Arap küpesi – Fuchsia triphylla

Arap küpesi çeşitlerinden en yaygını Fuchsia ‘Gartenmeister Bonstedt’ kültivarıdır. Türkiyede de bulunur. Yaprakları mor damarlı bronz/ yeşildir. Güneşe ve sıcağa dayanıklılığı çok iyidir.

Onagraceae familyasının Fuchsia cinsinin Fuchsia triphylla türüne bizde Arap küpesi denir. Anavatı Orta Amerika – Karaibler denen adalar bölgesi ve çevre ülkeleridir. Daha çok dağlık bölgelerde görülür. Bizde Arap küpelisi denirken İngilizcede honeysuckle fuchsia (hanımeli küpelisi) denir.

Hızlı büyüyüp çok sayıda çiçekler açar. Kış soğuklarına kadar hiç durmadan devam eder. Çiçek rengi kırmızının mercan rengi ve somon renklerinin açıklı koyulu tonlarındadır. Toprağın yapısına, hava sıcaklığına ve havadaki nem oranına göre ve ayrıca susuz kalp kalmamasına göre çiçek rengi kırmızının saydığım tonlarında değişiklik gösterir. Safkan türünün boyu 120cm dolaylarında, kültivarları daha kısadır.

Dağ bitkisi olduğundan dolayı yayla havası gibi iklimi sever. Yeri açıklık, iyi rüzgar alan bir yer olmalı. Aşırı güneşten rahatsız olur. Kış soğuklarına pek dayanamaz. Ancak bazı kültivarları (mesela Fuchsia ‘Thalia’) kışın -4°C derece soğuğa dayanır.

Arap küpesi çeşitlerinden en yaygını Fuchsia triphylla ‘Gartenmeister Bonstedt’ kültivarıdır. Türkiyede de bulunur. Yaprakları mor damarlı bronz yeşildir. Güneşe ve sıcağa dayanıklılığı çok iyidir. Kışın sıfırın altında birkaç dereceye soğuğa büyük zayiatlarla dayanır. Evde biraz olsun esintili yer sağlarsanız yetiştirebilirsiniz – yalnız kışın serin bir yerde yapraklarını döküp dinlenmesi gerekiyor.

Fuchsia ‘Thalia’ için bazı kaynaklar Fuchsia triphylla’nın ta kendisi olduğu yazar. Halbuki bunun bir kültivarıdır. Düz yeşil yapraklı olup boyu 60cm’yi pek geçmez.

Arap küpelisi

Arap küpelisi

Arap küpesi yetiştirme bilgileri

Toprak Asitli ve nötr civarlarında, suyu iyi süzdüren, havadar yapıda olacak. Ponza taşı karıştırılmış humuslu bir toprak uygundur.

Sulama: Toprağın üst kısımda kaydadeğer bir kuruluk görmedikçe sulamamalısınız.

Saksıda yetiştirmek için: Dar alanları pek sevmezler. Büyük toprak saksı kullanın. Saksının alt yarısını yarı yarıya ince ponza taşı karıştırılmış kırmızı killi toprakla doldurun, üst yarısını 1/4 oranında ponza taşı karıştırılmış kompost toprakla doldurun.

Çoğaltılması: Dal çeliği ile ve tohumla çoğaltılır. Hibritler ve kültivarlar tohum vermeyebilir veya tohumlar aynı özellikte olmayan Arap küpesi çeşitleri oluşturabilir.

Kategori: Bahçe Balkon Tarih: 25 Haziran 2012

Etiketler: | | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)