Defne ağacı Laurus nobilis

İhracatta iyi gelir getiren endüstri bitkilerimizden biridir. Defne Akdeniz bölgesinde genelde çalı türü gibi yetişir, maki bitki örtüsü içinde çalılık ve küçük ağaçlar şeklinde.

Kokusu bütün dünyada sevilen asil bir ağaçtır. Defneler Akdeniz bölgesinde genelde çalı türü gibi yetişir, geniş arazilerde maki bitki örtüsü içinde çalılık ve küçük ağaçlar şeklinde. İstanbulda ise koca ağaç oluyorlar.

Defne ağaçlarının incirler gibi dişisi ayrıdır erkeği ayrıdır. Botanik ilminde bu özellikteki bitkilere Dioecious denir (bilimsel ad olarak). İçmekânlara uygun değildir, açık hava ister. Defne hem şifalı bitkilerdendir, hem kozmetik alanında önemlidir hem de yemeklik olarak yemeklere hoş koku vermesi ya da hoş olmayan kokuları gidermesi için yaprakları kullanılır. Yemeklere katılması açısından en güvenli defne türü Akdeniz defnesidir.

Defne, Akdeniz Defnesi, Laurus nobilis
Akdeniz Defnesi
Familya: Lauraceae
Cins: Laurus
Tür: Laurus nobilis
Kışa dayanıklılığı: -12°C
Toprak pH: 6.6 – 7.5 (Nötr)
Akdeniz Defnesi (Laurus nobilis) ihracatında dünya birincisiyiz. Kalitede de öyle. En kaliteli defne yaprakları Mersin’de ve çevresinde oluşuyor. Türkiye’nin önemli endüstri bitkilerindendir. Daha yağışlı iklimlerde daha hızlı büyür. Bu yüzden Doğu Karadeniz bölgemizle aynı iklime sahip olan Gürcistan’da da defnecilik yapılıyor. Ne çoklukta ne de kalitede hiçbir şekilde bize yetişemezler. İyi kalite yüksek sıcaklığa, uzun süreli güneşe bağlıdır. Yunanistan’da ve Girit’te de defnecilik yapılıyor. Türkiye tek başına dünya defne ihtiyacının %80 kadarını karşılıyor.

İklim: Deniz etkisinde, kışın ağır don olayları görülmeyen iklimi sever.

Toprak: Nötr civarı toprakları seviyor. Besleyici olmalı hem süzek olmalı. Saksıda yetiştirecekseniz yarı yarıya kırmızı killi toprak + ponza taşı karışımı ya da humuslu bir bahçe toprağı + kırmızı killi toprak + ponza taşı + perlit + eski sığır gübresi her birinin eşit oranlarda karışımı daha faydalı olur.

Sulama: İlkbahar ve yaz boyunca toprak biraz kurudukça sulamalısınız. Kışın daha seyrek.

Çoğaltılması:
1- Defnenin en kolay çoğaltma yöntemi tohum iledir. Tohumu iyi bir kompost toprağın üst yüzeyine koyun. Gömmeyin. Çimlenmeye başlasa bile çürüme ihtimal çok yüksek. Tohum yarı yarıya gömülü olacak. Bulunduğu yer çok havadar olmalı esintili olmalı. Bir defa köklenip yapraklandı mı artık kolay kolay ölmez.
İstanbulda nerede dişi bir defne ağacı varsa çevresinde mutlaka küçük defne fidanları bulabilirsiniz.

Basit daldırma2- Çelikle çoğaltılması: Çok zor. Yaz sonunda yapılır. Çelik yan dallardan, o yan dalların ana dal ile birleştiği yerdeki ana dalın dış kabuğu ile alınmalı. Köklenmesinin bir yılı alabileceği söyleniyor.

3- Daldırma ile: Bu çelikten daha kolay. İlkbaharda toprağa yakın uzun bir dalını eğeceksiniz. Yanda resimde görüldüğü gibi. Ayrıntılı bilgi için » Daldırma yazıma bakın (basit daldırma yöntemine). Bu şekilde defne dalının köklenmesi aylar sürer. Sonbaharda ayırıp ayrı yere dikebilirsiniz. Ya da ilkbaharı bekleyin.

