Dracaena Janet Craig

Dracaena deremensis veya D. Janet Craig, Dracaena türünün içmekân süs bitkisi olarak en çok tutulan hibrit cinslerinden biridir. Yeterli ışık almayan köşelerde gelişebilir, havası kuru yerlerde de yetiştirilebilir. Fazla su istemez. Tüm Dracaena çeşitlerinin ancak yaprakları düz yeşil olanları ışık yetersizliğine uyum sağlayabilir.

Dracaena deremensis veya D. Janet Craig, Dracaena türünün içmekân süs bitkisi olarak en çok tutulan hibrit cinslerinden biridir. Yeterli ışık almayan köşelerde gelişebilir, havası kuru yerlerde de yetiştirilebilir. Fazla su istemez. Tüm Dracaena çeşitlerinin ancak yaprakları düz yeşil olanları ışık yetersizliğine uyum sağlayabilir. Diğerlerinin daha kuvvetli ışığa ve biraz da direkt güneşe ihtiyaçları vardır. Dracaena çeşitleri havayı temizlemesiyle, özellikle havadaki formaldehiti gidermesiyle bilinir.

Dracaena Janet Craig bitkisi iyi bakılırsa ve yerini severse her bir yaprağı oldukça parlak, uzun, geniş ve gösterişli olabilir. Yaprakları çok toz tuttuğu için haftada birkaç gün nemli bezle silip temizlemeniz gerekiyor. Dracaena Janet Craig “Compacta” çeşidi daha küçük yapraklıdır, fazla da yükselmez.

Toprak, sulama ve besin: Toprak organik maddelerce zengin, humuslu, eski sığır gübreli olmalı. Kloru ve tortusu adamakıllı giderilmiş ılık su ile, toprağı yarıya yakın kurudukça sulayın. Su saksıdan tamamen süzülebilmeli, bunun için saksı altında normalden daha fazla delik olmalı. Besin zarar verebiliyor hiç denemeyin veya üçüncü yıl hala aynı saksıda kalacaksa balıktan yapılan bitki besininden hafif dozajda verin. Suni besinler, dinlendirilmemiş musluk suları ve toprağına fazla miktarda karıştırılmış perlit yapraklarda lekelere bozulmalara sebep olur. Perlit hiç kullanmayın ponza taşını tercih edin. Toprağa üçte bir kadar ponza taşı ekleyebilirsiniz, daha sağlıklı gelişir. Yavaş büyüyen Dracaena bitkilerinin büyümesinin hızlanması köklerinin aşırı çoğalmasına bağlıdır; bu da çok havadar olup çok çabuk kuruyan, sık sık sulama gerektiren topraklarda olur.

Dracaena bitkilerinin çoğaltılması gayet kolaydır: İlkbahar sonunda, yaz başında eski dallarından veya olgunlaşmış tepe çeliğinden çoğaltılabilir. Uzun bir dalı 10 – 20 cm parçalara ayırarak birkaç kök elde edebilirsiniz. Sonra en az bir gün kadar bekletin kesik yerler iyice kurusun. Sonra nemli toprağa dikeceksiniz.

Bir dal parçası toprak yüzeyine paralel olarak, yarısından çoğu toprağa gömülü olarak da köklendirilebilir. Zamanla köklenir ve bir veya birkaç filiz verir yapraklar çıkarmaya başlar. Dal çeliği yazımda tarif ettiğim gibi kapalı şeffaf kaplarda köklenmesi daha hızlı olur.

Kategori: Salon Ofis Dekor Tarih: 20 Mart 2011

Etiketler: | | | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)