Aptenia Cordifolia (Buz Çiçeği)

Aptenya’ya kalp şeklinde yapraklı buz çiçeği demişler. Bu bitki güneşin sıcağın bitkisidir. Buzla alakası belki kışın soğuğa biraz dayanıklı olmasındandır, belki yapraklarının ışıltılı olmasındandır.

Aptenya’ya kalp şeklinde yapraklı buz çiçeği demişler. Bu bitki güneşin sıcağın bitkisidir. Buzla alakası belki belki yapraklarının ışıltılı olmasındandır.

Bizim balkonda bir saksının dibinde kendiliğinden çıktı, büyüdü. Bol bol canlı renkte yıldız gibi çiçekler açtığı için rahmetli annem çok severdi. Sonra tohumları başka saksılara düştü kendiliğinden başka saksılarda da türedi.

Succulent bitkilerdendir. Yaprakları kalın ve etli olup şiddetli susuzluğa inatla dayanır.  Aşırı sulamaktan çürümez daha fazla etrafa yayılır. Asitli toprakları da sever kireçli toprakları da sever.

Yaprakları biraz küçük, kalın, etli, dokununca yumuşamış mum gibi hissedilen, yakından bakınca yaldızlı gibi pırıl pırıl parlak görünen, açık yeşil ve kalp biçiminde olup çok güzel görünüyor. Aşırı sıcaklarda, şiddetli yakıcı güneş altında bile susuzluğa çok fazla dayanıklıdır.

Kışa dayanıklılığı: -12°C kadar.

Aptenia Cordifolia yaprakları ve çiçeği

Aptenia Cordifolia yaprakları ve çiçeği

Son balkon düzenlemesinde aptenyaların tümünü bir yere diktim. Dallarını en dipten keserek budadım. Kel kalmış dallar hızla yeni filizler çıkardı çiçek bile açtı resimde görüyorsunuz. Gerçi henüz tam çiçeklenmedi, şimdilik bir çiçek var, resmi orijinal boyda olsun diye ayarlamaya çalıştım. Yalnız fotoğrafta çiçeği gerçek canlı renginde çıkmadı. Fena budadığım için daha yeni çiçek açıyor. :)

Çiçekleri parlak ve canlı siklamen pembesi olur. Veya fuşya rengi. Yerde sürünerek uzayıp gider. Saksılarda aşağı sarkar. Çiçekleri dal ucundan olur ve o dal ikiye ayrılır; iki ayrı dal hızla büyür, onlar da uçtan çiçek açar ve ikiye bölünüp hızla büyürler.

Aptenia CordifoliaBöylece (tabi eğer toprağını sever ve susuz kalmazsa) tek dal yüzlerce dal haline gelir. Dallar bir müddet çiçeksiz uzasa bile her yaprak dibinden filizlenir yine dallanır başa çıkmak imkânsız. Bir de oraya buraya tohumları düşer her yerde çimlenir büyür.

Gerçekten çok güzel çok sevimli bir bitki. Tek kusuru aşırı arsız olması devamlı dallanıp budaklanarak müthiş hızlı büyümesi. Bu yüzden sanıyorum hiç kimse succulent koleksiyonuna katmıyordur. Çiçeklerinizle birkaç hafta pek yakından ilgilenmezseniz sonra görürsünüz ki bol yapraklı aptenyalar etrafı sarmış. Nerde çıktı bunlar diye hayret edersiniz. En azından mezarlar için çok uygun bir bitkidir.

Susuz bırakılmazsa yaprakları büyük oluyor. Susuz kalınca küçük yapraklı oluyor ama çevreye yayılmaya tam gaz devam ediyor. Evde kapalı ortamda büyümesi pek hızlı olmayabilir. Bulunduğu yerin havadarlığına göre değişir.

Kategori: Bahçe Balkon Tarih: 16 Haziran 2010

Etiketler: | | |

'Aptenia Cordifolia (Buz Çiçeği)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Hulya - Tokat dedi ki:

  Çok fazla güneş alan camekanlı balkonda durabilir mi?
  ***
  Evet, bizim balkon da camekanlıdır çok güneş alır. Aptenya burada fazlasıyla arsız gelişiyor.

