Çöl gülü adenyum

Adenium obesum ‘çöl gülü’ kodeks yapılı gövdesi ve çok güzel çiçekleriyle bambaşka güzelliği olan bir çöl bitkisidir. Bakımı, yetiştirilmesi kolay değildir çok şeye dikkat etmek gerekiyor. Özsuyu çok zehirlidir, çocuklara ve hayvanlara dokundurulmamalısır.

Adenium obesum ‘çöl gülü’ kodeks yapılı gövdesi ve çok güzel çiçekleriyle bambaşka güzelliği olan bir çöl bitkisidir. Kodeks gövde ancak tohumdan yetiştirilenlerde olur deniyor ama yanlıştır. Çelikle üretilen adenyumlar 3 – 4 yıl sonra gayet güzel bir kodeks oluşturmuş olur. Özsuyu çok zehirlidir, çocuklara ve hayvanlara dokundurulmamalıdır.

Değeri, fiyatı: 10 cm kadar küçük (gösterişli bir kodeks gövdeye sahip ve çiçekli) bir çöl gülü ortalama 20 TL civarında satılabilir. İki metre kadar büyüyebiliyorlar. Büyüdükçe de çok sayıda dal budak salarlar. Ademyumunuz büyüdükçe değeri kat kat artar. Yaşlı ademyumların değerine paha biçilmez. Bonsaicilikte kullanılma özelliği de var. Kodeks gövdenin ve köklerin zamanla tuhaf şekil alması, biraz özel tekniklerle o şekilleri yönlendirmek mümkün.

Çöl gülü (denium obesum)Adenium Obesum çöl gülü
Familya: Apocynaceae
Cins: Adenium
Tür: Adenium obesum
Kışa dayanıklılık: -1 °C
Güneş ihtiyacı: Direkt güneş tam gün.
Toprak: Nötr, hafif alkalinli (pH 6.6 ila 7.8)
Çöl gülü bakımında dikkat edilecek hususlar: Suyu ve soğuğu sevmez. 10 derece altında yaprakları çiçekleri bozulur dökülür. Ev ortamını sevmez (çok havadar, esintili, güneşli evlerde pencere önünde olabilir, yerini severse kışın da çiçek açar). Sıfır ve altındaki soğuklara uzun süreli dayanamaz tamamen donar ölür. Belki çok uzun saatler sürmemesi şartıyla -4C dereceye kadar dayanabilirler ama riskli.

Toprak: Aşağıdaki tarifim çöl gülüne gereken en sağlıklı toprak karışımıdır.

3 ölçü ince ponza taşı + 3 ölçü humuslu bahçe toprağı + 2 ölçü kırmızı killi toprak + 2 ölçü dere kumu.

Karışımda ponza taşı küçük saksılarda ‘ince’ olmalı, yani pirinç ve kuru nohut taneleri kadar irili ufaklı şeklinde olmalı. Büyük saksılarda farketmez, daha iri taneler olabilir.

‘Topraksız karışım’ denen diğer özel topraklar köklere sağlıklı ortam sağlasa bile zamanla besin yetersizliğine ve savunma mekanizmasının çökmesine sebep olurlar. Besin verme bir çözüm değildir, zira adenyumun ancak gerçek topraktan alabileceği, ticari besinlerde bulunması mümkün olmayan birçok maddelere ihtiyacı var. Doğada hiçbir ademyum topraksız ortamda veya sırf kumda yaşamıyor bunu bilelim.

Saksı değiştirmede püf noktaları: Suyu emen eski usul basit toprak saksı kullansanız daha iyi. Saksı büyüklüğünü daima köklerinin zar zor sığabileceği kadar tutun. Her yıl az farkla bir büyük boy saksıya aktarın toprak tazeleyin. Çöl gülü saksı / toprak değişimi her yıl ilkbahar başında yapılmalı. Kodeks gövdenin veya çok kalın köklerin toprak altındaki gelişiminin fazlalığına göre, yeni saksıya dikerken o kısmın bir iki santim kadarlık kısmının toprak dışında kalmasını sağlayın. Her yıl böyle devam edin.

Besin: Sadece hızlı büyüme zamanlarında suya karıştırılan sıvı besinden uygun aralıklarla verin. Fazla vermeyin, gereğinden biraz az tutun.

