp hemen büyük saksılara aktarmak zararlı. Bilmeden kökleri boğmaktasınız.

 41. Metin Bilal, Afyonkarahisar dedi ki:

  Mesajımı e-postadan kopyaladım o sebeple resimler kelimesi geçiyor. Bir yıldan beri bitkimizin yerini hiç değiştirmedik esinti sorunu sonra oluşabilir mi?
  ***
  Maillere baktım sizden gelen bir şey yok. Esintisizlik bir yıldan sonra da kötü etkisini gösterebilir. Bitki zar zor bir yıl mücadele edebilmiştir ama artık gücü kalmamıştır. Ya da sorun esintisizlik değildir, toprağın niteliğinin zamanla kötüleşmesidir.

 42. Anonim dedi ki:

  Erdal Bey tekrar merhaba,
  Umarım iyisinizdir.İşimiz düşmeyince yazmıyoruz tabi :)
  Size danışmak istediğim bir husus var. Bitkiler çoğalınca malum saksılar da çoğalıyor. Ben de bir kaç aranjman yapacaktım bahara ama şimdi nereye dikeceğime karar veremediğim bir iki dal ipek çiçeğim var. Orta büyüklükteki bir menekşe saksısına marginata ile beraber almayı düşünüyorum. Hoş bir görüntü olur ama bilmem ki ne dersiniz. Marginata oldukça küçük tabi saksısı da, bu yeni dikeceğimiz saksı şimdiki saksıyı hacim olarak tahminen dörde katlar. Eğer olmaz derseniz şu andaki saksısına yanlardan biraz daha delik açıp saksıyla dikmeyi planlıyorum.
  Görüşlerinizi bekliyorum.Bugün yol kenarından topladığım ipekleri yanlışlıkla düşmüş de çıkmış sanırım hiç bilmiyorum, atacakları kesin karanlıktı hepsini alamadığıma üzüldüm :(
  Teşekkürler, iyi akşamlar.
  ***
  İpek çiçeği evlerde olmaz. Zaten mevsimlik bitkilerdir. Marginatanızı fazla büyük saksılara dikmeyin. Kökler aşırı çok toprakta boğulmamalı zararı olur kökler çürüyebilir. Kimsiniz hangi şehirdensiniz bilmiyorum. Şimdi saksı değişimi yapacaksanız riskli. Yeni saksılara dikince en az 20 gün çok bol esinti ve az sulama lazım. Buna göre dikkatli olun.

 43. Özge Özsezer, KKTC dedi ki:

  http://imageshack.us/photo/my-images/713/iek2.jpg/
  http://imageshack.us/photo/my-images/716/iekln.jpg/
  http://imageshack.us/photo/my-images/31/indirmw.jpg/
  Benim Dracaena’m bu duruma geldi. Bir saksım daha zamanla boynunu büktüydü böyle. ben de bahçeme, korunaklı bir bölgeye ektim. Çok iyi geldi diyemem ama beklemedeyim. Ancak bu saksıdaki de aynı akıbete uğruyor. Sularını kesinlikle dinlendirilmiş olarak veriyorum, saksı altında çakıl taşları var, saksının altına değmeyecek kadar su koyup nemlenmesini sağlıyorum, yapraklarına da su fıslatıyorum. Sizce neden böyle boynunu büküyor?
  ***
  Bu hale gelmemeleri için havayı nemli tutmanın hiçbir faydası olmaz. Sorun nedir onu bilip gereğini yapmak lazım. Siz ne gibi şartlarda yetiştirdiniz, ne zaman ne gibi değişiklik yaptınız yerini mi değiştirdiniz bilmiyorum. Onun için kesin bir şey diyemem. Belki hiç gerekmediği halde ikide birde suladınız kökleri çürüdü. Belki esintisiz ortama dayanamadı. Her şey olabilir. Mesela yaz boyunca dışarda tutmak, sonbaharda dışarda tutmak ve havalar iyice soğuduğunda içeri almak çürüme sebeplerindendir. Kışın içeriye alınması gereken bitkileri yaz sonunda, sonbahar serinleri başlamadan önce içeri almak lazım. Sonra Kıbrıs’ta bitkilerin kışın içeri alınması gerekmez. Fazla hassas olduklarını düşünüyorsanız sadece kuzey rüzgarlarını almayan yerlerde tutun. Ya da içeri almak için erken davranın. Serine adapte olmuşken aniden sıcak ve esintisiz ortama alınca bozulurlar. Eğer yeni aldıysanız yanlış zamanda almışsınız. Eve yeni ev bitkileri almanın en iyi zamanı ilkbaharda, evlerde ısıtıcıların kullanılmasının bırakıldığı zamandır. Böylece yeni yere hiç bozulmadan adapte olurlar.

 44. Nagihan, İzmir dedi ki:

  Beş yıl önce aldığım marginatam bir türlü dallaşmıyor. tek dal uzuyor. nasıl dallara ayıracağım? alt yaprakları hiç kalmadı. boyu uzadıkça yaprak döküyor.
  ***
  Hiç kimse bitkilerine bitki besini vermiyor. Esintisiz köşelerde güneşten uzak tutuyorsunuz. Sonuçta bitkiler sağlıklı gelişemiyor. Toprağı yarıdan fazla kurumuş olarak nisan ortasında dışarıya (açık havaya) az güneşli bir yere koyun. 10 gün sulamayın ki yer değişikliğine alışsın. Sonra birinci sulamayı sade suyla yapın. Birkaç gün sonra toprağı fazla kurumadan besinli suyla sulayın. Bundan sonra bir on gün geçince, tabi bu arada toprak kurumaya yüz tuttukça sulayacaksınız, istediğiniz yükseklikten kesin. Torak kurudukça sulayın. Kısa bir süre sonra kestiğiniz yerden birkaç filiz çıkaracaktır. Filizler iyice yapraklanınca başlayarak 15 – 20 günde bir bitki besini verin. Yazın hızlıca büyür. Eylül sonunda tekrar eve alın. Fazla geciktirmeyin. Evde yeri esintili ve güneşli olmalı ki sağlığı bozulmasın yapraklar dökülmesin. Yeri esintili ise aralık ayına kadar besin vermeye devam edin. Eğer şimdi esintili ve güneşli yerde tutma imkanınız varsa şimdi besin vermeye başlayın bahara kadar güçlensin. Baharda kestiğinizde çok daha fazla sayıda filizler çıkarır çok da gürce hızlıca büyür.

