Begonvil yetiştirilmesinde incelikler

Hızlı büyüyüp bol bol çiçek açmasıyla sevilen bir Akdeniz bitkisidir. Esas anayurdu güney Amerika kıtasının orta ve kuzey tropikal kesimleridir. Begonvil, hızlı büyümesi 23 – 35°C derece sıcaklarda olduğundan dolayı ve susuzluğa dayanıklı olduğu için Akdeniz kıyı kesimlerine çok iyi uyum sağlar.

Nyctaginaceae familyasından olup gecesefası ile akrabadır. Bilimsel adı: Bougainvillea. Begonvilin birkaç türü var. Tırmanıcı, çalı ve cüce gibi. Aşağıdaki bilgiler hepsi için genel.

Çok iyi güneş alan yerleri sever. Özellikle de öğleden sonra güneş alırsa çiçeklenmesi kesindir. İstanbulda batıya, hafifçe güneybatıya bakan cephelerde daha iyi gelişir. Hafifçe güneybatıya bakan cepheler ilkbahar ve sonbahar serinlerinden daha az etkilenir hem çok iyi güneş alır.

Kış soğuklarına pek dayanmaz. Soğuğa dayanıklılığı -1°C derecedir fakat yerine alıştıktan ve orada güçlendikten sonra -3, -4°C derece soğuklara birkaç saatliğine dayanabilir. İstanbul’da kuzeyli yönlerden gelen rüzgârları almayan yerlerde bahçelerde güneybatıya bakan duvar diplerinde yetiştirilebilir; ilk iki yıl kış koruması yaparsanız sonra korumaya gerek kalmaz. Kuzeyli rüzgârlara açık cepheler uygun değil.

Fazlaca çiçeklenmesi için uzayıp giden dallarının uçları koparılmalı ki o dallar yanlardan bol bol dallar çıkarsın. Çiçek açması yeni yan dallarda oluyor, onun için daima düzenli budamalar yapılmalıdır.

Toprak: pH 6 – 7 arasındaki az asitli ve nötr toprak istiyor. Deniz suyunun etkilediği tuzlu topraklara uygundur. Saksıda yetiştirmek için toprağına muhakkak 1/3 oranında ponza taşı karıştırılmalı, eski tip kenarları kalın suyu emen toprak saksı kullanılmalı.

begonvil yaprakları ve çiçekleri

Begonvilin yaprakları ve çiçekleri. Renkli kısımlar gerçek çiçek değildir, esas çiçekler onların içinde küçük olarak görülüyor.

Saksıda begonvil yetiştirmek için orkide veya özel kaktüs toprağına saf torf karıştırmayı tavsiye edenler var. Sonra da pahalı özel besinlerden kullanmanızı tavsiye ederler. Şık bir süs bitkisi olduğu için bu da ABD’de paragözlerin oyuncağı oldu. Ben yarı yarıya iyi bahçe toprağı + kırmızı killi toprak karışımına 1/4 oranında ince ponza taşı ve bolca eski sığır gübresi karıştırmanızı tavsiye ederim. Böyle kuvvetli hem sağlıklı bir toprakta besin filan da istemez üstelik.

Saksıda begonvil yetiştirecekseniz (toprak saksı şart unutmayın), köklerin yumaklaşması tamamlanmadan bir boy büyük saksıya aktarmayın sadece yılda bir toprak değiştirin. Daha sonra ömrü boyunca sabit büyüklükteki saksıda tutarak, her yıl kök yumağının en dış kısmını azaltarak, biraz da kök budamasından geriye kalan köklerin arasındaki toprağı biraz boşaltarak aynı boy saksıya veya aynı saksıya dikmelisiniz. Böylece, arada sırada susuz kaldım ölüyorum endişesine de kapılırsa çiçeklenir. Yoksa, keyfi yerinde begonvillerin çiçek açmayı aklının ucundan bile geçirmeme riski var.

Saksı hacmi, begonvil çeşidine göre ‘son sınırları’ en az 18 litrelik, en fazla 40 litrelik olmalı. Elbette daha önce, sıkı bir kök yumağı oluşturmadıkça daima çok daha küçük saksılarda tutulmalı.

Sulama: yaz günlerinde toprak ıslaklığını yitirip biraz da nemini kaybedince sulamalısınız. Diğer zamanlarda toprak neredeyse kupkuru olmadıkça sulamayın. Düzenli sulanan, hiç susuz bırakılmayan begonviller genelde çiçek açmaz. Uzun süre nemini yitirmeyen topraklar zararlıdır. Fazla su begonvilin gelişimini kötü etkiler, kökleri çürütebilir. Özellikle kapalı mekânlarda yetiştirilen begonvillerin toprağına 1/3 oranında ponza taşı katmak kesinlikle şarttır.

Budama: Yaz boyunca yapılmalı. Kış sonu / bahar başı budamaları azdırır. Sonbahar / kış başı budaması kışın soğuktan fazlaca etkilenip tamamen ölmesine sebep olabilir.

Eğer begonvilinizin bütün evi sarmasınının kısa zamanda gerçekleşmesini istiyorsanız azgınca büyümesnini sağlamak için aşağıdaki iki ayrı zamanda iki farklı budamayı uygulayın:
1) Kış başında bütün dallarını sadece en uçlarından budayın. Oralardan soğuk alması sonucu o dallardaki besin / enerji ana dallara, ana gövdeye ve köklere geri çekilecektir. Bu da baharda bomba patlaması gibi şiddetli yeni gelişimi sağar.
2) Yukardakini yaptıktan sonra bunu da yapmalısınız: Don olayı hiç görülmeyen yerlerde kış sonunda, hafif don olayı olan yerlerde bahar başında kuvvetli bir budama yapın. Böylece havalar biraz ısındığında kuvvetlice filizlenir ve birkaç hafta sonra canavar gibi şiddetli azgın bir büyüme gösterir.

Begonvil besin ihtiyacı: Saksıda yetiştirilenlere ilkbaharda yeni yapraklar geliştikleri zaman bir defa ve bundan iki ay sonra tekrar bir defa vermek yeter. Besin uygun bir besin olmalı. Benim tarifimdeki gibi kuvvetli toprakta besin istemez.

Bahçede yetiştirilenlerin daha kuvvetli büyümeleri gerektiği için daha sağlıklı besleme yolu tercih edilmelidir. Örneğin her ilkbaharda dibindeki toprak boşaltılmalı, o toprak atılmalı, onun yerine iyi bahçe toprağı + kırmızı killi toprak + eski sığır gübresi + ponza taşı karışımı ile tekrar kapatılmalı. Yaz ortasından sonra gerekli görürseniz tekrarlarsınız. İzmir, İstanbul gibi kışın don görülme tehlikesi olan yerlerde yaz sonuna doğru potasyum oranı yüksek besin verilmeli.

Begonvil nasıl çoğaltılır? Çelikle çoğaltılması çok kolaydır. Köklendirilecek toprak en azından yarı yarıya organik olmalı yani sırf kum, sırf perlit gibi şeyler tek başına begonvil köklendirmede tavsiye edilmiyor.
1 — İlkbaharda havalar yeni ısınmaya başladığı zaman (İstanbul için mayıs başından haziran başına kadarki dönem) ortalama 10 cm. çok genç ama olgun bir dalını kesip alın. Alttaki yapraklarını giderin sadece en üstte iki veya üç yaprak kalsın. Suyu çok iyi süzdüren, çok da havadar olan, sırılsıklam ıslak olmayan toprağa dikin. Toprak ıslak olmayacak bu önemli. Ama yeterince de nemli olmalı zira sulamayacaksınız. Diktikten sonra kapalı şeffat bir kapta bulunması gerekiyor; ya da şeffaf naylon poşete geçirin. Yakıcı güneşe maruz kalmamalı. İki üç günde bir açıp havalandırın, toprağın üst yüzeyinde fazlaca nem azalması olmuşsa su fısfıslayarak iyice nemlendirin (bu şekilde üst yüzeyin iyice ıslanmasında sakınca yok) böylece bakımına devam edin. Köklenmesi 6 – 8 hafta sürer. Köklenmeden sonra kapalı tutmayın, yavaş yavaş güneşe alıştırın.
2 — Sonbaharda ise daha olgun odunsu dallarından çeliklemeyle çoğaltmak mümkün. Bahçeye veya saksıya diktiğiniz bu çelikler devamlı açık havada kalacak. İlkbahara kadar iyice köklenmiş olurlar. Bu usul Akdeniz kıyı kesimlerine uygundur, diğer yerlerde kışın hayatta kalamayabilirler.

Cüce Begonvil

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Yazılarım izinsiz olarak birçok web sitelerinde yayımlanmaktadır. Lütfen kaynak belirtmeyenleri uyarınız. Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Yukardaki yazı ile ilgili ek bilgiler ve yorumlar:

 1. Begonvilli Ev diyor ki:

  Ah Begonvil! Akdenizin kraliçesi, begonvil cenneti Antalya’nın, özellikle Kaleiçi’nin alımlı bitkisi. En sevdiklerimden biri. O kadar güzel bilgilendirdiniz ki, çok teşekkür ediyorum. Saksıda bir kaç farklı rengini yetiştirmeyi deneyeceğim. Teşekkürler.