Işık: Aşırı sıcak memleketlerde hafif filtrelenmiş güneş, diğer memleketlerde direkt güneş, günde en az 5 saat. Ayrıca çiçeklendiği zaman güneşi filtrelemek iyi olur.

çöl gülü adenyum

Sulama: Çöl gülü adenyumun suya pek ihtiyacı yok. Gece ısısı 18 derecenin altına düşmediği, gündüz de 26 derecenin altına düşmediği zamanlarda toprak tamamen kuruduğu gün saksının altından bol bol su akıp gideceği bollukta sulayacaksınız. Diğer zamanlarda ise yine toprak kupkuru olduğu zaman birkaç gün daha bekledikten sonra; su saksının en altına ulaşamayacak kadar az olmalı.

Bit problemleri: Örümcek bitler ve pamuklu bitler ademyumlara en fazla dadanan zararlılardır. Örümcek bitleri çıplak gözle kolay kolay göremezsiniz bu yüzden daha fazla tehlikelidir. Pamuklu bitler kolayca görülür. Her ikisi için aynı çözümü kullanın: Henüz hiçbir zararlı yokken haftada bir iki defa yaprak altlarını ve dalları ıslak bezle silin. Sıcak günlerde en az haftada bir defa kuvvetli su püskürterek yıkayın (bunu yaparken toprağı ıslatmayın). Yıkamadan sonra yapraklarda su damlacıkları kalmamalı.

Gıdasızlık: Yanlış, kof, topraksız karışımlar toprak diye kullanılmışsa adenyumların hayatları büyük tehlikededir. Her an her türlü sorunlar ortaya çıkabilir. Çünkü hem bitki temel gıdalardan mahrumdur, hayatına sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi mümkün değildir, hem de bağışıklık sistemi tamamen iflas etmiştir hiçbir bakteriye virüse en küçük bir direnci kalmamıştır. Yukarda tarif ettiğim toprak karışımı en iyisidir. Aksi takdirde içinde şu temel maddeler ve daha birçok elementler, mineraller içeren besinden vermeniz kesinlikle şarttır: N, P, K, Mg, Ca, B, Cu,Zn, Fe..

Adenyum çöl gülüBudama: Adenium çöl gülünün sağlığı için budama şekli çok önemlidir. Dallarını biraz uzunca bırakarak ve birbirinden uzak olacak şekilde yetiştirmenizi tavsiye ederim. Resimlerde gördüklerinize aldanmayın: sık – kısa dallı ademyumların parazitlerden ve hastalıklardan korunması çok zordur. Kış sonunda istediğiniz şekilde budayabilirsiniz. Nasıl bir şekil vermek istiyorsanız ona göre budarsınız. Yaz boyunca da ufak tefek budamalar yapılabilir. Özsuyu fena halde zehirlidir dikkat etmelisiniz.

Çoğaltılması: Ticari açıdan en akıllıcası, tohumla üretip yaşlı adenyumlardan aşılamaktır. Böylece çok kısa boylu oldukları halde çiçeklenirler. Hem de çok sayıda ve daha sıklıkla çiçek açarlar. İkinci avantajlı metod çelikle çoğaltmaktır.

Çelikle üretim: İlkbahar sonuna doğru bir dalını kesip alın. Keseceğiniz dalı ana gövdeye birleştiği yerden değil, 5 cm yukarsından kesin çünkü kesik yerde çürüme bozulma olabiliyor, o bozulma ana gövdeye sirayet etmemeli. Çeliği iki gün açıkta bekletin kesik yer iyice kurusun. Sonra yukardaki gibi toprak karışımına dikin sulayın. Açık havada güneşli bir yerde tutun. Toprak yarı yarıya nem kaybedince üstüne naylon geçirin içersi yüzde yüz nemli hava olunca köklenmesi daha garantidir. her gün sabah erken saatlerde veya geceleri bir iki saat açıp havalandırın. Toprak iyice kurumadıkça sulamayın. Kuruduğu zaman ise az niktarda su ile sulayın. 3 – 8 hafta içinde yeterince köklenmiş olur. Çelikle üretilen ademyumların gelişmesinde çiçeklenmesinde sorun yoktur ama kodeks gövde sahibi olmaları birkaç yıl sürer.

