Bitkiler gece odanın oksijenini tüketir mi?

Bütün dünyada halk arasında “yatak odalarınızda çiçek bulundurmayın oksijen tüketir” diye bir inanç var. Bu iddia doğru olabilir ama sağlığımızı tehlikeye sokması iddia ediliyorsa bu açıdan asılsızdır.

Bitkiler nasıl oksijen tüketir?
1) Oksijen tüketimi köklerde olur. Bu yüzden her yazımda ısrarla havadar / çabuk kuruyan toprak kullanın diyorum. Dışarı havasının toprağa nüfuz etmesi çok zor. Ama siz eğer benim dediğim gibi toprak kullanırsanız, benim dediğim usulde sulama yaparsanız bunun iki şekilde süper etkisi olur: 1- Toprak çabuk kuruduğu için sık sulama yaparsınız, kökler sık sık taze oksijenli su alır. 2- Toprağın içinde biriken karbondioksiti su sürükler götürür alt delikten akar gider, su kökler arasından süzülüp akarken geride kalan boşluklara dış ortamın taze havası nüfuz etmiş olur. Bütün bunlarda dolayı, sulamayı alt deliklerden bol bol su akıp gidecek şekilde yapın diyorum.
Peki köklerin tükettiği oksijen sağlığımızı tehlikeye sokar mı? Kesinlikle hayır. O kadar cüzi oksijen tüketirler ki en küçük bir olumsuz etkisi hiçbir şekilde söz konusu olamaz. Hem bunu durup durup da sadece gece olunca yapmıyorlar.

2) Hem gelişim hem dinlenme zamanlarında bitkiler bünyelerindeki glikoz, şeker, nişasta gibi maddeleri parçalayıp kullanmak için oksijen tüketir. Ama sağlığımızı tehlikeye sokacak düzeyde olmaz. Zira bu süreç son derece yavaş işlemektedir.

3) Gelişip duran bir bitkinin fotosentez yaparak açığa çıkardığı oksijen, kullandığı oksijenden daima çok daha fazladır.

4) Bazı bitkilerin fotosentez süreçlerinin havaya oksijen salması geceye sarkar ve oksijen açığa salmaları gece devam eder.

5) Bitkilerin hücreleri elbette her an beslenmek zorundalar ki hayatta kalabilsinler. Gereken besini ise ancak kendi bünyesinden harcarlar. Bunun için bitkiler yapraklarıyla, taze dallarının dış kabuklarıyla ve kökleriyle oksijen alırlar- sonuçta aynen bizde olduğu gibi karbondioksit açığa çıkarırlar. Ama çok az. Bizim metabolizmamız çok fazla aktif. Devamlı hareket halindeyiz. Hareket etmesek bile içimizde her türlü süper hızda hareket var. Kan dolaşımı ayrı, sindirim ayrı, hızla devam eden deri yenilenmesi vesaire ayrı. Hele vücut ısısının 37°C derece dolaylarında gibi oldukça yüksek derecede tutulması ayrı.. Bütün bunlar için bedenimiz her an hızla enerji yakar durur, istisnasız her soluk verişimizde karbondioksit açığa çıkarırız. Bitkilerde böyle hızlı bir metabolizma söz konusu olamaz. Mümkün değil.

Yatak odanızda ne kadar çok bitki olursa olsun; sabaha kadar tüketecekleri oksijen, emin olun o odada sizinle bir kanarya uyusa o kuşun dahi tüketeceği oksijenden azdır. Odaya 50 tane dev çınar sığdıramayacağınıza göre boş yere kuruntuya kapılmayın..

Eğer o iddia doğru olsaydı Amazon bölgesindeki balta girmemiş ormanlarda daha gecenin ilk saatlerinde tek bir hayvan hayatta kalamazdı tümü ölürdü.

Fakat yatak odalarında bitki bulundurmak pek iyi bir şey değil. Çünkü saksılarda gözle görülemeyen mantar / küf benzeri yaratıklar çoğalabilir, bunlardan çevreye tohum işlevi gören tozlar bol bol yayılır. Bu da insanın cildinde ve nefes yollarında alerjilere filan sebep olabilir ya da başka rahatsızlıklar doğurabilir. En azından çok fazla hijyenik apartman odalarında doğmuş büyümüş kişilere zararı olabilir.