 2. admin diyor ki:

  Ben de cüce çeşidinden bulabilirsem balkonda yetiştirmek istiyorum. Çok şirin şeyler. :)

  Cüce Begonvil

 3. Erkan, Balıkesir diyor ki:

  Mayıs ve haziranda çiçekleniyor sonra 2 ay çiçeklenme azalıyor neden?
  ***
  Her bitkinin kendine göre bir yaşam döngüsü var. Bünyede besin / enerji birikmesinin yoğunlaşması ani ataklara sebep olur. Bitkiler yeni yapraklar dallar çıkardıktan sonra epeyce güçten düşmüş hale gelmiştir. Yapraklarla fotosentez yaparak bünyenin kaybettiği enerjiyi tekrar depolamaya çalışırlar. Böylece yaz boyunca dönem dönem dinlenme süreçleri olur. Kışınsa yapraklardaki ve bitkinin gereksiz gördüğü bazı dallardaki enerji bünyeye geri çekiliyor. Bunun sonucunda kökler ve ana gövde patlamaya hazır bir bomba gibi enerji – besin deposu olur. Baharda havalar ısındığında kuvvetli bir gelişim gösterirler. İşte bu sebepten dolayı en kuvvetli gelişim yaz başına kadar görülür. Begonvil uzun süren sıcak mevsim sayesinde yılda birkaç defa çiçeklenme dönemi yaşayabilir. Türkiyede bu pek mümkün değil ama daha iyi. Ayrıca begonvillerin gündüz süresi yazın uzun ülkelerde yazın çiçek açmayacağı söyleniyor, yaz sonunda tekrar çiçek açarmış.. belki türe göre değişiyor olabilir. Begonvil meraklılarına kışın ona alternatif benzer çiçekler açan şu bitkiyi öneriririm bakın:
  http://www.bitkivecicek.com/kis-ortancasi-dombeya-seminole

 4. Demet, Ankara diyor ki:

  bende cüce ve sarmaşık çeşitlerinden var kışın içeride güneşli cam kenarında bakıyorum fakat bu kış yaprak uclarında yeşil böcekler oldu sabunlu su çözüm olur mu?
  ***
  Hangi tür olursa olsun yaprak bitlerine karşı ev yapımı ilaçlardan güvenlisi iki bardak suya yarım paket sigara tütünü (veya o ölçüde tütün olacak sayıda sigara izmaritleri) ve bir çorba kaşığı acı kırmızı pul biber karıştırın iki üç gün bekletin. Suyunu bitlere fısfıslayın. Verdiğim ölçü kesin değil, suyu daha az tutabilirsiniz daha keskin olur.

 5. Özge Özsezer, KKTC diyor ki:

  Biz Cemile deriz Kıbrıs’ta Begonvile, bahçemde ağacım var. Bu sene yaşadığımız don olaylarını henüz atlattık ve de 20 derecelere geldi sıcaklık. Ben budayamadıydım Cemilemi. Budasaydım da don olsaydı çok etkilenir miydi onu öğrenmek isterim. Sonra da şimdi budasam geç mi kaldım acaba?
  ***
  Begonvil budaması kış sonunda yapılırsa çok azgın büyüyebilir böyle bir risk var. En iyisi çiçekler geçtikten sonra budamaktır. Fazla budamayın sadece şeklini korumak için yeterli olacak biçimde budayın.

 6. Ebru, Ankara diyor ki:

  Kış nedeniyle bodrumdan fide olarak getirdiğim begonvilim oturma odasında cam kenarında bulunuyor. İçeride döktüğü yapraklarını yeniledi, tazecik küçük yaprakları var. Ama sularken küçük kırkayakcıklar gördüm naylon sarıp balkona çıkardım. Toprağını mı değiştirmeliyim, ilaçlamalı mıyım bilemedim ne yapsam. Köklerinin hassas olduğunu okumuşdum. Ne dersiniz ne yapmalıyım sizce?
  ***
  Böceklerin bir zararı yok. Benim salondaki çiçeklerimin saksılarında da çeşit çeşit böcekler yaşıyor. Saksıları ev edinmişler. Yıllardır herhangi bir zararını görmedim. Yine de böceklerden kurtulmak istiyorsanız şu yazıma bakın:
  http://www.bitkivecicek.com/saksidaki-solucanlardan-boceklerden-kurtulmanin-en-zararsiz-yolu

 7. Ahmed, İstanbul diyor ki:

  2-3 hafta önce evimize begonville aldım. 3 kök uzun bir saksı içerisine diktirdim. Batı cephe öğlen 14.00′den sonra güneş alan dış pencere önüne koyduk.öKöklerden iki tanesi çiçeklerini döktü bir tanesi ise çiçeklerini hala muhafaza ediyor.öAcaba neden çiçekleri bu kadar çabuk döküldü, tekrar açar mı?
  ***
  Onlar seralarda çiçek açtırılan begonviller. Çiçeklerini dökmesi normal. Bu şekilde satılanlar cüce türdendir, daha güzel balkon çiçeği olurlar. Yalnız bu sayfada anlattığım gibi yetiştirmek zorundasınız. Mevsimlik çiçekler gibi uzun plastik saksılarda yetiştirilirse iyi olmaz. Begonvillerinizden şimdi yeni filizler çıkarsa onların çiçek açma ihtimali yüksek. Gerçi uzun gündüz süresi olan yaz günlerinde çiçek açmaz diyenler var. Bekleyip göreceğiz. Benim cüce begonvil yeni. Kışın geldi. Tamamen yapraksızdı. Şimdi iyice yapraklandı. Çiçek açacak mı diye bekliyorum.

 8. Nazlı, Kocaeli diyor ki:

  Ben begonvili geçen yaz ektim ve kışın korumadım. Kuruyup kurmadıgını nasıl anlarım? Dalarında yaprak hiç yok. Ne zaman yeşerir acaba? Kökü saglam çürümemiş.
  ***
  Şimdiye kadar filizlenmiş olması gerekirdi. Güneşte ısınan canlı dallar kalmamışsa bu yüzden gecikmiştir. Kökün ısınması daha zaman istiyor. Haziran ortasına kadar filizlenir.

 9. Sebaer Yildirim, Antalya diyor ki:

  Bahcemde 3 cesit begonvil var fakat bu yil cok soguk olmasi dolayisiyla üst dallar tamamen dondu. Köklerden yeni filizler geliyor. Kuruyanlari kestim simdi sabirla köklerdeki filizlerin cogalmasini büyümesini bekliyorum. Bahcem asiri rüzgar aliyor sogua karsi nasil koruyabilirim? Ayrica celik yapmayi yeni okudum mutlaka deniycem.
  ***
  Antalyada o kadar şiddetli soğuk olabilir mi? Bence çok güçsüz kaldıkları için kışın hafif soğuklara dayanamamışlardır. Toprağı gübreleyin güçlensinler. Antalyada begonvillerin kışın korunması gerekmez diye biliyorum. Siz belki yüksek bir muhitteyseniz olabilir. Dalları ince uzunsa kışın aşağı eğin üstlerini geniş kartonlarla kapatın.

 10. Ahmet, İstanbul diyor ki:

  Haziran ayında Büyükada’da aşık oldum bu bitki güzeline. Herkese tavsiye ederim gidin görün. o kadar uzamış ki çam ağaçlarına sarmışlar. Muhteşem bir görüntü.

 11. Pervin, İngiltere diyor ki:

  Ben ingilterede yasiyorum. Bu yaz kibristan aldim begonvili getirirken saksisindan cikardim biraz da topragini doktum, kokleri de parcalandi. simdi bir saksiya diktim. uc dort gun oldu bekliyorum. yapraklari soldu canlanir mi acaba?
  ***
  Bu durumda eğer dışarda esintili ve az güneşli yerde tutarsanız ve toprak hafifçe kuruma göstermeden sulamazsanız on onbeş gün içinde canlanır. Sonra içeriye güneşli pencere önüne alabilirsiniz. Çok fazla güneş ister ona göre kuvvetli güneş alan bir pencere önünde tutacaksınız.

 12. Pinar, Kusadası diyor ki:

  Benim 2 tane saksida begonvilim var. Bu sene aldim. Boya gitmesini isterken dallari yana dogru uzuyor. Boya gitmesi icin ne yapmaliyim? Acaba cinsi nedir? Begonvil agacindan fide koparip kendi topragima diksem olur mu?
  ***
  Belki sizinkiler cüce begonvildir bilemem. Gelecek yıl kuvvetli bir şekilde boya gitmeleri için kış başında bütün dallarını sadece uçlardan budayın. Kış sonuna doğru daha kuvvetli budayın. O zaman azgın bir büyüme gösterirler. Bu tip budama (kış başında ve kış sonunda) çok faydalıdır. Diğer begonvillerden, yeşil, sağlam, kalın, yapraklı, sağlıklı dallardan kesip köklendirebilirsiniz. Kolay köklenirler. İlk ay güneşi sadece sabah erken veya akşama doğru almalı, fazlasında kururlar.

 13. Kemal, Denizli diyor ki:

  Çok güzel ama çok güzel bir site. Forum sitelerinden çok farklı. Aradığım birçok bitkinin özelliklerini vs yetişritilmesini buluyorum.

 14. Ali Topsakal, Bodrum diyor ki:

  Komşumuzun çok azgın iki begonvili var. Bunlardan dökülen çiçeklerle başımız belada çünkü hem durmadan çiçek ve yaprak döküyorlar hem de çok örümcek v.b. böcek topluyorlar. Sağolsun komşumuz da hiç bakım yapmıyor, budamıyor bile. Yazlık evi komple sarmış durumda. Sizce nasıl kurtulabiliriz?
  ***
  Komşunuzu ikna etmeye çalışın. Olmuyorsa, siz, sizin tarafa geçen dalları kendiniz keseceksiniz başka yapacak şey yok sanıyorum. Avustralya’da istilacı bitkiler için bir zehir var. Sadece ana dalın bir yerini çok hafif kazıyıp o ilaçtan sürüyorlar. Üst kısmı tamamıyla ölüyor (veya bitkinin tamamı ölüyordur bilmiyorum). Bu ilaçtan bulabilirseniz kullanabilirsiniz. İnsanlar komşularına saygılı olmak zorunda. Begonvil budaması yaz boyunca yapılmalı. Sonbahar, kış sonunda veya bahar başında yapılan budamalar begonvili büsbütün azdırır.

