Çiçekleri bira ve maden suyu ile sulamak

Birileri bir şey dener, tesadüfen işler yolunda gider sonra denediği şeyi herkese tavsiye eder. Hâlbuki denediği şey işe yaramamıştır. Örneğin, süs bitkilerinin çoğu kökleri iyice geliştiği zaman daha hızlı büyür. Kökler yeterince çoğalmıştır, tam büyüme hızlanacağı zaman asılsız tavsiyeleri uygularsınız, iyi bir gelişim görünce biradan veya maden suyundan sanırsınız.

Birileri bir şey dener, tesadüfen işler yolunda gider sonra denediği şeyi herkese tavsiye eder. Hâlbuki denediği şey işe yaramamıştır. Örneğin, süs bitkileri genelde kökleri iyice geliştiği zaman daha hızlı büyür. Kökler yeterince çoğalmıştır, tam büyüme hızlanacağı zaman asılsız tavsiyeleri uygularsınız, iyi bir gelişim görünce biradan veya maden suyundan sanırsınız.

Bazı bitkiler kışın veya yaz sıcaklarında gelişim göstermez. Tam faaliyet zamanı geldiğinde deneme yapsanız, o zaman yine aldanırsınız.

Birayı eskiden bahçelerde sümüklüböcek ve salyangozlara karşı ilaç gibi kullananlar varmış. Zamanımızda gerekmez. Daha ucuz, daha etkili ilaçlar varken bira ile çözüm aramanın akıllıca bir yönü yok.

Evlerde süs bitkilerinin toprağına dökülen bira böceklenme yapar. O böcekler zararsız olsa da çirkin bir şey. Biranın zaten faydası yok. Böyle şeyler denemeyin.

Maden suyu İki gün açıkta bekletin gazı uçsun sonra sulayabilirsiniz. Toprağın dengelerini fena bozabilme ihtimali var onun için önce denemek gerekir. İçerdiği kalsiyum, magnezyum, potasyum, demir, sülfür bitkilere faydalı olabilir diye düşünebilirsiniz ama başka şeyler de var. Sonra her yörenin maden suyunun içeriği birbirinden farklıdır. Hiç denemeseniz çok daha iyi edersiniz diye düşünüyorum.

Kahve telvesi ve çay ise toprağın asitliliğini arttırır. Bilinçlice kullanabilecekseniz asitlilik açısından işe yarar ama bunun için o bitki ve toprak hakkında iyi bilgili olmanız lazım. Devamlı musluk suyu ile suladığınız çiçeklerinize, ama asitli toprak isteyenlere, iki üç ayda bir az miktarda vermeniz çok faydalı olabilir. Şöyle: Bir çay bardağı çay, soğuk ve şekersiz olacak, buna iki damla limon damlatın, bir çay kaşığı kahve ekleyin karıştırın. Her üç ayda bir defa bu bir çaybardağı karışım ile sulayın.  Eğer düzenli aralıklarla besin veriyorsanız çoğu besinlerde çeşitli asitler vardır, toprağın asitliliğini korur veya zamanla olumsuz yönde arttırır. Bu takdirde çayı kahveyi hiç denemeyin yoksa asitlilik fazla artar ve bitkileriniz zehirlenir çürür.

Kategori: Püf Noktaları Tarih: 04 Aralık 2010

Etiketler: | |

'Çiçekleri bira ve maden suyu ile sulamak' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Tuğrul Koçulu - Ankara dedi ki:

  6.sinifa giden cocugum icin bir proje deneyi yapmayi planliyoruz. Ayni boyda ve ayni cinste 2 adet saksi cicegi almak istiyorum. O ciceklerden birine normal su ve digerine soda koymayi planliyordum. Benim duyumlarima gore 10-15 gun icinde soda ile sulanan cicegin daha cabuk veya daha cok buyumesi gozlemlenecekti.. Ancak sizin mesajinizda gordugum kadari ile bu mantiksiz..Bu proje icin sizin onereceginiz ne olabilir? Yani bu proje icin 10-15 gun icinde gozlemleme yapabilecegimiz hangi cins saksi cicegi kullanmamiz lazim ve hangisine nasil bakmamiz (sulamamiz) lazim ki biri gelismesin.. (mikrodalga da isitilan su meselesi de internette gordugum kadari ile efsane imiş..)
  ***
  Bence üç saksıda deney yapın. Şöyle yapacaksınız:
  Sulama suyu olarak, piyasada pet şişelerde satılan ve pH değeri 7 olan içme suyundan bulun. En doğal su olan yağmur suyunun da pH değeri 7’dir.
  Birinciyi bu içme suyuna bir şey katmadan sulayın. İkinciyi yine aynı özel içme suyu ile ama her defasında bir bardak suya iki damla limon karıştırarak sulayın. Üçüncüyü de aynı su ile ama bu sefer bir bardağa yarım nohut oranında kireç ilave edilmiş su ile sulayın.
  Birincisinin suyu nötrdür. İkincisinin suyu asitlidir (pH 7’den düşük).. Üçüncüsünün suyu alkalinlidir (pH 7’nin üstünde)..
  Bitki ve toprak üçünde de aynı olmalı ki suyun hangisini nasıl etkilediğini anlamanız kesin olsun.
  Raporu hazırlarken bitki adını belirtmeyi unutmayın. Örnek:
  Filan özellikteki toprakta üç ayrı saksıda yetiştirilen xxx bitkisinden üç örnekteki gözlemlere göre, nötr su ile sulanınca gelişim… vesaire vesaire..

  Hangi bitki? Bana sorarsanız, çiçekçilerden alınacak süs bitkileri bu projelere uygun değildir. zira yer değişikliğinde bir ay kadar hiçbir değişiklik göstermeyebilirler. En iyisi fasulye tanelerini dikerek deney yapın. Bunlar kısa sürede çimlenir ve hızla büyür.

 2. Filiz - Aydın dedi ki:

  Tuğrul Bey’in mesajına verdiğiniz yanıt ilgimi çekti. Peki, ph değerini düşürmek için arada bir çiçeklerin sulama suyuna limon suyu eklenmesini önerirmisiniz? Bunu normal salon bitkilerimizde yapsak iyi olur mu?
  ***
  Sizin suyunuzun durumunu bilmiyorum. İstanbul’da çoğu yerde musluk suyu barajdan geliyor ve pH derecesi pek yüksek değil. İki yıl kadar zararı olmuyor. Yine de, açelya, kamelya, gardenya gibi bitkiler için İstanul’da baraj suyundan yararlanan kişilere suyu iki gün dinlendirip tortusunun dibe çökmesini sağlamalarını, o suyun üst kısmıyla bu bitkileri sulamalarını ve her üç ayda bir bardak soğuk çaya iki damla limon ve bir tatlı kaşığı kahve ekleyerek karıştırıp onunla sulamalarını tavsiye ederim ki yükselen pH derecesi dengelensin düşsün. Bu şartlarda ve üç dört ayda bir defa olacak. Asitli toprak olmazsa olmaz bitkiler için böyle yapılabilir. Diğerleri için gerekmez. ama suyunuz artezyen kuyularından geliyorsa o zaman durum değişir, çünkü artezyen kuyusundan gelen su fazla kireçli olup pH derecesi fazla yüksektir. Bu tip su tv reklamlarında gördüğümüz gibi çamaşır makinelerini de bozuyor.

 3. Veysel - Van dedi ki:

  Ben de salon çiçeklerini sütle siliyorum çok parlak oluyolar sizce zarar mı veriyorum? Merak ettım.
  ***
  Yılllarca ne deneyip gördüyseniz odur. Yaprak yüzeyinin hava geçirmez tabaka ile kaplanması yaprağın bozulmasına sebep olur. Ya da yeterince nefes alamamasına, fotosentez yapamamasına, gelişimin durmasına sebep olur. Siz öyle bir şeye meydan vermiyorsanız sorun yok.

 4. Veysel - Van dedi ki:

  Çok sevindim böle sorunları oturduğum yerden öğrenmek gercekten yürekten teşekür ediyorum size.

 5. Ayşenur, Kütahya dedi ki:

  Ebruli menekşe yetiştirmek istiyorum fakat bugüne kadar daha hiç menekşe tutturamadım, çok denedim ama olmuyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Acele ediyorsunuz. Gerekmediği halde sulayıp duruyorsunuz. Esintiden güneşten mahrum ediyorsunuz. Sebepler bunlar. Bu sayfada yazdıklarımı okursanız, sorulara verdiğim cevaplara bakarsanız yaptığınız yanlışları görebilirsiniz.