Tohumla Adenium obesum çöl gülü çolatılması: Tohumlar yarım santim kadar derine gömülür. Toprak olarak, örneğin hindistan cevizi lifleri, temiz bahçe toprağı ve perlit eşit ölçülerde karıştırılabilir. Direkt güneş alan yerde tutulacaklar. Çimlenme olduktan sonra sulama yavaş yavaş azaltılır. Biraz daha geliştikten sonra toprak iyice kurumadıkça sulanmaz. Yaprak sayısı 6’yı geçince yukarda tarif ettiğim gibi toprak karışımına başka saksılara alınmalılar. Çiçek açma olgunluğuna 6 ay sonra ulaşırlar. Ama çiçekleri hem uzun dallarda olur hem küçük ve az sayıda çiçek açar, üstelik daha az sıklıkta. İri, dolgun kodeks üstünde kısacık dallarda kaliteli ve devamlı çiçek açması, yaşlı çöl güllerinden alınan parçaları aşılamakla mümkün oluyor. Hobi olarak yetiştirenlere gerekmez çünkü nasılsa iki – üç yıl içinde daha iyi olacaktır. Amacı ticaret olan kişilerin aşı yapması gerekir.

Aşı ile çoğaltma: Tohumdan üretilen çöl gülü adenyumlar yeterince büyüyüp (9 aylık, 12 aylık gibi) iyi bir kodekse sahip olunca güzel çiçekli yaşlı hibrit ya da kültivar türlerden adenyum dallarıyla aşılanır. Aşılanan dallara şeffaf naylon poşetçikler geçirilip bağlanır. Eğer amacınız daha gösterişli, daha fazla çiçekli çöl gülleri üretmekse, yavruların en az 6 dal geliştirmiş olmalarını beklemelisiniz. Dalların her birini aşılayacaksınız. Bunlar tek dallılardan çok daha yüksek fiyata kolayca satılır.

Kategori: Evde Çiçek açan Tarih: 20 Ocak 2012

Etiketler: | | | | |

'Çöl gülü adenyum' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Serhad Ocak dedi ki:

  Hocam elinize emeğinize sağlık çok güzel şeyler paylaşmışsınız. Bu çiçeği nereden temin edebiliriz?
  ***
  Şimdiye kadar İstanbulda hiçbir yerde ne kimsede gördüm ne de çiçek satış yerlerinde. Ama sanıyorum belki bu yaz birileri ithal eder satışa çıkarır. Hiç bir işe yaramaz sinekkapan bitkilerini, abuk sapık orkideleri ithal ediyorlar bundan da ithal etmeleri gerekir. Orkidelerden milyon kat daha güzel. Yaz mevsimi şartlarında ithal ederlerse ellerinde bozulmaz. Bu yaz bulabileceğimizden ümidim var.