 15. Merve Göl, İstanbul diyor ki:

  İki hafta önce üzeri bol çiçekli bir begonvil aldım. Güneş alan balkonuma koydum. Verdiğiniz bilgiler dahilinde toprak saksı alacağım ve toprağını yenileyeceğim. Üzerinde çiçekleri olduğundan bu işlemi sonraya mı bırakayım yoksa bir problem olmaz mı?
  ***
  Bu işi ilkbahara bıraksanız daha iyi olur. Begonviller küçük saksıda gayet iyi idare edebilir. Plastik saksı uygun değildir ama şimdi artık yaz sıcakları geride kaldı hiç zararı yok. Sadece kışın dikkat edin donmasın. Gelecek nisan ayında hem toprağı hem saksıyı değiştirebilirsiniz.

 16. Muzaffer Ek, İzmir diyor ki:

  Begovil hangi yöne bakmalı? Komşularada çok güzel yetişiyor ben aynı yere 4 kere dikmeme rağmen verim alamadım.
  ***
  İzmir’de yön pek önemli değil. Yeter ki günde en az üç saat direkt güneş alabilsin. İstanbulda bile kuytu, az güneşli bahçelerde gürce azgınca yetiştiğini görüyorum. Siz belki acele ediyorsunuz. Öncelikle ilk iki yıl toprağa iyice tutunmasını beklemelisiniz. Buna rağmen sonuç iyi değil diyorsanız toprak iyi değildir. Ya da güneşten fazlaca mahrum bir yerde denemektesinizdir.

 17. Ebru, İstanbul diyor ki:

  1 ay kadar önce Bodrum’dan begonvil aldım, orta büyüklükte plastik bir saksıda duruyor, balkona koydum. Üzeri hala çiçekli. Havalar soğumaya başladı. İçeriye mi almalımıyım yoksa üzerini poşetle kapatıp ufak delikler açıp balkonda mı bırakmalıyım? Toprak saksıya ne zaman almam doğru olur? Ayrıca ne sıklıkta su vermeyi önerirsiniz?
  ***
  Kış boyunca güzelce güneş alan pencere önü varsa hemen şimdi içeri alın. Yoksa istanbulda kışın ısı sıfırın altına düşmedikçe hiçbir tehlike olmaz. Öyle zamanlarda geçici olarak içeri alın. Zaten kış boyunca o kadar soğuk nadiren oluyor. Ya bir defa ya iki üç defa.. Bakım, sulama bilgileri bu sayfada yazıyor. Saksıyı ilkbaharda değiştirin şimdi bir şey ifade etmez.

 18. Gúlşah, Konya diyor ki:

  3 ay önce antalyadan begonvil aldım. Yazdığınız gibi topragını ve saksısını değiştirdim. Gayet sağlıklı büyüdü ama iki gündür bütün çiçeklerinde ve bazı dallarında küçük siyah böcekler var. Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Bitki bitleri için olan ilaç kullanmalısınız. Yoksa zararları büyük olur.

 19. Candan, İzmir diyor ki:

  Bahçemdeki begonvilin dalları çok uzadı ve çiçekleri çok az.Bugünlerde uzayan dalları biraz kısaltmam begonvile zarar verir mi?
  ***
  Sanmıyorum. İzmir’de şimdi zarar vermez. Kış soğuklarına daha çok var. Kış soğuklarına yakın zamanda kesinlikle budama yapmamalısınız yoksa kesiklerden soğuk alıp büyük zarar görür.

 20. Aylin, İstanbul diyor ki:

  Bir ay önce Bodrum’dan almiş olduğum begonvili doğu cepheli kapalı balkonumda tutuyorum. Çiçekleri hemen dökülmeye başladı. Şu an üzerinde çok az çiçek var ve yapraklarında çok küçük canlılar oluştu. Ne yapmalıyım, hangi sıklıkta sulamalıyım?
  ***
  Begonvil sıcak seven bir bitki. Şimdi her geçen gün sonbahar serinleri artıyor. O da yapraklarını dökecektir. Nisan ayına kadar toprak iyice kurumadan sulamamalısınız. Yapraklardaki böceklenmeler için aslında ilaç kullanmak lazım ama şimdi pek önemi yok artık. Nasılsa soğuk etkisiyle yapraklarını dökecek. Gayet normaldir. Bırakın dinlensin.

 21. Ayse, Adana diyor ki:

  Okulumuzun bahcesine begonvil ve gül ekmek istiyorum celikten, bugunlerde ekilebilir mi?
  ***
  Evet, şimdiden mart ayına kadar yapabilirsiniz.

 22. Evren, Shenzhen-Cin diyor ki:

  Merhaba. Yasadigim sehirde parklarda, yol kenarlarinda, bonzai seklinde bile budanmis degisik boylarda begonviller var, yani burda cok populer bir bitki. Demek ki buranin iklimine uygun. Sanirim Izmir’li oldugum icin bu bitkiyi ben de cok seviyorum, evimi hatirlatsin diye bol cicekli 1,5 metre yuksekliginde bir begonvil aldim. Su an burasi gunduz ortalama 20, gece 10 derece – Ocak ayi… Cok soguk oldugu geceler de 7-8 dereceden asagi pek gormedim. Neyse su an cok cicekli, lakin sanki yapraklari boyle hafif suzuldu gibi, bir hafta oldu alali. Ogleden sonra guzel gunes aliyor Guney-Bati orantili. Yani en son ne zaman suladiklarini bilmedigimden ilk 4 gun sulamadim belki fazla gelir diye/ sonra yarim litre su verdim. Sanki yapraklari suzuldu gibi. Yani yerini mi sevmedi acaba? Baya yetiskin aslinda. Resim yuklemek isterdim lakin goremedim oyle bir secenek. Umarim yardimci olursunuz. Yani yapraklarinin suzulmesi normal mi? Ben nerde hata yapmis olabilirim?
  Son bisey daha eklemek istiyorum: topragi bolca tasli, sanirim fazla su tutmasin diye oyle bir topraga dikmisler. Toprak ustten cok kuru. su koymama ragmen cok susuz kalirsa da acaba yapraklar kuruyup boynunu buker mi?
  ***
  Toprağının durumuna göre sulamak lazım. Toprak kupkuru ise yapraklardaki bozulma ondandır: son açıklamanıza göre başka sebep düşünemiyorum. Resim göndermek sadece email yoluyla. En yukarda iletişim linkine tıklarsanız email adresimi alırsınız.
  Bence açık havada olduğu için ve toprağı su tutmadığı için susuz kalmış. Öyle bir toprakta ve açık havada sulamanın hiç zararı olmaz. Saksının altından bol bol su çıkacak şekilde sulayın ki saksının içinde kuru yer kalmasın.

 23. Remzi C. -Çorlu diyor ki:

  Saksıda yetiştirebilen begonvilerden nasıl edinebilirim? nerelerde bulunur?
  ***
  Geçen yıl istanbulda çok yerde görmüştüm. İlkbahardan itibaren satışa çıkarıyorlar. Daha önce hiç görmezdim. Şimdi ilkbahardan itibaren daha çok satarlar diye düşünüyorum. Şu sıralar çiçeklenme zamanı değil bulamazsınız.

 24. Münevver, Muğla diyor ki:

  Her yıl aldığım begonvilimi kışın soğuklarına dayandıramıyorum. Üzerini örtüğüm halde maalesef kuruyor. Bu bahçe güzeli çiçeği nasıl yetiştirebilirim? Bodruma 30km iç kısımda oturuyorum.
  ***
  İstanbulda bile çok yerde bahçelerde kocaman begonviller görüyorum. Bodrumda nasıl dayanamaz? Anlaşılan Egenin iç kesimlerinden oraya kışın zaman zaman şiddetli karasal iklim soğuğu hücum ediyor. Eğer evinizin yakınlarında kimsede begonvil yoksa sizin oranın iklimi uygun değildir. Ama eğer bahçelerde görüyorsanız o zaman siz bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz (ilkbahar başında doğrudan bahçenizin toprağına dikmelisiniz ki yaza kadar iyice köklensin ve kışa kadar iyice güç toplayabilsin). Ya da yeni süslü kültivarlardan alıyorsunuzdur. Oranın iklimine dayanıklı çeşitlerden bulmalısınız.

 25. Münevver, Muğla diyor ki:

  Şu an elimde kırmızısı var. Batı balkonumum altında kışı geçirecek inşallah. Estetik olsun diye ön kısıma dikiyorum. Batı ya da güney biraz bahçenin arka planında kalıyor. Böyle güzel çiçeği arkaya mı dikeyim?
  ***
  Oranın şartlarını bilmiyorum. Komşularda varsa onlara dikkat edin hangi yöne dikmişler. Kışın orada dayanamamalarına şaşırdım. Cüce begonviller soğuğa pek dayanıklı değiller sanıyorum. Belki Bodrumda kuzeyli yönlerden rüzgar alan cephelerde olmuyordur. Güney, güneybatı, güneydoğu yönleri daha güvenli olur. Her yerde gördüğünüz azgınca büyüyen çeşidi istanbulda bile gayet güzel yetişiyor. Olmazsa onu tercih etmek zorunda kalacaksınız.

