Begonyaları yaprak çeliğiyle çoğaltmak

Tek yapraktan begonya çoğaltmanın yolu. Yaprak çeliği ile begonya üretimi. Bunun püf noktaları. (Gereken şartları oluşturur ve gereğini yaparsanız bu usulde başarılı olmak yüzde 99 kesindir.)

Yaprakları az da olsa etli olan her tür begonya yaprak çeliğiyle kolayca çoğaltılabilir. Paşaçadırı, reks begonyası, ağaç begonyaları, yumrulu begonyalar..

Begonyaları yaprakla çoğaltmanın bir önemi (daha doğrusu avantajı), mesela Türkiyede begonyaları her zaman her yerde kolayca bulamıyoruz. Hele yaprağı için yetiştirilen güzel begonyaları bulmak daha da zor. Birisinde görüp istesek dallarından kırıp vermeye kıyamazlar. Ama sadece bir yaprak, hem de en eski en kötülerinden istersek herhalde verirler. Hatta bir değil iki üç yaprak verebilirler. Yalnız bu usulle begonya çoğaltmak sabır istiyor. Köklenmesi, filizlenmesi, yapraklanması, gövde oluşturması, büyüyüp bir şeye benzemesi bir yılı alır. Bazılarında birkaç ay, bazılarında bir yıl, bazılarında iki yıl (iki yıl sürmesi aslında begonyanın doğru şartlarda olmamasından kaynaklanır yoksa o kadar uzun sürmez).

Aşağıdakilerden daha serbestçe bir yol: Bir begonya yaprağını doğrudan toprağa dikmekle köklendirip filizlendirebilirsiniz. Bu şekilde afrika menekşesi çoğaltan çok kişi gördüm. Yaprağı sert ve sağlam begonya türlerinde de aynı şey mümkün.

Aşağıdaki ayrıntılar işi şansa bırakmamak içindir.

Gerekli malzemeler:
1-Şeffaf kapaklı herhangi bir kahvaltı kâsesi veya marketlerde içine peynir vb konan pet kutulardan.
2- Kabı dolduracak kadar ponza taşı (orkidelere kullanılan çam kabukları da olabilir). En iyi şey ponza taşıdır. Fazla iri tanelerini ayıklayın. Taneler nohut ve pirinç taneleri kadar olmalı.

Önce şunu söylemeliyim: Burada anlattığım yöntem kendi denediğim, yüzde yüz garantili bulduğum yöntemdir. Başka yollar da var. Bir yaprağın çok parçalara bölünmesiyle her parçanın köklenip filizlenmesi mümkün. Fakat yaprağın çok parçaya bölünmesi her begonyaya uymaz. Burada tek bütün yaprakla ponza taşı kullanılarak daha başarılı sonuş alabilmeyi anlatıyorum. En kolay, en güvenli yol bu. Afrika menekşelerinde de bu yöntem işe yarar (hatta onlar için daha uygundur).

begonyaların yaprak çeliğiyle çoğaltılmaları
Resimde paşaçadırı yaprağını görüyorsunuz. Filizlenme yaprak sapında oldu. Yapraktaki kısmî kuruma kutuda başlamıştı. İlk haftalarda köklenme görmeyince hevesim kaçtı, ilgimi kaybettim. Sonra bir ay unuttum kutunun kapağı bir ay boyunca tamamen kapalı kaldı. O sürede hiç hava alamadı. Belki bir aydan fazla bir köşede unuttum. Sonuçta hem havasız hem susuz kalan yaprak hayatta kalabilmek için diğer yarısını harcamış ve bu sayede kuvvetli bir köklenme yapabilmiş. Toprağa dikince filizlendi. Yapraktaki kuruma ilerlemedi. Bu benim ilk denemem. Unutkanlığım yüzünden başarı bana değil begonyanın hayatta kalma tutkusuna aittir. Mücadele etti başardı.

Yaprağın alınması, hazırlanışı: Olgunlaşması tamamlanmış iyi, kötü, sağlıklı veya yaralı, yaşlı da olabilir ama hastalıksız ve sararma emareleri görünmeyen bir begonya yaprağı lazım. Sapı fazla uzunsa yaprakta 5cm sap kalacak şekilde keserek alın. Eğer yaprak kâseden daha genişse kenarlardan kesip daraltın. Açıkta, mutfakta veya banyoda üç gün bekletin. Korkmayın kurumaz. Hava kuru ve sıcaksa üstüne bir kabı ters çevirin böylece kuru hava zarar vermez. Üç gün bekletmelisiniz. Ben yazın ortasında mutfakta tamamen açıkta bir hafta bekletmiştim. Şişlinin havası aşırı nemli. Başka yerlerde bir haftada kuruyabilir dikkatli olun o kadar bekletmeyin.

