Cordyline terminalis kızıl kordilin

Red sister çeşidi kordilin gösterişli bir ofis bitkisidir. Alanya – Antalya egzotik tropikal teması işlenen bahçelerde bu da bulundurmalıdır. Havası nemli yerlerde esintiden havadarlıktan mahrum etmedikçe yetiştirilmesi bakımı çok kolaydır.

Cordyline fruticosa’nın ‘Red Sister’ adlı kültivarıdır. Kızıl kordilin diyebiliriz. Cordyline terminalis ile Cordyline fruticosa aynı şeydir.

Kızıl kordilin’in yaprakları her birinde rasgele pembe, fuşya, koyu kestane, morumsu kırmızı renkler ve koyu metalik yeşil karışık olarak gelişir. Aynı daldaki yapraklardaki farklılıkları zaman içinde ışığa, ısıya ve toprağa göre değişebilir.
Dondurucu soğuğa dayanamaz. Sıfırın altındaki soğuktan korumalısınız.

kırmızılı alacalı yapraklı kordilin

Cordyline fruticosa ‘Red Sister’

Dekoratif kordilin: Akdeniz bölgemizin havası yüksek nemli ve kışın don olayı görülmeyen mikro klimaya sahip kıyı kesimlerinde (Alanya, Antalya gibi) bahçelerde yetiştirilebilir. Böyle avantajlı yerlerde egzotik tropikal bahçe dekorasyonunda mutlaka bulunmalı. Beklenmedik don olaylarında kurusa bile toprak altı kök kısmı canlı kalmış olabiliyor zamanla kökten yeniden filizlenebilir. Yeri aşırı güneşli olmamalı. Yaz aylarında dibine malç denen çürüntülü karışım yayılmalı.
Ayrıca en gösterişli ofis bitkilerindendir. Boyu zamanla uzar (2 m. kadar). Uzun çıplak dallardan hoşlanmıyorsanız uzadıkça parçalara bölüp ayrı ayrı köklendirebilirsiniz.

Kızık kordilin çiçeğinin toprağı: Nötrün altında, orta ve hafif asitli toprak ister (pH 5.6 – 6.5 gibi). Fazla asitli topraklarda yaprak uçları, yeni filiz uçları kararır çürür. Toprak iyi havadar olmalı. Güvenilir marka süs bitkisi toprağı olabilir (fakat perlit bu bitkiye zararlıdır, perlitli olmayacak). Buna 1/4 oranında ponza taşı ve biraz da eski sığır gübresi ekleseniz daha iyi olur. Yaprak çürüntülü iyi bir bahçenin toprağı + kırmızı killi toprak + ponza taşı eşit miktarlarda karışımı daha dayanıklı olmasını sağlar. Hem bunun gibi doğal toprak karışımlarında daha hızlı büyür.

Güneş ihtiyacı: Günde en az 4 saat direkt güneş alırsa daha hızlı daha güçlü gelişir. Yalnız, yaz aylarında güneşin yakıcılığı filtrelenerek azaltılmalı yoksa yapraklar zarar görür. Direkt kızgın yakıcı güneşe alışmasını beklemeyin. Yaz aylarında özellikle öğle civarı güneşini filtrelemek gerekiyor.

Sulama: Sıcak mevsimlerde (yerinin esintili olması şartıyla) toprağın ıslaklığı gittikçe sulayın. Daha serin zamanlarda toprağın neminin de azalmasına kadar beklemelisiniz.

Besin: Aynı saksıda aynı toprakta kaldığı sürece ilk yıl hiç vermeyin. İkinci yıl yaz başında ve sonuna doğru iki defa, üçüncü yıl her üç dört yaprak geliştirdikten sonra birer defa hafif dozajlarda.. Sonraki baharda ise toprak değiştirin.

Hava nemi: Çok önemli. Sıcak saatlerde yapraklara su fısfıslamalısınız. Eski model basit toprak saksılara dikmelisiniz: bu saksılar aynı zamanda çok iyi bir hava nemlendirici işlevi görür. Böyle saksıları çirkin buluyorsanız dekoratif bir kap (sepet, seramik, plastik vs.) içine oturtabilirsiniz. Kenarlarda 1 – 2 cm boşluk olabilmeli ki toprak saksı havaya nem salabilsin. Ek bilgi: Hava nemliliğini arttırmak..

Cordyline terminalis, red sister

Cordyline terminalis

Tehlikeler: Perlitli toprak, klorlu su, yapraklara besinli su fısfıslamak, kuru hava, güneşsiz kalmak, uzun süreli yakıcı güneş…

Çoğaltılması: İlkbaharda serin günler azalınca havalar biraz daha ısındığı zaman en üst kısmı 10 cm kadar kesip ayırın. Fazla yapraklarını ayıklayın (en üstten birkaç yaprak kalacak). Öylece toprağa dikin.

Çıplak gövdeyi ise dipten 10 cm kalacak şekilde kesin. bu sefer birkaç filiz çıkarır daha gür büyür.

Kalan sopa gibi parçayı atmayın: 10 cm parçalara ayırın dikin, her biri kolayca köklenir filizlenir.

Diktiğiniz çeliklerden yapraklı olanları filtrelenmiş güneş alan yerde tutmalısınız. Güneşin yaprakları hafifçe ısıtması iyi olur. Öğlen zamanlarında yapraklara su fısfıslayın. Yeri de çok havadar, arasıra esintili ise böylece kolaylıkla köklenir.

Yapraksız çelikler ilk filizler çıkıncaya kadar direkt güneş almalı. Daha sonra filtrelenmiş güneş almalılar.

Ticari önemi: Çoğaltılması çok kolay olup çok da beğenilir bir tür olduğu için küçük çapta üreticilik – satış yapanların sahip olması gereken bitkilerdendir. Bunun patenti filan da yok. Sadece hızlı büyümesini sağlamanız gerekiyor. Bu da ortamın hem nemli havaya hem esintiye sahip olmasıyla kolaylaşır.

Kategori: Salon Ofis Dekor Tarih: 06 Ocak 2012

Etiketler: | | | | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)