Dracaena fragrans (çiçekleri kokulu dracaena çeşitleri)

Ev içi koşullarına uygun yağmur ormanı bitkilerindendir. Az hava nemliliğini tolere edebilmeleri ve çok dekoratif olmaları Dracaena bitkisinin birçok çeşidini popüler süs bitkilerinden etmiştir; özellikle dekorasyon için ve özellikle de ofis bitkilerinden olarak çok tutulur.

Ev içi koşullarına uygun yağmur ormanı bitkilerindendir. Az hava nemliliğini tolere edebilmeleri ve çok dekoratif olmaları Dracaena bitkisinin birçok çeşidini popüler süs bitkilerinden etmiştir; özellikle dekorasyon için ve özellikle de ofis bitkilerinden olarak çok tutulur. Hava temizleyici etkisi de vardır.

Dracaena Frangrans olarak sınıflanan çeşitleri aslında hoş kokulu çiçekleri için değil, parlak renklerde geniş, kılıç gibi uzun ve biraz kıvrık güzel yaprakları için çok tutuluyor.

Başlıca Dracaena fragrans çeşitleri: En popular olanı ‘Massangeana’dır. Diğer tanınmış olanlarından Compacta, Janet Craig ve Warneckii sayılabilir.

Bakım, yetiştirme, çoğaltma şartları:

Işık ihtiyacı: Doğal gereksinimleri açısından, yağmur ormanlarının alt bitkilerinden olduğu için direkt değil filtrelenmiş güneş istiyorlar. Direkt güneş yapraklarda bozulmalara sebep olur. Filtrelenmiş güneş mümkün değilse kuvvetli aydınlık yerlerde de gelişimleri iyi devam edebilir.

Koyu gölge uygun değil. Gerçi Dracaena’lar birçok bitkinin yaşayamayacağı loş ortamlarda bile yaşayabilir fakat zamanla bütün güzelliğini yitirir.

Dracaena fragrans

Dracaena fragrans

Toprak: Organik maddelerce zengin, humuslu, eski sığır gübreli olmalı. Çünkü daha sonra besin kullanmak çeşitli sorunlara yol açabilir. Bu toprağa beşte bir oranında ponza taşı katılmalı ki esintili olmayan ev ve ofis ortamlarında topraktaki kökler fazlasıyla havasız kalmasın. Perlit zamanla Dracaena türlerine zarar verebiliyor, onun için bu bitkilere ponza taşını tercih edin.

Niçin besin verilmemeli? Birincisi, doğal ortamlarındaki alışkanlıklarından ötürü topraktan besin almada çok beceriklidir. Yoğun bitki örtüsü bulunan yağmur ormanlarında Dracaena fragrans türü bitkiler topraktan besin alabilmek için daima diğer bitkilerle rekabet halindedir. Evlerde saksılarda da kökleri tembel tembel hazır besin beklemez, topraktaki besinleri, ihtiyacı olan maddeleri arayıp bulmada ustadır.
İkincisi, yapay besinler yapraklarda lekelere ve yaralanmalara yol açabiliyor. Yine de ayda bir defa hafif oranda besin verebilirsiniz. Aşırıya kaçmazsanız faydası olur zararı olmaz.

Saksı büyüklüğü ve saksı değiştirme: Dracaena tüm çeşitleri saksıda kök yumağı oluşursa daha iyi gelişir. Onun için ilkin küçük saksı kullanmalısınız. Ne zaman kökler saksıya sığmaz olursa iki üç cm gibi çok az farkla bir boy geniş hacimli bir saksıya aktarın. Bu işi ilkbahar ortasında yapmalısınız.

Sulamaya dikkat: Klor Dracaena türlerine zararlıdır. İki üç gün bekletilerek kloru ve tortusu adamakıllı giderilmiş ılık su ile, toprağı yarıya yakın kurudukça sulayın. Su saksıdan tamamen süzülebilmeli, bunun için saksı altında normalden daha fazla delik olmalı. Sulama sıklığı, yeri esintili ise toprağın ıslaklığı gidince (elinizle yoklayın elinizi ıslatmıyorsa) sulama zamanı gelmiştir. Esintisiz ortamlarda ve kış boyunca toprağın üst yüzeyi ıslaklığı gidip biraz kuruyunca..

