Cordyline (kordilin) türleri genel bilgi

Cordyline saksılarda ofis, salon dekorasyonuna uygun veya bahçelere parklara uygun zengin çeşitleri olan, ağaç ve çalı şeklinde gelişen, Asparagaceae familyasından bir bitki türleri topluluğunun genel adıdıdır.

Kordilin cinsine bağlı türler iç ve dış mekânlara yönelik süs bitkisi sektöründe görsellik açısından önemli bir yere sahiptir. Her kordilin türünün ihtiyaçları değişik olabiliyor. Bu yüzden, sizinki hangi türse onun bilimsel adına göre bakımı yetiştirilmesi hakkında bilgi aramanız gerekir. Bunlar genel olarak ağır kış şartlarına dayanamaz, bazıları hafif don olaylarına dayanıklıdır, birçok türü çok hafif don olaylarını zor kaldırır.

Cordyline guruplar halinde rizom kökler geliştirdiği için bu adı almış. Club sözcüğünden geliyor.

İlerde, zaman zaman bazı çeşitlerine ayrı ayrı değineceğim (bk » Cordyline). Çünkü çok farklı farklı türleri olduğu gibi, birçok türünün çeşitleri, kültivarları geliştirilmiş. Kimi kordilinler dua çiçeği türlerine, kimileri dracaea türlerine, kimileri de avize ağacına (yucca) benzer. Kordilin türlerinin yaprakları genelde hoş renklere sahiptir, çoğunun yapraklar çizgili, alacalı, ebruli renk farklılıklarına sahiptir.

Bir kordilin bitkisi türü

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Yazılarım izinsiz olarak birçok web sitelerinde yayımlanmaktadır. Lütfen kaynak belirtmeyenleri uyarınız. Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Sorunuzu veya Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

LÜTFEN YAZI DİLİ KURALLARINA SAYGILI OLALIM.
Yazı kurallarına uygun yazılan sorulara öncelik verilir.

(Yazamıyorsanız Mozilladan deği I.E. ile giriş yapın.)