 2. Güler Seferoğlu, Eskişehir dedi ki:

  Benim 5 adet adeniumum var. 1 yaşını 2 ay geçtiler. Tohumdan yetiştirdim. hiç çiçek açmadılar henüz. Yaz boyunca çok sıcak sabah güneşi alan balkonumda saat 11e kadar güneşlenerek geliştiler. 2 tanesi çok boylandı tepe sürgünü uzamaya devam ediyor sanki. Gövdesi yamuk kalmasın diye düzenli olarak saksının yönünü değiştiriyorum. Bir tanesi küçük bir toprak saksıda, saksının altında tek delik var. Çok sık kuruyor haliyle. Gelişimi diğerlerinden yavaş ama türü de farklı olabilir diye müdahele etmedim. 3 farklı türün tohumunu almıştım. Bu kadarı sağlam kaldı elimde :D dark spıcy, udomtrap, anna türlerinden almıştım umarım öyledirler. Çok boylanmış olanlar ağaç görünümü almaya başladı. bir tanesinin yan sürgünleri çok sık ama ilkbaharı bekleyeceğim sanırım budamak için. Yazınızı okuyunca buna kanaat getirdim. O zamana kadar uyku dönemine girerlerse bu yan sürgünler çok boylanmayacaktır sanırım. 5cm dal bırakıp budayamayabilirim. bu durumda ne yapmam gerekir? Geçen kış uzman tavsiyesi ile oksijenli su çözeltisi hazırlayıp bitkilerime takviye vermiştim çok faydasını gördüm. Bitkinin güçlenmesinde çok etkili. ilk olarak 500 ml sulama suyuna 2 tatlı kaşığı, daha sonraki sulamada ise yine 500 ml sulama suyuna 1 tatlı kaşığı oksijenli su karıştırıp verdim bitkilere. şu an sabahtan öğleye kadar güneş alan mutfak penceremin önündeler, ayrıca kombiden dolayı havalandırma yapıldığı için kış boyunca havadar ve sıcak ortamda kalacaklar. saksıları değiştirmedim. 2 boylu adenium aynı saksıda. değiştirmeli miydim?
  ***
  Önümüzdeki yıl daha fazla güneş almasını sağlamalısınız. Budamada dal sayısını azaltmak iyi değil, ne kadar güzel çiçek açtığını görünce keşke daha fazla dalları olsaydı diye pişman olursunuz. Budamayı dalların ve yaprakların birbirlerine değmeyecekleri şekilde dal azaltması şeklinde dikkatle yapmak lazım. Veya budamak yerine henüz körpe dalların arasına birbirlerinden uzak gelişebilmeleri için uygun destekler koyabilirsiniz. Her bir adenyum tek başına tek saksıda olmalı. Aynı saksıda iki adenyum iyi olmaz.

 3. Güler Seferoğlu, Eskişehir dedi ki:

  Adeniumlarımı minik saksılara aktardım ve topraklarını değiştirirken farkettiğim önemli bir nokta oldu. Çok gelişmiş olan adeniumların saksısına toprak koymadan önce mangalda kullanılan taşlardan koymuşum ama hepsine koymamışım tabi ters etkilerse hepsi ölmesin diye :D Taş koymadıklarım çok az gelişmiş, taşlı saksıdakiler ise diğerlerinin neredeyse 3 katı büyümüşler. O gözenekli taşlar köklerinin hava almasını sağlamış olmalı, adeniumlarım çok sevmiş denemenizi tavsiye ederim. Ponza taşı parçası gibi düşünün normal çakıl taşı değil ama. Birinin bitkisi yanlış anlamadan dolayı zarar görsün istemem :)
  ***
  Güler hanım çok değerli tecrübenizi yazdığınız için teşekkür ederim. Ben de topraklara hep ponza taşı karıştırın der dururum. Hem de her bitkiye. Çünkü kökler oksijensiz kalırsa gelişim iyi olmaz. Çürüme riski bile var. Kökler oksijeni sudan da alabiliyorlar. Bunun içinse toprağın en azından 5 günde bir defa sulanması gerekecek kadar kurumuş olması lazım. Kk ortamında (toprakta) biriken karbondioksit sulama sayesinde gider yerine temiz hava gelir, ayrıca sulama suyu oksijen taşır kökler su emerken sudaki oksijenden de faydalanırlar. Katı, sert, çabuk kurumayan, suyu fazla tutucu toprak altında köklerin oksijensiz kalma riskleri çok yüksek.

 4. Nilay Çavuşoğlu dedi ki:

  Eşim geçen hafta Brezilyadan Adenium (çöl gülü) ve Kumkuat Kamkat (Japon portakalı) getirdi. sabah güneşi alan camımın önüne koydum. ancak Adenium birkaç gün sonra yaprakları sararmaya ve çiçekleri solmaya dökülmeye başladı. Brezilyadan sonra buranın iklimine alışamamış olabilir mi? ya da balkonuma koysam birşey olur mu? balkonum açık balkon kapalı değil.
  ***
  Bu tip sorunlarda sebep yer değişikliği, ama daha havasız, esintisiz yerlere yönelik yer değişikliğidir. Eğer sık sık pencereleri açıp havalandırma imkanınızyoksa hemen dışarı koyun. Balkonunuz güneyli yönlere bakıyorsa kışın ısı sıfırın altında 3 olana kadar zarar görmez. Kuzeyli yönlere veya direkt doğuya, batıya bakıyorsa kışın sıfır derecede bile ölme riski var. Buna göre kış boyunca dikkatli olun duruma göre sıfırın altında soğuk olduğu zamanlarda geçici olarak içeriye serin bir yere alın. Muhtemelen bahar sıcaklarına kadar yeniden yapraklanmayıp dinlenecektir. Sabredeceksiniz.

