Clematis Armandii

Yapraklarıyla da oldukça güzel bir sarmaşık türü, güzel kokulu çiçekleri için yetiştirilen bir bitki. Bahçelerde çitleri, duvarları kaplamakta çok başarılıdır. Clematis Armandii yetiştirilmesi kolay olup kurak mevsimler dışında fazladan su istemez, özel bakım gerektirmez.

Yapraklarıyla da oldukça güzel bir sarmaşık türü, güzel kokulu çiçekleri için yetiştirilen bir bitki. Bahçelerde çitleri, duvarları kaplamakta çok başarılıdır. Yetiştirilmesi kolay olup kurak mevsimler dışında fazladan su istemez, özel bakım gerektirmez.

Yurdumuzun bütün kıyı kesimlerinde bahçelerde bütün yıl açıkta yetiştirilmeye uygundur. Kışın dondan fazla zarar görmezse yapraklarını dökmez. Yazları aşırı sıcak olan memleketlerde ağaçların biraz gölgelendirdiği yerlere dikilmeli. Diğer bölgelerde daha güneşli yerler daha iyidir.

Clematis Armandii’nin çiçekleri bir yıllık dallar üzerinde olur. İlkbahar başında güzel kokulu çiçekler açar. Çiçekleri çok sayıda olur. Yaz aylarına kadar çiçeklenmeye devam edebilir. Çok hızlı büyür, çok fazla dallanıp budaklanır. Çiçeklenme döneminin peşinden iyi bir budama yapılmalıdır. Yoksa aşırı dallanacağı için çirkin bir görünüm arz eder. Yazın gelişen yeni dallar sonraki baharda çiçeklenir.

İyi güneş ister ama köklerine, toprağa güneş gelmemeli. Toprağının serin olmasını istiyor. Bunu sağlamak için dibine gecesefası gibi bitkiler ekilebilir veya toprak yüzeyine 5 – 10 cm kalınlığında ponza taşı + toprak + kuru yaprak karışımı yayılmalıdır. Saksıda yetiştirilecekse büyük kalın toprak saksı kullanılmalı ve toprak yüzeyi en ez 5 cm yüksekliğinde güneşin ısıtıcılığından koruyucu yaygı ile kaplanmalı.

Clematis Armandii nasıl çoğaltılır?
1- Haziran ayında, iyice olgunlaşmış ama bu baharda oluşmuş genç bir dal seçilir. En üstteki en yeni yapraklı kısmı kesilip atılır. 8 cm kadar bir dal parçasında sadece iki yaprak bırakılmalı. En alt kısım dala eğik olarak, çaprazlama gibi kesilmeli. Sonra tepe çeliği yazımda anlattığım gibi dikilir ve bakımı ona göre yapılır. Veya Atatürk çiçeği üretilmesi hakkındaki yazımda olduğu gibi.
2- Nisan sonundan yaz ortasına kadar havai daldırma yöntemlerinden şu şekilde çoğaltabilirsiniz: Uzun bir dalını toprağa yaklaştırın, dalın orta yerinden bir kısmını hafifçe toprağa gömün, çıkmasın diye üstüne ağır bir tuğla gibi büyük bir taş koyun. Bir ay sonra köklenmiş olur. Bunu keserek başka yere dikin.

Kategori: Bahçe Balkon Tarih: 16 Aralık 2010

Etiketler: | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)