Bahçe drakaynası – Cordyline australis ‘Dracaena Spike’

İsmine aldanmayın – Dracaena cinsi türlerinden değildir. Cordyline cinsine ait bir türden (Cordyline australis) bir çeşittir. -10°C dereye kadar soğuğa dayanıklı olduğu için bahçelerde yetiştirilir.

Şimdiye kadar adı bütün dünyada yanlış olaran “Dracaena spike” diye devam ettirilmiş. Öte yandan, Asparagaceae familyasına ait olan birkaç cinsten bu sayfada ele aldığım bitkiye benzeyen bitkilere batılılar hep Dracaena spike demiş. Başlıca şu cinslerden: Cordyline ince yapraklıları, Dracaena (marginata türü çeşitleri) ve Yucca’nın ince yapraklı çeşitleri..

Cordyline australis tek başına bir Cordyline türü olduğu halde birbirine benzemeyen çeşitleri ve kültivarları var. Her biri Cordyline australis’tir. Kültivar isimleriyle birbirlerinden ayrılırlar.

Dracaena spike çiçekleri Cordyline australis 'Dracaena Spike'
Cordyline australis ‘Dracaena Spike’ çiçekleri ve yaprakları

Bazı kaynaklarda bu bitki diğer Cordyline australis çeşitleriyle karıştırılmasın diye Cordyline australis ‘Dracaena Spike’ olarak bahsetmişler. Çok aşırı güneşli, tam gün güneşli yerlerde eğer yazın susuz bırakılırsa ani bir bozulma gösterebilir. Kökleri sıcak toprağı sevmiyor. Böyle yerlerde dibine yer örtücü toprağı güneşten koruyucu bitkiler dikilmelidir. Saksıda yetiştiriyorsanız kalın kenarlı toprak saksı kullanın. Yaz boyunca susuz bırakmayın.

Çoğaltılması tüm asparagaceae familyası dallı türlerinde olduğu gibi dallarının 15 cm parçalara bölünmesiyle kolayca yapılabilir. Bu türü tohumundan da çoğaltabilirsiniz.
Nisan ortasından haziran başına kadarki dönemde.. uzun bir dalı 15 cm kadar parçalara ayırın. Bir hafta açıkta bekletin kesik yerler iyicene kurusun. Sonra çok ıslak olmayan, yeterince nemli toprağa dikin. Sulamayın. Sadece toprak iyice kurudukça sulayın. Bulunduğu yer esintili olmalı. Bir – iki ay içinde köklenir filizlenir. İki ay dolduğunda normal sulamaya geçebilirsiniz.

Cordyline australis 'Dracaena Spike'

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Yazılarım izinsiz olarak birçok web sitelerinde yayımlanmaktadır. Lütfen kaynak belirtmeyenleri uyarınız. Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Sorunuzu veya Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

LÜTFEN YAZI DİLİ KURALLARINA SAYGILI OLALIM.
Yazı kurallarına uygun yazılan sorulara öncelik verilir.

(Yazamıyorsanız Mozilladan deği I.E. ile giriş yapın.)