Çoğaltılması en kolay ev çiçekleri

Çiçek yetiştirmeye yeni başlayıp da her an bir şeyler üretmeye merak salanlar için bu yazımda saydığım türler şartları doğru sağlarsanız kolayca köklenir hızlı büyürler.

Çiçek yetiştirmeye yeni başlayıp da her an bir şeyler üretmeye merak salanlar için aşağıda saydığım türler şartları doğru sağladığınız takdirde sevindirici sonuçlar verir.

Ayrıca saksılarda süs bitkisi satışları yapanlar aşağıdaki gibi çoğaltılması köklendirilmesi çok kolay olan, hızlı büyüyen türleri üç dört tür bir arada, veya pahalı türlerle aynı saksıda yayvan sepet gibi saksılarda mini bir bahçe havası görünümü sağlayarak daha kolay satabilirler çünkü aranjmanların albenisi yüksek oluyor. Tabii bu biraz da sizin renklere göre dizayna göre sağlayacağınız başarıya göre değişir. Diyelim tek tek satsanız beş bitki ayrı ayrı tanesi 5 lira ediyor, toplam 25 lira.. Ama beşi bir yerde olsa, başardığınız sanata göre fiyatı 50 lira 100 lira gibi tutabilirsiniz: Böylece beğenilme satılma ihtimali de fiyatına rağmen çok daha yüksek olur.

Yukardaki ticari fikir bir yana, yazımın esas konusu ilk kırmızı paragrafta belirttiğimi gibi yeni başlayan meraklılara yardımcı olabilmektir. Tek sorun olur olmaz toprakların kullanılması. Her yerde satılan poşet topraklar genellikle bozuk zehirli kompostlardır. Bunlardan alacasanız güvenilir marka ve hindistan cevizi lifli olanlarından alarak 1/4 oranında ponza taşı karıştırarak kullanın. Ya da bulamıyorsanız hiç riske girmemek için çok ağaçlı bir bahçenin üst yüzey toprağını kullanın.

Çoğaltılması en kolay bitkilerin en başında kurdele çiçeği geliyor. Uzun ince saplarda küçük beyaz çiçekler açar sonra o çiçek yerlerinde fideler oluşur (eğer sap çıkarmıyorsa yeri yeterince güneş almıyordur). Fideler açıkta kendiliğinden köklenir. Yapmanız gereken bir şey yok. Köklenen fideler, çok az bile köklenmiş olsalar kesip başka saksılara dikebilirsiniz. Tutma ihtimali yüzde yüzdür.

Kurdele çiçeği daima köklü fideler üretir durur.

Kurdele çiçeği daima köklü fideler üretir durur.

Japon şemsiyesi tek yapraklarından çoğaltılması en kolay bitki budur. Yaprak çeliği ile üretilmesi bundan daha kolayı var mı henüz bilmiyorum. Herhangi yaprak saplarının uç – süslü kısımları gerekiyor. Sap 15 – 20 cm kadar bırakılacak, dip kısmı işe yaramaz. Yaprağının çimen yaprağına benzeyen püskül gibi uzantılarını makasla kesip kısaltarak ters şekilde toprağa dikin. Yani çıplak sap dışarda kalacak. Esas püsküllü kısım 3 – 4 cm toprak altında kalmalı. Çok sulamalısınız. Bir hafta – on gün içinde hem köklenir hem yeni yapraklar çıkarmaya başlar. Çoğu kişi önce suda köklendirir ama gerek yok. Yeter ki çok sulayın. Bir saksıya en az üç yaprak tavsiye ederim. Yoksa gösterişli olmuyor. Örneğin çapı 20 cm genişliğindeki bir saksıya üç yaprak.

Salon sarmaşığı potos: Uzun dallarını 10 cm’lik parçalara ayırıp suda bekletin (üst tarafları yine üste gelecek, ters olmasın). Ortam fazlaca serin değilse bir iki haftada köklenirler. Kökler en az 3 cm uzayınca bir saksıya üç dal olarak dikin. Hatta uzayıp giden potos sarmaşığınızı bu şekilde kesip köklendirerek aynı saksıya dikebilirsiniz. Üstü gitmiş köklü kısımlar yeniden filizlenirken yanına dikeceğiniz yeni köklendirdiğiniz parçalar da hızla yapraklanır, saksılarınız daha gösterişli olur.