 45. Azize, İstanbul dedi ki:

  10 yıllık bir marginatamız var. Bense ona bir yıldır bakmaya başladım (bozulmaya başlayınca yani). Bilgilerinizi okudum. saksı ve toprak değiştirip budadık. 2 ana gövdenin herbirinden ikişer tane yani dallar çıkardı. Sağlıklı görünüyor. Hazır satılanları inceledim. Tek bir gövdeden genelde 4 tane yeni dallar vermişler. Bunun için özel bir şey mi yapılıyor?
  ***
  Hem evet hem hayır. Siz budaman önce birkaç ay bekleyip iyice güç toplamasını sağlasaydınız budayınca sizinkinden de üç dört filiz çıkardı. Bir de kesik yer birkaç gün kuruduktan sonra sık sık su fısfıslamak lazım. Tam tepe kesik yer çevresine. Böylece hem daha çabuk hem daha çok sayıda filiz verir. ama işin esas püf noktası bitkinin güçsüz düşmemiş, dirençsiz kalmamış olmasıdır. Sizinki yıllarca ilgisizlikten zayıf düşmüş neredeyse bitmiş tükenmiş o zaman budamışsınız. İkişer filiz vermeleri bile bence çok büyük bir başarı.

 46. Oğuz Balta dedi ki:

  Aldığımdan beri bitki hiç büyümedi, bende faydası olur diye çayırdan topladığım kokusuz sığır gübresinden biraz toprağının üst kısmına kattım.Son bir hafadır yaprakları hızla sararmaya başladı,bu gidişle tümünü dökecek gibi.Alalı 1 ay oldu. esintisiz ama güneş alan bir yerde duruyor. Çok da sulamıyorum. gübreden mi acaba sararıyor?
  ***
  Gübrenin belki zararı olabilir ama esas sebep esintisizliktir bence. çünkü yanlış zamanda almışsınız. püfür püfür havalandırmalı özel sera ortamından sonra aniden birden bire havasız esintisiz evlere alınan bitkiler genellikle bozulur ölür. benden söylemesi. ya sonbahar ilkbahar arasında yeni bitki almayın ya da alınca mutlaka pencereleri sık sık açarak uzun süre açık tutarak esinti sağlayın. kışın bu mümkün değilse yazdan alacaksınız ki sera dışı şartlarına alışsın kışa kadar iyice alışmış olsun. kışın pencereler sıkı sıkı kapalıyken böylece şok yaşamaz çünkü yavaş yavaş alışmıştır.

 47. Burak, İstanbul dedi ki:

  Ben marginatamı yaklaşık 3 ay önce almıştım. Gayet saglıklı ve yaprakları yemyeşil. Dediginiz gibi toprak kurudukca suluyorum. İkili marginatam biri ufak digeri daha büyük. Küçüğünde sararma ve yaprak dökülmesi var. Acaba bu normal mi veya bir sorun mu var?
  ***
  Fazla bir bozulma yoksa normaldir. Kış sonunda yaprak dökebiliyorlar. Eğer sık sık esinti ve güneş sağlayabiliyorsanız genel amaçlı bitki besininden her dört sulamada bir defa sulama suyuna karıştırın. Daha sağlıklı olur daha güzel gelişir.

 48. Filmkolik, İzmir dedi ki:

  Bir aydır marginatam var ama uçları devamlı sararıyor kuruyor. 10 günde bir suluyorum. Işık alan bir yere koydum ama sonuç alamadım. Sulama yaparken miktar ne kadar olmalı? Sanırım ben çok su koyuyorum. Tekrar düzelir mi? Uçları sararan yaprakları ne yapıcağım?
  ***
  Bence sulamada hata olsaydı çürür giderdi. Alalı bir ay olmuş. Yani kışın almışsınız. Mükemmel nemli hava sirkülasyonu olan bir sera ortamından esnitisiz havasız sıcak bir ortama gelen bitkilerde daima bozulmalar olur. Onun için yeni süs bitkisi alacaksanız ani şok değişimlere maruz kalmadan evinizin şartlarına alışabilmesi için ya ilkbahar ortasında alacaksınız ya da yaz sonunda alacaksınız. Şimdi büyük şoku bahsettiğiniz zararlarla atlatıp evinize alışmaya başlamıştır. Yeni çıkaracağı yapraklar ev şartlarına daha dayanıklı olacak. Sabırla bekleyin. Kupkuru olan uçları makasla kesebilirsiniz.