 26. Rabia, Trabzon diyor ki:

  Ağustos ayında edindiğim ve çiçeklerin kraliçesi olarak gördüğüm begonvilim kapalı balkonda gayet mutlu görünüyor. Kış boyunca yapraklarını ve çiçeklerini hiç eksik etmedi. Bu normal bir durum mudur? Yazın çiçek açmazsa diye endişeleniyorum. Şimdiden teşekkürler.
  ***
  Evet normaldir. Sizin balkon yeterince sıcak ve güneşli anlaşılan. Çok begonvil çeşidi var. Hepsi de tropikal bitkilerdendir. Bazıları mayıs sonundan ağustosa kadar çiçeklenmeye ara verir. Dışarda yetiştirilenler kışın soğuktan yapraklarını döker kış uykusuna girerler.

 27. Arzu, istanbul diyor ki:

  Bugün internetten sipariş ettiğim bengovilim geldi. saksıya geçirdim. yaprakları az. 1 metreyi aşkın ince gövdesinde dalları bana sanki çok iyi büyümicekmiş gibi geldi. ben bodur kalmasını istiyorum ama nasıl neresinden budıcamı bilemedim. yeni saksıya geçirdim. ölür diye korkuyorum ne yapmam lazım?
  ***
  Begonvil çok dayanıklıdır ama havasız mekanlarda tutup ikide birde sularsanız kökleri çürür. Güneşli ve esintili bir yerde tutmalısınız. Gelişimi sıcakta olur. Şimilik bir şey beklemeyin. 30cm kalacak şekilde kısaltabilirsiniz.

 28. Mila Şener -İzmir diyor ki:

  Öncelikle doğaya ve özellikle doğadaki tüm canlılara yönelik yaptığınız yorumları okuyunca”iyiki varsınız”diyorum.4 gün önce aldığımız begonvili bahçemizin kuzey batıya bakan cephesine diktik.Konumu gereği,hava şartları ve iklime bağlı olarak sert lodos ve poyraza mağruz kalabiliyor. En büyük arzum 3 katlı evimizin son katına kadar çıkması.Sizce poyraz ve lodosa rağmen başarabilirmiyim?Diğer bir konu ise üstü tamamen açık olan terasımızın kuytu olan duvar dibinde yaz boyunca çiçek açan bir sarmaşık yetiştirip duvara sardırmak istiyorum.İzmirin kavurucu sıcakları ve tam günde güneş altında kalacağından dolayı çok fazla alternetifim yok sanırım. Sizin bu konudaki seçiminiz ne olurdu?
  ***
  Kışın kuzey ve kuzeybatı yönlerinden rüzgar alması İzmir’de riskli. Yazın lodos belki çok fazla sıcak etkisi verip gelişimini iki ay kadar durdurabilir ama önemli değil. Diğer yer için mor salkım ya da acem borusu uygundur diye düşünüyorum.

 29. Gemlik, Bursa diyor ki:

  Mart sonunda bodrumdan iki tane aldim. boya dogru uzamis. ben.m evin balkonu yazin cok gunes aliyor ve denize bakiyor. kisin cok ruzgar aliyor. saksiyi degistireyim mi mayista yoksa bu sekilde kalsin mi bu yaz?
  ***
  Begonvil güneşi sıcağı çok sever. Yaz için balkonunuz uygun ama saksı plastikse uygun değil, değiştirmelisiniz. Şiddetli güneş alan yerlerde begonvil saksıları kalın kenarlı toprak saksı ya da seramik saksı olmalı.

 30. Erdem Y. -Stuttgart diyor ki:

  Burada okuduklarimdan cok istifade ettim efendim, tesekkür ederim. Bir seyi detayli sormak istiyorum. Israrla pilastik saksiyi tavsiye etmiyorsunuz. Plastik saksinin begonville nasil bir kötü etkisi olur? Gecen yaz Bodrum´dan aldigim iki kök begonvilli Tekirdag´da büyük plastik saksilara ektim ve cok güzel sekilde serpilip cicek actilar. Kisin soguktan korumak icin iceriye aldik. Su anda ciceklerini dökmüs vaziyetteler fakat nisanda yine bahceye cikartildiginda en güzel sekilde cicek acicaklarini düsünüyorum. Plastik saksida olmasina ragmen cok iyi görünüyorlar. Ayrica Almanyada 2012 baharinda aldigim begonvili de cok büyük plastik bir saksiya ekmistim, gecen yaz cildirmis vaziyette cicek acti masallah. Fakat ekim sonunda geceleri sicaklik sifirin altina düstügünde cicek sanirim soguk aldi ve cicekleri ve yapraklari %95 oraninda kurudu.Cicegi hemen iceri aldim, aradan iki gecince eskisi kadar cok olmasada yeni yapraklari cikardi. Böylelikle kökünün saglam oldugunu anladim. Sizce yazin eski haline gelirmi? Ayrica kuruyan dallarini nasil budamaliyim? Özellikle plastik saksi konusundaki cevabinizi sabirsizlikla bekliyorum efendim, simdiden cok tesekkür ederim.
  ***
  Begonvil yaygın olarak Ege ve Akdeniz bölgelerimizde yetiştiriliyor. Bahçeye dikili değil de saksılarda yetiştirince yine bütün yıl açıkta yetiştirilir. Seramik ve toprak saksılarda olursa kökler 40 derece olabilen sıcaktan pişmez, soğuktan etkilenmez. Yazın aşırı sıcak olmayan memleketlerde plastik saksının pek zararı olmaz. Buralarda zaten kışın içeri alınır dışarda bırakılmaz. Ayrıca pek sıcak olmayan memleketlerde bile en iyisi suyu emen kalitesiz toprak saksılardır. Böylece toprak çabuk kurur, begonvil kökleri suya ihtiyaç duyar. Çiçek açması da bu sayede olur. Kurumayan topraklarda keyfi yeride olunca begonvillerin bazen hiç çiçek açmadığı sık görülen bir promlemdir. Begonvil çeşidine göre değişir. Bu problemin olmaması için begonvilleri yazları serin geçen memleketlerde özel kaktüs toprağı ve orkide çam kabukları benzeri karışımlara dikerler ki toprağı çabuk kurusun. Budamaya gelince kuruan dalları istediğiniz gibi kesin. diğer budamalar çiçek açtıktan sonra yapılmalı. Sonbahar ve kış sonu budamaları iyi değil, azgınca büyümesine sebep olur.

 31. Necdet Ö. -İstanbul diyor ki:

  Bodrum ilçesi dolayındaki begonvil bitkilerinin yaz aylarında çiçeklenme aşamasından sonra çiçekleri sarararak dökülmekte, yeniden çiçeklenene değin (yaklaşık 1-2 ay süresince) çirkin bir görünüme bürünmektedir. Su, gübre vb önlemlerle bu durumun önüne geçilebilir mi?
  ***
  Çiçeklerinin ve tüm bünyenin yaz sıcaklarına daha dayanıklı olabilmelerini ilkbahar ortasında ve yaz başında potosyum oranı yüksek özel gübre vermekle sağlamanız mümkün.

 32. Julia, İstanbul diyor ki:

  Bugünlerde plastik saksıda 1,5 metrelik bol çiçekli begonvil aldım. Sonra söküm olduğu, kökleri zedelenmiş olduğunu farkettim. Sizin tavsiyenizle toprak saksıya almayı düşünüyorum. Ancak şu anda yeni saksıya alırken toprak dağılabilir ve kökleri yine zedelenebilir diye düşünüyorum. Sizce şu anda bunu yapmaya gerek var mıdır? Ve güzellim begonvilimin yaşama şansı var mıdır? Bu durumun kurtarma programı var mıdır?
  ***
  Begonvil nazik hassas bir bitki değil. Birkaç yıl daha o saksıda kalabilir. Ya da kökleri istediğiniz gibi rahatsız ederek saksı ve toprak değiştirebilirsiniz. Şimdi tam zamanı. Toprak saksı aşırı sıcak olabilen memleketlerde lazım. İstanbulda pek önemli değil ama toprak saksı her yerde her açıdan iyidir.

 33. Türkan S. -İskenderun diyor ki:

  Bir hafta önce yaklaşık 1,5 metre boyunda sarı çiçekli fide aldım. Bahçeye ektim bol güneş gören bir yerde. Şu an mevsim itibari ile 2-3 gündür sürekli yağış alıyor. Çiçekleri kurumaya ve yaprakları büzüşmeye başlamış. Ne yapabilirim? şimdiden teşekkürler. Ayrıca bahçede 2 begonvil daha var. onların durumu iyi.
  ***
  Bir serada yetiştirilmiş olmalı. Dış ortama aniden çıkınca uyum sağlayamamış. Bekleyin yakında yeniden filizlenir. Ya da farklı bir begonvil çeşidiyse toprağa uyamamış olabilir. Kesin bir şey diyemem. Bekleyeceksiniz eğer sorun sadece yer değişikliği şoku ise yakında canlanır.

 34. Fatma, Manisa diyor ki:

  2 yil once bir metre boyunda bir begonvil aldim. Eski calimsi dallarindan yeserdi. Yeni dallar daha cikmadi. En ustte ilk cicegini gosterdi. Birsuru calimsi ama yaprak cikarmis dallari var. Nasil budayacagimi bilemedigim icin cesaret edemiyorum. Balkonda yetistiriyorum bu yuzden 1 metreden daha uzun olmamasi ve bol cicek acmasi icin nasil budamaliyim? asmalardaki gibi goz saymam gerekir mi yani? Birde topragin asit degeri icin bisey yapmam gerekir mi?
  ***
  Korkmanıza gerek yok her türlü budamayı kaldırır. Sıcak esintilerde hızlı büyür. Hemen şimdi budayın. Biraz geç kalmışsınız ama olabilir. Şimdi çiçek açması ya cüce kültivar olduğundan, ya fazlaca susuz bırakmanızdan ya da toprağının çok kötü olmasındandır. Normal begonviller azgınca büyüme eğilimindedirler ve iyi bakıldıkları takdirde süratle büyüyüp çiçek açmamada inat ederler.

