Dışmekân bitkilerini kışa hazırlamak, tohumların saklanması

Kışa hazırlıkta mevsimlik, bir ya da iki yıllık bitkilerin tohumları nasıl alınmalı, uzun ömürlüler için gerekli tedbirler nelerdir vs.

Bu konuda, okuyucularımdan bir “Hülya Hanım” yazmamı tavsiye etmiş. Ama çok geç. Keşke bunu ağustos ayında yazabilseydim. Gelecek yıl için yazıyorum. Bahçeleri ve balkonları ilgilendirir.

Aslında geçen yıl yazmıştım. Herhalde Hülya Hanım okumamış olamaz, belki yeterli bulmamıştır, eksik ya da karışık bulmuştur diye düşünerek daha sade, en önemli noktaları daha öne çıkarır şekilde daha kısa olarak yazdım aşağıda okuyabilirsiniz. Geçen yılki yazımı da bu linke tıklayarak okuyabilirsiniz: » “Bitkileri kışa hazırlamak ve soğuktan korumak.

Tohumların seçilerek alınıp saklanması: Mevsimlik ve yıllık bitkilerin tohumlarını alıp havadar ortamda iyice kurutun. Sonra en büyüklerini, en sağlıklarını ihtiyacınız kadar alın. Mesela özenle seçtiklerinizin bile %30 kadarın işe yaramayacağını düşünerek, bir bitkiden 10 tane tohum ihtiyacınız varsa, 15 tanesini alın. Diğerlerini atın. Seçtiğiniz tohumları kâğıt peçetelere sarın, kapağını sıkı sıkı kapattığınız kavanozlarda buzdolabınızda saklayın.

Çok yıllık bitkilerin kışa hazırlanması: Bilgileri bahçeleri düşünerek yazdım. Ama balkonlar için, geniş toprak saksılar kullanmanız şartıyla aynı tedbirleri uygulayabilirsiniz. Bütün yıl dışarda yetiştirilen balkon bitkileri için daima toprak saksı kullanmalısınız.

Bitkileri kışa hazırlamak, aynı zamanda bahardaki yeni gelişmelere de hazırlıktır. Zira bahardaki yeni gelişimlerde bitkiler çoğunlukla önceki yıl depoladıkları besini ve enerjiyi kullanırlar. Önceki yıl ne kadar iyi bir şekilde besin ve enerji depolamışlarsa baharda o kadar kuvvetli gelişim gösterirler.

Ağustos sonunda özellikle potasyum zengini gübre verin. Potasyum besini enerjiyi barındıran dokuların gelişmesi için önemlidir. O dokular ayrıca bitkiyi hem kış soğuklarından hem yaz sıcaklarından korur. Kışa doğru çiçeklenen bitkilerde, örneğin kasımpatı bitkisinde, kışa ve bahara hazırlık gübrelemesini ekim başında yapmalısınız. Diğerlerinde en iyi zaman ağustos sonu ile eylülün ilk haftasıdır.

Ekim ayının başında bahçeyi çapalayıp her bitkinin dibindeki toprağı biraz yükseltin. Bunu toprak – kuru yapraklar – saman – sığır gübresi karışımı ile de yapabilirsiniz: böylece yığıntı içinde hava katmanları oluşur kışın şiddetli soğuğun köklere ulaşması zorlaşır. Şiddetli soğuğun köklere ulaşması daha çok kuru, ayaz, şiddetli dondurucu soğuklarda oluyor. Toprak karla kaplı olsa veya hava yağışlı, sisli puslu yani alçak basınç etkisinde olsa şiddetli soğuk kuru soğuk kadar tehlikeli olamaz.

Dalların soğuktan korunması: Ankara’da ve oradan daha soğuk yerlerde zakkum ve yasemin bitkilerinin dallarının kışın dondan korunması için önlemler alınmalı. İstanbul’da kuzey rüzgârları alan yerlerinde don olayı yaşanacağı zamanlar limon, portakal vb. bitkiler için de aynı dal koruması gereklidir.

Bunun için dallar hasırla sarılabilir, hasırın üstüne naylon geçirilebilir.

Kışın çiçeklenip hem kışı dışarda geçirmesi gereken saksı bitkileri için: En çok tanınanları açelyalar ve siklamenlerdir. Bunları eğer plastik saksılarda almışsanız, derhal toprak saksılara nakletmelisiniz. Plastik saksıdan çıkarırken köklerin hiç dağılmaması gerekiyor. Uygun bir aletle plastik saksıyı keserek daha kolay çıkarabilirsiniz. Çıkarırken toprağın ve köklerin dağılmaması için önceden sulamak iyi olur.

Lale, zambak, sümbül vb. sonbaharda ekilecek soğanları bahçeye değil saksılara ekecekseniz bunlar için de toprak saksı kullanmalısınız.

Kategori: Bahçe Balkon Tarih: 02 Kasım 2011

Etiketler: | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)