 49. Hatice, Şanlıurfa dedi ki:

  Merhabalar . Benim 2 yıldır dracaenam var… Geldiği zaman yaprakları çok fazla ve bakımlıydı.3 kökü vardı.Zamanla yanlardaki iki kök öldü ve ana kökteki yapraklar döküldü.Bitki sadece uzuyor..Hiç gürleşme yok.Bir ara da (8 ay kadar önce) anneannem geldiğinde kontrol etti kökü çürümüş bunun dedi ve kökünden 10 cm kadar kesip tekrar ektik ve ölmedi. Bikaç gün önce de toprağını değiştirdim. Toprağı çok kötüydü ve içinden büyük büyük solucanlar çıktı. Şimdi balkona aldım ve orda güneş alıyor. Daha fazla dallanması gürleşmesi için ne yapmalıyım?
  ***
  Dracaena marginata toprak ihtiyacı açısından birçok bitki türüne göre daha kolay bir bitkidir. Örneğin devetabanı humuslu gerçek toprakta daha iyi gelişir, hazır toprakları sevmez. Ama d. marginata poşetlerde satılan hazır topraklarda daha sağlıklı olarak gelişime devam eder. Her beşinci sulamada suyuna genel amaçlı bitki besini karıştırın. Evde yeri sık sık esinti alacağı bir pencere yanı olmalı. Yaz-kış toprakta kuruluk farketmedikçe sulamayacaksınız. Ben aynen bu şartlarda yetiştiriyorum. Neredeyse üç yıl olacak. Çoğu zaman sulamayı unutmuşumdur. Çok ihmale geldi. Hemen hemen hiç yaprak dökmüyor. Boydan boya yapraklarla kaplı. Aldığımdan beri üç misli kadar gelişti. Şimdiki yaprakları eskiye göre daha büyük, daha uzun, daha gösterişli çıkıyor. Bir de bu bitki kökleriyle anca sığacağı kadar saksı ister. Gereğinden büyük saksılarda fazla toprakta iyi bir gelişim göstermez. Kökler boğulup çürüyebilir. Fazla dallı budaklı olması için budamak lazım. Şimdi değil. Önce iki yıl boyunca sağlığına kavuşup çok iyi bir gelişim göstermeli. Sizinki aşırı güç kaybına uğramış. Şimdi budasanız belki sadece bir tane cılız dal çıkarır.

 50. Alkan, Şanlıurfa dedi ki:

  Bizde yakaşık 2m boyunda en az 7-8 senelik bir dracaena var. bu kış dışarıda kaldı. bütün yapraklarının döküldüğünü gördüm. Uç kısımları kurumuş fakat gövde kısmı hala yeşil. Bu bitkiyi tekrar canlandırabilir miyim?
  ***
  Gövde ve kökler canlı ise evet. Hatta güzelce budayın. Geçen yıl iyi beslenebilmişse şimdi budadıktan sonra havalar ısındığında her kesik dal en az iki filiz çıkarır.

 51. Sevda, İstanbul dedi ki:

  Yaklaşık 6 aydır dracaenam var. Yaprak uçlarından sararmaya başlıyor, sonra yaprakları kurumaya yüz tutuyor. Tamamen kuruyup dökülmeden makasla kesiyorum. Tepeden yeni yapraklar çıkmaya devam ediyor. Güneş almayan bir yerde olduğundan dolayı kuruma ve sararma olur mu? Suyunu saksının altındaki tabağına koyuyorum her seferinde hiç saksıya direk su dökmedim. Acaba bu yanlış olabilir mi? Aynı miktarda haftada birkez suluyorum daima ve dinlenmiş su olmasına özen gösteriyorum. Dinlenmiş su yoksa içme suyu veriyorum. Nerede hata yapıyor olabilirim?
  ***
  Merak ediyorum acaba niçin herkes alttan tabaktan su verme gibi dünyanın en zararlı sulama şeklini ısrarla devam ettirir? Sulama sayfasını okuyun: http://azbitki.com/sulama Biraz güneş alabilmesi iyi olur. Almasa da yerinin şiddetli aydınlık ve esintili olması yeterli. Her 4 sulamada bir suyuna genel amaçlı bitki besini karıştırmalısınız. Çok havasız yerde kalmadıkça yaz kış gelişimi devam ettiğinden dolayı ben besin vermede ara vermiyorum. Sadece zaman zaman sulamayı unutup birhayli geciktiriyorum. Sanıyorum düzensiz bakımı seviyor. Yapraklar pırıl pırıl, çok sağlıklı. Benim Dracaena marginata yaprak bile dökmez. Garip ama gerçek. Üstünde üç yıllık yapraklar duruyor. Uzamış gövde yapraklarla kaplı.

 52. Serap, Nevşehir dedi ki:

  Benim 1.5 yıldır dreceanem var. Birkaç gündür yaprakların uçlarında beyaz lekeler olmuş. Ne yapmam gerekiyor? Yeri ışık alıyor. hafta 1 kez suluyorum. Şimdiye kadar çok iyiydi. Yeni çıktı beyaz benekler.
  ***
  İyice güçten düşmüş olmalı. Bitki besini veriyor muydunuz? Toprak değiştirdiniz mi? Buna göre cevap verebilirim.

 53. Serap, Nevşehir dedi ki:

  Nolina çiçeğimin saksısını değiştirdikten sonra yaprakları kurumaya başladı. Daha fazla kurumadan ne yapabilirim?
  ***
  Bu bitki güneşi seviyor. Toprak değiştirdiğinizde yeri daha fazla esinti almalıydı ve bol bol sulamamanız gerekirdi.

 54. Gönül, Almanya dedi ki:

  Merhaba benim de 10 senelik çiçeğim boceklenmis. Bir dalda 4 tane uzayan dal vardı. 2si gucsuzlesmis ve boynunu büküyor. acaba ne yapmam gerek? herseyi denedim ama bir türlü eski haline gelmiyor.
  ***
  Bir akrabamın başına aynı şey gelmişti. Toz bir bitki besini veriş sonra bir iki hafta içinde dipdiri olmuşlardı. görünce şaşırmıştım. Siz orada çiçekçilerden D. marginata için uygun olacak bir bitki besini arayın. Besinin işe yaraması için esinti ve ışık/güneş şartlarının yeterli olması gerekiyor.

