Amazon zambağı – Eucharis grandiflora

Yetiştirilmesi, bakımı az sulamak şartıyla çok kolaydır. Çiçekleri gibi yaprakları da oldukça güzel bir dekoratifliğe sahiptir. Yetişkin amazon zambakları yılın her zamanında çiçek açar. Daha gençleri sadece ilkbaharda çiçeklenir.

İngilizcede Amazon Lily olarak biliniyor. Zambakla bir ilgisi yoktur. Amarillisgillerdendir. Yetiştirilmesi, bakımı az sulamak şartıyla çok kolaydır.  Çiçekleri gibi yaprakları da oldukça güzel bir dekoratifliğe sahiptir. Yetişkin amazon zambakları yılın her zamanında çiçek açar. Daha gençleri sadece ilkbaharda çiçeklenir. Çiçekleri hoş kokulu ve çok güzel bir zariflikte olduğu için amazon zambağı kesme çiçekçilikte nadide türleri yetiştirmeyi tercih edenlere tavsiye edilir.

Işık ihtiyacı: Bütün kaynaklarda koyu gölge ister denir ama inanmayın. Sabah güneşini veya akşam güneşini çok sever.

Yaprak güzelliğini ve sağlığını korumak için: Bulunduğu yerde en az orta derecede hava nemliliği olmalı. Yapraklarının tozla kaplanmasına hiçbir zaman müsaade etmeyin. Haftada bir iki defa ıslak bezle yaprakları güzelce silin.

Toprak ve ekim şartı: Açık havada iyi bahçe toprağı uygundur fakat ev içinde hiç uygun değildir, amazon zambağını kolayca çürütebilir. En iyisi şudur: İyi kalitede torflu hazır karışımı iyice eleyin. Tozundan tamamen arındırın. Sonra soğanı dikin. Sulamayın. Toprak kayda değer bir kuruma göstermedikçe asla sulamayın. Diktiğiniz zaman soğanın boyun kısmı toprak dışında kalmalı.

Sulama sıklığı: Yaz mevsiminde toprak ıslaklığını tamamen kaybedip nemi azalmaya başlayınca sulayın. Diğer zamanlarda, özellikle kasımdan mart ortasına kadar toprağı neredeyse tamamen kuruyana kadar sulamamalısınız.

Dinlenme dönemi: Yetiştirdiğiniz yerde ısı 10 derece altına düşmüyorsa dinlenme dönemi yoktur. Eğer kışın 10 derecenin daima altında serin yerde duruyorsa, bu sırada yaprakları kuruybilir. O zaman bahara kadar hiç sulamayın. Yapraklar bozulmuyorsa toprak tamamen kurumaya yaklaşınca sulayın, daha sık sularsanız çürür.

Kışa dayanıklılığı: En fazla -1 derece soğuğa dayanabilir.

Çoğaltılması: Yavru soğanları ayırmakla çoğaltılır. Bence çok fazla çoğalmadıkça ayırmasanız daha iyi. Birkaçı bir arada olunca çok daha güzel görünüyor, hem aynı anda çiçeklendiklerinde olağanüstü bir güzellik sergiliyor.

Sizinki çiçek açmıyor mu? Genç amazon zambağı kış sonunda veya nisan içinde çiçek açar. Olgunları canı ne zaman isterse o zaman ama yılda iki defa çiçek açar. Bu da genelde ilkbaharda ve sonbaharda olur.

Bazı püf noktalarına dikkat ederseniz iyice olgunlaşmış amazon zambağınıza yıl içinde üç dört defa çiçek açtırabilirsiniz. Öncelikle günde birkaç saat filtrelenmiş güneş lâzım; kasım – şubat sonu arasında ise günde birkaç saat direkt güneş ve 20 derece üstü sıcak hava.
Her çiçek açtıktan sonra en az iki yaprak çıkarıp iyice geliştirince sulamayı kesin ve mümkün olan en serin, en gölgeli yerde bir ay bekletin; bu süre zarfında toprak ancak tamamen kuruyunca toprak yüzeyini hafiften sulayın. Beş hafta tamamlanınca sabah veya akşam güneşi alan ya da pencere tülünden filtrelenerek güneş alan bir yere alın ve sulayın. Çiçek açacaktır. Sonra yine aynı şekilde devam edin.

Amazon zambağının bazı özellikleri:
— Zehirlidir; yaprakları yırtan, yiyen küçük çocuklardan ve kedilerden uzak tutmalısınız.
— Topraktan kolayca hastalık kapabilir. Amazon zambağı steril ve havadar toprak ister.
— Susuz kalmayı, unutulmayı sever.
— Zamanla devleşebilir, yaprakları daha büyük, çiçek sapları daha uzun olabilir.
— Yetişkinleri yılın her zamanında çiçek açabilir. Çiçekleri hoş kokuludur.

Kategori: Evde Çiçek açan Tarih: 27 Nisan 2011

Etiketler: | | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)