Hava nemliliği: Yükek hava nemliliği olursa daha iyi olur, yapraklar çok daha iyi gelişir. Hava nemliliği iyi olmazsa Dracaenalar bunu tolere edebiliyor yani çok fazla şey değişmez. Yalnız arasıra yapraklarına su püskürtmelisiniz. Fazla kuru hava yapraklarının uçlardan kurumalarına sebep olur.

Yaprak temizliği ve esinti şart; yoksa fotosentez yapabilmesi düşer, durabilir. Bu da gelişimi durdurur. Nemli bezle yaprakları silerek veya yıkayarak haftada bir iki defa yapraklarını güzelce temizlemelisiniz. Gün içinde çoğu vakit odada hava akımları sağlamalısınız.

Dracaena bitkileri yavaş büyür. Büyümeyi hızlandırmak için ne yapabiliriz? Yukardaki şartları aynen yerine getirin. Her gün, gün içinde çeşitli aralıklarla esinti alabilmesi büyümeyi gelişimi hızlandırır. Köklerin saksıda yumak oluşturması ve çok havadar toprak kesinlikle şart. Köklerin rahatça ve çok saçaklanarak çoğalması ponza taşı ile havadarlığı arttırılmış toprakta mümkündür, köklerin saçaklanıp bütün saksıyı kaplaması da bitkinin büyümesini hızlandırır. Yaprak temizliği ayrıca çok önemlidir. Esintiyi tekrar hatırlatırım hızlı gelişim için en önemli faktör budur.

Kışa dayanıklılığı: En fazla 0 ve -1 arası kış soğuklarına birkaç saat dayanabiliyorlar. Türkiye’de sadece Akdeniz kıyı kesimlerinde kışın açıkta kalmaya dayanabilir.

Gelişime devam etmesi için gereken en az sıcaklık: Kışın 12 derecede daha serin olmayan mekânlarda gelişime devam edebilir. Yeterli kuvvette ışık ve hava akımları da gerekli.

Dracaena türünden bitkilerin çoğaltılması
Gayet kolaydır: İlkbahar ortasında eski dallarından veya olgunlaşmış tepe çeliğinden çoğaltılabilir. Uzun bir dalı 15 – 20 cm parçalara ayırarak en az bir gün kadar bekletin kesik yerler iyice kurusun. Sonra nemli toprağa direkt dikeceksiniz, sulamayacaksınız. Toprak çok havadar olmalı (köklendirme toprağına yarı yarıya ponza taşı karıştırmak iyi olur. ya da poşetlerde satılan özel süs bitkisi toprağını iyice eleyip tozundan arındırın). Köklenme ve filizlenme başlayana kadar toprak ıslaklığı yitirmeden sulanmamalıdır yoksa çürür. Islaklığını yitirmesi kupkuru olacak anlamına gelmiyor.
Bir dal parçası toprak yüzeyine paralel olarak, yarısından çoğu toprağa gömülü olarak da köklendirilebilir. Zamanla köklenir ve bir veya birkaç filiz verir yapraklar çıkarmaya başlar.  Havası fazla kuru memleketlerde kapalı şeffaf kaplarda daha kolay köklenir.

Kategori: Salon Ofis Dekor Tarih: 29 Nisan 2011

Etiketler: | | | |

'Dracaena fragrans (çiçekleri kokulu dracaena çeşitleri)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Erdem - Antalya dedi ki:

  Draceana ciceginin yapraklanmasını arttırmak icin ne yapabilirim? Kökü gayet saglıklı saksısını yeni degiştirdim fakat yaprakları yok. Bunun icin ne yapmalıyım?
  ***
  Bu sayfada yazdıklarıma göre şartlar yerinde ise bekleyin filizlenecektir. Sabah çok erken bir iki saat güneş alırsa iyi olur.

