Civanperçemi (Achillea – Yarrow)

Şifalı bitkilerden olarak daha çok tanınıyor. Bütün gün güneş alıp çabuk kuruyan kumlu topraklara uygun olması sebebiyle civanperçemi önem verilen süs bitkilerinden olmuştur. Daha renkli daha güzel hibrit çeşitleri türetilmiştir.
Yetiştirilmesi ve bakımı: En sevdiği şartlar tamamen doğal şartlardır. İnsan müdehalesini sevmez. Gübrelemek, çok sulamak civanperçemi için kaş yapayım derken göz çıkarmak anlamına gelir.

Şifalı bitkilerden olarak daha çok tanınıyor. Bütün gün güneş alıp çabuk kuruyan kumlu topraklara uygun olması sebebiyle civanperçemi önem verilen süs bitkilerinden olmuştur. Daha renkli daha güzel hibrit çeşitleri türetilmiştir. Deniz kenarı yazlıkları için peyzaj dekorasyon işleri yapanların listesinde olması gereken bitkilerdendir.

Asteraceae (papatyagiller) familyasının Achillea cinsinin türleri bizde civan perçemi olarak tanınıyor.

Yetiştirilmesi ve bakımı: En sevdiği şartlar tamamen doğal şartlardır. İnsan müdehalesini sevmez. Gübrelemek, çok sulamak civanperçemi için kaş yapayım derken göz çıkarmak anlamına gelir.

İstediği toprak: Suyu iyi süzdüren topraklarda iyi gelişir. Gübre istemez. Aşırı kumlu topraklarda yetişebiliyor ama kışın hayatta kalması zordur. Böyle yerlerde yaz sonunda hafif potasyum oranı yüksek besinden veya gübreden çok az miktarda verilmeli ya da dibine odun külü dökülmeli. Kasımdan itibaren dibi kat kat kuru yapraklarla örtülmeli.

Sulama: Susuzluğa çok dayanıklıdır. Susuzluk zarar verici boyutlara gelmedikçe sulamamalısınız.

Çoğaltılması: ilkbaharda kökten ayırma ile veya tohum ekme yoluyla çoğaltılabilir. Yetiştirdiğiniz hibrit civanperçemi çeşitlerinden tohum alıp ekerseniz aynı özellikle aynı güzellikte bitkiler elde edemezsiniz. Hibritler kışın donmalardan iyi korunmalı ve baharda kökten ayırma ile çoğaltılmalı.

Civanperçemi yetiştirilme amaçları:
1- Şifalı bitkilerdendir. Kadınların normal vücut fonksiyonlarının sağlığı için, her türlü iltihaplar için ve daha birçok şifalı özellikleri olduğu için yetiştirenler var. Sitemin konusu olmadığı için civanperçeminin sağlığa faydaları hakkında detaya inmiyorum.
2- Deniz kenarında sayfiye yerlerinde tercih edilen süs bitkileri arasındadır. Alkalinli tuzlu topraklardan zarar görmez.
3- Toprak erozyonu görülen arazilerde kullanılır. Susuzluğa dayanıklıdır, toprağı tutuculuğu iyidir. Kumul göçü ve erozyon tehlikesi olan yerlere civanperçemi ve ayrık otu dikilmelidir.

Kategori: Bahçe Balkon Tarih: 25 Mart 2011

Etiketler: | | | | |

'Civanperçemi (Achillea – Yarrow)' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Mehmet U. -İstanbul dedi ki:

    Türkçe bir başlık yazıp arama yaptığımda karşıma soruyu sapıtarak ticari saldırılarla karşılaşıyorum. Bir konuda bilgi verilirken de; toplamada çekilen zorluktan olsa gerek, bir tümceyi oluşturan etmenleri bulmak olanaksız. Yani “bitki şöyle güzel, şu toprakta yetişir…” ama zamanlaması yok. Özelliklerine değinilmiyor; Ör.:Çivanperçemi filanca bitkiye iyi komşu, zira o bitkiye zarar veren böcekleri çekiyor… gibi ayrıntıya hasret kalıyorum. Başarılar.
    ***
    Evet son derece haklısınız. Bu benim eski sitem. Değindiğiniz önemli özelliklere yeni sitemde yer vermeye çalışıyorum. Bu sayfayı da aynı şekilde zenginleştirerek yeni siteye aktarırım.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)