 55. Sezen, Bursa dedi ki:

  Merhaba,evde iki ayrı saksıda marginatam var. Biri küçücük, gür ve sağlıklı. Diğeri 4 kollu uzun bir bitki ama neredeyse tüm yapraklarını döktü. İkisine de ben bakıyorum. Evdeki su arıtıcısının suyuyla suluyorum. En son çare iyi olanın yerine kötü olanı koysam sizce işe yarar mı?
  ***
  Evde her yer bitkilerin sağlıklı olmasına uygun değil. Hava akımları kuvvetli olan yerlerde daha sağlıklı gelişirler. Bozulanı sökün. Toprağını değiştirin. Köklerinin zor sığacağı daha küçük saksıya dikin. Hava akımları olan yerde tutun. Hızlı bir yapraklanma başlar.

 56. Sezen, Bursa dedi ki:

  Yanıtınız için çok teşekkürler.. söylediklerinizi yapıp umarım iyi bir sonuç bildirebilirim size.

 57. Aylin, Konya dedi ki:

  Benim bitkim de bir anda tüm yapraklarını döktü. Dökülen yaprakların dip kısımlarına baktığımda çürüme olmuş kahverengileşmiş . Bitkinin gövdesin de de yumuşama oldu. Saksısından çıkarmıyorum tekrar yeşillenirmi diye . Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Sormak için çok geç kaldınız. Gövde yumuşamışsa ölmüştür artık. Sanıyorum siz daha iyi olur diye kocaman saksıya diktiniz ya da hiç gerekmediği halde sulayıp durdunuz. bu yüzden çürüdü.

 58. Ozan, Kıbrıs dedi ki:

  Maalesef sizin bilgilerinize ulaşmadan dracenama 2 hafta önce saksı değişimi yaptım. Hemen ardından hızla yaprakları sararıp dökülmeye başladı. Öncesinde çok sağlıklıydı. Uzun-derin yeni bir saksıya ektim. Aşırı sulama yaptım. Onu kurumaktan kurtarabilir miyiz?
  ***
  hemen sökün köklerinin zor sığacağı bir saksıya dikin. Toprak kurumadıkça sulamayın. Tuttuğundan emin oluncaya kadar çok havadar bir yerde ya da dışarda açık havada tutmalısınız.

 59. ceren istanbul dedi ki:

  … …
  ***
  Bakınız tropikal süs bitkiler bildiğimiz bahçe bitkilerine benzemez. Kökleri zor sığacağı kadar saksılarda tutulmalıdır. Yoksa fazla toprakta kökler boğulur ve çürür. Hata ediyorsunuz. İlkbahardan ilkbahara çok az farkla bir boy büyük saksıya aktarabilirsiniz.

 60. Hatice, Bursa dedi ki:

  Yaklaşık 6 ay önce aldığım marginatamın yapraklarında minik minik beyaz bite benzeyen leke gibi oluşumlar var. suyla yıkayınca temizleniyorlar ama bir süre sonra yeniden tekrarlıyorlar. ne yapmalıyım sizce?
  ***
  Duşun altında güzelce yıkayın. Hem tozlar gider daha sağlıklı olur.

 61. Canan, Ankara dedi ki:

  Merhaba ben de marginatami bugun aldim. boyu 1 metre falan. saksisi cok ufak. kokleri altindan tasmis. saksisini degistirsem bir sey olur mu? nasil toprak kullanmaliyim? bozulacak diye de korkuyorum su an oyle guzel ki..
  ***
  Saksı değiştirmeyin. Kökler sıkışık olursa daha sağlıklı olur. İlkbaharda az farkla bir boy büyük saksıya aktarırsınız. Bakım bilgileri yukarda yazılı.

 62. Alparslan, Antalya dedi ki:

  Yeni 2 adet,yaprakları kızıl olmayan,yeşil yapraklı olanlarından Dracaena marginata aldım. Konumları hiç güneş görmeyen, evin ölü noktasındalar. Çiçeklerin gelişimi için sorun olur mu?
  ***
  Düz yeşil yapraklı çeşitleri güneşsiz yerlere (ama güçlü aydınlık varsa) adapte olabilirler. Fakat esas düşmanı havasız esintisiz yerlerdir. Güngüz önemli değil de özellikle geceleri serin ve havadar yer istiyor Dracaena bu türleri.

 63. Filiz A. -Ankara dedi ki:

  Yaklaşık 1 ay önce dracaena marginata isimli çiçek hediye olarak geldi. Geldiğinde çok güzel ve canlıydı. Ancak şu anda yaprakları dökülüyor ve sağlıksız görünüyor. Bitkiyi tekrar canlandırmak için ne yapmalıyım? Güneş alması gerekli mi? Bakım önerileriniz nelerdir?
  ***
  Güneş alsa iyi olur. Toprak kurumadan sulamayın. Yeri çok da havadar olmalı esas ihtiyacı budur ama Ankara soğuklarında bunu sağlamanız zor.

 64. M.Çağrı -İstanbul dedi ki:

  Ben bugün koçtaştan bu bitkiyi aldım. ilk giderken 3’e ayrılmış ilerliyor. yukarıya doğru 3 dalla. bazı yapraklarında çürükler var. o yaprakların çürüklerinin azcık arkasından kessem iyi olur mu? Yeri nasıl olmalı?
  ***
  Evet kesebilirsiniz. Yeri çok havadar olmalı. Mümkün mertebe pencereye yakın tutmalısınız. Işıksız, loş ve hava akımları olmayan yerlerde bitkiler bozulur.

 65. Zarife U. -Antalya dedi ki:

  Üç aydir Dracena Tricolor çiçeğine bakıyorum. Hediye olarak geldi. İlk 2 ay çok güzeldi yeni yapraklar çıkardı. Sonra ne oldu bilmiyorum önce uçlarına kuruluk girdi daha sonra gövdesi çürüdü. 3 kök vardı. Birini bugün saksıdan çıkardım. Diger iki gövdeye ne yapabilirim?
  ***
  Gerekmediği halde devamlı sulamak çürütüyor. Yeri de iyi havadar olmalı. Ben toprak kurumadıkça sulamam. Dört yıl olacak gayet sağlıklı. Bu şartlara dikkat etmelisiniz. Başka yolu yok. Havadar ortam kesinlikle hayati önem taşıyor. Ve de gerekmediği halde sulamamalısınız.