 2. Emel - Avcılar dedi ki:

  Draceana çiçegimin kökü çürümeye başladı nasıl kurtarabilirim? Sorun fazla su değil..
  ***
  Peki sorun sizce ne olabilir? Merak ettim. Bitki besini mi verdiniz? Başka, sıfırın altında soğuğa dayanamaz ama bu da İstanbulda bu kış şimdiye kadar olmadı. Büyük bir sebep de havadar olmayan topraklar ve havadar olmayan ortamlardır.
  Eğer kökler çürüdü ise dallardan en sağlam kısımlarını kesip ayırın. Bir gün açıkta bekletin kesik kısım iyice kurusun. Sonra temiz bir toprağa dikin (toprak bitkisel liflerce zengin, havadar olmalı, sizin oralarda Bauhaus ve Koçtaş gibi yerlerden alabilirsiniz). Toprak elinizi ıslatacak derecede fazla nemli ise sulamayın, nemi azaldıkça sulayacaksınız. Güneş alan pencere önünde tutmalısınız. Yeri çok iyi havadar olmalı. Kış soğuğuna aldırmayın sık sık pencereyi açıp esinti almasını sağlayın. Kış boyunca iyi güneş alabilirse eviniz de yeterince sıcaksa bu şartlarda sanıyorum iki ay içinde filizlenir. veya daha uzun sürebilir.

 3. Emel – Avcılar dedi ki:

  Bunların hiç biri değil de, 3 kökü vardı saksısı çok küçüktü ve baya da büyümüştü. Saksıyı geçen yıl sonbaharda değiştirdim. Çiçekçi bana büyük saksıya dikmemi söyledi. 50 kg saksıya diktim. Kendi saksısı 30kg’lıktı. Birkaç ay sonra kökün biri çürüdü ve şimdi birinin daha dibinden kök çürümeye başladı. Çürüyen dalın dibinden de yeni yapraklar çıkıyor. Sorun saksı diye düşünüyorum. Sizce?
  ***
  Çürüyen birinin dibinden filiz çıkıyor demişsiniz. Öyleyse dal yukardan çürümüş aşağı doğru kurumuş veya gövde içinde çürüme olmuş. Köklerde de çürüme olsaydı kesinlikle toprak fazla sıkı ve havasız diyecektim ama galiba toprağın havadarlığında sorun yok. Veya yeni filiz topraktan değil de üst kısımdan bir dalın dibinden çıkyorsa ve köklerde çürüme olduğundan eminseniz yine toprak kökleri havasızlıktan boğup çürütüyor derim.
  Şunalrı da dikkate alın: Bu bitki klorlu su sevmez. florlu toprakta zarar görür. Perlitli toprakta da zarar görebilir. Bitkinin topraktaki veya sulama suyundaki maddelerden zarar görmüş de olabilir. Önceki cevapta dediğim gibi sağlıklı topraklar gerekiyor. Size yakın bir Bauhaus var, oradan iyi bir toprak bulabilirsiniz. Sulama suyu ise iki gün dinlendirilmiş, kloru uçmuş, tortusu dibe çökmüş olmalı.

 4. Gökhan, Ankara dedi ki:

  Kısa gövde altdan filiz verdi. Üst taraftan filiz vermesi için ne yapmamız lazım?
  ***
  Zamanında kötü bakım sonucu gövde zarar gördükten sonra yapacak bir şey yok. Üst kısımda hiçbir hareket yoksa kuruma sürecine girmiştir. Her bitki fotosentez yapacak kadar güneşe, rahat solunum yapacak kadar esintiye, fotosentezde gereken miktarlarda topraktaki elementlere minerallere ihtiyaç duyar. Bütün bunlar tam olmalıdır. Yoksa geri sayım başlar. Ya tamamıyla ya kısmen ölümler olur.

 5. Gokcer, Ankara dedi ki:

  Dracaena bitkim 2.5 m yüksekliğe ulaştı. Yakında tavana değecek. Coğaltmak istiyorum ama açıkçası korkuyorum, zira bu bitkinin çoğaltılmasının çok zor olduğunu duymuştum. Yaprak uçlarında kuruma olması dışında problem yok gibi. Bu konuda ne yapabilirim? Çoğaltma konusunda biraz daha detay verebilir misiniz rica etsem.
  ***
  Yaprak uçları kurumaları bu türlerde eski yapraklarda normaldir. Makasla kuru yerleri keseceksiniz. Taze yapraklarda da kuruma oluyorsa toprağın besleyiciliği yetersizdir ayda bir defa bitki besini vermelisiniz. Çoğaltma konusunu (yazımın son kısmında) yeniledim orayı okumalısınız. Ankara’da mayıs ortası uygun bir zamandır.

