Çiçekleri kışın içeri alma zamanı

Bir süreliğine dışarda tutulan bitkilerin tekrar eve alınması ve kışa rağmen eve alınmaması gereken bitkilerin soğuktan korunaklı yerlere alınmaları..

Ev, ofis içmekan dekorasyon bitkilerinden kauçuk / benjamin vb Ficus türleri, şeflera, devetabanı, filadenron çeşitleri, Atatürk çiçeği dahil tüm Euphorbia çeşitleri, ağaç begonyaları ve kaktüsler yaz boyunca dışarda durmakla çok güzel gelişirler. Evde aynı güzel gelişim pek mümkün olamıyor. İmkânı olanlar yazın bitkileri balkonda / bahçede tutar. Tabii ki yaz mevsiminin yakıcı kavurucu öğle civarı güneşinden korumak gerekir. Ayrıca hava nemliliği de önemli. Bu usul özellikle deniz etkisindeki illerimizde mükemmel işe yarar.

Kış soğuklarına doğru ne zaman eve almalıyız?
Bazıları için zaman fark etmez gerçi ama en iyisi yaz sıcaklarının tamamen dindiği, serinlerin henüz başlamadığı zaman eve almaktır.
Daha serin havaları beklememelisiniz. Bunda zarar, serin havaya uyum sağlamaya çalışan bitkileri aniden sıcak odalara almakla oluyor.
Bitkiler yer yadırgamasında sıcaktan serine geçince genelde zarar görmezler. Fakat serinden sıcak ve durağan havaya geçince büyük zarar verici şok etkisine maruz kalırlar. Yapraklarda bozulmalar ve hatta kök çürümesi böyle durumlarda sıkça karşılaşılan ciddi problemlerdir.

İstanbul için bitkileri dışardan eve almanın en iyi zamanı eylül ayıdır (en geç ekim ayının başına kadar). Ankara’da ise ağustos sonu ve eylülün başı. Henüz kapıları pencereleri sıkı sıkı kapatmıyorken, pencereleri sık sık açık bırakıyorken bitkilerinizi eve almalısınız. Böylece yeni yerlerine zarar görmeden adapte olurlar. Eve aldıktan sonra sulama sıklığını ve miktarını düşürmekte yarar var.
Kış boyunca pencereleri sık sık açarak çiçeklerinizi her gün, günde birkaç kez güzelce havalandırmayı ihmal etmeyin.

Kışın evde değil, serin yerde korunması gereken bitkiler:
İstanbulda bunlar aralık ayına kadar korunma gerektirmez. Diğer bölgelerde bu zaman değişir. Sardunya, küpe çiçeği, açelya, kamelya, gardenya, silkamen, ıtır, süs narı, gül, çiçeği için yetiştirilen begonyalar..
İstanbulda (Beylikdüzü gibi çok yüksek kesimler hariç) kuzeyli rüzgârları hiç almayan cephelerde kapalı yer gerekmiyor. Böyle cephelerde dışarda olmasına ve kışa rağmen sardunyalar, siklamenler çiçek açmaya devam eder.

Şimdi kış koruması için küçük balkon seraları satılıyor. Kışın eve almamanız gereken bitkileri bunların içinde tutabilirsiniz. Daima kapalı tutmayın. Isı sıfırın altına düşmedikçe gündüz boyu açık tutmak iyi olur yoksa böyle bir ortamda hızla hastalık yapıcı mantarlar, küfler türer: bitkilere soğuk havadan bile daha fazla zarar verirler. Siz, en iyisi, meteorolojiyi takip ederek sadece sıcaklık 3°C derece ve daha düşük olduğu zamanlarda kapalı tutun. Sulamayı da sadece toprak iyice kuruduğu zaman yapın.
Bu tür balkon seraları belki en fazla -7°C derece soğuğa kadar işe yararlar, yani içeriyi en fazla bu kadar soğukta 0°C ve üstü sıcaklıkta tutabilirler. Bölgenizde daha fazla soğuk oluyorsa ona göre tedbirler almalısınız.