 6. Hazal, Ankara dedi ki:

  Ankara’nın suları kireçli midir? Bitki ve sebze sulanmasında ayrıyetten bir şey yapmak gerekir mi? Ben balkon bahçeciliği yapıyorum ancak sebzelerden pek verim alamıyorum da.
  ***
  Problemin sudan kaynaklandığını sanmam. Egede sular daha kireçli ama cennet gibi bahçeler var. Zaten her bitki kalsiyuma büyük ihtiyaç duyar. Sizde problem yanlış toprak yüzündendir. Poşetlerde satılan hazır topraklar bitkilere hiçbir şey ifade etmiyor. Doğal bir araziden humuslu toprak bulun biraz da eski koyun gübresi karıştırın farkı göreceksiniz. Ayrıntılı bilgi: http://azbitki.com/dogal-humuslu-toprak

 7. Elif, Adana dedi ki:

  Merhaba ben maden suyuyla deney yapan bir öğrenciyim. çok kez yaptığım deneylerde başarılı oldum. bence bitkinin büyümesiyle sodayla bir ilgisinin olmadığı söylerken hata yapıyorsunuz haklısınız aslında sodayla büyüyemeyebilir ama maden suyuyla güzel sonuçlar oluşuyor. ama bitkiden bitkiye de değişiyor. tabi direk maden suyunu kullanmıyorum. içindeki oranlarda biraz oynuyorum. Bir uzman olarak yaptığım deneylere karsı bir fikriniz veya karşıt görüşünüz var mıdır?
  ***
  Bir uzman değilim. Geçen yıl ben de denedim. Sizinkinden farklı devam ettim. Her toprak kurumasında farklı birini, sıralı olarak: Madensuyu, sade sulama, besinli su, maden suyu, sade su … toprak kurudukça böyle bir sıralama ile birkaç ay antoryum ve dua çiçeği üzerinde denedim. Sonuç mükemmel faydası oldu.
  Soda başka bir şey. Doğal maden suyu lazım. Tek başına kullanıldığında toprağın alkalin değerini fazlaca yükseltir. Yukarda anlattığım gibi kullanılmalı. Açelya gibi asitli toprak isteyen bitkilerde hiç kullanılmamalı.
  Ayrıca, normal musluk suyunda da bitki besinlerinde bulunan her şey (çok az oranlarda) mevcuttur. Hatta bitki besinlerinde kalsiyum yok musluk suyunda var. Bu açıdan musluk suyu da torf vb lifli suni topraklarda gereklidir. Kireçsiz arı su sadece fazla asitli toprak isteyen bitkilerde kullanılmalı.

 8. MAHMUD.AZERBAYCAN dedi ki:

  … …
  ***
  Evet çok zarar verir. üç gün bekletin tortusu dibe çöksün. sonra üst kısmından alın onunla sulayın.

 9. İsmail, Akşehir dedi ki:

  Demlediğim çay fosalarını çiçeklerin topragıyla karıştırıyorum ama yan etkisi olmadı.

 10. Servet, İstanbul dedi ki:

  Evde tarihi geçmiş biralar vardı, ne yapacağımı düşünürken bir dergideki makale ve görseller dikkatimi çekti. Birayla dev sebzeler yetiştiren bir Amerikalının yetiştirdiği lahana resmi vardı ki, inanılmaz derecede büyüktü. bira abrikasında çalışan bu adam iade edilen ve benzeri şekilde kullanılmayan biraları bahçesine dökünce biranın etkisini görüyor ve dev sebzeler yetiştirmeyi başarıyor. Ben de evde kalan biraları korka korka çiçeklerime dökmeye başladım, sonuç inanılmazdı. örneğin Atatürk çiçeği inanılmaz büyüdü, koca ağaç oldu, şimdi de japon şemsiyesini toprağa gömmeden suyun içerisinde büyütüyorum. Arada bir kahve bardağı oranında birayı gübre niyetiyle veriyorum. hem çok gür hem de boyları 2 metreye yaklaştı.

 11. Serkan, Van dedi ki:

  Çiçeklere serum verildiğini duydum. Sizce doğru mu faydası olur mu?
  ***
  Bu konuda bilgim yok ama hem bedava hem faydası kesin olan bir yol şudur: Dışardan, bahçelerden tarlalardan yaprakları kalın-etli olan çeşitli otlar toplayıp bir kovaya bastıra bastıra tıka basa doldurun. Kovaya, ot yığınının en üstüne büyük ve çok ağır bir taş koyun kapağını kapayın. Üç-dört gün sıcak bir yerde (mesela güneş altında) bekletin. Bu usulde canlı dokular hızla ölürken hücreler parçalanır ve su salarlar. Sonra o suyu süzerek alıp bitkilerinizi sulayın.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)