Deniz kenarı bahçelerine uygun bitkiler

Yaz mevsimi geliyor; plaj işletiyorsunuz veya tam deniz kenarında yazlık eviniz var ve burada toprağa ne tür süs bitkileri ekeyim diye araştırıyorsunuz. Size birkaç tavsiye:

Bütün gün sürecek yakıcı güneşe ve rüzgâra dayanıklı, özellikle tuzlu toprağı tolere edebilen ve asitsiz topraklara kolay uyum sağlayan, çabuk kuruyan topraklara kökleri dayanıklı türlere ihtiyacınız var.

Çevrenizi gözlemleyerek de hangi bitkilerin kumsallarda ve denize çok yakın yerlerde iyi gelişebildiklerini öğrenebilirsiniz.

Bu kıstaslara uyan bitkileri haklarında edindiğim bilgilere göre ‘Tuzla toprak uyumlu‘ adlı kategori altında toplamaya çalışıyorum. Aşağıdakiler sadece birkaç örnek.

yazlık deniz kenarı süs bitkileri

• Atriplex Yapraklarını dökmeyen çalılardandır. Mayıstan eylüle kadar çiçek açar. İki metreye kadar boylanabilir. Kuraklığa dirençlidir.
• Civanperçemi (Achillea – Yarrow) Minik çiçekleri top top birlikte olur. Beyaz, sarı, pembe çiçek açan cinsleri var. Haizranda çiçeklenir. Eylülde ikinci çiçeklenme dönemine girer. Yayılarak çoğalır. Her yıl kökten ayırmayla çoğaltılabilir veya bulunduğu yerde azaltılır, daha fazla çevreye dikilir.
• Cordyline Red Star Avize ağacına benzer. Yaprakları kızılımsı olur.

sahillere uygun bitkiler

Mrs. Popple cinsi küpe çiçeği Sonbahara kadar devamlı çiçek açar. Diğer küpe çiçeklerinin aksine bol güneşten rahatsız olmaz. Çiçeklerinin dışı fuşya rengi, içi tatlı mor renktedir. Kış soğuklarına da diğerleri küpe cinslerinden daha dayanıklıdır.
Ortanca Asitsiz topraklarda çiçekleri pembe, asitli toprakta ise mavi olur. Bol su ister. Aşırı güneşten korusanız daha iyi gelişir.
• Pittosporum Yapraklarını dökmeyen çalılardan.. Bizim belediyeler bunu parklarda kenar çiti olarak kullanır. Çeşitli cinsleri vardır. Rize’deki maki alanlarında bol bulunur.
• Yucca (avize ağacı) Bu da İstanbul belediyesinin şuraya buraya diktirdiği bitkilerdendir. Genelde temmuz – ağustos aylarında çiçek açar ama aslında çiçeği için yetiştirilmiyor.

sahillere uygun bitkiler

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Yazılarım izinsiz olarak birçok web sitelerinde yayımlanmaktadır. Lütfen kaynak belirtmeyenleri uyarınız. Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Yukardaki yazı ile ilgili ek bilgiler ve yorumlar:

  1. Handan D. -Mersin diyor ki:

    merhaba.. hem sitenizi hem üslunuzu çok beğendim. teşekkürler bilgileriniz için çünkü çok yararlandım. iyi günler.

Sorunuzu veya Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

LÜTFEN YAZI DİLİ KURALLARINA SAYGILI OLALIM.
Yazı kurallarına uygun yazılan sorulara öncelik verilir.

(Yazamıyorsanız Mozilladan deği I.E. ile giriş yapın.)