 66. Şule, İstanbul dedi ki:

  Dracaena çiçegini aldığmda yaprakları çok canlı ve parlaktı fakat son zamanlarda sararıp kurumaya başladı. Topragı üzerinde hafif beyazlıklar oluşuyor. Tam olarak iyi bakamıyorum sanırım.
  ***
  Kışın hep aynı şikayetler.. Kışın evlere ofislere yeni bitki almamanızı tavsiye ederim. Sera ortamına alışık bitkiler ani değişiklikte havasız esintisiz ortam yüzünden şoka girip bozuluyorlar. Toprak kurumadıkça sulamayın. Güneş alan bir pencere önünde bulundurun. Yaz boyunca toparlanır.

 67. Mustafa, Kocaeli dedi ki:

  İki yıldır baktığım bir marginata var. Gövdesi hiç uzamamasına rağmen yaprakları son derece aşırı çoğaldı. Maalesef büyük bir saksıya ektiğim için herhalde. Buradaki bilgileri okuduktan sonra bunu anladım. Bende gidip bir tane daha küçük marganita alıp aynı saksıya diktim. Acaba doğru bir şey mi yaptım diye endişeleniyorum. Bütün yaprakları canlı ve yemyeşilken gövde boyu uzaması için kökleri sıkışık olsun diye bir bitki daha aynı saksıya dikmek!
  ***
  O bilgi tam doğru değil. İlerde düzeltirim. Güçlü gelişim için fazlaca köklenmiş olması gerekir. Küçük saksı gerekmesinde ise esas mesele, tropikal bitkilerin köklerinin fazla soğuk ortamda kalmasının zararlı olmasıdır. Ne kadar çok toprak, kökler için o kadar soğuk ortam demektir. Esas mesele budur.
  Sizin yaptığınız da yanlış. Bu zamanda kökleri rahatsız etmemeliydiniz. ilkbaharda daha küçük bir saksıya dikebilirdiniz. Madem yaptınız bırakın öyle devam etsinler. Daha fazla rahatsız etmeyin.

 68. Mustafa, Kocaeli dedi ki:

  Bu bilgiler için çok teşekkürler. Bu site artık en sık kullanılanlar arasında. Sağlıcakla kalın.

 69. Muammer, Konya dedi ki:

  Evinde 1m boyunda bitkim var. Üst kısmı kırıldı. Filiz olan yeri ve aşağıdaki yapraklar kuruyup dökülüyor. Dün baktığımda kök olan kısmın 10cm üstü yumuşamış. Bu durumlarda ne yapmalıyım?
  ***
  Devamlı ıslak kalan topraklarda ve havasız odalarda bu iki şart bir arada olunca yapılacak bir şey yok. Yavaş yavaş çürürler.

 70. Sümeyye, Sakarya dedi ki:

  Merhaba benim de marginatam var. Sağlıklı görünüyor. Fakat yaprakları çok uzadı. Ne yapabilirim?
  ***
  Peki sizce bunun ne sakıncası var? İlk defa böyle bir soruyla karşılaşıyorum. Hatta merak ettim gittim bendeki D. marginata’nın yapraklarını ölçtüm. :) Bazıları 40cm-45cm arasında değişiyor. Bazıları daha kısa. Bence normaldir. Siz de ölçün bakalım sizinkinin yaprakları ne kadar?

 71. Sümeyye, Sakarya dedi ki:

  Yere çok değiyor. Boyu uzamıyor. Yapraklar çok uzadı. Şekilsiz duruyorlar. Bu fotoğraflarda gördüğüm gibi değiller.
  ***
  Çözümü daha çok güneş almasını sağlamanızdır. Gövdesi, dalları yavaş uzar. Yaprakarın fazla uzuz olması güneş yetersizliğinden. Geçen yaz daha az güneşli yere koymuştum. Yerini değiştireli beri yaprakları daha fazla uzun olmaya başladı. Gövde uzun olmasa sizinki gibi yere değecek.

 72. Ayşe, İstanbul dedi ki:

  Drecenam kökünden çürüdü. Kestim. Ne yamalıyım? Suda mı köklendirmem gerekir?
  ***
  Evet suda köklendirebilirsiniz. Aynen şu sayfada anlattığım gibi yapın: http://azbitki.com/suda-koklendirme

 73. Mesude, Konya dedi ki:

  Bana eylül ayında hediye gelen dracena bitkisini 1 martta botanik bahçesinden aldığım özel karışım toprağa geçirdim. Saksısı çok çok küçüktü ama sulamama rağmen yaprakları döküldü. Toprağı nemli. Yaprakların dibinde böcekler. 8 daldı. Şimdi 4 kaldı. Tüm yaprakları dökülüyor.
  ***
  Yeni bir bitki alır almaz toprağını küçük sanıp alelacele büyük saksılara dikmek zaman yanlışlığı ve yer yadırgaması sonucu daima felaketle sonuçlanır. Bir daha bu hataya düşmeyin. Sonra her toprak her bitkiye uygun değil. Önce araştırmalısınız. Bitkiniz nasıl bir toprak istiyor. Ne zaman saksı değiştirilir. Saksı büyüklüğü nedir vesaire bunları önce araştırın sonra gerekli bir şey varsa yapın. Şimdi güneşli ve sık sık açacağınız bir pencere yanında tutun. Toprakta önemli bir kuruma olmadıkça sulamayın. Belki böylece kurtarabilirsiniz. Böcekleri yıkıyarak gidermeye çalışın.

