Bahçelerin en güzel zararlısı salyangoz

Bahçe salyangozuna yanlış olarak sümüklü böcek derler. Hâlbuki sümüklüböcek kabuksuzdur. Bahçe salyangozlarının renk renk kabukları olur. Ben çocukken bahçeli bir evimiz vardı. İstanbul havası salyangozların üremesine çoğalmasına o kadar elverişli ki, bahçeden günlerce salyangoz toplayıp başka yer atsam bile tükenmezlerdi.

Bahçe salyangozuna yanlış olarak sümüklü böcek derler. Hâlbuki sümüklüböcek kabuksuzdur. Bahçe salyangozlarının renk renk kabukları olur. Ben çocukken bahçeli bir evimiz vardı. İstanbul havası salyangozların üremesine çoğalmasına o kadar elverişli ki, bahçeden günlerce salyangoz toplayıp başka yer atsam bile tükenmezlerdi.

Aslında bahçe salyangozları yenebilir. Dinimizce bir mahsuru olacağını sanmıyorum. Mesela çekirge yemek bütün mezheplerde caizdir. Salyangoz da çekirgeler gibi sadece bitkilerle besleniyor. Hele bulabildiği her şeyi yiyen tavuk helalse bahçe salyangozları daha helal olsa gerek. Bu konuda bilgi bulamadım. En azından kokareçten çok daha yiyilesi bir şey.

Ben hiç yemedim. Sadece bir kere karalâhana yemeği yerken kazayla tadını alabildim. Çok yıllar önce Trabzonlu bir komşumuz karalâhana yemeği yaparken fındık kadar bir salyangoz yaprakların arasında kalmış, kadın görememiş onu da pişirmiş. Yemek yerken ağzımda bir şey kırıldı. Peşinden güzel bir lezzet hissettim. Kırılan şeyi çıkardığımda gördüm ki küçük bir salyangoz parçalanmış. Lezzetini şöyle hatırlıyorum: Kemik iliği tadı gibi, biraz da tavuk ciğeri tadında. İkisinin ortası bir şey. Öyle aklımda kalmış. Lezzeti çok güzeldi. Fransızlar belki salyangoz yemeyi buna benzer bir kazayla öğrenmişlerdir.

Ne yaparsanız yapın bahçelerden yok etmeniz imkânsız. Bence yiyelim de bari bir işe yarasınlar :) Hem çok da vitaminlidir çünkü bahçe salyangozları her türlü bitkinin tadına bakmaya bayılır. Pek bitki seçici değildirler.

Kategori: Uncategorized Tarih: 08 Ocak 2011

Etiketler:

'Bahçelerin en güzel zararlısı salyangoz' hakkında sorular, açıklamalar

 1. İlhan – İstanbul dedi ki:

  Çok denedim bitiremedim salyangozu. Kimyasal kullanmak istemedim ama son yıllarda aşırı arttı ve iki defa zehir kullandım nafile hala çok var. Bahçede pek birşey yetiştiremiyoruz domates fidanını tam dibinden yiyor ertesi gün bütün domatesler yerde. Bunun çaresi onu yiyen kuşlar falan olmalı etrafta, tavuk yiyor ama bahçedeki bitkileri de yiyor. Başka bir çaresi olmalı.
  ***
  Salyangoz ve sümüklüböceklerden kurtulmak için birkaç yol yabancı kaynaklardan okudum:
  1- Bakır tellerin iyonlarından rahatsız olurlarmış.
  2- Çok keskin ve/veya dikenli gibi kenarları olan maddelerle bitkilerin çevresine sınırlar yapmak. Böylece aşmaya cesaret edemiyorlarmış.
  3- Bahçeye kurbağaları alıştırmak (su havuzu gerektirir)..
  4- Hiçbir ziraai mücadele ilaçları ve suni gübre kullanmayıp her türlü böceğin bahçede yaşamalarına imkan vermek. Böylece salyangoz yumurtalarını bile bulup yerler.
  5- Her gün tek tek toplayıp bahçeden uzaklaştırmak.
  6- Bahçenin çevresini levhalarla kaplayarak yeni girmek isteyenleri levhalarda iken yok etmek (özellikle geceleri faaliyete geçiyorlar).
  7- Bahçenin çevresini rezene ve maydanoz gibi salyangozların hiç sevmediği bitkilerle çitlemek.. Bu sayede bazıları yön değiştirip geri gidebilir.
  8- Bahçede salyangozların en çok gezindikleri yerlere genişçe tahta levhalar koyun, altında biraz boşluk olmalı. Altını ve çevresini ıslatın. Ertesi sabah altında birçok salyangozun toplandığını göreceksiniz. Onları toplu halde toplayıp atabilirsiniz.

  Bunların tümünün veya en az yarısının uygulanması sorunu kökten olmasa da çok büyük ölçüde çözecektir. Nerede oturuyorsunuz merak ettim. İstanbulda karga nüfusunda büyük bir parlama oldu. Salyangoz yiyeceklerini tahmin ediyorum. sizin orada karga yok mu?

