Cordyline fruticosa ‘Tricolor’ ve ‘Kiwi’

Üç renkli egzotik tropikal güzelliklere sahip iki kordilin çeşidi. Bunlar Cordyline fruticosa’nın iki ayrı kültivarıdır. İklimi uygun yerlerde (sadece nadiren hafif don olayları olan yerlerde) çok hoş birer bahçe bitkileridir. Zaten açık hava severler.

En az orta derecede hava nemliliğine ihtiyaç duyarlar. Güneş ihtiyacı da yüksektir. Ama yine de aşırı güneşten korumak yapraklarının daha iyi serpilmesini sağlar. Gölgede iyi gelişmezler, gerektiği gibi renkli olmazlar.

Kış soğuklarına dayanıklılıkları -4°C olup bu kadar soğukta yaprakları bozulur sadece dallar dayanır (belki dallar da kuruyabilir ama ilkbaharda kökten yeni filizler çıkarır yeniden büyür). Kışın 0°C derece ve daha fazla soğuktan korumak iyi olur.

Salon / ofis bitkisi olarak yetiştirecekseniz yeri havadar olmalı. Yaprak temizliğine dikkat edilmeli. Sıcak zamanlarda öğle vakti civarı yapraklarına ince sisleme tarzında su püskürtmelisiniz.

Cordyline fruticosa 'Kiwi'

Cordyline fruticosa 'Kiwi'

Asitli ve hafif asitli toprak istiyor (pH 5.6 – 6.5 arası). İyi kaliteli bir kompost toprağa 1/3 oranında ponza taşı ve biraz da eski sığır gübresi karıştırın.

Çoğlatılması, sulaması vesaire diğer bilgiler » kızıl kordilin (Cordyline fruticosa ‘Red Sister’) ile aynıdır oraya bakın.

Cordyline fruticosa 'Tricolor'

Cordyline fruticosa 'Tricolor'

Cordyline fruticosa 'Tricolor'

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Yazılarım izinsiz olarak birçok web sitelerinde yayımlanmaktadır. Lütfen kaynak belirtmeyenleri uyarınız. Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Sorunuzu veya Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

LÜTFEN YAZI DİLİ KURALLARINA SAYGILI OLALIM.
Yazı kurallarına uygun yazılan sorulara öncelik verilir.

(Yazamıyorsanız Mozilladan deği I.E. ile giriş yapın.)