Kategori: Bahçe Balkon Tarih: 02 Şubat 2012

Etiketler: | | | |

'Defne ağacı Laurus nobilis' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Filiz - Aydın dedi ki:

  Rahmetli annem dolma arasına defne yaprağı koyardı…

 2. Asiye, Kocaeli dedi ki:

  … … …
  Asiye Hanım, sorularınıza cevap vermediğim için ve sildiğim için sizden çok özür dilerim. Her bitkinin ayrı sayfası var. Gereken bilgiler de gayet güzel mevcut. Mesela bu sayfada defne ağacının nasıl çoğaltılacağını ben gayet güzel yazmışım ama siz okumadan suya koydum köklendirip evde yetiştireceğim evde olur mu diye sormuşsunuz. Lütfen önce okuyun sonra sorun. Ve rica ediyorum her ayrı bitkinin sorusunu ilgili sayfaya yazın. Ayrıca evde çam fıstığı ağacı yetiştirilmez. Evler için uygun bitkileri tercih edin.

 3. Aysun, İstanbul dedi ki:

  Defne ağacı bir çalı türüm mü? Boyları yetiştiği bölgeye göre degişiklik gösteriyormuş.
  ***
  Türkiyede yaygın olarak yetişeni çalı değildir. Susuzluktan çalı gibi kalabilir. Normalde leylaktan çok daha büyük oluyor. Leylaklar küçük tür ağaçlardan kabul edilir. O halde bu defne ortaya yakın büyüklükte ağaçlar gurubuna girer. İstanbulda 15 metre kadar büyümüş koca ağaç olmuş defneler var. Ne kadar yaşlı olursa olsun o kadar büyüyen leylak hiç görmedim.

 4. Ayse Yilmaz dedi ki:

  Apartmanimizin bahcesine defneler (yaklasik 1 metre boylarinda) dikildi. Sorularim sunlar:
  1. Bir duvarin önünü kapatsinlar diye 50 cm’de bir dikildiler. Bu aralik fazla yakin mi? Zarari var mi?
  2. Bahcenin altinda kapali otoparkimiz var. Bahcenin yaklasik 30-40 cm altinda otoparkin yalitim malzemesi var: Micir, cakil ve bir nevi özel bez. Kökler yillar gectikce bunlara zarar verecek kadar güclü mü? Güclü olmasini defnelerin düzenli budanmasiyla, boylarinin 1,5 metreyi gecmemesiyle saglayabilir miyiz?
  3. Defneler yaklasik 1 ay önce Mayis’in sonlarinda dikildi. Getirildiklerinde saksidaydilar. Simdi tekrar sökmeyi düsünüyoruz. Yine saksiya konulabilir mi? Komsulardan biri, kökleri uzamaya baslamistir artik konmaz diyor. Dogru mudur?
  ***
  1) Çalı formunda tutmayı amaçlayarak öyle dikmişler. olabilir. 2) 30 – 40cm altında mı? defneler orada hayatta kalamazlar. Defneleri budamak kök gelişimini durdurmaz. zaten öyle bir zeminde hayatta kalabilmeleri zor. 3) Şimdi bu mevsimde köklerinin rahatsız edilmesi büyük ihtimalle ölmelerine sebep olur.

 5. Semra D. -İstanbul dedi ki:

  Defne ağacım şu anda 150cm boyunda ama dalları hemen toprağın üzerinden başlıyor. Bu haliyle boylu çalı gibi. Ağaç gövdesi gibi görünmesi için alt dallarını budamalı mıyım?
  ***
  En yukarda en az üç dal kalacak şekilde budayın. Belirli bir gövde yüksekliğine kadar her yıl budamalara böyle devam edin. Fazla budamak güçten düşürebilir. Çünkü defnelerin doğal özelliği genelde büyük çalı gibi yetişmektir. Şimdi budayın, yaz boyunda daha aşağıdan gelişen filizleri anında köreltin.

 6. Semra D. -İstanbul dedi ki:

  Bu kadar hızlı yanıtlayacağınızı, hatta yanıtlayacağınızı ummamıştım. Teşekkür ederim.

 7. Sumeyye, Melbourne dedi ki:

  Defne agacimin cinsi cuce olanlardan. Fazla buyumuyor bu cinsler. Saksida yetistiriyorum. gozum gibi bakiyorum suyunu ilacini eksik etmiyorum ama yapraklari koyu kahverengiye donustu. Ne yapmam lazim?
  ***
  Sizin orada mevsimler buraya göre ters olup bildiğim kadarıyla Melbourne’da şimdi serin ve çok yağışlı kış başlıyor. Gündüz süresi de kısalıyor. Şimdi yeni almışsanız belki serin havaya hiç alışık olmadığı için yapraklar bozulmuş olabilir. Gerçi oranın iklimini çok da bilmiyorum. Yeni mi aldınız onu da bilmiyorum. Sorun hava şartlarından kaynaklanmamışsa esas sebebi bulmak lazım.