Kışın sulamayı azaltmak veya hiç yapmamak
Dışarda tutulması gereken bitkilerden bazıları susuzluğa kuraklığa ne kadar dayanıklı olursa olsunlar, zakkum, plumerya, sardunya ve ağaç begonyaları kışın fazla uzun süreli susuz kalmamalılar. Aksi takdirde soğuğa dirençleri hiç kalmaz. Susuzluktan yumuşayan dokular soğuk etkisiyle kolayca yanar. Toprak iyice kuruyana kadar sulamayın, iyice kuruduktan sonra sulamayı fazla geciktirmeyin.

Sadece bünyesinde su tutmada yüksek başarısı olan kaktüsler kış boyunca tamamen susuz kalmakla türüne göre -5C derece kadar soğuğa dayanabilir. Buna aloe türleri ve agavlar da dahil.
Bu her kaktüs ve succulentler için geçerli değildir. Bazıları sıfır derecede bile donar ölür. Bitkilerinizi iyi tanımalısınız. Aynı cinsin bile türlerine göre soğuğa dayanıklılıkları farklı farklıdır.

Kategori: Püf Noktaları Tarih: 06 Eylül 2012

Etiketler: |

'Çiçekleri kışın içeri alma zamanı' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Eda, Mersin dedi ki:

  iyi günler. Akdeniz bölgesinin sıcağını biliyorsunuz. Sizce çiçekler ne zaman içeri alınmalı? İçeride çiçeklerim güneş görmeyecek özellikle menekşem. Kışın sık sık balkona çıkararak güneşlendirmeli miyim yoksa hiç içeri almamalı mıyım?
  ***
  Kışın sizin yaşadığınız yerde hava nasıl olur pek bilmiyorum. Eğer 8C dereceden daha soğuk olmuyorsa içeri almaya veya başka şekilde korumaya hiç gerek yok. Soğuk oluyorsa sanıyorum don olayı hiç yaşanmıyordur. O zaman naylonlarla onlara çadır gibi bir şey yaparak 8 dereceden daha soğuk zamanlarda bu şekilde korumanızı tavsiye ederim.

 2. Elif Ozudogru Dincoglu, İstanbul dedi ki:

  Kaktuslerimi, sukulentlerimi, yaprak guzellerimi, kalansolarimi simdiden iceri almaliyim sanirim. Parlak Mustafayi disarida birakiyorum. İcinde aranjman yaptigim bir saksim var. Acem halisi, buz cicegi, kaz ayagi, sedum palmeri gibi turler ekili. Sardunyalarla birlikte onlari da korunakli seraya alacagim. Hedera acikta kalabilir mi? Telgraf cicekleri de iceri alinmali mi? Aloe Veram da gecen kis disaridaydi,buna ragmen donmadi. Ama kis boyu uzerine poset gecirmistim:)
  ***
  Balkonunuz kuzey rüzgarlarını almıyorsa (ve İstanbulun Beylikdüzü gibi karasal iklim özellikleri ağır basan bir yerinde değilseniz) bunların hemen hepsi kışın açıkta kalabilir hiçbir koruma gerektirmez. Sadece kaktüs denilenlerin hepsi dayanıklı değildir onları iyi tanımanız lazım. Yanlışlıkla Aloe vera dediğiniz bitki aslında aloe ciliaris. Kışın -6 derece gibi soğuklara dayanıyor (eğer direkt kuzeyli rüzgarları rüzgar yemezse.. ve onlarla aynı yerde sardunyalar, kalanchoeler, telgraf türleri de aynı derecede dayanıklıdır).. Sedum palmeri, Acem halısı ve buz çiçeği İstanbul şartlarında kuzeye tam açık yerlerde bile kış soğuklarına gayet iyi dayanıklıdır.