Yaprak çeliğinin dikilmesi: Ponza taşını kâseye doldurun muslukta yıkayın. Suyunu iyice süzün. Kurumasını beklemeyin yaş halde kullanın. Yaprağı sapının tamamı ponza taşlarının içinde kalacak şekilde yerleştirin. Kapağı kapatın. Direkt güneş almayan ama kuvvetli aydınlık olabilen bir yere koyun. Üç gün açıkta beklettiğiniz yaprak fazla pörsümüş olsa bile kapalı kutuda birkaç saat içinde dipdiri olur. Begonyaların ve afrika menekşelerinin yapraklarının havadan nem almaya yüksek kabileyeti var. Kapalı yerde ponza taşlarının saldığı nem onları canlandırır dipdiri eder.

Sulama ve havalandırma: Haftada bir veya ne zaman hatırlarsanız kapağını açın bir iki saat havalandırın. Geceleri serin oluyorsa sabaha kadar kapağı açık tutabilirsiniz (havası kuru memleketlerde o kadar uzun süre iyi değil). Eğer ponza taşları kurumuşsa sulayın, dökülmesinler diye elinizle taşlara ve yaprağa baskı uygulayarak kâseyi yan çevirip suyu iyice süzün. Ponza taşlarının ıslanması yeterli.

Bir ay geçince: Köklenmiş mi anlamak için bir ay dolduktan sonra yaprağı tutun hafifçe çekin. Eğer oynuyorsa fazla rahatsız etmeyin bırakın, üç hafta sonra tekrar kontrol edin, böylece 3 hafta ara ile kontrollere devam edin. Sıkı sıkı tutunmuşsa köklenmiştir. Kutunun ve ponza taşlarının vazifesi buraya kadar.

Dikkat: Köklenme olduğu zaman filizlenme olmasını beklemeyin. Zira salt ponza taşında veya salt perlitte köklenmiş bitkiler kalsiyum eksikliği karşısında hemen çürüyebilirler (her tür bitki için aynı risk var). Onun için köklenme olduğunda filizlenmeyi beklemeden hemen uygun bir toprağa dikin. Ponza taşında ya da perlitte köklendirmek bu maddelerin bakteri barındırmadığı, çürüme riskini büyük ölçüde ortadan kaldırdığı için faydalıdır. Fakat köklenmeyle birlikte bitkide başlayan gelişim kalsiyum ve diğer elementlerin topraktan alınması ihtiyacını doğurur. Bir müddet sonra bitki özellikle kalsiyum eksikliğinden dolayı dirençsiz kalır hücrelerde çözülmeler dağılmalar olur, mantarlar devreye girip ölü dokuları çürütmeye başlar. Bakteriler de böylece hızla artar bitki kurtarılamaz hale gelir.

Köklenmiş yaprağın dikilmesi ve sulanması: Ev begonyaları sayfasında anlattığım gibi saksı, toprak hazırlayıp dikin. Sulamak için aşağıdaki bilgiler önemli.

— Serin mevsimde iseniz: Diktiğinizde hemen sulayın esintili ve güneşli bir yere koyun.

— Sıcak mevsimde iseniz: Dikince sulamayın (bu durumda toprak kupkuru olmamalı. orta nemlilikte olması yeter, ıslak olmayacak), bir hafta boyunca üstünü naylon ile kapalı tutun ki yaprak yüzde yüz nemli ortamda kalsın -böylece yaprak hiç bozulmadan kökler toprağa sıkı sıkı tutunacak zaman bulur. Bir hafta dolunca naylonu açın, sulayın. Yeri sabah veya akşam güneşi alan hafif esintili bir yer olmalı.

Kapalı kutuda iken filizlenme başlamadıysa toprağa diktikten sonra esintinin ve kuvvetli ışığın etkisiyle çok kısa bir süre içinde filizlenecektir. Gelişim yavaş olabilir acele etmeyin. Çiçek yetiştirmek sabır işi.

Kategori: Püf Noktaları Tarih: 25 Kasım 2012

Etiketler: |

'Begonyaları yaprak çeliğiyle çoğaltmak' hakkında sorular, açıklamalar

 1. dilara konya dedi ki:

  … …
  ***
  Çok havadar ve çok hafif toprağa direkt dikin. Böyle de kökleniyor.

 2. Elif dedi ki:

  Begonyamın kökü çürümüş. Yana yatınca farkettik. Çürüyen kısmı kestik çok kötü olmuştu. Çiçekleri var. Kökleri etli. Kalan kısmını nasıl kurtarabilirim?
  ***
  En sağlıklı yerlerinden kesip alın. Suda bekletin. Suda en geç üç haftada köklenmiş olur. Sonra kumlu ve doğal kireç taşlı toprağa dikin.

 3. Mediha, Konya dedi ki:

  Benim begonyanin da koku çürümüş ama üst kısmı daha canlı. nasıl kurtarabilirim? çok iyi bilgim yok detaylı anlatabilir misiniz eğer kurtarılabilirse?
  ***
  Evet. Sağlıklı dalları kesip alın. Önce suda köklendirin. Sonra kumşu park-bahçe toprağı bulun ve bu toprağa dikin. Torf denen hazır poşet topraklar begonyaları hep çürütüyor.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)