 35. Murvet, İstanbul diyor ki:

  Cok sevdıgım begonvıl cıcegını aldım ancak benım evım gunesı sadece sabah 30dk goruyor.. Cıcegı almakla yazık mı ettım dıye dusunuyorum! Ve su aralar hava ruzgarlı, cıcegı odaya alsam mı dıye sormak ıstıyorum.
  ***
  Evet, yanlış yapmışsınız. Begonvil çok güneş ister. Hele evlerde mutlaka öğleden sonra güneşini en az 4 saat ister. Rüzgar iyidir de güneş yeterli değilse siz onu en iyisi başkasına verin.

 36. Lea, Paris diyor ki:

  Izmirden begonvil aldim parise getirdim. burda cok dikilmiyor bahceye, sadece cicekcilerde ufaklari satiliyor. Su an saksida. ne zaman bahceme dikebilirim?
  ***
  Paris’te kışın soğuğa dayanamaz. Bahçeye dikerseniz kışın ölecektir.

 37. Nurcan, İsatanbul diyor ki:

  Merhaba.Geniş cephesi kuzeye dar cephesi batıya bakan açık balkonum var. 3 hafta önce aldığım kenarları toz pembe, beyaz çiçekleri olan begonvili kuzeybatı köşesine yerleştirdim. Boyuna büyümüş, yüksekliği 150 cm. Pastan tabanı çürümüş olan büyük bir yağ tenekesine dikili. İlk hafta sonunda tüm çiçek ve yaprakları kurudu. Şimdi 3. hafta bitmek üzere. Dallar yeşermeye birkaç siklamen rengi çiçek vermeye başladı.
  Önceki hafta çiçekçime gittim. Bunların Yalova da yetiştirildiğini, tekrar canlanacağını söylemişti.
  Üç sorum var;
  1)Kuzeyden sert rüzgar, sabah ve akşam güneşi alan 4. kat balkonu uygun mudur?
  2)Çiçekçim kışı balkonda geçirebileceğini söyledi. Ne dersiniz?
  3)Teneke saksısını bu yıl hiç değiştirmeme gerek olmadığını söyledi. Ne önerirsiniz?
  ***
  Günde en az üç saat direkt güneşte adamakıllı ısınırsa sorun yok orası uygundur. Çiçekçinin tavsiyeleri büyük ağırlıkla doğru. Sadece iki şeyi açıklığa kavuşturmak lazım. İstanbulda (ocak şubat mart aylarında) kuzeyli rüzgarlardan donup ölebilir. Kuzeyli rüzgarları direkt almazsa, mesela ben bu kış begonvili balkonda tuttum donmadı. Kuzeybatı rüzgarını kuvvetli alır, dışarsı gibi soğuk ama camekanlı balkon yani camlar rüzgarları kesiyor. Saksı büyüklüğü begonvillere önemli değil. Öyle küçük bir begonvil için kocaman teneke saksı yanlış. Tenekede ne kadar toprak varsa az küçük boyda güzel bir saksı alın aynı toprakla saksıya geçirin. Kökleri biraz rahatsız olsa bile begonvilin öyle hassaslıkları yok zarar görmez. Teneke saksı olunca kış soğuklarında kökler soğuktan fena etkilenir soğuktan ölür. Bunlara dikkat edin. Kışın begonvilinizi kalın bir naylona sararsanız dışarda zarar görmeden durabilir. İstanbulda kışın dondurucu soğuk -7′yi geçmez. O kadar şeyle koruyabilirsiniz.

 38. Süleyman, Batman diyor ki:

  Begonvil 2 ay önce toprağa ektim hala kurumadı çok sağlam bir çiçektir. bitkiler için sabunlu fayda etmiyor.

 39. Sadullah A -İstanbul diyor ki:

  Begonvil kışın açmaz deniliyor ama açtı. geçen sene bodrumdan ufak bir fide aldım .kapalı ve güneş alan balkonumda ocak ayında bolca çiçek açtı. nisan ayına kadar bu çicekler durdu. daha sonra kurudular. kolay kolay çiçeklerini dökmediler. kurumuş çiçekleri temizledim. mayıs ayında tekrar çiçek açmaya başladı. şu anda şahane bir görüntüsü var.
  ***
  Sıcaklık vb bazı şartlar yerinde olunca yılın her zamanında çiçek açabilir.

 40. Kübra, Samsun diyor ki:

  İzmirden begonvil fidanı aldım. Şimdi balkonda güneş alıyor. Saksısını değiştirdik. Fazla su istemez demişlerdi bize ama yaprakları ve çiçekler soldu. Biz yine de su veriyoruz. Acaba buranın iklimine uygun olmadığı için mi öyle oldu? Kısın içeri alırsak ne olur? İzmirde gördüm evleri sarmış harika duruyordu. Burada da öyle olur mu?
  ***
  Kışa dayanıklılık begonvil çeşitlerine göre değişir ama İzmir’de kışa dayanıklı olan çeşitleri Samsun ikliminde de kışa dayanırlar. İstanbulda da birçok yerde bahçelerde görmüşümdür. Sizin aldıüğınız begonvil hangi çeşidindense onu bilmek lazım. Emin oluncaya kadar saksıda tutun. Sıfırın altında soğuk olduğu zamanlar soğuk ama kapalı bir yere alın. Fazla su istemez demişler doğru. Eğer yapraklar solgun ve cansız olmuşsa toprak değiştirdiğinizde köklere fazla zarar verdiniz ya da uygun olmayan bir toprağa diktiniz ve gerekmediği halde tekrar tekrar suladınız kökler çürüdü. İkisinden biri.

 41. Osman, İstanbul diyor ki:

  geçen yaz begonvil aldık çiçekleri ve yaprakları çok güzeldi. biraz daha rahat etsin diye nisan ayında sırsız toprak saksıya aldık. bu ilkbahar bir kere tüm yaprakları açtı ve çiçek verdi sonrası ise hüsran. çiçekler ve yapraklar tamamen döktü. ardından sadece iki dalın ucundan yeşil sürgün verdi. bu dallardaki yapraklarda ise kıvırcıklaşma var -yapraklar kıvır kıvır buruştu. geriye kalan diğer dallar ise neredeyse kurudu yaprak, sürgün yok. ne yapabilirim?
  ***
  Tropikal bitkileri kocaman saksılara dikerek köklerini fazla toprakta boğman genellikle aynı şekilde sonuçlanıyor. Ayrıca sanıyorum yanlış toprak kullanmışsınız. Hemen sökün köklerin zor sığacağı kadar küçük saksıya dikin.

 42. Oya, Las Vegas diyor ki:

  Iki yil once bahceme diktigim begovilim gectigimiz kis asiri soguk olmasindan dolayi dondu ve geri gelmedi. Ben de bu yaz tekrar satin alip saksiya dikmeye karar verdim. Yaklasik bir ay once saksiya diktim. hersey gayet guzel gibi gorunurken bugun yapraklarinin solgun ve yumusak oldugunu farkettim ama cicekleri guzel gorunuyor sorun yok gibi. Havalar burada cok sicak. sicaklik 45 dereceye kadar ulasiyor ve begonvil aksamustu gunesi aliyor. Sizce saksinin yeri mi degismeli?
  ***
  Sabah erkenden kontrol etmelisiniz. Yapraklar o saatte canlı ve diri ise hiç sorun yok, her şey normaldir. Toprak bu sıcak zamanlarda asla kupkuru kalmamalı buna da dikkat edin. Ayrıca öyle aşırı sıcak olna memleketlerde begonvil sıcağı içeri geçirmeyen kalın kenarlı toprak veya seramik saksılara dikilmeli.

 43. Gizem, Ankara diyor ki:

  Bodrumdan 5 gün önce pempe ve beyaz yapraklı olan sarmasik begonvil aldim. Ben begonvili bahceme ekmek istiyorum. ogleden sonra cok guzel gunes aliyor. Satan adam koklerini sararsaniz kışın birsey olmaz dedi. Ama bu sitedeki yazilari okuyunca kafam karisti. Kisin ölür mü acaba. Ve ben çiçeği ne zaman ekmeliyim?
  ***
  Ankarada kışın dışarda hayatta kalabilmesi mümkün değildir. Satıcı doğru söylememiş.

 44. Zehra, İzmit diyor ki:

  Ben de balkonum için cüce begonvil almak istiyorum. Bütün çiçekçilerde bulunur mu?
  ***
  Hayır kolay kolay bulamazsınız. Alacaksanız şimdi çiçekli haldedirler en iyi zaman. Bulabilirseniz tabi.

 45. zehra,izmit diyor ki:

  … …
  ***
  Bilmiyorum ama çok da matah bir şey değil. üzülmeyin.