Bitkilerin oksijen tüketimi

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Yazılarım izinsiz olarak birçok web sitelerinde yayımlanmaktadır. Lütfen kaynak belirtmeyenleri uyarınız. Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Yukardaki yazı ile ilgili ek bilgiler ve yorumlar:

 1. Filiz - Aydın diyor ki:

  Eğer hala ‘”evinizde bitki bulundurmayın, O2 tüketir'” diyenler varsa -ki var- ayıp diyorum:) Çok uzun bir konu ama, canlılık döngüsünde değişik reaksiyonlar sonucu ortama çıkan karbondioksit, bitkiler tarafından alınır, fotosentez yoluyla karbonhidrata dönüştürülür, yan ürün olarak da ortama oksijen çıkar. Ama bu reaksiyon, yanma esnasında da, tüm yanmalarda olduğu gibi oksijen kullanılır. bu bir döngüdür.
  Hele evlerinde sigara içip de, oksijen tüketiyor diye bitki bulundurmayanlar varsa o hepten ayıp:) Sigara karbonmonoksit salgılar ki bu gaz döngüsü tam tamamlanmamış bir karbon halidir. Alyuvarlarda hemoglobine bağlanma oranı oksijenden 300 kat fazladır. oksijenle birleşir ve karbondioksite dönüşür.
  yani evde 50 çınar ağacı bulundurmaktan daha kötü birşey varsa, o da evde 1 tane sigara içmektir.

 2. Selahaddin, Kayseri diyor ki:

  Emeğinize sağlık kafamdaki soru işaretini sildiniz.

 3. Sezar, Maraş diyor ki:

  Hasta ziyaretine getirilen çiçeği oksijen tüketiyor diye odadan çıkaran doktora okutmalı bu yazıyı. Teşekkürler.

 4. Muharrem, İzmir diyor ki:

  Ben yıllardır çiçek olan yerde yatıyorum. Allaha Şükür turp gibiyim hiç bir zararı yok…

 5. Reyhan Yılmaz diyor ki:

  Çocuğum ev akarı ve toza karşı alerjen oldu. Bunu araştırıyordum. Bir sitede, çiçeklerin çeşitlerine göre yerleştirildiği zaman, insan için sağlıklı olduğu yazıyordu. Ben inandım. Bazı çiçekler güneşin ultra viole ışınlarını süzüp içeri girmesine engel oluyormuş. Bazısı geceleri oksijen verip, havadaki zararlı tozları süzüyormuş. Bir çeşiti havadan nemi topluyormuş… bu konuda bilgisi olan varmı? O sayfayı tekrar aradım bulamadım. Ama araştırıyorum halâ… evde çiçek olmazsa ben kururum zaten. Çok seviyorum onları…
  ***
  Evin içinde ültraviyole ışınlar.. Bu bilgi oldukça yanlış, gereksiz. Cam var, tül var.. Ültraviyole ışınlar çeşidine göre her camdan geçemez zaten. Geçse de hiçbir zararı yok bilakis birçok zararlı mikroorganizmaları öldürmesi açısından çok faydalıdır. Gece oksijen verenlerin vereceği oksijen çok azdır uğraşmaya değmez. Hava temizlemeleri de büyük bir abartma. Bir odaya belki 50 saksı bitki koyacaksınız ki anca havayı temizleyebilirler. Ama topraklar kapalı ortamda bol bol mantar – küf tozları yayarlar. Bütün bunlardan dolayı, acizane tavsiyem, evinizde evinize uyum sağlayabilecek ve sevdiğiniz birkaç bitki bulundurmanız yeter. Çocuğun ortasına koymayın alerjisi varsa topraklardan yayılan mantar ve küf tozları zarar verebilir.

Sorunuzu veya Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

LÜTFEN YAZI DİLİ KURALLARINA SAYGILI OLALIM.
Yazı kurallarına uygun yazılan sorulara öncelik verilir.

(Yazamıyorsanız Mozilladan deği I.E. ile giriş yapın.)