Beaucarnea recurvata, Fil ayağı çiçeği, Nolina

Avrupa ve Amerikada midilli kuyruğu palmiyesi ve fil ayağı isimleriyle, bizde nolina ismiyle tanınıyor. Succulent bitkiler gibi bakılmalıdır. Güneş sever.

Avrupa ve Amerikada midilli kuyruğu palmiyesi ve fil ayağı isimleriyle, bizde nolina ismiyle tanınıyor. Palmiyelerle bir alakası yoktur. Yucca, dracaena ve sümbül ile aynı familyadandır. Gövdesinin alt kısmı kodeks yapılıdır.

Fil ayağı, Nolina

Fil ayağı, Nolina

Fil ayağ nolina succulent bitkiler gibi bakılmalıdır. Fazla sulamak iyi değil. Büyük saksılar iyi değil. Ağır toprak iyi değil. Kurumak bilmeyen torf ve kompost topraklar tam bir felaket. Bunlara dikkat edin. Çok güneş alan pencere önünüz yoksa evde yetiştirmeye hiç heveslenmeyin. Ama güneşli bir eviniz varsa sorun yok. Kuvvetli güneş alabildiği takdirde çok iyi bir ev bitkisidir.

Evlerde / ofislerde boyu en fazla 2,5 metre kadar yükselebilir. İklimi uygun yerlerde bahçelerde ise boyu 9 metreyi bulabiliyor. Fazla yağışlı olabilen memleketlerde bir bahçe bitkisi olarak yetiştirmek için dikileceği toprak kumlu, suyu çok iyi süzdürür yapıda olmalıdır.

Asparagaceae familyasının Beaucarnea cinsine ait bir türdür. Bunlar yucca’lara benzer. Bu türün bilimsel adı: Beaucarnea recurvata (diğer bilimsel adı: Nolina recurvata).
Xerophytic bitkilerdendir (aylarca süren kuraklıklara, kuru topraklara adapte olabilen)..

Güneş ihtiyacı: Tam gün güneşli ve yarı güneşli yerlere uygundur. Günde en az 3 saat direkt güneş şart.

Toprak ve besin: Toprak suyu iyi süzdürür, çabuk kurur nitelikte olmalıdır. Kırmızı killi toprak, humus katkılı bir süs bitkisi toprağı, ponza taşı ve perlit her birinden eşit oranlarda karıştırın. Böylece toprakta istediği her şeyi bulabilir. Besin vermek iyi değil. Her tavsiyeye aldanmayın.

Saksı değiştirme: Üç dört yılda bir. Ama eğer çabuk büyümesini istiyorsanız her yıl yukarda tarif ettiğim gibi bir karışımla toprağını yenileyin ve köklerin anca sığacağı büyüklükte saksı kullanın.

Nolina - Fil ayağıSulama: Toprak biraz kuruduğu zaman çok su ile derinine sulamak gerekiyor. Kışınsa toprağın tamamıyla kurumasını bekleyin. Su iyice dinlendirilmiş kloru uçurulmuş tortusundan ayrılmış olmalı.

Temizlik: Yapraklarının altını üstünü ıslak bezle haftada bir silin. Böylece varsa parazit bitleri de temizlemiş olursunuz.

Soğuklara dayanıklılığı: Yaşlandıkça artar. En son -8C derece soğuğa dayanabilirler, tabii ki uzun süreli olmazsa. Yani İstanbul’un alçak merkez kesimlerinde kuzey rüzgârına kapalı bahçelerde hiçbir sorun yok. Sadece ilk üç dört yılda biraz korumak lazım.

Fil ayağının çoğaltılması, küçük sürgünlerinin ayrılması ile ve tohum iledir. Tohumdan yetiştirilenler küçücükken bile top gibi yusyuvarlak kodeks oluşturur. Daha cazip görünümlü gelişir. Dikkat: Yan sürgünler verirse ayırmaya çalışmayın. Hiç tutmama riski var, ana bitkiye büyük zarar verme riski var. Bu bitki çok yavaş büyür. Eğer çok dallı şekilde büyüyorsa daha iyi, her geçen yıl değeri artar.

Kategori: Salon Ofis Dekor Tarih: 05 Mart 2012

Etiketler: | | | |

'Beaucarnea recurvata, Fil ayağı çiçeği, Nolina' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Yasemin D. -Niğde dedi ki:

  Nolinamın yaprakları elime geldi. Tepe kısmındaki yapraklar sararmıstı. Hafifçe tutup çekince dipten çürümüş. Galiba suyu fazla gelmiş. Acil kurtarma ne yapabilirim?
  ***
  Galiba kökleri, gövdesi çürümüş. Bu durumda hiçbir şey yapamazsınız ölmüştür.