 46. Gokce, Ankara diyor ki:

  Bahar basinda cuce begonvil olarak satilan begonvil fidesi aldim. Ben aldigimda haliyle uzeri cicekli degildi. Bir iki hafta once ciceklendi. ama hic oyle gordugumuz guzelim begonvil iceklerine benzemiyor. Oldukca ufak, celimsiz ve acik renkli. Ama cicek aciyormu aciyor! Balkonum oldukca gunesli,oglen sonu aksama kadar gunes aliyor. topragi poset topraklar ve suyu iyi suzen normal toprak karisimi. Gerektikce suluyorum. Size sorum su ki, bodur begonvilin cicekleri boyle ciliz ve renksiz mi olur? yoksa ben nerde yanlis yapiyorum?
  ***
  İlkin küçük oluyorlar. Zamanla büyürken renklenir. İçinde küçük çubuklar belirir. Onlar mini yıldız gibi esas çiçekleri açar. İşte o zaman çiçek sandığınız dış renkli kısım olması gereken rengi ve büyüklüğü almıştır.

 47. Nilüfer, Ordu diyor ki:

  Bir hafta önce internetten sipariş verdim. fidanımım boyu yaklaşık 50 cm falan. geldiğinde biraz yaprakları sararmıştı ve bikaç çiçeğni dökmüştü. ama hala birkaç tane çiceği var. benim merak ettiğim fidanım iyi durumda mıdır acaba? rutinine uygun bir sulama mı yapmalıyım yoksa farklı mı? bodurmu ya da sarmaşık özelliklimi nasıl ayırt edbilirim.
  ***
  Bodur begonvil küçük yapraklı olur. Yeni dalları ince ve kısacık gelişim gösterir. Her dal uzarken her yaprak dibinde tomurcuk gelişir. Eğer yeri yeterince sıcak değilse, susuzluk sıkıntısı da çekmezse yaprak diplerinde tomurcuk oluşmaz. Yapacağınız şey şiddetli güneş alan yerde tutmak. Toprağı çok çabuk kuruyan özellikte olmalı. Budamayı her zaman yapabilirsiniz.

 48. Nalan A. -İzmir diyor ki:

  Merhaba. 1,5m boyunda sarmaşık begonvili balkonda yetiştirmek için aldık. Duvara ahşap bir çit çaktım ona sardırmak istiyorum. Batıya bakıyor ve 14:00 den sonra oldukça iyi güneş alıyor. Aldığımda saksısı çok küçük olduğundan daha büyükçe bir saksıya aldım fakat seramik olması gerektiğini bilmediğim için saksı plastik. Saksıyı gölgede tutuyorum. Toprağı ise uygun. Fakat 1 hafta içinde hafif bir sararma başladı. acaba yakında toparlanır mı yoksa acil bir müdahale gerekir mi?
  ***
  Benim cüce begonvil de aynı şartlarda, plastik saksıda. Şimdi çiçek açmış durumda. Eski yapraklarda sararmalar dökülmeler başladı. Önemli bir şey olduğunu sanmıyorum çünkü aşırı yapraklanmıştı. Saksısı da güneş alıyor. İstanbul pek fazla sıcak olmaz zararı yok. İzmirde toprak veya seramik saksı daha uygun. Siz yeni almışsınız ve yaz sıcaklarında kökleri rahatsız etmişsiniz. Bekleyin çok yakında yeni dallar çıkarır. Sonbahara kadar çiçek açabilir.

 49. ibrahim b sakarya diyor ki:

  … …
  ***
  Normal karşılayın. Zamanla gözlemleye gözlemleye daha iyi tanırsınız. Hakkındaki bilgileri okuyun. Sevdiği şartlarda doğru bakımı yapın.

 50. ilknur B. -Tarsus diyor ki:

  Okulun bahçesine diktiğim begonviller önce güzel açtılar ama 2 ay sonra yapraklar döküldü ve kuru dal görüntüsüne büründü. İki hafta önce yeşermeye başladılar. ne güzel derken dün yapraklarını döktüğünü gördüm. Toprak beyaz bir toprak. hava çok sıcak çok güneş alıyor. Neden bu olabilir mi?
  ***
  Toprak beyaz demişsiniz. Esas neden budur. Begonviller en iyi asitli toprakta yetişir. Nötr ve hafif alkalinli toprağa da uyum sağlayabilirler. Fakat beyaz toprak ağır alkalinlidir. Begonvillere hiç uygun değil.

 51. Harun öztürk diyor ki:

  … …
  ***
  Zaten öyle yetiştirilmez. Vazgeçmenizi tavsiye ederim. Yukarda bakım bilgileri var. Ya o bilgilere göre yetiştirmeye çalışın ya da vazgeçin. Sizin tarzınız mevsimlik yaz bitkilerine uygundur.

 52. Melek P. -Ayvalık diyor ki:

  Kristal Begonvil kaç metre ara ile dikilmelidir?
  ***
  Bahçede devamlı kalıcı yerlerinde 1,5 metre ara iyidir. Daha yakın olmamalı.

 53. Özgün, Çanakkale diyor ki:

  Kapalı cam balkonda begonvilim var. Geçen yıl bir süre susuz kaldığı için alt dallarındaki yapraklarını döktüğü. Bu yıl da yalnızca bir miktar uzadı ve pek az çiçek açtı. Şu anda alt dalları çıplak ve kötü görünüyor. Kuvvetli bir budama yapsam alt dallar yeniden yaprak çıkarır mı?
  ***
  Bitkiler esintisiz ortamlarda pek sağlıklı gelişemez. Ayda bir bitki besini vermek lazım ki gücü düşmesin. Budayabilirsiniz.

 54. Nil S. -Ankara diyor ki:

  Pembe ve beyaz renklerde açtığı söylenen bir begonvil aldık. bodrumda bahçede bol güneş alan yerde dikili. geçen yıl dikmemize rağmen yeni çiçek açmaya başladı ve sadece pembe açıyor. İlerleyen zamanlarda çift renge döner mi?
  ***
  Emin değilim ama sonradan çift renk olacağını sanmam. Geç çiçek açması yeni güçlendiği içindir. Her yıl daha da güçlenir daha erkenden çiçeklenir.

 55. Armağan S. -Tekirdağ diyor ki:

  Begonvillerimi alalı 1,5 sene oldu. Arka bahçeme sınır bitkisi olması telleri sarıp güzel bir görüntü vermesi için çok severek almıştım. Üç kökler ve güney yönünde dikililer. İklim olarak pek uygun olmadıklarını da biliyordum aslında. Bu yaz ikinci yazlarıydı. Ben onları kuruyup öldüler zannederken farkettim ki dipten yeni taze kökler gelmiş. Şimdi onları kışın soğuğundan, dondan nasıl korurum öğrenmek istiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  ***
  Dibini kuru yaprak + toprak karışımıyla koruyun. Dalları da hasir gibi bir şeyle sarın. Toprak altında kökleri çoğalıp güçlendikçe her yıl daha azgınca büyür.

 56. Deniz Yılmaz diyor ki:

  Bodur begonvilimin sakısını değiştirdim. bir hafta oldu. çiçekleri üzerinde ama yaprakları sararıp solmaya başladı. sanırım köküne zarar vedim. ölmemesi için ne yapmalıyım?
  ***
  Bu zamanda köklerini rahatsız etmeniz yanlış. Gerçi şimdi yapraklarının soğuk hava yüzünden dökülmesi normaldir.

 57. Deniz Yılmaz diyor ki:

  İzmirde yaşıyorum yani soğuk havada değil. yaprakları iyice sarardı. çiçekleri üzerinde kurudu. sizce kurtulma ihtimali var mı suyunu ne kadar aralıkla vermeliyim? yeniden canlanması için yapmam gereken bir şey var mı?
  ***
  Gün içinde 20C dereceden daha sıcak saatler çoğunlukta olmazsa canlanmaz. Nisan veya mayısta canlanır. Toprak kurudukça sulayın.

 58. Sinan N. -Kocaeli diyor ki:

  Mayıs ayında aldığım begonvili güney doğu yönünde toprağa ektim. 70 cm idi şimdi neredeyse 3 metre oldu. kışın sarabilmek için kuvvetli budama yapayım mı? naylona mı yoksa çuval benzeri birşeyle mi sarayım?
  ***
  Kocaelinde güneyli cephelerde zarar göreceğini sanlam. Alt yarısını hasır, çuval bezi gibi bir şeyle sarın. Dibini saman, kuruyaprak vb şeyler karıştırılmış toprakla örtün. Budamayın.

 59. ahmet mert istanbul diyor ki:

  … …
  ***
  İstanbulun yüksek kesimlerinde değilseniz kışa dayanır. Sadece dibini toprak ve kuru yapraklar karışımıyla örtün. Karlı çok soğuk günlerde çuval beziyle sarın.

 60. Fatih, Bodrum diyor ki:

  Ben bodrumda 4 yıl önce pembe beyaz begonvil aldım diktim. hem çok yavaş gelişiyor hem de beyaz çiçekleri artık çıkmıyor. yani sadece pembe açıyor. nedenini ve tekrar pembe beyaz açtırmam için ne yapmam gerektiğini öğrenmek istiyorum.
  ***
  Yavaş gelişmesi toprağını sevmediğindendir ya da bodur türden olmasındandır. Beyaz çiçek açmaktan vazgeçmesinin sebebini henüz bilmiyorum.

 61. Efsane, Azerbaycan diyor ki:

  Ben bir ay bundan once bahceme dekor aqaclarindan dikdim. havalar guneshli olduqundan haftada birkerem suluyorum. doru mu yanlish mi yapiyorum bilmiyorum.
  ***
  Kış boyunca hiç sulamasanız da olur. ama toprak çok fazla kuruyorsa ve yağış da hiç yoksa arasıra sulamak lazım.