 6. Esra, İzmir dedi ki:

  Dracaena bitkimi yeni aldım :) verdiğiniz bakım bilgileri çok güzel ve çok faydalı. Sulamada da hata yapmak istemiyorum. her seferinde saksının altından su süzülecek kadar topragı ıslatmalı mıyım? Yoksa ne sıklıkla böyle ıslatmam gerek ve diğer zamanlarda sulama yöntemim nasıl olmalı? Bir de saksının altına nemlendirme için bahsettiğiniz şekilde taşlı su yapmak istiyorum (saksı taşların üstünde kalacak, suya değmeyecek-dikkat ettim okurken) ne kadar faydalı olur? İzmir şartlarında yaz ya da kış bu tür nemlendirme ihtiyacı var mıdır? Şimdiden çok teşekkür ederim..
  ***
  Sulama hakkında difenbahyadaki sorunuza verdiğim cevaba göre hareket edin. İzmir’in havası bu bitkilere yeterince nemlidir. Şimdi hariçten hava nemlendirme hiç gerekmez. Belki yaz ortasında aşırı sıcaklarda gerekebilir.

 7. Serap, İstanbul dedi ki:

  Marketten 1 ay kadar önce Yucca diye aldığım bitki sanırım Draceana. İçinde bulunduğu saksı oldukça küçük onu değiştirmeli miyim? Ayrıca bugün yapraklarında böcekler olduğunu gördüm (sanırım yeşil bit) ve onları yıkadım. Bu yeterlimidir?
  ***
  Saksı değiştirmeyin. size göre küçük ama normaldir. İlkbaharda az farkla büyük bir saksıya geçirebilirsiniz. Bitler için yaptığınız yeterli olabilir. Yine de sık sık dikkatle kontrol edin.

 8. Mehmet, İstanbul dedi ki:

  Dracaena çiçeğim 23 yıllık. 3 metreye ulaştı. Bu sene onu çoğaltacaktım tabi nasıl yapılacağını bilmiyordum. Araştırdım sizin bu verdiğiniz bilgi ile yapacağım fakat buna niyetlenirken 23 yıl sonra ilk defa çiçek açtı. Mükemmel bir kokusu var. Kokusu benim dairemden dışarı çıktı. Çiçek kokusu 15 gün sürdü. Akşam saat 19,00 gibi çiçekler açıyor sabah 07,00 gibi tekrar kapanıyor, tüm apartmanı koku sarıyor. Fakat şimdi çiçekler kurudu ve çiçeğinden bal akıyor. Harika bir çiçek teşekkür ederim.

 9. Mustafa, Ankara dedi ki:

  Bitki çiçek açalı 4-5 gün oldu. Üç gündür çok keskin bir sümbül kokusu veriyor. Şu an onu solukluyorum. Akşam üzeri başlayıp sabaha kadar süren bir koku. Bu çiçek 13-14 yıldır bende; ama ilk defa çiçek açtı. Hafif pembeli beyaz kocaman bir salkım. Çiçek sapının bazı yerlerinde beyaz yapışkan bir reçine var. Değdiği yaprakları kurutuyor.

 10. Ebru, İstanbul dedi ki:

  Dün draceana warneckii türü bitkimi sularken, köklerinin saksının altından çıktığını gördüm. 3-4 haftadır da yaprak uçları hafifçe sağa sola doğru kıvrılmaya başladı. sizce bu aralar yani ekim ayında bir boy büyük saksıya almalı mıyım yoksa baharı mı bekleyeyim?
  ***
  Mayısa kadar bekleyin. Küçük saksıda sıkışması büyük saksıda boğulmasından iyidir.

 11. Alparslan, Antalya dedi ki:

  2 adet yeşil yapraklı olanlarından Dracaena aldım. Güneş ışığı görmeyen konumdalar. Çiçekler için bir sorun teşkil eder mi?
  ***
  Düz yeşil yapraklı çeşitleri güneşsiz yerlere (ama güçlü aydınlık varsa) adapte olabilirler. Fakat esas düşmanı havasız esintisiz yerlerdir. Güngüz önemli değil de özellikle geceleri serin ve havadar yer istiyor Dracaena bu türleri.