 74. Ayşe, Kırşehir dedi ki:

  Yaklaşık 1 senedir marginata çiçeğim var. Zaman zaman yapraklarında sararıp dökülmeler vardı. Saksısının küçük geldiğini düşünerek toprağını ve saksısını değiştirdim. Saksısını biraz büyüttüm. Toprağını bahçe toprağı ile hazır toprağı karıştırıp tekrar yerleştirdim. Kökleri çok uzamıştı. Biraz kestim. Yapraklarını büktü aşağı doğru. Ne yapmalıyım? Kuruyacak mı yoksa?
  ***
  Kökleri sanıyorum fazla kesmemişsinizdir. Esas hatanız saksı büyüklüğü ve toprak çokluğudur diye düşünüyorum. Köklerin zar zor sığacağı kadar saksıya dikmeniz gerekiyor. Yoksa kökler çürür. Eğer gereğinden büyük saksıya dikmişseniz sökün ve dediğim ölçüye uygun bir saksıya yeniden dikin. Bu kural her tropik bitki için geçerlidir. Eğer saksı fazla büyük değil diye düşünüyorsanız değiştirmeyin. Çok havadar ve güneşten ısınacağı bir yere alın. On-onbeş gün içinde dipdiri olur.

 75. Ayşe, Kırşehir dedi ki:

  Şimdi çiçeğimi güneşli bir yere koydum. Fakat saksısını değiştirmek konusunda kararsız kaldım. 2.6 lt idi saksısı. Şimdi 6.6 lt. Sizce büyük mü? Eski saksısına mı yerleştirmeliyim?
  ***
  Çok fazla büyük. Zaten kökleri de kesmişsiniz. Hatta eskisinden bile küçük saksıya dikin. Bundan sonra ev bitkilerinize bir şey yapmadan önce araştırın sonra yapın.

 76. Ayşe, Ankara dedi ki:

  Benim marginatamın yaprakları aşağıya doğru. Neredeyse gövdeye yapışık. Görünümü sağlıksız değil. Nedeni ne olabilir?
  ***
  Uzun süre susuz kalınca öyle pozisyon alıyorlar ve sonra sulasanız bile pek düzelmiyorlar. Birkaç haftada yavaş yavaş düzelirler.

 77. Huri, Ankara dedi ki:

  Merhaba, benim marginatamı eşim iş yerinden getirdi ve çok ciddi şekilde uçan böçekleri vardı. Çiçeği yıkadım. Saksısını ve toprağını değiştirdim. 10 gün kadar hiç sorun yoktu ama birkaç gündür uçan böcekler yeniden ortaya çıktı. Maalesef atmayı düşünüyorum.
  ***
  Gerekmediği halde sulayıp durmanızdan dolayı toprak sinekleri oluyor. İki basit çaresi var. Biri sigara izmaritlerindeki tütünü (en az iki çorba kaşığı kadar tütün) bir bardak sıcak suyla karştırın. 10-15 saat bekletin. Sonra suyu ve tütünleriyle beraber toprak yüzeyine dökün. Tütünleri yayın. Kesin yok olurlar. İkinci yol toprak üst yüzeyi kurumadıkça sulamayacaksınız. Zaten gereksiz tekrar tekrar sulamalar kökleri çürütür.

 78. Yasemin, Nevşehir dedi ki:

  Drecana çiçeği kendiliğinden budak verir mi?
  ***
  Evet verir.

 79. Rabia, Erdek dedi ki:

  Bende de çok güzel boylanmış dracena çiçeği var. Son bir aydır yaprakları sararıyor. Neden acaba?
  ***
  Bakımında hatalarınız yoksa yerini sevmemiştir. Güneş ve rüzgar alacağı bir yerde tutarsanız daha sağlıklı olur. Her dört sulamada bir suyuna bitki besini karıştırın.

 80. Selin, Kayseri dedi ki:

  Benim marginatam yapraklarının uçları sarı, kuru. Bu neden kaynaklanıyor? Saksını değiştşm büyüttüm ama yine aynı. Hızlı büyümesi için ne yapmalı?
  ***
  Hem kendisinin hem saksısının güneşten ısınmasını sağlayabilirseniz sağlıklı ve hızlı gelişmeye başlar. Ayda bir gibi düzenli şekilde bitki besini de vermelisiniz.

 81. Şems, Azerbaycan dedi ki:

  Bende bu çiçeğin üç çeşidi var. Mayısın sonunda kırmızılı yeşilli olanını budadım. Biri suda köklendi. Diğeri ise yeni yapraklanmaya başladı. On gün önce yeşilin hakim olduğu türü budadım. Suya koydum. Sanki onda yumuşama başladı. Ne yapabilirim? Kestiğim dalı toprağa diksem ne olur? Çoğaltıp hediye etmek istemiştim.
  ***
  Dalda yumuşama varsa çürümeye başlamış olabilir. İyice kontrol edin. Bahsettiğiniz yumuşama dalda yumuşama değil de pörsüme, eğilme gibi ise problem yok. Yaprakları azaltın. Zamanla düzelir köklenir. Şimdi bu zamanda yani yaz sıcakları başladığı zamanda direkt toprağa dikseniz ne olur bilmiyorum. İsterseniz şu sayfadaki usulü deneyin: http://azbitki.com/yari-olgun-dal-celigi Direkt toprağa dikmede bu usul daha garantilidir.

 82. Handan, Bursa dedi ki:

  Yaklaşık 2 ay önce marginata çiçeğim oldu. Bugün köklerinde ve aşağıdan yukarı doğru yaprak diplerine kadar beyaz bir şeyler gördüm. Küf mü yoksa bir çeşit haşera mı bilemedim. Ama yapraklar kökten uca doğru sararıp dökülüyor.Ne yapmalıyım nasıl sulamalıyım bilemiyorum. Ama hastalık yukarı doğru ilerliyor. Çiçeğim 3 ayrı kökten oluşuyor.
  ***
  Bütün bitkiler çok havadar yer ister. Biraz da güneş görseler çok iyi olur. Sonra, saksı bitkilerinin mutlaka bitki besinine ihtiyacı var. Bu şartlarda eksik olmamalı. O beyazlıkları ıslak bezle güzelce silin. Yerini değiştirin. Esintilere maruz kalacağı bir yere koyun. Güneş de alırsa çok iyi olur.