Kolyos çiçeği (yaprak güzeli) hava sıcaklığı 20°C dereceden aşağı düşmeyen zamanlarda istediğiniz herhangi bir dalını kesip dikebilirsiniz. Doğrudan toprağa dikin. Süratle köklenip süratle büyürler. Yeri aşırı değil ama yeterince ısıtıcı güneş alan bir yer olmalı.

Telgraf çiçeği türleri: Kolyos gibi dalları kolayca köklenir, ama çürümeye ve serin havaya ondan çok daha dayanıklıdır. Uzun bir dalı birkaç parçaya bölüp her birini toprakta kolayca köklendirebilirsiniz. Yeterli ısı ve ışık ve elbette biraz esinti sayesinde hızlı büyürler.

Kalanchoe: Yan dallarından alacağınız parçaları, hatta tek yapraklarını toprağa hafifçe gömün, toprak nemli kaldıkça, kurumadıkça sakın sulamayın. Kısa zamanda köklenip büyümeye başlarlar. Yılın her zamanında yapabilirsiniz. Benimkiler daima camekanlı balkonda durur. Pek sulamam. Geçen yaz kazayla kırılan dallarını diğer çiçeklerin diplerine batırmıştım. Mini halleriyle şimdi tomurcuklandılar. :) Bu bitki sonbaharda kışa doğru gündüz süresinin kısalması ve sıcaklığın düşmesiyle beraber çiçek açmaya karar veriyor. Elbette güneş de görmeli yoksa belki çiçek açamaz.

Itır yukarda saydıklarımdan en dayanıklı iki tür Japon şemsiyesi ve ıtırdır. Itır dallarını 8 – 10 cm parçalara ayırıp toprağa dikin. Yeri havadar, yeterince sıcak, esintili, iyi güneşli ise köklenmeleri ve yapraklanmaları hızlı olur. Suyu pek sevmez.

Aşk merdiveni ipincecik sapları toprak yüzeyine yapışık uzar gider, uzayıp giderken peşinde yavru fideleri toprağa köklendirir. Fideler birkaç yapraklı ve 10 cm’den fazla uzun yapraklı olduğunda köklere zarar vermeden söküp ayrı yere dikmelisiniz. Fideleri yeni yerlerine diktiğinizde ilk 10 gün boyunca bulunduğu ortam hem yüksek nemli havaya hem esintiye sahipse tutmaları kesindir. Bu şartları oluşturursanız fideler tutar, tek tehlike yanlış toprak ve gereksiz yere fazladan sulamaktır. Aşk merdivenini bu şekilde çoğaltmak için geniş yayvan bir saksıya dikmelisiniz, ip gibi toprak yüzeyi uzantılarının böylece fide oluşturma imkânları daha kolay olur. Bunda da bir saksıya üç fide tavsiye ediyorum.

Testere çiçeği Aloe türlerindendir. Gövdesi uzarken dipte yavru fideler oluşturuyor. Biraz köklendiklerinde ayırıp başka yere dikin, iki ay süreyle çok az sulayacaksınız. Yeri havadar olmalı. Ayrıca fazla uzayan testere çiçeğinizi istediğiniz yerinden kesip üst kısmı güzel bir saksıya dikin bunu ilkbahar ve yaz aylarında yapmalısınız. Esintili ortamda az sulamayla çok kısa sürede köklenir. Geri kalan gövde fazla uzunsa birkaç parçaya bölüp dikebilirsiniz her bir parça çok sayıda yavru oluşturur.

Afrika menekşesi tek yapraklarından çoğaltabilirsiniz. Isı uygunsa yılın her zamanında yapabilirsiniz. Yeri esintili olmasa da olur ama hava nemliliği çok yüksek olmalı. Ve bir de sırılsıklam ıslak toprak istemiyor. Böylece kolay köklenip filizlenirler. Kökten oluşan yavruları da ayırıp havası nemli ortamda aşırı ıslak olmayan toprakta kolayca köklendirebilirsiniz.