 12. Erhan S. -Bursa dedi ki:

  Dracaena çiçeğimin yaprakları sarardı ve uçları kurudu. Çözümü nedir? Nasıl gideririm bu sorunu?
  ***
  Yeni almışsanız, kışın alınan bitkiler sıck ve havasız evlere getirildiğinde ani değişiklik yüzünden bozuluyor. Eskiden beri sizdeyse bakımında veya bulunduğu yerin şartlarında sorun vardır. Bunları bilmeden yardımcı olamam. Bakımına dikkat etmelisiniz.

 13. Aynur G. -Bursa dedi ki:

  1 yıl önce düğünümde hediye olarak gelen çiçeğin internetteki araştırmalarım sonucu Dracaena olduğunu öğrendim. 4 ay kadar önce saksısını büyüttük ve gübreli toprak ile doldurduk. Son iki gündür eve girdiğimde çok yoğun bir çiçek kokusu geliyordu. Uzun bir dal şeklinde beyaz çiçekler açtığını farkettim. Zehirleyici bir etkisi var mıdır? Koku çok yoğun olduğu için çok rahatsız edici. Çiçek açan kısmı ayırırsam zarar görür mü? Görüntüsünü çok beğeniyorum.
  ***
  Halbuki çiçekleri güzel kokuludur. Herkes bayılıyor. Belki kapalı odada olunca fazla yoğun hissediliyor. Zehirleyici değil. Rahatsız oluyorsanız kesip atabilirsiniz. Bunun bitkiye herhangi bir zararı olmaz.

 14. Erol A. -Bursa dedi ki:

  Dracaena çiçeği geçen sene aldım. 40cm ve 60cm yüksekliğe getirdim. 6 numara saksıya koydum. Saksı büyük mü oldu acaba? Torflu toprak, bahçe toprağı karışık koydum. Normal mi?
  ***
  6 numara ne kadar bilmem ama saksı büyüklüğü köklerin zor sığacağı kadar olmalı her zaman. Yoksa fazla toprakta köklerin boğulup çürüme riski yüksek. Büyüyüp ağırlaştığında dik durması için toprağı sıkıştırmak gerekir. Bu sebeple de mutlaka toprak 1/4 oranında ponza taşı ile karıştırılmış olmak zorunda.

 15. Erol A. -Bursa dedi ki:

  Dracaena ve yucca gibi saksı bitkilerini ihlas arıtma cihazından sulamam mahsurlu mu?
  ***
  Hiçbir mahsuru yok ama o kadar zahmete de hiç gerek yok. Sadece suyun klorunun gitmesi için en az 24 saat açıkta bekletmelisiniz.

 16. Makbule A. dedi ki:

  Dracaena bitkimiz iki dallı. 40-60 cm yaprakları aşırı sıklaştı. Birbirinin içine giriyor. Yani çok sıkı. Budayıp seyrekleştirsem mi? Nasıl budamam lazım?
  ***
  İki dalın neyini budayacaksınız? Yapraklarının sık olması doğal özelliğidir. İki dal birbirine çok yakınsa arasına uygun bir çıta veya 20cm cetvel koyarak birbirlerine uzuk olmalarını sağlayın. Bir ay kadar sonra yeni şekle alışırlar. Aradaki çıtayı, cetveli alabilirsiniz.

 17. Ceren, İstanbul dedi ki:

  8 senedir baktığım bir dracaenam var. Henüz hiç çiçek vermedi. Üç yıl önce saksısını değiştirdik bir iki boy büyük olanına geçirdik. Şimdi artık tavana değiyor. Gitgide öne yatıyor. Koltukla dengeliyoruz. Tavandan daha yüksek olduğu için boynunu bükmeye başladı. Çıta falan tutmuyor, ağır bir bitki. Askı ve iple tavana sabitlemeyi düşünüyoruz ama boyu uzadıkça sıkıntı yaşayacak. En üstte bebek yapraklar olduğu için kıyamıyorum budamaya. Budamak normal midir? Ne yapmalıyım? Tavandan iple yönlendirerek biraz asma gibi yatay gitmesini mi sağlamalı?
  ***
  İsterseniz öyle yapın ama budamanızın da hiçbir sakıncası yok. Hatta yukarda açıkladığım gibi çok parçalara bölüp her birini köklendirebilir, çoğaltabilirsiniz. En iyi zaman İstanbul iklimine göre mayıs ortasıdır.