 3. Elif Ozudogru Dincoglu, İstanbul dedi ki:

  Tesekkuler, konum olarak denize yakin sayiliriz. Fulya’nin hemen ustunde Gayrettepe’deyiz. Telgraflar da seranin icinde kalsinlar o zaman.. zaten evde de cok cicek var. Fazla yer kalmadi.:) Kaktusleri ve bazi sukulentleri sicakliklar 10 derecenin altina inince iceri alirim. Balkon guneybatiya tarafinda. Ruzgar aliyor ama pek sorun olmayacak sanirim. Zaten gecen kis hava soguyunca tum saksilara poset geciriyordum, isininca cikariyordum. Surekli is oluyordu. Kimbilir kac kez yaptim bunu.:) Bu yil iki tane iki katli, bir tane dort katli sera aldim gecen yilki gibi ugrasmamak icin. Umarim beni hayal kirikligina ugratmazlar.:)
  ***
  Yakınmışız.. Biz Kurtuluştayız. Bizim camekanlı balkonun çerçeveleri çok eski, külüstür. Yani pencereleri kapatsam bile kışın dışarsı gibi soğuk olur. Balkon batıya, hafifçe kuzeybatıya bakıyor, karayel’den nasibini alır, soğuk hava külüstür aluminyum çerçevelerin arasından içeri girer.. tek faydası rüzgarın şiddetini kırması. Burada üç ayrı çeşit telgraf çiçeği, iki ayrı çeşit gerçek çöl kaktüsü, sardunyalar, kalanchoeler ve vinka kış soğuklarından hiç zarar görmüyor. Vinka biraz hırpalanıyor, kalanchoe yaprakları kızarıp şirinleşiyor o kadar. Japon şemsiyesi çok ilginç kışın bu soğuk balkonda yavaş yavaş gelişime devam ediyor. Ama öforbiya trigona, difenbahya ve kızaran filadendron hayatta kalamıyor. Birkaç yıldır köklendirdiğim çelikler balkonda bırakınca kışın öldüler. Halamın kızının evi şişli – mecideyeköy arasında. onun balkonu güneye bakıyor. Sardunyaları kışın tam açık balkonda zarar görmek şöyle dursun çiçek açmaya devam eder.
  Her neyse.. Bunlara göre balkon seralarınız birçok türe fazlasıyla yeter. Sadece gerekenleri ve kışa dayanıklılık hakkında hiç bilginiz olmayan bitkileri içeri alın diğerlerine tehlike yok. Yaprak güzeli (kolyos çiçeği) şimdiden eve alın. Bunlar serin havaya barış çiçeği kadar bile dayanıklı değildir hemen bozuluyor, ekim ayı girince perişan olurlar. Evde en güneşli yer neresiyse orada tutmakla bahara kadar hayatta tutabilmek mümkün. Ya da tohumlarını alıp baharda ekeceksiniz.

 4. Eda, Mersin dedi ki:

  Teşekkür ederim. Mersin’de hiç öyle aman aman soğuk olmaz, yağmur bile az yağar. Demek ki içeri almam gerekmeyecek. yerlerini sevmişlerdi zaten :)

 5. Ece, Ankara dedi ki:

  Sizce kumkuatı ne yapmalıyım? Saksısı çok büyük ve yeni sürgün verdi. Balkonum güney batıda.
  ***
  Ankarada kışın kesinlikle içeri almak lazım. Kış soğuklarına dayanıklılığı kalın kenarlı toprak saksıda bulunması şartıyla son sınır -10C derecedir. Ankarada kışın dışarda açıkta hayatta kalması mümkün değil.
  Ayrıntılı bilgi: » İkliminiz..
  Ve » kumukuat..

 6. gülay aydın dedi ki:

  … …
  ***
  Evde tutmakla hata etmişsiniz. Aşırı sıcaklara tam uyumludur. Sizin orada kışın soğuğa dayanır sanıyorum. Sağ kalırsa artık bahardan itibaren canlanır.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)