 8. Sumeyye, Melbourne dedi ki:

  Yeni almadim burda yazin ortasinda aldim. saksida duruyor. boyu 30 cm kadar. vitamin de verdim susuz da kalmiyor. acaba kotu olan yapraklarin hepsini koparsam seneye tekrar yapraklanir mi? burda su an soguklar basladi. defne kisin da yaprak verir mi ya da ev icinde cam kenarinda dursa olur mu?
  ***
  Belki vitamini bitki besinini fazla verdiyseniz onun zararı olmuştur. Toprağı kurumadıkça sulamamalısınız. Sürekli yoğun ıslak toprakta kalınca her bitki bozuluyor. Eğer aldığınızdan beri toprağı hep fazlaca ıslak kalacak şekilde hiç gerekmediği halde sulayıp durduysanız kökleri çürümüş ve ölmüş olabilir. Yani defneniz belki kurumuş olabilir. İnce dallarında canlı ve parlak bir yeşillik varsa sağlıklıdır. Buruşma gibi çizgiler oluşmuşsa ölmüştür.
  İstanbulda defnelerin yaprakları kışın hiç bozulmaz. Sizin orada kış soğukları istanbul kışlarına göre çok daha hafif olacağına göre kışın dışarda kalmasının bir sakıncası yok. Kışın dışarda soğukta gelişime devam edeceğini sanmıyorum. Kasımda sizin orada bahar geldiğinde yeşerir yeniden büyümeye başlar. Şimdi eve alsanız eve uyar mı kesin bir şey diyemem. Eğer sık sık pencereyi açıp uzun süre açık tutarsanız üstüne temiz hava esintileri sık sık gelse evde olur. Güneş de alabilirse evde gelişmeye devam edebilir. Toprakta hiç kuruma olmadan sulamamanız gerektiğini unutmayın.

 9. Sumeyye, Melbourne dedi ki:

  Cevabin bu kadar cabuk gelcegini tahmin etmemistim. cok tesekkur ederim. emeginize saglik. sayfaniz cok faydali bilgiler iceriyor. onerilerinizi uygulayacagim. biraz once bahceye ciktim ve kahverengi olan tum yapraklari kopardim. dallar yesil ve saglikli duruyor. insallah gelecek yaz kendini toplar.

 10. Murdane E. -Yozgat dedi ki:

  Defne üzerinde yuvarlak tohumu oluyur. kokusunu col severim. bu bitki tohumundan yetisir mi yoksa normal bir dalindan diksek buyur mu?
  ***
  Yukarda çoğüaltma yöntemleri açıklanmıştır. En kolayı tohum ile üretmedir.

 11. Mert, Yogat dedi ki:

  Defne ağacı Yozgat’ta yetişir mi?
  ***
  Hayır, oranın kış soğuklarına dayanamaz.

 12. Menekşe K. -İzmir dedi ki:

  Defne ağacıma budama yapmak istiyorum. Boyu 5 metre. Çiçekleri kurudu. 24 mart İzmir-Çeşme için geç midir?
  ***
  Bundan sonra sulamaya dikkat edecekseniz geç değil. Ama sulamayacaksanız sıcaklarda kendisini toparlayamayıp zayıf düşmesi hatta kuruması riski var. İsterseniz bekleyin gelecek yıl şubat ilk yarısında budayın.

 13. Elif Ç. -İstanbul dedi ki:

  Bahçemizde 25 yıllık dişi bir Akdeniz defnesi var. Şimdi çiçekli ve meyveli. Zamanla gövdesi apartmanımıza doğru 30 derecelik bir açı yaptı. Budalamalarla beraber yukarı doğru büyümeye devam etti. Şimdi 10-13 metre gibi boyda. Şu an kökünün bir kısmı toprak yüzeyine dirsek verdi. Bu ağacın kökleri ne durumdadır? Güçlü ve derinde midir? Böyle bir defnenin kökleri hakkında genel bilgi verebilir misiniz? Devrilme olasılığı var mıdır?
  ***
  Kökleri ne özellikte olursa olsun devrilme ihtimali toprağın özelliğine göredir. Defne kökleri pek derine gitmez. Toprak yüzeyine yakın yayılma gösterir. Toprak çok gevşek ise güçlü rüzgarlar devirebilir.

