Aporocactus flagelliformis mini kaktüs

Bu gördüğünüz cins mini kaktüsü önceleri yıllarca gözüm gibi bakmıştım. Hiç çiçek açmamıştı, çiçek açacağını düşünmüyordum. Öylesine bir süs kaktüsü sanıyordum. Aşırı ürüyordu. 15 cm kadar uzarlar, devamlı yavru çıkarıp bitmek tükenmek bilmeyen bir hırsla çoğalırlardı. Niçin daha fazla uzamıyorlardı, belki ben kaktüsleri hep aşırı kavurucu güneş altında bıraktığım için olabilir. Ama çoğalmaları felaketti.

Resimdekini görüyorsunuz, aynı kaktüsten bende vardı. On beş yıl önce, başka eve taşınırken yeni ev uygun olmayacağı için çoğu çiçeklerimi dağıtırken kaktüslerimin çoğunu da dağıtmıştım eşe dosta vermiştim. Bu da o şekilde elden çıkmıştı.

Cactaceae (kaktüsgiller) familyasının Disocactus cinsinin ‘Aporocactus flagelliformis‘ türüne İngilizcede rat’s-tail cactus deniyor. yani sıçan kuyruğu kaktüsü.. Aşırı güneşte pek uzamaz, süratle yavru kaktüsler oluşturur, onlar ana gövdeden kolaylıkla kopar toprakta köklenir. Yarı güneşli ve havası nemli ortamlarda ise uzarlar, saksıdan sarkarlar. Ona göre sarkıcı bir süs bitkisi olarak yetiştirebilirsiniz.

Soğuğa dayaıklılığına en fazla -1°C derece diyorlar. Ama benim yetiştirdiklerim istanbulun donlarına hiçbir zarara uğramadan dayanmıştır. Buranın kışları: Son 20 yılda en fazla -5, -6°C gibi şiddetli soğuklar nadir olarak görüldü.

Bu gördüğünüz tür mini kaktüsü önceleri yıllarca gözüm gibi bakmıştım. Hiç çiçek açmamıştı, çiçek açacağını düşünmüyordum. Öylesine bir süs kaktüsü sanıyordum. Aşırı ürüyordu. 15 cm kadar uzarlar, devamlı yavru çıkarıp bitmek tükenmek bilmeyen bir hırsla çoğalırlardı. Niçin daha fazla uzamıyorlardı, belki ben kaktüsleri hep aşırı kavurucu güneş altında bıraktığım için olabilir. Ama çoğalmaları felaketti.

Aporocactus flagelliformis

Aporocactus flagelliformis

Devamlı çoğalmalarından bıkmıştım. Bir kış dedim dışarda bırakayım donsun ben de kurtulayım. O zaman oturduğum evin balkonu açıktı şimdiki gibi camekânlı değildi. İlk defa o kış o kaktüsü dışarıda bıraktım. Balkonda durduğu yerde çatıdan o kaktüsün üstüne su damlıyordu ona da aldırış etmedim. Kar yağdığı bir gün o biriken sularla beraber kar buz içinde kaldı. Fena halde donmuştu. Birkaç gün dondurucu soğuklarda karların buzların içinde kaldı. Ama ölmemişti kurtulamamıştım. :)

Sonra ilkbahar geldi. Havalar iyice ısınınca şahane çiçekler açtı. Çok bolca çiçeklendi, şaşırmıştım. Sonra anladım ki kaktüsler kışın çok fazla üşüyünce çiçek açıyor. :) Gerçi daha önce duymuştum ama bu denli üşütülmesi gerektiğini hiç tahmin edemezdim.

Düşünün, yıllarca gözünüz gibi bakıyorsunuz esirgiyorsunuz çiçek açmıyor, ne zaman ölüme terk ediyorsunuz ondan sonra çiçek açıyor!

O zamanlar kaktüslere özel toprak lazımmış gıda vermek gerekirmiş filan bunları hiç bilmezdim. Kaktüsleri normal toprakta yetiştirirdim. Yazın bolca sulardım. Aşırı yakıcı kavurucu güneşte tutardım. Hiçbir kaktüsüm asla kesinlikle çürümemiştir ölmemiştir. Halen aynı şekilde yetiştirmekteyim.