 18. Murat ,Tekirdağ dedi ki:

  3 hafta önce Dracaena bitkisi aldım. Boyu bir metre civarı. Gövdenin 8 yerinden filizlenmeler patlamalar oluyor. Eskidn oluşmuş ve kurumuş bir yer gördüm. Dokunduğumda olduğu bölgenin altında bir parmak boşluk olduğunu farkettim. Yeni çıkanların kurumaması için sizce ne yapmalı?
  ***
  Yerinin yeterince havadar olması yeterli. Eğer güneş de alabilirse çok daha sağlıklı olarak hayatına devam eder.

 19. Züleyha, İstanbul dedi ki:

  Benim Dracaena bitkimin boyu 1,5 metre civarı. Bu sene çiçek tomurcukları oluştu. Henüz açmadı. Her yerinden bal damlaları oluşmuş. Tatlı ve kıvamlı. Bildiğiniz harika bir bal. Zararlı mı acaba? Suda eritip çiçeğin toprağına mı sulamak lazım? Faydalı bir şeyse ziyan olmasın.
  ***
  Zararlı değil. Faydası hakkında bilgim yok.

 20. Fatma C. -stanbul dedi ki:

  Evime yeni gelen dracena bitkimin toprağında minik beyaz bit gibi böcek sorunu başladı. Bu saksıdaki topraklar zaten nemli olduğu için hiç su vermemiştim ama geleli bir ay oldu ve tek sefer ve çok az suladıktan sonra çıktıklarını düşünüyorum. Peki bunu nasıl yok edeceğim? Yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Benim saksılarda da oluyor. Hiçbir zararları yok. En iyisi görmezden geleceksiniz.

 21. Timur, İstanbul dedi ki:

  Benim dracaena’yı 5 sene önce marketten almıştım. Küçücüktü. Şu an neredeyse boyuma ulaşacak. 2 senedir toprağını da değiştirmiyorum. Kışın perde kapalı neredeyse karanlıkta duruyor pencerenin yanında ve 2 haftada bir su veriyorum. Yazın ise balkona çıkartıyorum direkt güneş alıyor ve günde 2 kez suluyorum. Hani pek ilgilenmesem de devasa oldu. Yaprakları ışıl ışıl, yemyeşil..

 22. Nil, Ankara dedi ki:

  Benim dracaena bitkim 18 yaşında. Boyu 2m’ye yakın. Üç sene önce çiçek açtı. Bu sene bir ay kadar önce tekrar çiçek açtı. Kokusuna bayılıyorum. Fakat bitkimin hemen hemen bütün yaprakları sararmaya başladı. Sebebi ne olabilir?
  ***
  3-4 yılda bir toprak değiştirmek lazım. Ayda bir defa suya karıştırılan bitki besininden vermek lazım. Bunları yapmıyorsanız iyice güçten düşmüştür.

 23. Garib dedi ki:

  Benim ofiste 3 tane Dracaena çiçeği var. Kendim Azerbaycan’dan Agsu kentinten yazıyorum. Buranın kışı sert geçer. Bu kış ikisi normal geçti. Birinde kuruma gediyordu sanırım. Kurumuş yaprakları kopardım. Birkaç tane yaprak kaldı ama yeni yapraklar olmuyor. Sorun nede olabilir?
  ***
  Bu türler evlere, ofislere en uygun bitkilerdendir ama hızlı gelişim olabilmesi hava akımlarının gün boyu uzun süreli olabilmesine bağlıdır. Biraz da güneş ışınları yaprakları ısıtırsa bu iki faktör sayesinde gayet güzel gelişirler.

