Deniz kenarı bahçelerine uygun bitkiler

Deniz kenarı, sahil ve plajlarda yetiştirilmesi mümkün bitkiler, çiçekler nelerdir birkaç türü.. Bunlar bol güneşe ve rüzgâra dayanıklı, tuzlu toprağı tolere edebilen ve asitsiz topraklara uyum sağlayan türlerdendir.

Yaz mevsimi geliyor; plaj işletiyorsunuz veya tam deniz kenarında yazlık eviniz var ve burada toprağa ne tür süs bitkileri ekeyim diye araştırıyorsunuz. Size birkaç tavsiye:

Bütün gün sürecek yakıcı güneşe ve rüzgâra dayanıklı, özellikle tuzlu toprağı tolere edebilen ve asitsiz topraklara kolay uyum sağlayan, çabuk kuruyan topraklara kökleri dayanıklı türlere ihtiyacınız var.

Çevrenizi gözlemleyerek de hangi bitkilerin kumsallarda ve denize çok yakın yerlerde iyi gelişebildiklerini öğrenebilirsiniz.

Bu kıstaslara uyan bitkileri haklarında edindiğim bilgilere göre ‘Tuzla toprak uyumlu‘ adlı kategori altında toplamaya çalışıyorum. Aşağıdakiler sadece birkaç örnek.

yazlık deniz kenarı süs bitkileri

• Atriplex Yapraklarını dökmeyen çalılardandır. Mayıstan eylüle kadar çiçek açar. İki metreye kadar boylanabilir. Kuraklığa dirençlidir.
• Civanperçemi (Achillea – Yarrow) Minik çiçekleri top top birlikte olur. Beyaz, sarı, pembe çiçek açan cinsleri var. Haizranda çiçeklenir. Eylülde ikinci çiçeklenme dönemine girer. Yayılarak çoğalır. Her yıl kökten ayırmayla çoğaltılabilir veya bulunduğu yerde azaltılır, daha fazla çevreye dikilir.
• Cordyline Red Star Avize ağacına benzer. Yaprakları kızılımsı olur.

sahillere uygun bitkiler

Mrs. Popple cinsi küpe çiçeği Sonbahara kadar devamlı çiçek açar. Diğer küpe çiçeklerinin aksine bol güneşten rahatsız olmaz. Çiçeklerinin dışı fuşya rengi, içi tatlı mor renktedir. Kış soğuklarına da diğerleri küpe cinslerinden daha dayanıklıdır.
Ortanca Asitsiz topraklarda çiçekleri pembe, asitli toprakta ise mavi olur. Bol su ister. Aşırı güneşten korusanız daha iyi gelişir.
• Pittosporum Yapraklarını dökmeyen çalılardan.. Bizim belediyeler bunu parklarda kenar çiti olarak kullanır. Çeşitli cinsleri vardır. Rize’deki maki alanlarında bol bulunur.
• Yucca (avize ağacı) Bu da İstanbul belediyesinin şuraya buraya diktirdiği bitkilerdendir. Genelde temmuz – ağustos aylarında çiçek açar ama aslında çiçeği için yetiştirilmiyor.

Kategori: Uncategorized Tarih: 04 Mayıs 2010

Etiketler: | |

'Deniz kenarı bahçelerine uygun bitkiler' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Handan D. -Mersin dedi ki:

    merhaba.. hem sitenizi hem üslunuzu çok beğendim. teşekkürler bilgileriniz için çünkü çok yararlandım. iyi günler.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)