 62. Lütfen B. -Samsun diyor ki:

  Balkondaki begonvil çiçeğimi dondan ve soğuktan korumak için naylon ile sarsam hava alması gerekir mi? bir buket gibi sardım ancam naylonda bir kaç parmak delik bıraktım hava alması için. Bu uygulama doğru mu?
  ***
  Samsun’da begonviller kışın zarar görmez. Sadece kuzeyli yönlerden direkt gelen rüzgarlara açık cephede tutmayın. Ya da hasır gibi bir şey sarın. Sıkı sıkıya naylon gerekmiyor.

 63. Kemal, Denizli diyor ki:

  Benim 5-6 tane saksıda begonvillerim var. Denizli merkezdeyim. Begonvillerimi 3 hafta önce içeriye aldım. çiçek açmaya başladılar. bem kışın açsın istemiyorum. dışarı çıkarırsam don oluyor bazen geceleri. istediğim kışın dinlenerek geçirmesi yazın açması. şimdi ne yapmalıyım? Acaba balkona tekrar çıkarsam havalar iyice soğuyunca donarlar mı? Tamamen budasam en dipten! Boyları yaklaşık 1.7 metre 3 yıllıklar.
  ***
  Begonvillerin dinlenmeye ihtiyacı yok. Sıcaklık ve güneş yeterliyse yılın her zamanında çiçek açabilirler. Evinizde yaşayabiliyorlarsa bırakın evde çiçeklensinler. Yaza doğru tekrar dışarı alırsınız.

 64. Kemal, Denizli diyor ki:

  Teşekkürler dışarıya aldım dün. baharın çok gelişmesini istiyorum budamayı şimdi mi yapayım yoksa biraz daha bekleyeyim mi? Budamadan sonra dalları normal bir saksıya daldırsam tutar mı?
  Evin içerisinde yaşıyorlar ama kırmızı begonvillerim geçen kış tamamen çiçek açtı yazın hiç açmadı. bu yüzden sordum.
  ***
  Yazın açmadıysa bir şeyler ters gitmiştir. Belki yazın toprak hiç kurumadan sulamaya devam etmişseniz bu çiçek açmamasına sebep olur. Budama ise ilk yıllarda bir şey değiştirmez. Kökler adamakıllı güçlenince budamanın etkisi olur. Kışın dinlendirip kış sonunda budadığınızda çok azgın gelişim gösterir. Ama kökler pek fazla gelişmemişse budamak bir şey değiştirmeyecektir. Budadığınız dallardan çok kart olmayanları direkt toprağa dikerek köklendirebilirsiniz.

 65. Emine, Bolu diyor ki:

  Ben bu bitkiyi akdenizde çok görmüştüm ama sıcak iklim bitkisi diye hiç cesaret edememiştim. Acaba Bolu’da da yetişir mi?
  ***
  Bolu’da kış soğuklarına dayanabilmesi mümkün değildir.

 66. Selcen, İstanbul diyor ki:

  Gectigimiz Ağustos ayında Büyükada’daki fidanlıktan bir begonvil fidesi aldım. İstanbul’da begonvil yetişmesi çok zor derler. Ben İstanbul merkezde oturuyorum ve begonvilimi saksısıyla bahçeme koydum. Topragı az kuru kalacak sekilde düzenli sulamama ragmen zamanla çiçeklerini ve yapraklarını döktü ve kupkuru kaldı. Üşümesin diye koruma da yaptım ama Kasım ayında öldügünü düsünerek bir umut evin içine aldım (en cok günes alan cama, petege yakın şekilde). Aralık ayında tatile gidip geldigim iki hafta içinde begonvilim bana süpriz yaparak heryerinden tomurcuklar ve filizler fışkırtmıştı. Şimdi hızla filizlenmeye ve uzamaya devam ediyor. Sıcak-soguk dengesini saglamak için ne yapabilirim, ya da daha saglıklı olması icin budamalı mıyım? Yepyeni filizleri kesmeye elim gitmiyor.
  ***
  İstanbul’un merkez kısmında oluyor. Sadece çok yüksek kesimlerde ya da kuzeyli yönlerden gelen rüzgarlara tamamıyla açık yerlerde kışın donabilir. Kurtuluş – Feriköy arasında bazı evlerin bahçelerinde gördüm. Çok azgın büyümüş asma gibi her yere kollar salmış her yeri kaplamış. Taksim’de de Surp Agop Hastanesinin bahçesinde gördüm. Duvarı kaplamış çok güzel büyümüş. Siz de bahçeye dikebilirsiniz. Saksıda tutmanıza gerek yok. Kışın soğuktan yapraklarını dökmesi normaldir. Zararı yok. Şimdi sizinki evde fazla uzun dallar uzatıyorsa cüce begonvil değildir. Bunu budamayla zapt edemezsiniz. Şimdiki taze gelişimleri ev sıcağına adapte olmuşlar onun için ilkbaharda acele etmeyin nisan sonun bekleyin bahçeye dikin. Cüce begonviller ise birkaç yılda iki üç metre büyüyebilir ama azgın gelişme özelliği yoktur budamalarla kısa boylu derli toplu tutmak çok kolaydır. Devamlı saksıda yetiştirilebilir.

 67. Selma, İstanbul diyor ki:

  Merhaba, ben Sarıyer’de yaşıyorum. Evimin cephesi hemen hemen güneybatıya bakıyor, kuzey tarafında bir bahçem var ancak begonvilin güneşi sevdiğini bildiğim için ön cephe kapı girişine saksıda bir begonvil (uzayan ve saran cinsinden) dikmek istiyorum. arıyer kuzeyde ve evim de kışın karadenizden çok sert rüzgarlar alıyor. Bu durumda kışın begonvili içeri alıp bol güneş alan salonumda mı yetiştirebilirim sizce yoksa yine dışarıda bırakıp naylon poşetlerle sarıp koruyabilirmiyim? Ayrıca bahçemde yetiştirebilme ihtimalim çok mu az sizce, bahçemin bir kısmı akşamüstüne kadar bayağı güneş alıyor.
  ***
  İstanbulda çok yerde bahçelerde gördüm kocaman olmuş her yeri sarmış. Fakat kuzeyli yönlerden sert rüzgarlara tamamen açık bahçede olur mu kesin bir şey diyemem. Büyük toprak saksıya dikerseniz güneybatıya bakan balkonunuzda kışın zarar görmez. Aslında saksıda yetişmek için cüce begonviller uygundur. Kışın evde güneşli pencere önünde de tutabilirsiniz. Bunları eylül ortasında eve alıp mayıs başına kadar evde tutabilirsiniz.

 68. Rabia, Trabzon diyor ki:

  Kapalı balkonda yetişdiğim iki bekonvilim var. Biri ocak-şubat aylarında harika çiçeklenmişti. Onbeş gün önce aniden nerdeyse bütün yaprak ve çiçeklerini döktü. Sebebini anlayamadım. havasızlıktan olabilir mi? Yalnız diğer bekonvil de aynı yerde olmasına rağmen ona bir şey olmadı. Diğer bir sorum da bütün cabalarımıza (arkadaşlarım da dahil) rağmen çoğaltmayı başaramadık. Oysa yazdığınız yöntemlere göre defalarca denedik. Acaba çoğaltmanın başka püf noktaları var mı?
  ***
  Kış ortasında çiçeklenmişse yeri sıcak demektir. Buna rağmen birden bire yapraklarını dökmesi köklerin çürümeye başladığını gösterir. Sebep gereksiz sulamalar yüzünden olabileceği gibi ani şok etkisi veren ısı farklılığı da olabilir. Özellikle ıslak toprakta iken birkaç saat köklerin soğuğa maruz kalması köklere zarar verir (mesela bir ara ısıtıcı çalışmadıysa ve oda çok fazla soğumuşsa). Tam çürüme olmasa da hassas kısımları canlılığını kaybeder. Çoğaltmak için nisan girince şunu deneyin: 1 yaşından daha yaşlı olmayan dallarından kesip dışarda açık havada, kuvvetli güneş alabileceği bir yerde toprağa dikin. Mayısta da deneyin. Köklenme ihtimali kuvvetlidir. Güneşin ısıtması ve sürekli esinti köklendirmede çok etkili. Ama çok soğuk ve çok sıcak zamanlarda işe yaramaz. Sizin orada nisan ve mayıs ayları uygundur.

 69. Nuray, Antep diyor ki:

  Benim begonvil çiçeğim ciceyim filizlenmedi. Mart ortasında budama yaptım. Bütün çiçeklerim filizlendi bengovilden tık yok. Ölmedi halen canlı ama gelişmiyor. Kurtarmalıyım. Antalyadan çok zor sipariş ettim.
  ***
  Kışı dışarda açık havada geçirmişse Antep’te kış soğuklarına dayanıklı değildir. Ölmüş olabilir. Canlı olduğundan eminseniz ve dışarda açık havada ise henüz sıcaklık yeterli değil. Yakında filizlenmeye başlar merak etmeyin. Benimki de İstanbulda öğleden sonra akşama kadar güneş alan camekanlı balkonda henüz yeni filizlendi. Dışarsı gibi soğuk olur ama camlar soğuk rüzgarları kesiyor. Yoksa belki o da henüz filizlenmemiş olacaktı. Daha nisana bile girmedik. Acele etmeyin. Begonvil diğer bitkiler gibi değil. Sıcak seven bitkilerdendir. Kış soğuklarında açık havada gelişim beklemeniz yanlış.