 14. Şerefiye, Düzce dedi ki:

  Bahçemdeki defne ağacına geçen sonbaharda sert budama yaptım. Şimdi baharda yeşermesini umuyordum ama henüz hiçbir gelişme yok. Ağacın ileride yeşermesi mümkün olabilir mi?
  ***
  Üzerinde geçen yıldan kalma canlı yapraklar varsa kesindir ama yoksa bilemem. Ölmüş olabilir. Ölmediyse mayısa kadar filizlenmesi lazım.

 15. Tuğba, Kocaeli dedi ki:

  Ocak ayında bebeğimiz olacak inş, adını Defne koyucaz. Defne doğduğu zaman arkadaşlarıma defne fidanı dağıtmak istiyorum ama araştirmalarıma göre defne fidanları en az 20-25 cm ve çoklu alıma göre pahalı oluyor. Bunun için kendim evde yetiştirebilir miyim? Tohumu ve toprağı için özellikle dikkat etmem gereken bir durum var mı? Tohum tutarsa ne kadar zamanda yaprak açar?
  ***
  Çok zor. Uğraşmayın. Hem zor hem başarı ihtimaliniz zayıf. En iyisi birkaç fidanlıktan soruşturun. Pazarlık yapın. Hem 25cm hiç de büyük değil. Ya da çevrenizdeki defne ağaçlarının diplerine tek tek bakın. Bazılarının dibinde dökülen tohumlardan oluşmuş mini fidanlar göreceksiniz. Köklerine hiç zarar vermeden sökerek küçük saksılara dikersiniz.

 16. Memduh Şimşek dedi ki:

  Defnenin yeri değiştirilebilir mi? Zamanı nedir?
  ***
  Şimdi zamanıdır. En geç şubat sonuna kadar.. Köklerine fazla zarar vermeden sökün. Ağaç çok büyük ise kökleri en az 70cm kalacak şekilde topraktan kesebilirsiniz. Ona göre çukur kazmak gerekir.

 17. Ugurcan D. -Adana dedi ki:

  Şimdi defne fidanı (ve keçi boynuzu, çam, yasemin) poşetten toprağa dikilir mi? Bol sulu toprağa diksem iyi olur mu? Kazdığım çukurun tabanında su birikiyor. Bu şekilde eksem ağaca zararı olur mu?
  ***
  Evet şimdi Adana’da her türlü fidan dikebilirsiniz. Orası devamlı su içindeyse ağaçlar için uygun bir yer değil. Sadece yağmur yağdığında, suyu iyi süzdürmediği için öyle oluyorsa pek sorun değil.

 18. Nesrin, Ankara dedi ki:

  Kazan’da bahçemde her türden ağaç olsun istiyorum. Burada Defne ağacı yetişir mi?
  ***
  Ankara merkezde kış soğuğuna dayanması zor (belki güneye bakan duvar diplerinde ya da basık semtlerde apartmanlar arası kuytu bahçelerde olabilir. Kazan sanıyorum çok daha fazla soğuk oluyor. O halde mümkün değil.

 19. Metin, Eskişehir dedi ki:

  Eskişehir’de oturuyorum. Porsuk Çay’ına10 metre uzaklıkta evimin bahçesine dikmek istiyorum. Defne ağaçlarını satan fidancılar olur diyor. Olmaz diyen de var. İnternetten baktım hangi sıcaklık aralığında yaşadığını bulamadım. Kışa girerken hassas bitkilerimin diplerine kerestecilerden aldığım talaşlarla kalın bir örtü yapıyorum. Soğuklardan etkilenmemesi için bu şekilde tedbirle kışı ufak berelenmelerle atlatma imkanı var mı? Bu şekilde yaşattığım çekirdekten yetişme limon fidanım var (4 yaşında)
  ***
  Kışa dayanıklılığını resmin altına yazmışım. Sanırım gözünüzden kaçtı. Madem limonu yaşatabildiniz, aynı tedbirlerle defneyi de yaşatabilirsiniz.

 20. Metin, Eskişehir dedi ki:

  Fidan büyüyüp odunlaştıkça kışa dayanımı artar mı? -12, -15 görme durumunda (bir kaç günlüğüne) kışı atlatır mı? Yani kökten gitme ihimali var mı?
  ***
  Hiçbir şeyin garantisi yok. Bazen birkaç yıl geçince ağaç tam güçlendi diye içiniz rahatladığında şiddetli soğuk ve yüksek basınç bir araya gelip ağacı öldürebilir (bu da kesin değil). Ama denemek güzel. En azından keşke yapsaydım diye içinizde bir sıkıntı kalmaz.

