Budama makasları ve bıçakları

Ağaç, çalı vb. bitkilerin budanmalarında tek tip kesme aleti zararlı olabilir. Bahçelerde budanacak çok bitki varsa budarken her birine büyük özen göstermek hem zor hem fazla zaman alır. Bu yüzden dal inceliğine göre uygun bir veya çeşitli özelliklerde birkaç budama makası kullanmak gerekir ki iş kolaylaşsın.

“Zaman zaman budanması gereken çeşitli bitkiler”le dolu bir bahçeniz varsa bir budama makası seti almanızda büyük fayda var. Gerekli yardımcı aletleriyle birlikte böyle bir set sayesinde bahçedeki ağaçlarınız, çalılarınız yanlış budama yüzünden zarar görmez, yaralanmaz, hastalık kapmaz, ömürleri kısalmaz. Ya toplu halde set ya da ihtiyacınıza göre birkaç alet alacaksınız.

Bitkileri kullanmada kullanılan keskiler, makaslarHer aletin görevi ayrıdır. İnce dallar için, kalın dallar için, çit gibi ince sık dallılar için birkaç dalı bir anda kesebilecek uzunlukla, kalın dalların arasından ulaşılması zor yerlere girebilecek uzunlukta (veya sapları uzun), ana daldan yan dalları en dipten kesmeye uygunlukta eğimli vesaire her amaç için ayrı veya genel amaçlı budama makasları bulabilirsiniz. Bazen elektrikli testere gerekebilir. Kalan kıymıkların temizlenmesi için ayrıca bıçak, çakı vb. aletler gerekebilir.

Keskinlik, paslanmazlık, körelmelere karşı dayanıklılık gibi önemli şartları iyi markalar sağlamaya çalışır. Çünkü aletleri bir iki dal budayıp sonra çöpe atmak için almıyoruz. Yıllarca kullanacağızdır. Onun için markalar hakkında bilgi sahibi olmamız ayrıca önem taşıyor. Kullanan kişilere danışmak iyi olur.

Piyasada rastlanılabilecek bazı budama makası markaları:
Bahco, Bosch, Due Buodi, Felco, Fiskars, Gardena, Green Guard, İzeltaş, Raco, Walther, Wolf Garten, Worth

Budama makasları fiyatları, aletlerin imalinde kullanılan malzemelerin cinsine ve kalitesine göre değişebilir.

Bitkileri kullanmada kullanılan keskiler, makaslar

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Yazılarım izinsiz olarak birçok web sitelerinde yayımlanmaktadır. Lütfen kaynak belirtmeyenleri uyarınız. Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Yukardaki yazı ile ilgili ek bilgiler ve yorumlar:

  1. […] budama makaslarının keskin ve uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Dallar yaralanmamalı, düzgün […]

  2. Hüseyin - Sakarya diyor ki:

    Merhabalar.. Ben Hüseyin Duman.. ADA PLANT Fidanlık’ta usta başı olarak görev yapmaktayım. Bir sorunum var: Fidanları bambuya bağlama yapıyoruz. İtalyadan ip kesme yüsüğü almıştık fakat yıpranıp tükendiler. Türkiyede bulamadım yardımcı olursanız sevinirim.
    ***
    Hüseyin Bey, benim bu teknik malzeme işleriyle filan bir bilgim yok ama eğer o işlerle ilgilenen biriler belki bu satırları okursa Ada Plant ile iletişime geçebilirler.

Sorunuzu veya Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

LÜTFEN YAZI DİLİ KURALLARINA SAYGILI OLALIM.
Yazı kurallarına uygun yazılan sorulara öncelik verilir.

(Yazamıyorsanız Mozilladan deği I.E. ile giriş yapın.)