Çiçeklere kuaförlük

Köpek kuaförleri olur da çiçek kuaförleri olmaz mı? Olmaz. Ama gerekli. Bazı bitkilerin yaprak uçları kuruduğu halde o yapraklar uzun zaman sağlıklı kalabiliyor. İşte siz kuruyan kısımları keseceksiniz. Bir de yaprakların parlatılması işi var. Ayrıca saksıların güzelliği de önemli.

Köpek kuaförleri olur da çiçek kuaförleri olmaz mı? Olmaz. Ama gerekli. Bazı bitkilerin yaprak uçları kuruduğu halde o yapraklar uzun zaman sağlıklı kalabiliyor. İşte siz kuruyan kısımları keseceksiniz. Bir de yaprakların parlatılması işi var. Ayrıca saksıların güzelliği de önemli.

Yapraklarda kurumuş kenarları nasıl kesmeli?
Bazı türlerde (meselâ ev içi süs palmiyeleri) kesme yeri sadece tamamen kuruyan kısımdan olmalı. Canlı veya henüz yaş kısma makas değmemeli. Bazılarında ise (örneğin bromedyalarda, dracaenalarda, kurdele çiçeğinde) kuru kısma 1 mm gibi yakın canlı yerinden kuru kısma paralel olarak boylu boyunca kesmelisiniz.

Bu kuaförlüklerde bir sakınca yok. Kış yorgunu süs bitkilerinden bazıları bütün kış sağlıklı kalıp tam baharın eşiğinde yaprakları bozulabiliyor (barış çiçeklerinde olabiliyor). Bunların yapraklarında canlı kısım hala vardır ama hiçbir güzellik kalmamıştır. Yaprakları kesmemelisiniz yoksa büsbütün kaybedebilirsiniz. Sadece kuru kısımlar kesmelisiniz.

Yaprakları parlatmak
Parlak yapraklar bitkileri daha da güzelleştiriyor. Geçenlerde “yaprakların parlak olması için” başlıklı yazımda bahsetmiştim. Her bitkiye olmaz. Şimdilik benim bildiğim, Araceae türlerinde (devetabanı, antoryum, barış çiçeği) ve Ficus cinslerinde (kauçuk, Benjamin) sakıncası yok. Tüylü yapraklılara uygulamayın. Diğerlerinde bir yaprakta deneyin, üç hafta bekleyin. Bir zarar görmezseniz onlarda da uygulayabilirsiniz.

Sarkanları düzenlemek, uzunları temiz zarif çubuklara bağlamak
Bu işte de özenle bözenle gerekenleri yapmak lazım. Evinizde bitkiler karman çorman bir hal almamalı. Değnek çubukları kullanacaksanız çirkin kazıklar kullanmayın. İnce uzun zarif düz çıtalar bulmalısınız. Çıtaların genişliği en fazla 1,5 cm. olmalı.

Çok yapraklılardaki tımarhane görüntüsünü gidermek
Bazı yerlerde Japon şemsiyeleri görüyorum: Yapraklar içi içe geçmiş karman çorman bir hal almış. Hele bizim caddede bir evin penceresinde var, burnunu pencereye dayayan çocuklar gibi yapraklar cama yığılmış felaket bir görüntü oluşmuş. Böyle şeylere hiç dikkat etmeyen insanları anlayamıyorum. Evinizi güzelleştirmek için mi evinizde çiçek yetiştiriyorsunuz yoksa amacınız onları sebze gibi yeme amacıyla mı yetiştiriyorsunuz?
Her neyse, Japon şemsiyelerinizde yaprakları azaltsanız iyi olur. En eskilerini saplarının diplerinden kesin. Hiçbir zararı olmaz. Bu bitki canavar gibi bir şeydir korkmayın.
çirkin saksılar sepet saksılara geçirilmeli
Ve saksılar
Ev içinde renk renk teneke saksılar, saksı olarak kullanılan yoğurt kapları, küf pas yosun içinde kalmış toprak saksılar ve çiçekçilerden içinde hazır aldığımız bitkilerin ucuz basit plastik saksıları hiç güzel görünmüyor. Bu saksılar için de gereğini yapmalısınız. En “güzel” çözüm şudur: Örme sebep gibi şeylere saksıyı olduğu gibi geçirmek. Aleminyum folyo sarmak çıplak tenekeye benzeyip güzel olmadığı gibi toprak saksılarda yetiştirilmesi gereken bitkilere zarar verir. Özellikle toprak saksıları havayı iyi geçiren sepetlere geçirmelisiniz. Uygun bir şey bulamıyorsanız, şimdi yemek masalarında tabak kaşık altına sermek için hasıra benzeyen dekoratif yaygılar satılıyor. Veya pencerelere güneşlik amacıyla hasır gibi örme sepet yüzeyi gibi şeyler satılır. Onlardan alıp kesip biçerek bir şeyler yapabilirsiniz. Yandaki resme bakın. Hem güzel hem son derece dekoratif olur.

Kategori: Salon Ofis Dekor Tarih: 11 Mayıs 2011

Etiketler: | | |

'Çiçeklere kuaförlük' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Nihal - Ankara dedi ki:

  Merhaba,
  Çok faydalı bir site. Emeğinize sağlık.
  Anladığım kadarıyla toprak saksı öneriyorsunuz. Çiçeklerim plastik kapta geldi, bende onlara porselen saksılar alıp içlerine oturttum. Çiçeklerime zarar veriyor muyum?
  Esenlikle
  ***
  Hayır, ille de şart değil. torak saksılar bazı bitkilerde, özellikle “dış ortamda” yazın güneşte tutulması gerekenlerde ve kışın soğukta bırakılması gerekenlerde iyidir. Ev içinde mum çiçeği gibi türlerde iyidir. Plastik basit saksılarda satın aldığınız süs bitkilerini saksısından çıkarmadan, olduğu gibi porselen kaplara geçirebilirsiniz. Sulayacağınız zaman çıkarıp sulayın, dipten su iyice akıp gittikten sonra tekrar kaba yerleştirin ki dipte su birikmesin. Ayrıca toprak değiştirirseniz ev içine uygun olarak en iyi karışım havadarlığı arttırılmış karışımdır. Şu yazıma bakın:
  http://www.bitkivecicek.com/icmekan-sus-bitkileri-icin-toprak


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)