 2. Zehra, Kastamonu dedi ki:

  Bu çiçeğin fidesini nerede bulabilirim?
  ***
  Kolay kolay bulamazsınız. Hiçbir yerde satılmaz. İstanbul şartlarında kışa dayanıklı olduğu için mezarlara dikiyorlar. Sizin orayı bilmem. Mezarlığa yolunuz düştüğünde dikkat edin varsa alabilirsiniz. Korkacak bir şey yok. Mezarı sularsınız biraz bakım yaparsınız sahibiyle ödeşmiş olursunuz. Hiçbir yerde bulamadığınız bahçe bitkilerini bu şekilde mezarlıklardan kolayca temin edebilirsiniz. :) Ama fazla almayın küçük bir parça alın.

 3. Biricik, İstanbul dedi ki:

  Bu çiçekten bende 3 saksı var. Çok güzel açtılar uzadılar maşallah. Neredeyse 8 ay olacak hiç çiçek açmadı. Nedendir aceba? Yoksa baharda mı açıyor?
  ***
  Yeterince güneş alırsa şimdi çiçeklenmeye başlar sonbahara kadar devam eder. Üzerine yakıcı güneş ne kadar çok gelirse buz çiçeği o kadar çok çiçek açar.

 4. Hulya, Tokat dedi ki:

  erdal bey, yukarıda yorum yazan zehra hanım yazımı okur da eğer … … adresime bilgilerini yazarsa kendisine bol miktarda fide gönderebilirim. zira geçen sene yazınızı okuduktan sonra tek saksıdan çoğalttığım buz çiçeklerim şu an balkonumda neredeyse 30 cm. uzunlukta ve tam 5 saksıyı süslemekte.
  ***
  Tüh. O günlerde bende çok vardı Zehra Hanıma göndermeyi hiç düşünemedim – sonra da azalttım. Ama mezarlarda kesin bulmuştur merak etmeyin. Yine de isterse email adresiniz bende duruyor isterse mail adresinizi veririm. Kimdir bilmiyorum irtibatımız yok.
  Şu sayfaya da bakın Adanadan Seher Hanım ısrarla o bitkiden arıyor. Bulabilirsek çok sevinecek:
  http://www.bitkivecicek.com/hylotelephium-sieboldii

 5. Konul, Bakı dedi ki:

  Bugun bu cicekten birkac celik aldim. Direkt torf mese topragi karisimli bir saksiya dikip sulayip bahcede gun alan yere koydum. Acaba koklenirler mi?
  ***
  Evet köklenirler. Ben de yapmıştım olmuştu.

 6. Erman, Samsun dedi ki:

  Buz cicegimde pamuklanma ve yapraklari yapis yapis oldu nedendir?
  ***
  Bakın şu sayfada açıklamalar var: http://azbitki.com/bitler

 7. Esra, Maraş dedi ki:

  KIş boyu hiç güneş almayan, yazın sabahları 1 saat güneş alan kuzeye bakan bir balkonumuz var. bu balkonda bu bitki yetişir mi?
  ***
  Kesin bir şey diyemem. Güneşi seviyor ama belki olabilir.

 8. Seher, Eskişehir dedi ki:

  Bu cicegi cok istiyorum. Mezar mi gezmem lazim? :)
  ***
  Belediye fidanlıklarında satıyorlar ama bu mevsimde satarlar mı bilmem.

 9. Seher dedi ki:

  Sizden ricam hangi mevsimde gidip bakmaliyim? Gerci tum fidanlik ve seralari gezerim hic rast gelmedim.
  ***
  İstanbulda hemen her gidişimde fidanlıklarda rastlarım. Sizin orada kış sert geçiyorsa belki orada satışı yoktur. Çünkü açık alanlarda yer örtücü olarak kullanılıyor (uzun ömürlü her mevsim yeşil kalan yer örtücü bitki). Saksılık süs bitkisi gibi düşünülmez bu sebeple de çiçekçilerde bulunmaz. Sadece peyzajcılara yönelik satış yapan fidanlıklarda satılır.

