Aralya (Japon aralyası) Fatsia japonica

İklimi uygun illerimizde daha çok park ve bahçelerde yetiştiriliyor. Aslında aralya son derece dekoratif içmekan süs bitkilerindendir. Bakımına dikkat ederseniz dışardakilerden çok daha güzel görünümlü edebilirsiniz.

Araliaceae familyası, Fatsia cinsinin Fatsia japonica türü. İklimi uygun illerimizde daha çok park ve bahçelerde yetiştiriliyor. Aslında son derece dekoratif içmekan süs bitkilerindendir. Bakımına dikkat ederseniz dışardakilerden çok daha güzel görünümlü edebilirsiniz. Yapraklar fazla iri olduğu için geniş salonlara, geniş ofislere daha uygundur.

Fatsia japonica ‘Variegata’: Aralyanın yaprakları beyaz / krem renkle karışık yeşil yapraklı kültivarı.

Toprak: Hafif asitli, nötr ve hafif alkalinli çeşitli topraklar olabilir (pH 6.1 – 7.8 aralığı en iyisidir, pH 5.5 – 8 gibi daha esnek düşünülebilir). Killi, kuvvetli aynı zamanda suyu çok iyi süzdüren toprak istiyor. Bahçenizin toprağı fazlaca killi ise aralya dikeceğiniz yeri derince kazarak toprağa ponza taşı ve perlit karıştırırsanız daha iyi olur.
İçmekânlarda yetiştirmek için ise humuslu bahçe toprağı + ponza taşı + eski sığır gübresi karışımı iyidir. Buna kırmızı killi toprak ve perlit de karıştırsanız aralyanız için çok kuvvetli sağlıklı bir toprak hazırlamış olursunuz. Aralya gibi bazı bitkilere en iyisi bu şekilde hazırlanmış doğal gerçek topraklardır.

Aralya

Japon aralyası

Sıcak memleketlerde saksıda yetiştirecekseniz eski tip kalın toprak saksılara dikmelisiniz. Toprağın serin kalmasını seviyor.

Sulama: Toprağın ıslaklığı gidince, nemi de biraz azalınca sulayın.

Güneş ihtiyacı: En güzel en sağlıklı yaprak gelişimi için biraz güneş istiyor. Yazın yakıcı öğle vakti güneşi almamalı. Yaz aylarında filtrelenmiş güneş. Yeriniz güneş almıyorsa aralya güneşsiz yerlere de uyum sağlayabilir. Ama yeri iyi aydınlık olmalı.

Havadarlık: Evlerde, ofislerde sık sık esinti almasını sağlamanız gerekiyor. Özellikle toprağı için önemlidir. İçmekanlarda havasız kalan toprakta köklerinin mantar hastalıklarına yakalanma eğilimi var. Havadarlığı yeterince sağlayamayacaksanız en azından eski tip suyu emen basit toprak saksılarda yetiştirmelisiniz.

Kış soğuklarına dayanıklılığı: -18 dereceye kadar dayanıklıdır. Birçok ilimizde parklara bahçelere dikiliyor.

Budama: İlkbaharda istediğiniz şekilde budayın. Yaz sonuna doğru tekrar budayabilirsiniz. Kışın budamamalısınız. Sonbaharda budayacaksanız soğuklar başgöstermeden önce aralyanızı budamayı bitirmiş olmalısınız.

Tohumdan aralya yetiştirilmesi: Parklara bahçelere dikilmiş aralyalarda kış aylarında siyah meyveler olur. Bunlardan tohumunu alıp tohumdan yetiştirebilirsiniz. Tohumlar son don olaylarından on gün kadar önce ekilmeli. İstanbul için martın başından ortasına kadar tohumları dikmelisiniz. Güneşin ısttığı yerde olmalılar. Tohumlar çimlendiği zaman öğle vakti güneşinden koruyun.

Çelikle çoğaltılması: İlkbahar ortalarında, günün çoğun saatlerinde sıcaklık 20 dereceden aşağı düşmediği günlerde, ortalama 15 santimlik dal çelikleri hazırlayın. Her bir parçasının sadece üst kısmında iki yaprak kalmalı. 5 santimlik kısmı toprak altında kalacak şekilde dikin. Sonra üstüne naylon geçirmelisiniz (tüm bitki ve saksı). Köklenmesi böylece kolaylaşır. Hindistan cevizi lifli özel süs bitkisi toprağını eleyerek veya buna yarı yarıya perlit karıştırarak köklendirme toprağı yapabilirsiniz. Önceden yeterince nemli olmalı, çelikleri dikince sulamayacaksınız. Sadece toprak yüzeyine su fısfıslayın. Yüzeyin tamamen ıslanması yeterli. Naylonla kapalı ortamda yüksek hava nemi olur toprak kolay kurumaz. Ayrıca yeni hafifçe sabah güneşi almalı ya da filtrelenmiş güneş. Haftada iki üç defa açıp 20 – 30 dakika havalandırın. Birbuçuk – iki ay sonra aralya çelikleri köklenmiş olurlar.

Aralyanın » kök çeliğiyle çoğaltmaya uygun olduğu söyleniyor. Bunu da deneyebilirsiniz. Şimdi (ocak ayındayız) tam zamanı.

Kategori: Salon Ofis Dekor Tarih: 12 Ocak 2012

Etiketler: | | |

'Aralya (Japon aralyası) Fatsia japonica' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Mutlu S. -Adana dedi ki:

    Aralya tohumu getirttim. hiç çimlendiremedim. …
    ***
    Yukarda açıkladığım gibi, tohumların çimlenmesi için önce kış üşümesi lazım.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)