Achimenes (orkide menekşesi) yukarda kolyos’ta anlattığım gibi aynen o şekilde aynı şartlarda kolay köklenir. Ama bunun köklenmesi, Afrika menekşesinde olduğu gibi fazlasıyla hava nemliliği istiyor; topraksa suyu iyi süzdüren, çamurlaşmayan özellikte olmalı.

Paşa kılıcı ilkbaharda havalar ısınmaya yakın zamanda (İstanbul için nisan sonu) herhangi bir yaprağını ikiye veya üçe bölün. Bir gün açıkta bekletin kesik yerler kurusun. Sonra parçaları Afrika menekşesi yaprak çeliğinde olduğu gibi köklendireceksiniz. Yalnız bu biraz daha havadar ortam ve esinti almalı. Yoğun hava nemi bunda şart değil. Bu parçaların çıkaracağı filizler gayet büyük olur ve birkaç ay içinde yetişkin görünüme kavuşabilirler (bakımınıza göre tabii ki). Yaprak parçalarını keserken yukarı gelmesi gereken yönlerini unutmayın yoksa diktiğinizde hiçbir gelişim olmaz. Bir de şuna dikkat edin: Parçalar ne kadar büyük olursa filizlenme ihtimali o kadar yüksektir.

Sardunya ıtırla akrabadır biraz benzer. Ama daha hassastır. Çeliklerin fazla sulamada çürüme olasılığı yüksek. Yeri de toprağı da havadar olursa yılın her zamanında kolayca çoğaltabilirsiniz. Kışın az da olsa biraz sıcak olan ve çok iyi güneş alan odaların pencere önlerinde bile çoğaltılabilmesi mümkün.

Yediveren begonyası aynen sardunyada olduğu gibi, fakat bu biraz daha sıcak ister. Bir saksıya üç dal köklendirip büyütebilirsiniz.

Minyatür gül bodur güllerle karıştırmayın. Bunun dalları ipincecik, boyu çok kısa, çiçekleri de küçüktür. İlkbahar başında dallarını doğrudan toprağa dikmekle açık havada kolayca kökleniyorlar.

Kategori: Uncategorized Tarih: 01 Ocak 2012

Etiketler: | | |

'Çoğaltılması en kolay ev çiçekleri' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Yasin, Antalya dedi ki:

  Testere çiçeği ve Agav aynı bitkiler midir? Değilse farkları nedir?
  ***
  Testere dediğiniz Aloe ciliaris.. Agav başka bir bitki. Aynı değiller. Hiçbir alakaları yok. Aynı familyadan bile değiller.

 2. Elif Ozudogru Dincoglu, İstanbul dedi ki:

  Sukulent turu bitkiler de yapraklardan cok kolay cogaliyor. Yapragini koparip topragin ustune yatay sekilde koyuyorum, hic gommuyorum. Birkac gunde yavruluyorlar. Bu goruntu cok hosuma gidiyor. Su an bunu 4 sukulentte denedim sonuc cok iyi.

 3. Kenan, Kırıkkale dedi ki:

  Sap ucundaki kurdele çiçeği filizini bir saksıya ektik. Direkt sulayıp tutmasını beklemek yeterli mi yoksa nemli toprağa ektikten sonra sulamadan bir naylon geçirip 1 hafta bekletelim mi?
  ***
  Hayır dikin sulayın ve sadece bekleyin. İlk iki hafta boyunca yapraklar pörsümüş gibi durabilir önemli değil. Sonra kuvvetlice büyümeye başlar. İkinci şık kurdele çiçeğinde gerekmiyor. Eğer hiç kök yoksa ve çok küçük, zayıf, çelimsiz bir fide ise iki üç hafta gerekir.

 4. Nihal, İst dedi ki:

  Sukkulent çeliklerini toprakta mı yoksa boş bir naylon kap içerisinde mi köklendirmeliyim?
  ***
  Onları direkt toprağa dikeceksiniz. Açık havada güneşli yerde daha iyi daha hızlı köklenirler.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)