Dracaena Limelight

Ofis / resmî ortam süs bitkilerinden, koyu renklerle döşenmiş sıkıcı mekanlara renk katan bir dracaena çeşidi. Sarımsı yeşil, fıstık yeşiline benzer bir tonda renge sahip yapraklarıyla iç açıcı bir görüntüsü var.

Dracaena warneckii gibi bu da doğal dal mutasyonu olarak ortaya çıkmış, o daldan çoğaltılarak yeni bir süs bitkisi çeşidi edilmiştir.

Dracaena Limelight
Dracaena Limelight
Familya: Asparagaceae
Cins: Dracaena
Tür: Dracaena fragrans
Kültivar: Dracaena fragrans ‘Limelight’
Soğuğa dayanıklılık: 4°C
Toprak pH:  6.1 – 6.5 (hafif asitli)
Yeni yapraklar daha yarımsıdır. Yapraklar olgunlaştıkça sarımsılığı azalır. Ayrıca kuvvetli aydınlıkta sarımsılığı az oluyor.

Bakımı, çoğaltılması vesairesi için Dracaena fragrans sayfasına bakın.

Dracaena Limelight diğer koyu yeşil yapraklı bitkilerin arasında iyi bir kontrast oluşturur dekorasyona zenginlik katar.

Dekorasyon amacıyla birkaç bitkiyi bir köşede bir arada tutmak istiyorsanız renk ve şekil olarak: Hem ahenklerine göre hem kontraslarına göre düşünerek seçmelisiniz. Meselâ paşa kılıcı, aloe vera ve uzun kaktüsler aşk merdiveni, kurdele çiçeği gibi ince sık yapraklılarla birlikte iyi gider. Burada tanıttığım D. limelight gibi sarımsı yeşil yapraklılar da koyu yeşil yapraklılarla ortama daha canlı bir güzelik katar.

Her güzel bitki bir arada güzel olmuyor. Karmaşa görünümler stresi arttırır. Farklı türleri sevmek yetiştirmek başka bir şey, ama amaç iyi bir dekorasyon ise işte o zaman üst paragrafta anlattığım gibi özenli düzenli seçim yapmalısınız.

Unutmayalım ki iyi bir dekorasyon katı bir disiplin değildir. Ortamı rahatlatıcı ve zerafet yansıtan bir şekilde güzelleştirmektir.

Toprak veya plastik saksılardaki bitkileri de ortamın dekorasyonuna uygun renk ve şekilde sepet ya da seramik saklıların içinde koymalısınız. Sepet / seramik saksı biraz daha geniş olsa iyi olur; bitkinin kendi saksısı içine girince kenarlarda 1 – 2 cm boşluk kalmalı.

Dracaena Limelight

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Yazılarım izinsiz olarak birçok web sitelerinde yayımlanmaktadır. Lütfen kaynak belirtmeyenleri uyarınız. Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Sorunuzu veya Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

LÜTFEN YAZI DİLİ KURALLARINA SAYGILI OLALIM.
Yazı kurallarına uygun yazılan sorulara öncelik verilir.

(Yazamıyorsanız Mozilladan deği I.E. ile giriş yapın.)