Birileri kaktüslere şu toprak lazım diye ortaya atılıyor, hiçbir yerde bulamayacağınız maddeler gerektiğini söylüyor, o karışımları hazırlayıp kaktüs toprağı diye satıyor. Yerseniz.. o misal.

Her şeye kapılmamak lazım. Gerçi o insanların dediği doğru olabilir, belki kaktüsler en iyi o topraklarda yaşıyor olabilir. Ama bilin ki normal toprakta yaşayabiliyorlar. Birkaç çeşit gerçek çöl kaktüsü üzerinde 30 yıldan fazla tecrübem vardır. Hep normal bahçe toprağında yetiştirdim en küçük bir sorunla karşılaşmadım. En büyük ihtiyaçları aşırı güneş, bunu daima sağlamışımdır. Çöl kaktüsleri İstanbul’un toprağına iklimine havasına kolayca adapte olabiliyor. Yine de kaktüsünüzün türünü öğrenmeli ve ne kadar soğuğa dayanıyorsa ona göre davranmanızı tavsiye ederim.

Kategori: Bahçe Balkon Tarih: 15 Haziran 2010

Etiketler: | | |

'Aporocactus flagelliformis mini kaktüs' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Gökşen Sarıhan dedi ki:

  El ayarı göz kararı; bazı kişiler yemek tariflerini böyle verirler. Sizin gibi ben de çiçeklerime kendi duygularıma göre bakarım ve taşınma gibi bir durum sözkonusu değilse kolay kolay ölmezler. Onlarla aramda bir tür telepatik bağ oluşur, su ve güneş durumlarıı o şekilde ayarlarım. Satın aldığım bir çiçekten bile ilk fırsatta bir dal ya da yaprak çeliği alır, başka bir saksıda yaşama şansı sunarım. Bir tür hayat sigortası yani. Deneysel çalışmalar yaparım hiç üşenmeden : ))) Şu aralar diğer çiçeklerin yanısıra minyatür kaktüslerimin sayısını arttırmak ve onlardan başka saksılara çelik almakla meşgulüm bir de bir türlü bulamadığım gynura ( kara sevda ) çiçeğini aramakla. Tecrübelerinizden yararlanmak için yazılarınızın takipçisi olmaya devam edeceğim. İyi uğraşlar dilerim.
  ************************
  Takip ettiğiniz için teşekkür ederim.
  Şu sıralar merakım arttı, kimde ne görsem istiyorum. :) Bu gynura bitkisinden eskiden bende vardı. kadife gibi mor tüylü.. Şimdi yok ama siz hatırlatınca eyvah dedim. Bunu da mı kaybetmişim!! Şimdi ilk gördüğüm kişiden almakta kararlıyım. Piyasada satıldığını hiç görmedim. ancak sokakta yürürken bir pencerede görünce isteyeceğiz. bir dal verirler herhalde. :) isteyenin bir yüzü kara vermeyenin iki yüzü. :)

 2. şule 24 dedi ki:

  benimde bu minyatür kaktüsten var gerçi ben kaktüsün cinsini yeni öğrendim yazın küçük bir saksıya dalından kırıp diktim bir türlü çoğalmıyor pencere önünde yaz kış güneş altında ama tık yok neden acaba bendemi ölüme terk etsem belki işe yarar:)
  ************
  Çoğalmaması topraktandır. Normal bir bahçe toprağına dikin. Şimdiki toprağı ya fazla asitlidir ya fazla kireçlidir bu yüzden kaktüs büyümüyor.