 21. Sema, Eskişehir dedi ki:

  Merhaba, ben İzmir civarında kaliteli defne yetişip yetişemeyeceğini, yetişirse de ne kadar zamanda meyve ve yaprak alabileceğimi öğrenmek istiyordum.
  ***
  İzmir iklimi gayet uygundur. Tohumdan yetiştikten sonra ilk üç yıl iyi bakım yapılmalıdır. 4. yıldan itibaren yaprak hasatı yapılabilir. Kaç yaşında meyve vermeye başladığına dair bilgi bulamadım ama fazla uzun yıllar süreceğini sanmam. Ortalama 6 yaş denebilir diye düşünüyorum. Ayrıca defne ağaçlarının erkeklerinin ve dişilerinin ayrı ayrı olduğunu ve erkek defne ağaçlarının meyve vermeyeceğini de hesaba katmalısınız. Ticari maksatla defne yetiştiriciliği yapacaksanız başka kaynaklardan bilgi bulabilirsiniz.

 22. Deniz, Ordu dedi ki:

  Yüksek rakımda (1600 metre) defne yetiştirilebilir mi?
  ***
  Kışın dayanamayacağı kadar soğuk olacağından dolayı oralarda yaşayamaz.

 23. Berk, İstanbul dedi ki:

  Bir İstanbul Defnesinin tohumlarından bilmeden ama gözlemle yaklaşık 50 tane kadar fide yetiştirdim. Bazıları iki yıllık oldu boyları 20cm kadar. Fakat denemeye başladığımda bildiğimiz su kovalarında tohum atmıştım. Umarım böyle devam ederler. Çok yanyanalar. Bu kadar çok olacaklarını tahmin etmemiştim. Ne zaman bir araziye almalıyım? kaç yaş? Ne kadar boy?
  ***
  Onlar öyle kalırsa kökler iyice birbirine dolaşır ve ayıramazsınız. Ayırmaya çalıştığınızda kökler kopar ve muhtemelen yeniden diktiğinizde hiçbiri tutmaz. Derhal ayırmalısınız. O kadar sık durumda bir arada olmaları büyük hata. Çoktan ayırmış olmanız gerekirdi.

 24. Murat, Ankara dedi ki:

  Merhaba Ankara Çamlıdere’de defne yetişir mi? Bolu Gerede’ye sınır..
  ***
  Kışın -12C dereceden daha fazla soğuklara dayanamaz. buna göre siz bölgenizin kışın ne kadar soğuk olduğunu öğrenip bir sonuç çıkarın.

 25. Recai Tunç dedi ki:

  Benim defnenin çoğaltılmasında kullandığım yöntem önce tohumları ıslak ortamda 3-5 gün bekletiyorum. Ssonra toprağa dikiyorum. Gayet iyi sonuç aldım.

 26. Fatma S. -İstanbul dedi ki:

  Kökü ve 75 cm gövdesi bırakılarak kesilen defne yeniden yeşillenir mi?
  ***
  Evet 15-20 gün içinde filizler çıkarır.

 27. Gülçin, Santiago dedi ki:

  Merhaba, yaklaşık 3 hafta önce bir defne bitkisi aldık. Aldığımızda tüm yaprakları yeşildi ve 3-4 tane çiçeği vardı. Aldığımız dükkanda bu bitkinin bakımının fazla zahmetli olmadığı iki günde bir sulamamız ve güneş görecek bir yere koymamız gerektiği söylendi. Cam kenarına koyduk. Ve 2 günde bir suladık. Haftasonu küçük bir tatile gittik. Perşembe gidip pazar döndük. Döndüğümüzde yaprakların yarısı sarıydı ve çiçekler dökülmüştü. Ancak toprağı hala kuru değildi. Canlansın diye direkt güneşe çıkardık. Şili’de yaşıyoruz ve Santiago’da kış yeni bitmek üzere. Hava sıcaklığı gündüz 10-20° arasında. Bazı günler bulutlu ama çoğunlukla güneş görüyoruz. Sorum şu, minik defnemizi nasıl tekrar canlandırabilirim? Yaprakların sararmasını ve dökülmesini önlemek için ne yapabilirim?
  ***
  Defne ağacının iç mekan süs bitkisi olarak kullanıldığını hiç duymadım. Öyle bile olsa havalandırma tertibatı sürekli çalışan bir serada yetiştirilmiş veya başka bir iklimde açık havada yetiştirilmiş bir bitkiyi kışın pencerelerin hiç açılmadığı bir zamanda alarak havasız ve sıcak bir odaya koyarsanız ölümcül şoka uğrar (bu sebeple ben hiç kimseye kış boyunca evlere süs bitkisi almalarını tavsiye etmiyorum -ilkbahar sonu ile sonbahar başı arasındaki dönemde alırsanız ev şartlarına adapte olabilirler). Aniden havasız ve sıcak ortama gelen bitkilerde bozulma daima önce köklerde başlar ki bu çok tehlikeli bir problemdir. Ayrıca defne kuraklığa çok dayanıklı bir bitkidir. İki günde bir sulamak hele hele havasız ev ortamında iki günde bir sulamak ancak kökleri çürütür. Bence eğer mümkünse dışarıya koyun ve toprağı kurumadıkça sulamayın. Muhtemelen köklerde ciddi hasar başlamış. Hayata dönmesi uzun zaman alır ve bu yüzden de yeniden filizlenmesi yaz sonunda başlayacaktır. Havalar iyice ısınana kadar sadece toprak kurudukça sulayın. Daha sonra sulama sıklığını arttırın.

