Bambu palmiyesi Chamaedorea seifrizii

Bambu palmiyesi egzotik görünümlü hem hava temizleyici ofis ve salon bitkisi olarak yetiştirilebilir. Görünümünün bozulmaması için bakımı dikkat ister: Kuru havadan, fazla yakıcı güneşten ve sulama ihmallerinden iyi korunması gerekiyor.

Güneş almayan içmekânlara uygun, iki metreyi fazla geçemeyen küçük yapılı bir palmiye. İngilizce yaygın isimleri: Bamboo Palm ve Reed Palm.. Saksılarda bambu dallarına çok benzeye birkaç dal olarak yükseliyor halde görmüşsünüzdür. Doğal olarak bambu gibi kök sürgünleriyle dallar çıkararak çoğalır. Güneş alırsa çiçek açıp meyve verir. Bunun için aşırı güneş gerekmez. Yaz aylarında öğle civarı güneşini almamalı veya filtrelenmiş olarak almalı. Meyvesi yenilmez, çocuklarınıza dikkat edin.

Arecaceae (palmiyegiller) familyasının Chamaedorea cinsinin iki türü:
1) Chamaedorea seifrizii: Bambu palmiyesi olarak en çok bahsedilen bitki. Sadece Akdeniz kıyı kesimlerinde bahçelerde yetiştirilebilir. Yazın direkt öğle civarı güneşinden iyi korunması gerekiyor.
2) Chamaedorea microspadix: Bambu palmiyesinin soğuğa daha dayanıklısı. Yurdumuzun tüm deniz kıyı kesimlerinde kışın açıkta zarar görmez. Direkt güneşe de daha dayanıklıdır.

İki Chamaedorea arasındaki görünüm farkı: Seifrizii türünün yaprak parçacıkları daha ince, microspadix türünün yaprak parçacıkları daha genişçedir.

Anavatanı: Kuzey Amerika kıtasının güney ve en güney kesimlerinin ormanlarının bitkileridir. Yani yarı tropikal orman altı bitkisi.

Bambu palmiyesi yapraklı dalları

Bambu palmiyesi

İnce bir bakım tavsiyesi:Kamış gibi dallarında diğer palmiyelere göre az yaprakçıklı yaprak sapları olur. Bunlar bozulduğu zaman gövdeden kopartılmamalı. Sadece gövdeye birleştiği yere yakın kesilmeli. Kalan kısım kendiliğinden kuruduğu zaman kolayca düşecek hale gelir. O zaman alıp atmalısınız. Kuruduğu halde almazsanız hastalık yapabilir.

Bambu palmiyesi egzotik görünümlü hem hava temizleyici ofis ve salon bitkisi olarak yetiştirilir. Görünümünün bozulmaması için bakımı dikkat ister: Kuru havadan, fazla yakıcı güneşten ve sulama ihmallerinden iyi korunması gerekiyor.

Toprak, diğer palmiyeler gibi bambu palmiyesi de özel bir toprak gerektirmiyor; temiz, iyi bir bahçe toprağına ¼ oranında ponza taşı ekleyerek kullanabilirsiniz. Sulaması toprak kurudukça ama fazla kurumadan önce yapılmalı. Su iyice dinlendirilmiş tortusu giderilmiş olmalı. Aksi takdirde direkt musluk suyu ile sulamak zararlı olabilir.

Besin: Güçsüz toprağa dikmişseniz her yeni birkaç yaprak geliştikten sonra besin vermelisiniz.

Yaprak bitleri: Özellikle en taze yapraklarının altlarını arada sırada büyüteçle inceleyin. Mini örümcek bit türü akar / mayt parazitleri musallat olursa yapraklar fena halde zarar görür. Bitlenmesini beklemeden yaz aylarında en az haftada bir, kışın en az üç haftada bir banyoda duşun altında yapraklarının altına üstüne su fışkırtarak yıkamalısınız. Bahçelerde açık havada yetiştirilenlerde bitlenme pek görülmez.

Çoğaltılması: Tohumla çoğaltılabilir. Tohumlar birkaç ay sonra çimleniyor.
Kökten ayırmakla da çoğaltabilirsiniz. Bunun için ayrılmak istenen bireyin kuvvetli kökleri ve kök kaidesi olması gerekir yoksa tutmaz.

Bambu palmiyelerinin fiyatları: ABD’de en ucuz palmiye çeşitlerindendir. Türkiye’de süs bitkisi yetiştiriciliği ve satışlarında henüz hiçbir rekabet söz konusu olmadığı için her şeyi ABD’de olduğundan 10 misli kadar daha pahalıya almak zorunda kalıyorsunuz.

Kategori: Salon Ofis Dekor Tarih: 22 Aralık 2011

Etiketler: | | | | |

'Bambu palmiyesi Chamaedorea seifrizii' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Tuncay, Bursa dedi ki:

    … …
    ***
    Yanlış sayfadasınız. Şuraya bakın: http://www.bitkivecicek.com/sans-bambusu-dracaena-sanderia


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)