 83. ceren istanbul dedi ki:

  … …
  ***
  Eğer ölmüş ise zaten yapacağınız bir şey yok. Bu türler çok havadar ve biraz da güneşli yerlerde sağlıklı olur. Havasız, esintisiz köşelerde her an ölme riski yüksektir.

 84. Mehmet Önder dedi ki:

  Benim Dracaenam balkonda. Yaklaşık 80-90cm uzunluğunda. Altı aydır alt yapraklar kendini bıraktı. Hala canlılar ama. Ortadaki yapraklar kurudu. En üst yapraklar yukarı doğru kalkık ve sağlıklı. Bu kuruma yavaş yavaş yukarı ve aşağı doğru ilerliyor. Kuruyan yaprakları kestim. Orta kısım tamamen çıplak kaldı. Yerini değiştirmedim. Saksısı büyük. Uzun zamandır bu saksıdaydı. Altı ayda ne değişmiş olabilir? Kurumayı nasıl engellerim?
  ***
  Her mevsim değişikliğinde bazı zararlar görülebilir. Devamlı evde tutsanız daha iyi olur. Güneşli ve çok havadar bir pencere önünde gayet sağlıklı gelişimde devam edecektir. Her dört sulamada bir defa genel kullanım bitki besini vermelisiniz.

 85. Buket, Adana dedi ki:

  Benim de 4 dallı bir kökte marginatam var. Bir yıla yakın zaman oldu hiç bir gelişme göstermiyor. Boyu hala aldığım gibi kısa. Ne sararıyor ne dökülüyor. Canlı bir şekilde aldığımız gibi duruyor. Saksı büyük boy. Küçük saksıya mı almak gerekiyor yoksa bulunduğu yerden mi acaba? Ne yapabilirim boyunun uzaması için?
  ***
  Normalde yavaş gelişir zaten. Hemen boylanmasını beklemeyin. Gelişimini hızlandırmak için kuvvetli güneş alabileceği bir pencere önünde bulundurun. Yazın ise Adana güneşi zarar verebilir. Yazın yarı gölgeli ama çok havadar bir yerde yine hızlı gelişir. Kapalı, ışıksız, havasız yerlerde gelişimi sağlıklı olmaz.

 86. Buket, Adana dedi ki:

  Saksını değiştirmemiz gerekir mi? 12.75 lt..
  ***
  Gerçi küçük saksıda daha iyi olur ama şimdi kışa giriyoruz. Saksı, toprak değiştireceğiniz zaman birkaç hafta boyunca ortam çok iyi esintili ve havadar olmalı. Yoksa yeni toprağına uyum sağlaması zor olur. Kökler çürüyebilir.

 87. Aslı, İzmir dedi ki:

  Gövdesinde hafif bir yamukluk oluşmaya başladı. Nasıl tekrar düz durmasını sağlayabilirim? Gövdede herhangi bir boşluk veya çürüme yok.
  ***
  Devamlı aynı pozisyonda kalırsa pencereye yönelip ona göre üstten ileri doğru eğilir. On günde bir yön değiştirmelisiniz.

 88. Mine, Tekirdağ dedi ki:

  Üç köklü marginata çiçeğim var. İkihafta önce ikisi çürümeye başladı. Ne yapmak gerekiyor?
  ***
  Heme güneşli bir pencere önüne alın ve toprak neredeyse kupkuru olmadıkça sulamayın.

 89. Kadriye, Kuşadası dedi ki:

  Selamlar. Cicegim gecen kis hediye olarak geldi. Koyu yesil yapeaklari. Balkon kapisi yaninda. Hem havadar hem Gun isigindan faydalanmakta ( direkt gunes gormemekte ). Sulamayi ve besinini duzenli yaptim. Gayette mutluydu. Fakat eylule girdigimizden beri saniyorum sonbahar olmasi nedeni ile yaprak dokmeye basladi. yaprak sayisi azaldi. Birden bire çiçeğin huy degistirmesi mevsimsel olabilirmi. Ayrica sanki susuz kalmis gibi yapraklar asagiya dustu.
  ***
  Serinlikle pek ilgisi yok. Uygunsuz toprakta kökler devamlı fazla ıslak kaldığı için zarar görmüş. Süzek ve havadar toprak istiyor. Ayrıca köklerinin zor sığacağı kadar saksı ister. Gereğinden büyük saksılarda bu tip sorunlar baş gösterebiliyor. Tabii en başta toprağının özelliği önemlidir.

 90. Ömer, Aksaray dedi ki:

  Marginatam geldiği yeni odada yaklaşık 3 gün çok sıcak bir ortamda kapalı kaldı. Yaprakların büyük kısmı uçlarından başlayarak neredeyse ortalarına kadar kurumuş durumda. Şu anda 22-24 derece aralığında ev ortamında duruyor. Kendine gelebilmesi için neler yapmam gerekir?
  ***
  Güneşli pencere önünde tutun. Yazın açık pencere yanında durursa çok hızlı yapraklanır.