 28. Gulsen, İzmir dedi ki:

  Bahçemizdeki Defne ağacımızın yaprakları yapış yapış olmuş. Diplerinde de bitler gördüm. Nasıl bir ilaç yapmalıyım?
  ***
  Bir ziraat ilaçları dükkanına giderek onlara problemi aynen tarif etmelisiniz. Hangi ilaç gerekli ise ondan verirler.

 29. Kocakoy, İzmir dedi ki:

  Burda Göztepe’de bir defne ağacının dibinde 7-8 tane kök sürgünü var. Bunlardan koklerine zarar vermeden alıp saksıya dikmek istiyorum. Ne zaman yapmak gerekir? Şimdi uygun mudur? Toprağın torfla karıştırılmış normal toprak olması uygun mudur?
  ***
  Ekim ayı sonu – şubat ayı sonu arasındaki dönem uygundur. Köklerine zarar vermeden ayırmanız imkansız. Ayrıca ana ağaç ile beslenme bağlantısı da kesilecek. Bu şekilde tutarlar ama ilkbaharda ve yazın hiçbir gelişim göremezsiniz. Yaz boyu köklerde canlanma ilerler ve yaz sonunda ancak filizlenir ve az bir gelişim gösterir. Sonraki ilkbahardan itibaren normal gelişime devam eder. Toprak olarak bahsettiğiniz karışım uygun.

 30. Zeki, Bodrum dedi ki:

  Arazimizden defnelerin dibindeki ana gövdeye toprak altından bağlı ama kendine ait kökleri de olan sürgünlerden alıp evimizin bahçesine dikmek istiyoruz. Köklenirmi? Dallarını kesmeden mi dikelim? Çukur derinliği? Keçi gübresi olur mu? Miktarı? Separatör olarak kullanacağımız için dikim sıklığı? Köklendikten sonra çit ağacı gibi yandan ve üstten budayabilir miyiz? Budama Zama nı?
  ***
  Tutmaları biraz zor olur. Fazla büyük olmayanlarını seçerek köklerine fazla hasar vermeden ayırırsanız tutarlar. Fakat gelişmeleri ancak yaz sonunda başlar. Esas gelişimleri daha sonraki yıl olacaktır. Gübre filan istemez.

 31. İsimsiz dedi ki:

  Merhaba ben defne yaprağı toplayıp ticaretini yapmak istiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?
  ***
  Maalesef benim bu konuda yapabileceğim bir şey yok.

 32. Demet, İzmir dedi ki:

  Ben Çeşme’deki yazlığıma defne fidanı ektim. Yapraklarını yemeklerde kullanırım diye düşünüyordum. Ancak sadece Akdeniz defnesinin kullanılabileceğini öğrendim. Doğru mu ve ben ektiğim ağacın turunu nasıl öğrenebilirım? Aldığım yere tekrar gidemem.
  ***
  Yemeklerde diğer türler kullanılır mı kullanılmaz mı bilmiyorum ama zaten Türkiye’de her yerde sadece Akdeniz defnesi var diye biliyorum. İstanbul’da, Ege’de hatta Gürcistan’da bile var. Yaprak şekilleri ağacın veya fidanın nasıl toprakta nasıl sulandığına göre değişebiliyor. Kokusu hep aynıdır. Kokusundan tanıyabilirsiniz.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)