 2. Nimet G. -Nürnberg dedi ki:

  Nolina’m bitlendi. Yapraklarında pamuğumsu bir madde ve beyaz böcekler var. Ne yapmalıyım? Bitlenmeye sebep nedir?
  ***
  İki hafta boyunca her gün yaprakları ıslak bezle tertemiz yapacak şekilde silin. Tamamen yok olurlar. İki hafta geçince haftada bir yine ıslak bezle silmeye devam edin. Evde bitkiler havasızlık, yağmursuzluk, güneşsizlik yüzünden bitleniyor. Çocuk bakımı gibi bakım lazım. Her zaman silip temizleyeceksiniz. En az haftada bir defa. Ama şimdi bitlerden kurtarmak için iki hafta boyunca her gün ıslak bezle silip temizleyin.

 3. Nimet G. -Nürnberg dedi ki:

  Dün ve bugün dediğiniz gibi tüm yaprakları silmeye çalışıyorum. Fakat yaprak diplerine ulaşmakta zorluk çekiyorum ve tam temizlenmiyor. Ayrıca yaptaklar zarar görüyor ve kırılıyorlar. Bir kolayı var mıdır?
  ***
  Oraları fazla zorlamadan, ucu pamuklu kulak temizleme çubuğu ile temizleyin. Eğer oralarda bit yoksa gerekmez ama varsa pamuğu alkol ile ya da kolonya ile ıslatıp o bitlerin üzerlerine bastırın.

 4. Ayşe Nacar dedi ki:

  Merhaba. Benim iki nolinaminda yaprak uçlarında kurumalar var. Sorun ne olabilir? Ne yapabilirim?
  ***
  Normaldir. Yaprak uçları kurur. Özellikle de yeni almışsanız yer yadırgaması sonucu daha fazla olacaktır. Klorsuz su ile sulayın. Toprak kurumadıkça sulamayın. Mutlaka güneşli yerde tutun.

 5. Özlem Aytekin dedi ki:

  Yol kenarına atılmış bir nolina buldum. Eve getirdim ama soğuktan dolayı yaprakları koyu yeşil bir hal aldı. Kurtarabilir miyim? Saksısını da değiştirdim. Normal çiçek toprağı aldım. Doğru mudur?
  ***
  Yapraklar sert ve sağlıklı ise renginin koyu yeşil veya açık yeşil olması önemli değil. Toprak için bir şey diyemem ama her yeni aldığınız bitkinin hemen toprağını saksısını değiştirmeniz yanlış. Bu işlerin usulü var, zamanı var.

 6. Ceylin A. -İstanbul dedi ki:

  Ben nolina almak istiyorum. 1-1,5 mt. büyüklükte… Civardaki çiçekçilerde fiyatlar çok yüksek. Uygun fiyata nereden bulabileceğim konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim.
  ***
  Şansınıza ve çiçekçilerin vicdanına kalmış bir şey. O büyüklükte ve sağlığı tam yerinde bir nolina piyasada yani perakende satışta 50 lira ile 80 lira arasında olması gerekir diye düşünüyorum. Eğer gövdesi kalın ve gösterişli, dip kısmı daha geniş ise fiyat ikiye katlanabilir. Daha ucuza ancak çok küçüklerini ya da cılız ve sağlıksızlarını alabilirsiniz.

 7. Ayşegül dedi ki:

  Nolinamız 11 yıldır bizimle yaşıyor. Fakat 4-5 aydır evde küçük sinekler oluştu. Sebebi nolinanın kökünün böceklenmesiymiş. Nasıl kurtarabiliriz?
  ***
  Hayır onunla ilgisi yok. En az 10 sigara izmaritinin tütünlerini akşam bir bardak sıcak suya koyun. Sabaha kadar beklesin. O suyu toprak yüzeyine yavaşça dökün. Kalan tütünleri de toprak yüzüne yayın. O sineklere en etkili ilaç budur.

 8. Aynur Dağ dedi ki:

  Nolinamı çoğaltmak istiyorum. Tohumdan yazmışsınız. Hiç tohum görmedim. 4 yıldır evimizde. Sadece büyük kocaman karpuz gibi bir gövdesi var. Ve 1,5 metreye kadar uzayan yeşil yaprakları.
  ***
  Çoğaltmaya çalışmayın. Sağlıklı bakımını yapın. Ne kadar büyürse o kadar güzel ve o kadar değerlidir. Yaprakları rahatsız edici şekilde fazla uzuyorsa daha güneşli yere almalısınız. Böylece yapraklar çok fazla uzamaz.

 9. Seyda K. -Mugla dedi ki:

  Nolina’mı alali 3 ay oldu. Bu hafta govde kısmının içine dogru çöktügünü fark ettim. İyileştirmek için ne yapabilirim?
  ***
  Çürüme başlamış. Hemen açık havada neresi mümkünse (bahçe, balkon, pencede dışı) oraya koyun. Sulamayı biraz seyrekleştirin. İki ayda iyileşirse iyileşir.

 10. Handan, İstanbul dedi ki:

  Yanlış bir zamanda ufak bir nolina çeliği elime geçti. Kısacık gövdeli ufak bir yan sürgün. Az önce kopartıldığı yeri düzgünce kesip kesik yeri kurutmaya bıraktım. Köklenmesini nasıl sağlayabilirim?
  ***
  Kumlu toprağa dikin. Toprak ıslak değil biraz nemli olmalı. Sonra her ne zaman iyice kurursa o zaman sularsınız.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)