 2. İlhan - İstanbul dedi ki:

  Üsküdar’da oturuyorum bitişik apartmanların ortasında kuytu bir bahçe. Alacağı güneşin çoğunu da büyük bir ceviz önlüyor bu yüzden bahçe salyangozların seveceği gölgeli ve nemli oluyor. Karga var ama haftada 1-2 kere sesini duyarım çok uğramıyorlar. Bunları yiyip bitiirmeleri için büyük bir karga sürüsünün epeyce bahcede kalmaları gerek :) En iyisi tahta levha metodunu denemek.
  ***
  Açıklık bahçelerde de çok salyangoz oluyor. Ancak hiç sulanmayan bahçelerde yazın büyük ölçüde azalırlar. Kargalar apartmanlar arası kuytu bahçelere pek inmez. Tahta levhalarla uzun süre uğraşacaksınız çünkü etrafta daha binlerce salyangoz yumurtaları vardır, sırayla ortaya çıkarlar. Uğraş uğraş tüketmek zor. Devamlı uğraşmakla sonunda belki yok denecek kadar azaltılabilir. Bahçe çevresinde de tedbir almak şart.

 3. Mahmut Ari - Ankara dedi ki:

  Küçük 10m2 lik bahcemdeki domatesleri sürekli kuşlar (saksagan sanirim) yiyor. tam kizarmaya basladiginda aninda gagalayip oyuyorlar. Yuvalari cok yakin kiyip da yuvalarini bozmadim. Ama bana domates yedirmediler. Korkuluk, gazete hisirtisi, Cd bile koydum ama olmadi. Bana bir yol gösterebilir misiniz.
  ***
  Sanıyorum tek çaresi bahçeye birkaç kedi alıştırmanızdır. Onların sayesinde gelmezler. Başka bir fikrim yok.

 4. Selma. Belçika dedi ki:

  Benim bahçemdede çok sayıda sumuklu böcek var. Şimdi bu aylarda çıkacaklar ortaya. Lütfen bütün çareleri yazın bana.

 5. Ufuk, Bursa dedi ki:

  TVde birisi anlatıyordu, hatırladığım kadarıyla aktarayım : “Salyangozlar ayyaştır. Biraya bayılır. Bahçenize küçük bir çanak içerisinde akşam biraz bira bırakın. Sabah baktığınızda bütün salyangozların bu çanağa toplandığını göreceksiniz.”

 6. Mahbube, Baku dedi ki:

  Bizim bahcede de var. behce yetmedi banyoda bile var. galiba tek care tuz. uzerine tuz dokunce kaciyolar. Bikac defa yaptim. Yok oldular gelmediler.

 7. Zeynep dedi ki:

  Çok teşekkurler. aslında bu yontemi fen bilgisi dersinde performans konusu olarak seçeceğım. sayenizde 100 alcam :)
  ***
  Ciddiyseniz lütfen sonucu yazmayı unutmayın. Nasıl yapacaksınız onu da merak ettim. :)

 8. Derya, İstanbul dedi ki:

  Ben bugün 4 tane beslemeye başladım.:)) Çok tatlılar. Marulları büyük bir iştahla yiyorlar…

 9. Mevlüt, Almanya dedi ki:

  Sizlere önerim: Bahçenizin etrafına kahve Tortusu dökün Bakin gelebiliyorlar mı..H em Kahve tortusu çiçek ve sebzelerinizin daha güzel ve Ideal BIO gübre oldugunu da göreceksiniz.
  Not: Almanya’da çok kahve içildiğinden kovalarla biriktirip biraz kurutup bahçenin her yerine saçabilirsiniz.

 10. Hüsniye dedi ki:

  Sümüklü böcek varsa yumurta kabuklarını toplayın bahçeye serpin. Ben yaptım hiç gelmediler.

 11. Mine, Bursa dedi ki:

  Benim bahçem aslında güneşli ve havadar. En az 20 metrekarelik bölümünü çilek diktim. Fidelerim çoksağlıklı. Salkım gibi bol çilek verdiler. 10 gündür kızarmaya başladı. Ben biraz daha kızarsın yarın toplarım diyorum. Sabah bir bakıyorum hepsinin yarısı ısırılmış. Komşum sümüklü böcek olabilir dedi. Bu akşam birkaç kapla bira koymayı düşünüyorum. Okuduklarımdan bana en kolayı o geldi. Sonucu merak ediyorum.
  ***
  Mine Hanım zirai ilaç satan yerlerden ilaç alın. Mavi taneler şeklindeki ilaç en kolay ve kesin çözüm.

 12. Melek, İstanbul dedi ki:

  Bizim bahçede çok fazla salyangoz var. Bbunun bir kimyasalı yok mu?
  ***
  Var. Zirai ilaçlar satan yerlerde bulursunuz. Size birkaç farklı şey gösterirler. En kolay kullanımlısı mavi taneler olan ilaçtır. Çok az miktar serpeceksiniz. Kesin çözüm. Zamanla topraktaki yumurtalardan yeni salyangozlar çıkınca ilacı tekrar serpersiniz.

 13. Yeliz, Bolu dedi ki:

  Bütün önerileri okudum. Bira, acı biber, tuz ve en son hiç istemediğim halde mavi tozu da denedim başarılı olamadım. Benim hatam sürekli yapmamam. Anladığım kadarıyla 3-4 günde bir tekrarlamamız gerekiyor. Kahve serpme fikri hem zararsız hem de gübre yerine geçmesi nedeni ile çok tuttum.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)