Dekorasyon unsuru olarak çiçekler ve süs bitkileri

İç mekân ve dış mekân süslemelerinde, dekorasyonunda çiçekli ve çiçeksiz bitkilere büyük ihtiyaç duyulur.

Dış mekân için düşünülen süs bitkileri mevsimlik türlerden düşünülüyorsa her mevsim yenileri dikilmelidir. Biraz zahmetlidir ama her zaman şık görünüm sağlar. Uzun ömürlülerden seçilecekse bulunulan coğrafyanın iklimine uygun türler tercih edilmelidir. Genelde uzun ömürlü bitkiler daha az tercih edilir. Bol çiçek açan mevsimlik süs bitkileri daha çok kullanılır ve birkaç ayda bir mevsime uygun türlerle değiştirilir.

İç mekânlara gelince: Vazolar için kesme çiçekler kullanılır. Bunlar genelde birkaç günde solar, yerlerine yenileri alınır. Saksılarda yetiştirilen bitkiler ise gerektiği gibi bakıldıklarında uzun yıllar yaşayabilirler. Bu süs bitkileri, mekânın gün ışığı derecesine, havadarlığına, ısı ve nem oranına göre uygun türlerden seçilmiş olmalıdır.

Dekorasyonda süs bitkilerinin yeri

İçmekân dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken hususlar:
1- Gün ışığından ve havadarlıktan mahrum iç mekânlarda saksılarda yetiştirilen süs bitkileri birkaç hafta içinde bozulur ve o ortamda bulundukça asla düzelmezler, zamanla ölürler. Böyle yerlerde kesme çiçeklerden faydalanılabilir veya yapay süs bitkileri kullanılmalıdır.
2- Devatabanı, palmiye, diffenbahya gibi büyük yaprakları çevreye uzayan, böylece çok yer kaplayan bitkiler geniş salonlar için uygundur. Küçük odalara yaprakları fazla büyük olmayan, yaprak sapları fazla uzun olmayan türlerden seçmek daha iyi olur.
3- İç mekanlarda fazla bitki bulundurmamalıdır. mevcut dekorasyonu bastırıcı değil bütünleyici olmalılar. Ayrıca bitkilerden ve topraktan havaya karışan maddeler bazı insanlarda alerjilere sebep olabilir. Onun için sayıyı az tutmada yarar var. Hem bitkiler canlıdır, bakımları zordur.

Dekorasyonda süs bitkilerinin yeri

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Yazılarım izinsiz olarak birçok web sitelerinde yayımlanmaktadır. Lütfen kaynak belirtmeyenleri uyarınız. Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Sorunuzu veya Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

LÜTFEN YAZI DİLİ KURALLARINA SAYGILI OLALIM.
Yazı kurallarına uygun yazılan sorulara öncelik verilir.

(Yazamıyorsanız Mozilladan deği I.E. ile giriş yapın.)