 5. Zehra C. -İstanbul dedi ki:

  Adeniumların saksı dibine ufak ufak mermer taşlarından parçacıklar koydum. Sonra üzerine bonzai karışımı kumlu ve çok amaçlı toprak koyup diktim. Şimdilik iyi görünüyorlar. Mermer taşlarının acaba zararı olur mu? Yani hava alsınlar diye ve toprağı geçirken olsun diye koydum.
  ***
  Çok iyi yapmışsınız. Hiçbir zararı olmaz.

 6. Murat B. -Ankara dedi ki:

  Budanması ile daha açıklayıcı bilgi alabilir miyim? Benimkiler 2 yaşında ve hepsi de tek dal. Kesmeye korkuyorum. Ayrıca köklerini de buduyor muyuz?
  ***
  Bünye iyice güçlenmeli. Değilse budamak zararlı olur. Acele etmeyin. Doğru şartlar mevcutsa gelişimi hızlı ve sağlıklı olur. Uzun süreli güneş ve havadarlık şartları çok önemlidir. Kök budaması gerekmez ama birkaç yıl yaşlandıktan sonra yapılabilir.

 7. Fuat K. -Antalya dedi ki:

  Tam bir yıl önce hediye olarak bir çöl gülü sahibi oldum. Geldiği gün üzerinde açmak üzere olan çiçekleri vardı. Fakat birden bire yaprakları solarak döküldü. Çiçekleri de açmadı. Biraz ilgi ile yaşama döndü. Boyu uzadı. Dallanmaya başladı. Her türlü konumuna, sulanmasına ve havalandırılmasına rağmen henüz çiçek göstermedi. Acaba yeniden çiçek açar mı?
  ***
  Acele etmeyin. Gelecek yaz çiçek açar.

 8. Filiz, Aydın dedi ki:

  Merhaba. Çöl gülü için toprak saksı önermişsiniz. Toprağının sıcak olması için acaba plastik saksı mı daha doğru olur diye aklıma geldi. Ama sizin mutlaka bir bildiğiniz vardır. önerilerinizi bekliyorum. teşekkür ederim.
  ***
  Eski usul basit, adi toprak saksılar artık bulunmuyor zaten. Eskiden toprak saksılar suyu emerdi. Şimdikiler çömlek gibi kaliteliler yani suyu pek ememiyorlar. Eski usulle yapılmış basit toprak saksı bulamıyorsanız hiç farketmez plastik saksı kullanabilirsiniz. Bu durumda toprağın su tutuculuğunun az, havadarlığının daha yüksek olmasını sağlamanız iyi olur.

 9. Onur, Balıkesir dedi ki:

  Yaklaşık 6 ay önce aldığım tohumlarım şimdi kocaman. Kodeksleri henüz şişmanlaşmamış güzel bitkiler oldular. Kış filizlenmesi olduklarından, bilgisizliğimden ve ilk olarak iç mekan seramda fazla nemli baktığımdan ve bazı sebeplerden yarısı tam gelişmedi gibi. Diğer yarısı normalden uzun oldular. Ancak genel itibari ile sağlıklılar. Bilgi birikmimiz muhteşem. Sormak istediğim, yazın Balıkesirin yakıcı kurutucu güneşinde, kışın içeride kaloriferli ama nemli tuttuğum seramda nasıl bir toprak karışımı önerirsiniz? Benim kullanığım perlit, afrika menekşesi toprağı (hafif geçirgen), kaya parçaları. Ancak forumlarda fotoğraflarda insanların çöl gülleri epey bir taşlı görünüyor. Aklım karıştı. Şimdilik karışımım iyi gibi ama normalde sanki toprak daha mı havadar olmalı (yani taşlı) bilemedim.
  ***
  Benim yukarda tavsiye ettiğim toprak karışımı gayet iyidir. Ayrıca şu da olabilir: Özel hazırlanmış kaktüs toprağı var. Bulursanız ondan alın. Bir de bulursanız mil alın. Yoksa ince dere kumu da olur. Kaktüs toprağı ile mili (veya ince dere kumunu) yarı yarıya karıştırın.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)