 70. Musti, Hatay diyor ki:

  Son iki yıldır bir begonvil sevdası sardı beni. Şu an balkonumda 5 tane var. Biri bodur, diğerleri sarmaşık sarı somon mor ve beyaz. Şimdi de kırmızı ve lila arıyorum deli gibi. Dün Burhaniye’de buldum. Geçen yıl aldıklarımı hemen büyük 18 lt. saksıya dikmiştim. Fakat arastırmam neticesi gelen saksılarda birkaç yıl kalacağını gördüm. Bu yıl aldığım 2 taneyi değistirmıyorum. İlla toprak saksı mı olmalı? Artık pek bulunmuyor toprak salsılar. Benimkiler plastik. Kışın budamıştım. Artık yeşermeye başladılar. Balkonda çok büyümemesi için hep budamalı mı? Yoksa kontrolünü sağlayamazsak zor olur değil mi? Bu siteyi bulduğuma çok sevindim. tşk ederim.
  ***
  Toprak saksı kışın dışarda bırakılacaksa ve eğer yazın aşırı sıcak bölgelerde iseniz daha iyidir. Normalde önemli değil. Balkonlar için en iyisi bodur begonvillerdir. Derli toplu çiçeklenirler. Bodur denmesi minyatür gibi anlamda değil. Yani azgınca büyümez anlamında. Bunlar da 2 metre gibi büyüyebiliyor. Yeter ki doğru bakımı yapın. Ama azgın büyüyenler balkonlar için bence uygun değil. Tavsiye etmem. Bonsaiciler gibi hep uğraşmak zorunda kalırsınız.

 71. Musti, Hatay diyor ki:

  Evet bodur daha derli toplu fakat onun da diğerleri gibi renk seçeneği yok. Sadece pembe veya mor. Araştırmalarımda başka rengine hiç rastlamadım. O nedenle sarmaşıkları tercih ediyorum. Rengarenk bir balkon için artık sık sık budayarak şeklini koruyacağız. Zahmet olmadan rahmet olmaz demişler. Topraklarını her yıl yenilemek gerekir mi? Geçen yıl ektiklerimi bu yıl değişmedim.
  ***
  Hayır gerekmiyor. Sadece eğer bitki besini filan vermeye karşı olup besleyici toprak hazırlıyorsanız her yıl toprak değiştirmek gücünün, veriminin gerilememesi için gerekli olur.

 72. Musti, Hatay diyor ki:

  Burası Hatay Dörtyol yazın çok sıcaklar oluyor. Geçen yıl mayıs ayında aldıklarım plastik saksıda bir yaz geçirdi. Bodur olan iyi. Sarmaşık olan da çok iyiydi. Bir gecede yaprakları hastalık gibi oldu. Üstelik çiçekliydi. Bütün yaprakları sarardı. Üst komşum balkon yıkıyordu. Deterjanlı su bu hale getirdi. Sonra sonbahar olunca iyice budadım kel bıraktım. Şimdi ufak ufak yeşermeye başladı.

 73. Emine, İstanbul diyor ki:

  Şubat ayı ortalarında seradan saksıda begonvil aldık. Bu tarihe kadar terasta kaldı. Kış oldugu için çok fazla sulamadım.Aldıgımızdan beri bitkide hiç canlılık belirtisi yok. Yani ne bir yaprak ne bir yeşerme. Merak ediyorum öldü mü acaba? Çok isteyerek almıştık. Yoksa biraz daha beklemeli miyim?
  ***
  Daha nisana bile girmedik. Begonviller kışın soğukta gelişmez. Benimki camekanlı balkonda olmasına rağmen kışın yapraklarını döktü. Şimdi yeni filizleniyor. Sizinki gece soğuk rüzgarları direkt aldığı için henüz sıcaklık yeterli değil. Kuvvetli güneş alabilmeli. Belki iki üç hafta daha gelişim göstermeyebilir. Tabi kışın donup ölmediyse.

 74. Gökhan, Tekirdağ diyor ki:

  Cam balkonda yetiştirdiğim begonvilim yeni filizlenmeye başladı. Dalları çok biçimsiz geliştiği için budamak istiyorum ama çiçek açmaya başladılar. Sizce budama yapabilir miyim? Çelikleme için bu mevsim uygun mudur?
  ***
  Her zaman budayabilirsiniz. Çelikle çoğaltmak için en uygun zaman ilkbaharın ilk yarısıdır. Şimdi yapabilirsiniz. Dal kalınlığı, genç yaşlı dal olması fark etmez. Şu sayfadaki gibi kapalı tutarak köklendireceksiniz: http://azbitki.com/yari-olgun-dal-celigi

 75. Bilge, Malkara diyor ki:

  Bugün çok beğenerek aldığım begonvillerin soğuğa dayanıklı olmadıklarını öğrendim. Malkara’da toprakta yetişir mi acaba? Bahçede mi balkonda saksıda mı yetiştirmeliyim?
  ***
  Bodur olmayan, büyük yetişen begonviller İstanbulda yüksek olmayan kesimlerde kışa dayanıyor. Malkara’da dayanmaları güneye bakan cepheye dikilirse ve kışın iyice sarıp sarmalanırsa (belki) kışı sağ atlatabilirler. Ama zor. Hele bahçeniz kuzeyli yönlerden rüzgarlara açıksa hiç denemeyin.

 76. Şeyma, İzmir diyor ki:

  Sonbaharda begonvil aldım. Satan çiçekçi bana bunu guneye ekmemi söyledi. Evin guneyine ektim. 5-6 aydır çürümedi. Çok az büyüdü. Büyumesi için ne yapmalıyım?
  ***
  Kış soğuklarında ve fazla serinde gelişemezler. Havaların ısınmasını bekleyeceksiniz. Sabredin önümüzdeki haftalarda hızla büyümeye başlar.

 77. İsimsiz diyor ki:

  Yeni aldığım sarmaşık begonviller bol çiceklı geldi. Saksıları kırılmıştı. Bir boy büyük saksıya geçirdim. Çok uzun dalları var. Boyunu kısaltmak için çiçeklerini dökünce veya şimdi budama yapabilir miyim? Bir hayli uzun ve ince dalları var. Bir yere sabitleyip bağladım. Yoksa yerlerde sürünüyor. Çiçekleri serada açtırılmış. Artık açmaya devam eder mi?
  ***
  Çiçek açmaya devam eder. Ne zaman isterseniz o zaman istediğiniz şekilde budayabilirsiniz.

 78. Sena, İzmir diyor ki:

  Begonvilin hızlı büyümesi için ne yapmalıyım? Hızlı büyümesi gereken bir bitki değil mi?
  ***
  Bugünler begonvillerin hızlı büyemesi için yeterince sıcak değil. Mayısta hızlanır. Şimdi yapmanız gereken bir şey yok.

 79. Can, istanbul diyor ki:

  Cam önü için cüce begonvil almayı düşünüyorum. Evimin camları soylediğiniz güneş saatine uyuyor. oğleden sonra ortalama 4 saat güneş alıyor. Bazı begonvillerin rengi açık pembe. Bazıları ise çok güzel koyu fuşya renkteler. Acaba bu renk tonları beslenme ve güneşle mi alakalı yoksa farklı cinsler mi? Bir de bordo renkte görmüştüm Bodrumda ah… ne kadar büyülüydu anlatamam. İnşallah İstanbulda öyle bir renk bulabilirsem hemen alacağım. :)
  ***
  Öğleden sonra olması iyi. Daha sıcak olur. Çiçeklenebilmesi garantidir. Begonvillerin çeşitli renklerde çiçek açan çeşitleri olduğu kesindir. Fakat toprağın, ısının, güneş süresinin begonvillerde renk tonlarını değiştirme etkisi var mı henüz bilmiyorum. Yalnız, benim pembe çiçeklide gördüğüm kadarıyla çiçek olgunlaştıkça renk değiştiriyor. Önce yeşilimsidir. Sonra soluk renkli olur. Sonra tam rengini almış olur. Henüz çok küçük olduğu için ve bende pek geçmişi olmadığı için mevsimlere göre ve toprağın pH derecesine göre renk farklılaşması olup olmadığını tespit edemedim.

 80. Can, İstanbul diyor ki:

  Sizce istanbulun neresinden almalıyım? Semt pazarları, Eminonu çiçek ve evcil hayvan pazarı, Bahaus, Büyükada…
  Bu saydığım yerlerde begonvil mevcut. Fakat bazılarının etiketleri ithal yani Hollanda ürünü. İstiyorum ki yerli olsun. Sizce neresi daha guvenilir?
  ***
  Nerede satıldığı önemli değil. En dayanıklısını arıyorum diyorsanız toprağını kontrol edin. Begonvillere hiç uygun olmayan sert killi toprakta (genelde incecik kumla karıştırılmıştır ve toprak kuruyunca aynen taş gibi oluyor) yetiştirilmiş begonviller yer değişiminde hiç zarar görmezler. İşte aradığınız bunlar. Böyle begonvil yetiştirenler eski usul üreticilik yapan ege-akdeniz çiçekleri sanıyorum. Tek hataları yanlış toprak kullanmak. Ama doğal yetiştiriyorlar. O yüzden onların bitkileri çok dayanıklı oluyor. Yapacağınız şey aldığınızda birkaç gün bekletmek ve daha sonra köklere zarar vermeden killi topraktan temizleyerek begonvillere uygun toprağa dikmektir. Bunları her yerde bulamayabilirsiniz. Bulunca kaçırmayın. Seralarda özel şartlarda yetiştirilmiş begonviller ise yerlisi ithali fark etmez. Bunları mayıs ayında almalısınız. Başka zamanlarda fena halde yer yadırgama şoku yaşayabiliyorlar.

Sorunuzu veya Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

LÜTFEN YAZI DİLİ KURALLARINA SAYGILI OLALIM.
Yazı kurallarına uygun yazılan sorulara öncelik verilir.

(Yazamıyorsanız Mozilladan deği I.E. ile giriş yapın.)