 10. Evrim, Muğla dedi ki:

  Bizim yaklaşık 150 m2 ve bir kısmı kaya ile kaplı eğimli bir bahçemiz var. Acem halısı ile kaplamak istiyoruz. Nisan ayı içerisinde dikim yapılabilir mi, yapılabilirse tohum mu daha uygun olur yoksa dalından mı dikmek lazım? Bahçeyi kaplamak için miktar olarak ne kadar tohum (ya da çiçek) almamız gerekir?
  ***
  Miktar, alan hesaplarından anlamıyorum. Fideleri zamanla daha fazla alan kaplayacaklarını düşünerek 15-20cm aralıklarla dikin. Fidanlıklarda çok ucuza fideleri satılır. Onlardan almanızı tavsiye ederim. Acem halısı türlerinden çok ince zarif olanlar belki o kadar şiddetli sıcağa göre uygun olmayabilir. Daha kalın ve sert yapraklı olan çeşitlerinden (hatta en kaba türü kazayağı-makas çiçeği) ya da Aptenia daha uygundur diye düşünüyorum.

 11. Şeyda B. -istanbul dedi ki:

  Geçen yıl yaz aylarında 5-6 adet buz çiçeği aldık. Büyük saksıya diktiklerimiz bu sene çok güzel büyüdüler çiçeklendiler. Küçük saksıdakinin yaprakları pek büyümedi ama epey uzadı. İki gündür büyük saksıda olanların yaprakları bembeyaz oldu. Sararıyor ve dökülüyor. Acaba beyaz sinekler yüzünden mi? Yoksa bir hastalık mı var?
  ***
  Yıllardır balkonda yetiştiriyorum. Hiçbir hastalıklanmaya rastlamadım. Beyaz sineklerden görüyorsanız onlar zarar vermiştir. Görmüyorsanız büyüteçle inceleyin. Gözle görülmesi zor örümcek bitler musallat olmuşsa mahvederler.

 12. Nurcan, İstanbul dedi ki:

  Buz çiçeğin sıcağa ve susuzluğa dayanıklı olması sebebi ile babamın mezarına dikmek istiyorum. Mart ayı içerisinde dikmem uygun olur mu? Mezarı tam örtmesi için kaç adet fide gerekli olur?
  ***
  Mart sonunu beklemek daha iyi. Kaç fide gerekeceğine gelince, toprağın durumuna göre değişir. Bazı topraklarda çok azgın büyüyor. Biraz da yağışlara bağlı. Şimdilik 40cm ara ile dikin. Haziran başına kadar ara boşluklar kapanmazsa aralara da dikersiniz.

 13. Seda Doğanay dedi ki:

  Benim buz çiçeğimin çiçekleri soldu ve kurudu ama yaprakları hala yeşil. Acaba tekrar açar mı?
  ***
  Evet yaz boyu hiç çiçeksiz kalmaz.

 14. Derin, İzmir dedi ki:

  Buz çiçeğim yaklaşık 1 yıldır güney cephe balkonumda. Yaklaşık 3 aydır yaprakları sararıyor. Bitkimin yaprakları açık yeşil oldu. Üzeri pembe çiçeklerle dolu. Sorun yapraklarda. Sulama, güneş gibi faktörlerde bir değişiklik yapmadım.
  ***
  Bu kadar kötü halde iken üzeri çiçek dolu ise durum daha da vahim. Çünkü bitki o toprakta köklerinin yaşayamayacağını anlamış ve öleceğini bildiği için bir an önce elinden geldiğince çiçek açıp tohum verme derdine düşmüş. Yapmanız gereken şey acilen toprağını değiştirmek. Bitki besini filan vermeyin. Toprak adamakıllı bozulmuş sanıyorum. öncelikle yapmanız gereken şey yeni toprağa nakletmek olmalı. Yalnız, eğer siz bu bitkiyi sulamamak gerekiyor gibi bir hata yapmış iseniz o halde problem susuzluktur. Sürekli susuz bırakmamalısınız.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)