 3. Yasemin, Denizli dedi ki:

  Benim bu çiçekten var daha doğrusu annemin evinde var kendime de getirdim ve yetiştirdim. Annemdeki güneş alan bir pencerede upuzun ve camdan tarafı harika şekilde çiçek açıyor bendeki ise anca çoğalıyor deli gibi açmadı geçen yıl. Genelde güney cephesinde bir balkonda duruyor. Güneş de alıyor çok soğuklarda içeri almıştım donar diye korktuğum için. Benim bu çiçekte öğrendiğim aşırı güneş ve aşırı soğukta kısacık oluyor ve çiçek açıyor. Ablam aynısından bahçeye dikmişti kısa ve koyu renkli oluyor. Annem ve ben kışları içeri almakta ısrarlıyız galiba donmasın diye. Benim merak ettiğim açması için soğukta mı bırakmalıyım ama anneminki soğukta kalmadığı halde harika açıyor bu sene benimki de açar inşallah.
  ***
  İyice üşümesi şart. Bunun için ille kar buz içinde kalması gerekmez. Ama iyice üşümezse çiçek açmaz. 10 dereceden bir hayli serin olabilen ortamda kışı geçirmesi lazım.

 4. Günel, Kiyev dedi ki:

  Benim küçük yuvarlak kaktüsümün yanlarından çok fazla çıkıyorlar. Onlardan başka saksıda nasıl dikip çoğaltabilirim?
  ***
  Şimdi zamanı değil. Mayıs ayında bahar serinleri azaldığı zaman ayırıp dikin. İlkin sulamayın. Sonra toprak ne zaman kupkuru olursa o zaman sulayın. Böylece çok kolay köklenirler.

 5. Türkan, Samsun dedi ki:

  Bu yıl benim kaynanatopuzu dediğimiz kaktüsüm farklı zamanlarda tam üç kez çiçek açtı. hem de yanları yavru dolu. üşüttüm mü diye düşünüyorum hayır üşütmedim hiç. yavruları 15 mini saksıda hala var üstünde. keşke fotoları atabilseydim. bayılırdınız. bir de şu dikenleri renkli minyatür kaktüslerim büyüyünce beyaz renksiz oldu. neden acaba?
  ***
  Her türün üşümesi gerekmiyor. Minyatür kaktüsünüz nedir bilmediğim için net bir cevap veremem. ancak bazı succulent türlerde renklenme kışın üşümekle mümkün olabiliyor. Bunlara da kaktüs derler değil halbuki.

 6. Ali, İstanbul dedi ki:

  Bende 28 çeşit var. şu an terasta bakıyorum. daha öncesinde bonsai baktım. açtığı çiçekler çok güzel.

 7. Bahar, Kocaeli dedi ki:

  Bu kaktüsten 2 saksı var. Geçen yıl çok güzel çiçekleri açtı. Bu yılın karı yağdığında balkondaydı. Üzerine kar yağdı ve korktum don vurdu diye. Sonrasında baktım birkaç tanesi çürümüştü temizledim. Tek sorunumuz geçen yıldan beri ana gövdesinde oluşan minik yavruları hep kopuyor. Bu neden kaynaklanıyor ve ne yapmam lazım?
  ***
  İyi beslenemiyorlar. İlkbahar başında toprak yüzeyini eşeleyip kabarttıktan sonra toz haline getiridiğiniz doğal gübre yayarak toprağa karıştırın. Yaz ortasında bunu tekrarlayabilirsiniz. Böylece hem daha güçlü olurlar hem kış soğuklarından korunmak için daha iyi yapılanırlar (bünyeleri iyice güçlenir). Sonraki yıl daha fazla çiçek açarlar.

 8. Faruk, Ankara dedi ki:

  Bu kaktüsten kopardığım parçaları tekrar diktim. Renkleri sararmaya başladı. Çıkarıp baktım dipleri çürümüş. Acaba neden öyle oldu neyi yanlış yapmış olabilirim?
  ***
  Toprağın niteliği yüzünden çürüme oluyor. Çürük yerleri kesip iki üç gün açıkta kurutun. Sonra kumlu ve orta nemli (fazla ıslak olmayan) doğal toprağa dikin (yani kesinlikle hazır poşet toprak kullanmayın). Güneşli bir yerde tutmalısınız. Toprak kupkuru olmadıkça sulamayın. Bu şekilde bir ay sonra köklenirler. Yaz başında olsa dışarda açık havada köklenmeleri daha çabuk olur.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)