 91. Derya, İstanbul dedi ki:

  Draceanam yaklaşık 2 yıldır benimle. Yeni eve taşındıktan sonra büyümesi durdu. Daha önce zaman zaman yaprak uçlarından kararmalar oluyordu, nem azlığından diye düşünüyordum. Bir süredir ise yaprağın gövdeye bağlandığı yer kahverengileşiyor ve sonra tüm yaprak ucuna kadar kahverengi olup soluyor. Yeni çıkam tazecik yapraklarda bile var bu sorun. Çok yaprak kaybetti. Eski evim de yeni evim de kışın çok sıcak oluyor, o açıdan bir farklılık olmadı. Güneş görüyor, suyunu kurumadıkça vermiyorum, yapraklara su püskürtüyorum. Buna rağmen sorun devam ediyor. Bu gövde tarafından başlayan kararma neden olabilir sizce?
  ***
  Gövde çürümüştür diye düşünüyorum. Artık yeni yapraklar çıkarmıyordur ve tamamen ölmüştür.

 92. Kadriye, Kuşadası dedi ki:

  Sürekli yaprak dökülmesi var. Sararmakta ve dökülmekte. Suyuna dikkat ediyorum. Saksısını usulüne göre de değiştirdim. Besin veriyorum. Sürekli havalandırmaktayım da. Köklerinde herhangi bir yumuşama vs yok. Yani yanlış gözüken hiçbir şey yok fakat yaprak döküyor. Yenileri çıkmakta. Onda da bir problem yok ama dökülme hızı daha fazla. Ne yapabilirim ya da sorun nedir?
  ***
  Toprakta bir sorun olabilir. Ben ise tam tersi hiç yaprak dökmemesinden şikayetçiyim. Zaman zaman en alttaki eski yaprakları makasla keserek yoğun kalabalık çirkin görüntüden kurtarıyorum. İstanbul’da devamlı açık pencerenin tam önünde idi ve sabahları 4 saat kadar direkt güneş alıyordu. Şimdi Didim’de dışarda verandada duruyor. Öğleden sonra akşama kadar daha fazla güneş alıyor. Ama sorun aynı. Yapraklar birikiyor da birikiyor ve makasla keserek azaltıyorum. Sürekli esintiyi ve güneşi çok seven bir bitki olduğundan iyice emin oldum. Size de tavsiye ederim. Yalnız kışın buralarda çok az ve çok hafif de olsa don olayları oluyor. O günlerde dışarda bırakmayın.

 93. Semra, Eskişehir dedi ki:

  Benim çiçeğimin yaprakları son birkaç gündür aşağıya doğru meyillendiler. Dağınık, cansız bir görüntü oluştu. Bulunduğu yeri değiştirmiştim. Daha az ışık alan bir yerde şu an. Sebebi bu yer değiştirme midir acaba? Ya da ne olabilir? Bir de suyunu nasıl ayarlamalıyız miktar olarak?
  ***
  Problemlerde en başta gelen sebep havasızlıktır. Bitkiler havadar, esintili yerleri sever. Güneş ikinci planda önemlidir. Sulamayı toprak biraz kuruduğunda saksı alt deliklerden su çıkacak miktarda su ile yapmalısınız.

 94. Halime, İstanbul dedi ki:

  Benim Drecaena marginata çiçeğim bir akşam eve geldim ki bütün yaprakları bir anda dökülmüş. Bir gün önce hiçbir şey yoktu ama bir anda tüm yaprakları sanki çürümüş. Bu neden olabilir ve yeniden yaprakları çıkar mı?
  ***
  Böyle bir şey köklerden başlayan çürümenin gövdeden yukarı ilerlediğini ve bitkinin tamamen öldüğünü gösterir. Yapraklarda bozulma alametleri mutlaka olmuştur ama siz farketmemişsiniz. Yani çok sağlıklı bir Dracaena marginata bitkisi aniden yaprak dökmez. Yıllardır yetiştiriyorum. Yapraklar gövdeye çok sıkı bağlıdır. Hiçbir etken aniden dökülmelerine sebebiyet veremez.

 95. Saniye, İstanbul dedi ki:

  Merhaba ben iş yerinde bu bitkiyi yetiştiriyorum. Güneş alan bir mekanda olmasına rağmen ve haftada 1 kere sulamama rağmen köklerinde çürümeler oldu. Nasıl iyileştirebilirim?
  ***
  Sulamayı düzenli gün sayısına göre değil, toprağın kuruma hızına göre yapmalısınız. Eğer bir ay hiç kurumuyorsa siz de hiç sulamamalısınız. Yoksa kökler çürür.

 96. Catmom, Ankara dedi ki:

  10 gün önce İstanbul’dan Ankara’ya taşındık. Hava çok soğuktu ve gece yolculuğu yapıldı. Nakliye kamyonunun arka kısmı sadece naylonla örtülü çiçekler çok fazla soğuğa maruz kaldılar. 5 yıldır baktığım ve gayet sağlıklı olan dracenamı da soğuk yedi. Eve aldığımızda yaprakları karlıydı. Birkaç gün kapalı balkonda tuttuk sonra salona aldık. Fakat her gün 10 civarı yaprak döküyor. Yapraklariın bir kısmı sağlam görünse de bir kısmı zannediyorum çürümüş. Renkleri donuk ve yere doğru eğik vaziyetteler. Dökülenlerde yumuşama yok ancak sararma var. Nakliye esnasında maruz kaldığı soğuk nedeniyle olduğunu düşünüyorum. Sizce toparlar mı kendini? Gövdede yumuşama yok. Tül arkasından sabah güneşi alıyor. Bulunduğu mekan çok sıcak değil. Kalorifere çok yakın sayılmaz. Camdan esinti de alıyor. Geldiğinden beri hiç sulamadım üstüne sadece nemli torf ekledim bahçe toprağıyla karıştırıp.
  ***
  D. marginata direkt güneşi sever. Güneşi filtrelemeyin. Hava sıcaklığı sizi rahatsız etmeyecek kadar ısındığında pencereyi mümkün olduğunca uzun süre açık bırakırsanız bu sayede çok hızlı gelişim gösterir. Yaz sonuna kadar eskisinden birkaç kat daha fazla gösterişli hale gelir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)