Akvaryumlarda tropikal bitki üretimi

Bu yazımdaki bilgiler pek yeterli değil ama hiç yoktan iyidir. Böylece, siz deneme yanılma yoluyla bilgi ve tecrübenizi geliştirebilirsiniz, akvaryumlarda veya kendi yapabileceğiniz özel kapalı alanlarda birçok tropikal bitki türlerini kısa zamanda kolayca üretebilirsiniz.

Evlerde süs bitkilerini normal şartlarda çoğaltabiliyoruz ama her zaman başarılı olamadığımız gibi gelişmeleri de çok yavaş oluyor. Ankara’dan Cemre Hanım bu konuda benden bilgi istemiş.

Sorusu şöyle: Menekşeleri çok seviyorum. Yapraktan üretmek istiyorum ama gec yetişiyor. Nasıl hızlandırabilirim?

Güzel bir soru. Hızlı yetişmeleri için gereken şey, gece gündüz uygun sıcaklık farkı oluşturmak, yüksek hava nemi ve kuvvetli esintidir. Esinti devamlı olmayacak. Işığın süresi ve niteliği de önemli. Topraktaki yararlı mikroorganizmaları da unutmayalım. Bütün bunlar ciddi bilgi ve tecrübe ister.

Benim bu konuda şu an için pek yeterli bilgi ve tecrübem yok. Size sadece bu işi bir akvaryumda yapabileceğinizi söyleyebilirim.

Işıklandırma: Bitkilere fotosentez yaptırabilen özel akvaryum fluoresanından (veya ») alacaksınız. Işık süresine gelince.. Günde günün 7 saatinde fotosentez yaptırabilecek özel fluoresan kullanarak: Bunu gündüzü ortalayarak kullanmalısınız, sabah 9 öğleden sonra 4 arası gibi. Gerçi şimdi kış, zaten gündüz süresi o kadar. Bu durumda, özel ışıktan önce ve sonra normal fluoresan 3’er saat kullanılabilir. Böylece bitkilere toplam gündüz süresi 12 – 14 saat dolaylarında tutulmalıdır. Tam tropikal bitkilere daha fazlası gerekmiyor ama daha fazlası hızlı gelişim açısından daha iyidir.

evde tropikal bitki üretimi

Isıtıcı alet: Uygun sıcaklık gece 8 saat süreyle 18 – 19°C derece, gündüz 26 – 27°C derece olmalı. Bunu kertenkele beslenen terrariumlar için satılan ısıtıcılarla sağlayabilirsiniz.

Hava nemi ve esinti: Akvaryum kapalı olduğundan dolayı havayı nemlendirmek için bir şey yapmak gerekmez, toprak ve bitkiler içeri havasını yeterince nemlendirir. Esinti için akvaryum hava pompasının içeriye devamlı hava üflemesini sağlayın. Ya da uygun bir vantilatör daha iyi olabilir. Öğle vaktinde üç dört saat esinti sağlayan şeyi çalıştırmayın.

Verdiğim bilgiler pek yeterli değil ama hiç yoktan iyidir. Böylece, siz deneme yanılma yoluyla bilgi ve tecrübenizi geliştirebilirsiniz, akvaryumlarda veya kendi yapabileceğiniz özel kapalı alanlarda birçok tropikal bitki türlerini kısa zamanda kolayca üretebilirsiniz.

Bu düzenek başka ne gibi işlere yarar? Özellikle sağlığını yitirmiş orkidelerinizi iyileştirebilirsiniz. Akvaryumu kendiniz daha genişçe yaparak salonunuzda dekoratif amaçlı güzel bir vitrin gibi içerisinde nadide tropikal bitkiler yetiştirebilirsiniz. Güzel bir dekorasyon unsuru olabilir.

Kategori: Püf Noktaları Tarih: 10 Kasım 2011

Etiketler: | | | | | |

'Akvaryumlarda tropikal bitki üretimi' hakkında sorular, açıklamalar

  1. İrfan Bilmez - İslahiye, Gaziantep dedi ki:

    Siklamen türü veya kış olsun yaz olsun çiçek soğanları veya tohumları burada bulamıyoruz. İnternetten fazla anlamadığımızdan veya bilemediğimizden satış yapan sitelere ulaşamıyoruz. Bu konularda yardımcı olabilir misiniz?
    ***
    Bazı yerler var, ama ne kadar güvenilir bilmem. Bana memnuniyetle tavsiye edilen biri: internetten “tropiksera” diye yazarak ararsanız bulursunuz.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)