 24. Meryem, İstanbul dedi ki:

  İsmini şuan bu siteden öğrendiğim 15 yıllık bitkimizin çiçek açtığından bile haberimiz yoktu. 1 hafta önce tomurcuklandığını gördüm. Bazı bitkiler ölümüne yakın tohum dökermiş ya öyle bir şey sandım. Bugün dairemin önünde anlamlandıramadığım hoş bir kokuyla eve girdim. Parfüm kokusu sandım önce, sonra çiçek açmış olan bitkimize yürüdüm kokladım. Buram, buram… O heyecanla araştırmaya başladım. Buradaki yorumları okuyunca şaşkınlığım tebessüme dönüştü. Aynı şeyi başkalarının da yaşamış olması ne hoş. İyi ki paylaşmışsınız. 💓

 25. Barış, Amsterdam dedi ki:

  Dreceana bitkim yaklaşık 2,5m uzunluğunda ve çiçek açtı. Gövde kısmından 3 ayrı yerden filizlendi. Bu filizleri budama yapmam gerekir mi? Bu bitki çiçek açtıktan sonra büyümeye devam eder mi?
  ***
  Budamanız gerekmiyor. Öyle daha güzel daha zengin durur. Evet çiçek açtıktan sonra büyümesi durmaz bu konuda bir sıkıntı yok.

 26. Handan, İstanbul dedi ki:

  Bugün Messengena türünden bir tepe çeliği elime geçti. Ortalama bir el büyüklüğünde ufak bir çelik. Sorunum şu ki kesildiği yer biraz yanlış olmuş, yaprak göbeğine biraz yakın ve yeşil renkli taze, yani dal kısmı bir cm uzunluğunda ve sonra yaprakları başlıyor. Köklenme şansı var mıdır? Böyle soğuk bir zamanda bu kadar taze gövdeli bir tepe çeliğine nasıl davranmalıyım?
  ***
  İki üç gün açıkta bekletin suya filan koymayın. Bu sırada yapraklarda biraz pörsüme, bozulma olabilir önemli değil. Bunu yapmazsanız suya koyduğunuzda veya toprağa diktiğinizde kesik yerde çürüme başlar. Yani önce o kesik yer kuruyup sertleşecek. Sonra orta nemli toprağa dikip sulamayın. Direkt güneşin ısıtabileceği bir pencere önünde tutun. Toprak kupkuru oldukça sulayın. Bu şekilde iki hafta geçince kurtuldu demektir. Zamanla yavaş yavaş köklenir.

 27. Murat, Ankara dedi ki:

  Dreceana massengena bitkisine beş yıldır bakıyorum ve çok sağlıklı. İlk aldığım zaman birkaç dalını budadım çok pişmanım. Acaba yeni dallar vermesi için yapabileceğim bir şeyler var mı?
  ***
  Bu durumda çok zor. Aslında kesin çaresi tepe dallarını kesmenizdir. Sürekli hava hareketleri, uygun sıcaklık ve biraz da güneşin ısıtması sonucu yan dallar verir. Bir gövde, başı giderse en az üç dal uzatır. En tepeden kesmek gerekmez. Yerden yüksekliğini ne kadar uygun görürseniz oradan kesin. Mesela 40cm ile 1m arası bir boyda kalması uygundur. Kestiğiniz dalları da direkt toprağa dikerek köklendirebilirsiniz. Bu işlere başlamak için için haziran ortası uygundur. İyi filizlenme ve gür gelişim için sürekli hava sirkülasyonu ve güneş ışınlarının bitkiyi direkt olarak ısıtması lazım. Ankara’nın iklimine göre haziran ortasından ağustos ortasına kadar dışarda bırakın ya da aynı süre içerisinde devamlı açık kalan bir pencere önünde tutmalısınız. Böylece istediğinizin gerçekleşmesi kesindir diyebilirim.

 28. Sevilay Y. -Samsun dedi ki:

  Bitkilerdeki haserelere sabunlu su fisfisi cok iyi geliyor. Beyaz sabunu suda elinizle eritin. Bitkiye fisfislayin cok iyi gelirYesil yaprakli bitkilere 1 litre suya 1 yemek kasigi arap sabunu koyup karistirip fisfislamak iyi geliyor. Tecrubem.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)